Iliniicnlaiid. Landbouw Vee- en vlecschkeuring. De tweede seeretaris van de Russische ambassade te Konstantinopel kwam Vrij dag* met het vredesverdrag te Athene aan, waarna de gezanten een bijeenkomst hiel den. Het verdrag zou heden aan het kabinet worden medegedeeld. De kamer zou Maandag of Dinsdag worden bijeen geroepen. Een groep kamerleden zou voornemens zijn bij de bijeenkomst der kamer voor testellen rechtstreekscbeonderhandelingen met de Porte aan te knoopen. Men zegt dat de reg9ering denzelfden weg uit wil en daarom zal voorstellen de oehandeling van de preleminairen te verdageD. De onderhandelingen met den sultan zouden alleen betrekking hebben op de oorlogskosten. De meening wint veld, dat de mogend heden, die optraden al» gevolmachtigden van Griekenland, de zaak afgedaan en Griekenland gebonden achten, wat ook de beslissing der kamers zij. Of do re- geering bevoegd was het land te verbin den door de mogendheden plein pouvoir te geven, dat moeten de ministers maar met de kamer uitmaken. De Turksche consuls komen eerstdaags weder op hun standplaatsen terug. De Kretenaars hebben bij Kandia de Muzelmannen aangevallen, twee herders gedood en een paar honderd stuks vee geroofd Verder gaan zij voort met het verbranden van olijfbosichen, nu in de buurt van Rethymo. Hot bericht van Krugers ziekte is af komstig van een blad. dat te Pretoria goede relaties heeft, en zich steeds on derscheidde door een warme liefde voor de rechten der Boeren. Het blad zelf deelt het bericht met groot leedwezen mede. Maar de Rhodus bladen slaan er munt uit. Tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal over de tegenwoor dige zitting is benoemd de heer mr. J. G. Gleichman. De heer Mr. J. G. Gleichman werd door den heer Donner waarnemend voor zitter toegesproken met de navolgende rede Hooggeachte heer Gleichman! Hoeft het Hare Majesