i No. 1158. Zaterdag 2 October I 97. i3e Jaarg, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen wscli - Vlaanderen F. DIELEMAJY, Buitenland. ae FEUILLETON Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder 1. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» nnav nlaatsmi.nte berekend. Plaatsing 3/2 maa. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. Tn Berchem, bij Antwerpen hadden Zondag groote feesten plaats, ter herinne ring aan het feit dat de Katholieken daar voor 25 jaar de meerderheid in het stads bestuur verwierven, Weer hebben 5 groote machinefabrikan ten in Engeland zich bij den patroons bond aangesloteu. Zaterdag had de elfde uitkeering plaats aan de werklieden. Er was bijna een halt miljoen gulden voor noodig. De nieuwste aardigheid van de Rhodes- kliek is het bij geruchte gemelde feit, dat de Cb. Cy te Pretoria eene schade loosstelling van 3 miljoen pd. st. heeft doen eischen wegens het aanzetten van de Matabelen tot den opstand, en wegens de levering van wapens aan deze lieden. De Fransche kamer is tegen 29 Octo ber byeen geroepen, Faure en Hanotaux betuigden den Duit- schen ambassadeur hun deelneming we gens den dood van den hertog van Mecklen burg. Het lijk van dezen prins is nog altijd niet gevonden. De draad tusschen Friederichsrube en Berlijn is weer teruggevonden. De keizer zond Bismarck Zaterdag het volgende te legram i>Van harte wensch ik Uwe Doorluch tigheid geluk bij het te water laten van den pantserkruiser Furst Bismarck. Ik verheug mij er in, dat ik daarmede voor alle tijden uw naam in de nauwste be trekkingen tot mijn vloot weet. Dit feit zal ons te meer met trots vervullen, daar het de eerste pantserkruiser is. welke bij ods is gebouwd. Het model daarvan zal Deze gesprekken bij den haard veroor zaakten ongemerkt vele veranderingen in de harten der inboorlingen. Zij brachten het met beschaving in aanraking, zij leer den hun nieuwe en treffende voorwerpen kennen, spoorde hen ongevoelig aan tot navolging van alles, wat zij hoorden, ter- wyi zij verlangden in een even gelukkigen staat te leven. Zij werden hierdoor mede overtuigd van de meerderheid van Philip en hij werd hun zoo aangenaam, dat, niet tegenstaande zijn hoogmoed, Oneyda niet bestand was tegen de betoovering en hoe wel hij zich zeiven in het gesprek mengde getuigden de onverwachte en korte vragen waarmede hij het afbrak, van eene belang Stelling en oplettendheid, die voor den jon gen spreker zeer vleiend waren. Deze bijeenkomsten hadden iederen avond in de wigwam plaats, en Philip dacht, dat hij wel deed. Hiermede bezig zijnde, voelde hij zijn hart half van deszelfs zorg verlicht en des nachts begaf hi] zich ter rust, on derworpen aan zijn lot en opgeruimd door de pogingen, die hij had kunnen aanwen den voor het welzijn van anderen. Men kon niet verwachten, dat Oneyda altgd voornemens zou zijn, zijn aangeno men zoon op zijup verschillende tochten admiraal Tirpitz Uwe Doorluchtigheid in gevolge mijn opdracht overhandigen. Deze woorden mogen niet door bijzon dere hartelijkheid en hooger waardeering uitblinken, het is toch iets. Bismarck heeft in zjjn antwoord den zelfden hoffelijken toon bewaard, en sein de „Ik veizoek Uwe Majesteit onderdanig voor de onderscheiding, die mij door den doop van den kruiser ten deel gevailen is, mijn eerbiedigsten dank in genade aan te nemen. Tegelijkertijd dank ik met eerbied voor het zooeven ontvangen te legram, door welks inhoud de eer, die Uwe Majesteit mijn naam door de ver binding met Haar vloot heeft aangedaan, zeer verhoogd wordt." Evenals de oud-minister van oorlog Bronsart von Schellendorf, zal ook de oud-minister Von Berlepsch een candida- tuur voor den Duitschen Rijksdag aan nemen. Het blijkt de keizer van Oostenrijk het recht van abolitie heeft, d. w. z. de be voegdheid om te bepaleD, dat zeker mis drijf niet vervolgd zal worden iets dat bv. in ons land alleen bij de wet kan plaats hebben. De keizer heeft ten aan zien van het duel Badeni-Wolfl van dat recbt gebruik gemaakt, zoodat de justitie zich niet met de zaak mag inlaten. De keizer gat Badeni vole blijken van be langstelling en van vertrouwen, De toe stand van den gewonde is bevredigend. De koning en koningin van Roemenië vertoeven te Weenen, waar zij niet offi cieel zijn, Maar te Boedapest zal de ont vangst luisterrijk wazen. Volgens de Temps verwacht men daar de officieele achter te laten. Philip was nu oud ge noeg, om er meer werkelijk deel aan te nemen, dan alleen om er bij te staan, en de toebereidselen tot den oorlog en het Tertrek der troepen aan te zien. Hij dacht dat het nu tijd voor den dag te komen, en te bewijzen, dat hem nog de dappere geest bezielde, dien zij in ham bewonderd hadden. Philip bad niet weinig vijanden onder de Wyannows vele zijner medge- zellen haatten heimelijk den gunsteling van hnp Opperhoofd, en zagen den vreemde ling met atkeer en argwaan aan. Zij had den dikwijls hunne meening te kennen ge geven, dat hij niet dapper was, en liever langs de rivier wandelde, dan mei wapens omging. Doch, of deze lasteringen waren Oneyda nooit ter ooren gekomen, of hij was er onverschillig voor i unmers hij ging voort met de meeste genegenheid van zijn gunsteling te spreken, en was klaarblijke lijk trotsch op den schat, dien hij bezat. In deze oogenblikken van gemeenzamen en huiseUjkea omgang, als hij door de op merkingen van anderen, ot de stijve en plechtstatig) vorderingen van Indiaansche waardigheid niet weerhouden werd, legde hij de stroeve achterhoudendheid van zijn geslacht af, en sprak m-t Philip op den vrijen, vertrouwlijken toon van een vader tot zijn geliefden zoon. Bij die gelegen heden werd Philip dikwerf gewaar, dat O.ieyda ver beneden hem was. Hoewel de Indiaan eene kannis bezae, die somtijds zijn jongen vriend verbaasde' en gevoelen mededeeling van Roemcniës aansluiting bij het Drievoudig verbond. Te Boedapest kan men nog meer plei- zier hebben. Keizer Frans Joseph stelde een groot bedrag beschikbaar voor een gedenkteeken ter herinnering aan de Hou gaarsche belden. De Pol. Corr. ontkent, dat de Oosten rijkscke regeering niet zal mededoen aan de controle over de Grieksche financiën. De agitatie tegen de vredesvoorwaarden breidt zich tot de Grieksche provincies uit. De groote bladen slaan een steeds kalmer wordenden toon aan. Volgens de Standard gelastte de Sultan te onderzoeken of er in Th \ssalie eon aan de sterkte der Muzelmansche bevolking geevenredigd aantal raoskeeen bestaat. Zoo niet, dan wenscht de Sultan opgaaf van de kosten om in de behoeften te voor zien. Uit Petersburg wordt gemeld, dat de onderhandelingen betreffende Kreta reeds aaüvingen en dat men in de eerste plaats naar et>n geschikt gouverneur omziet. Over een paai dagen zal men wel weer hooren dat een Nederlander is aangezocht. Daar van de kleine niet belanghebbende volken alleen ons land mannen heeft, die gewend zijn met een gemengd Christen Mohammedaansche bevolking om te g tan, is zulk een keuze reeds herhaaldelijk aan bevolen. De Mohammedaansche notabelen op Kre ta richtten een adres aan de ambassadeurs waarin zij den onüoudbaren toestand in bet licht stellen en op verbetering aan dringen. De Spaansche regeering zal van de opening van een nieuw dok te Havanna uitte, die zijne eeuw en zijn volk vooruit waren, waren zij van een aard, dat zij niet naar waarde geschat konden worden door een jongeling die weinig van het werkelijk leven k nde en niets van den werkelijken stand van het Opperhoofd, noch van de bron, waaruil hij zijne kennis putte, doch Philip, hoezeer hij zijne eigene verstande lijke en zedelijke meerderheid gevoelde, schroomde er iets van mede te deelen en daarenboven boe meer hij met Oneyda be kend werd hoe minder hoop hij voedde, dat de invloed, dien hij bezat, ooit zou kunnen medewerken tot zij,ne bevrijding. Oneyda kon nu geen Wilde meer ge noemd worden bij had niet zoo lang om gang gehad met een zoo vatbaren geest, als dien van Philip, zouder de heilzame uitwerking te ondervinden, welke in ieder geval uit zulk eene vereeniging moest voortvloeienhet was wel niet de eerste maal dat hij zich in de beschaafde zamen leving bewoog doch hij was nooit gedu rende een zoo langen tijd onder dergelijken invloed geweest. Philip bezat eene aan gename standvastighoid van karakter en en een nadenken boven zijne jaren, welke zijne belangstelling opwektenbet ver wonderde hem, dat een zoo jong mensch zulk eene waardigheid en zelfbeheersching verkregen had. Hij zag in hem niets van die dwaasheid en wilde woestheid, die zoo gereedelijk losbraken in de jongelieden van den stam, als zij van den gewonen dwang ontslagen waren. Deze blanke gebruik maken, om een sterk eskader naar Cuba te zenden. Onder voorbehoud wordt medegedeeld, dat keizer Wilhelm en keizer Frans Jo seph op hun laatste bijeenkomst hebben afgesproken, dat zy zich zullen verzetten tegen verdere aanmatigingen van de zijde van Amerika. Keizer Wilhelm zou daar toe den weg kiezen, door hem na den inval van Jameson gevolgd, toen hij het bekende telegram afzond. Te Madrid maakt man zich blij met een cioode mees, nl. met het gerucht dat Vittoria de Las Tunas door de Spaansche troepen is hernomen. Uit Rome wordt aan de Londenscbe bladen geseind, dat de zaak van Kassala tusschen Italië en Engeland eindelijk is geregeld. Alles is klaar voor de bezet ting der stad door de Engelschen. Een door Canada uitgezonden expeditie heeft te Cumberland (Baffinsland) de Bril sche vlag geplant en eenig gebied in bezit genomen, uit vrees dat de Ver. Staten voor zouden zijn, in verband met de mo gelijkheid dat de Hudsonstraat voor de korenschepen de aangewezen weg worde. De overwinningen von de Engelschen heeft de Afridi's niet ontmoedigd, zoodat he: leger van generaal Lockhardt op fel Ier. tegenstand zd stuiten, ais de strijd tegen deze stam wordt aangevangen. Naar gem°ld wordt, wisten de Mullah's die den laatsten aanval op geneiaal Blood's kamp ondernamen, zulk eene groote troepenmacnt bijeen te brengen, doordat de Mullah van Hadda zijnen volgelingen indien zij gedood werden, onmiddellijke toelating tot bet Paradijs beloofde, waar onmetelijke genoege'ns hun wachtten, en knaap, h w d dapper en oprecht, zijn toorn i:i-t vriezende, en besloten te doen wat hij dacht goed te zijn, was te {gelijker tijd geduldig en eerbiedig, en in vele din gen ervaren, waaraan hij nooit ged icht ot van gehoord had. Wat kon hiervan de oorzaak zijn? De geheime wet, wiarnaar hij zich zelven beheerschte Oneyda wenschto het te weten, en vervaardigde zich somtijds er naar te vragen m i ir hij was. te trotsch, om zich bepaald uit te drukken, en zijne vragen waren zoo onbe slist, dat Philip, die ook te onervaren was om in zulk een hart te lezen, niet in slaat was, zijne nieuwsgierigheid te voldoen. Wij hebbei ge/.egl, dit het Opperhoofd er belang bij had, de meerderheid van zijn gunsteling te verheffen en dit plan van den sluwen Indiaan was geen ander, dan zijn aangenomen zoon in de krijgskunst der Wilden te oefenen, opdat hg, in ver volg van tijd, een dapper en bedreven krijgsman mocht worden, en de Wyan nows tegen de verfoeide banken aanvoeren. Hg verheugde zich bij voorraad over hun ne zegepraal op de vreemden, als zij een van hun eigen geslacht zouden zien ver schijnen, om in hun overweldigd grondge bied den schrik te verspreiden en hetzelve te vuur eu te zwaard te verwoesten. Phi lip zou niet alleen in de krijgskunst der toodkleurigen bedreven zijn, maar natuur lijk dien geheimzinnigen invloed bezitten, die alle blanken, door eene bevreemdende

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1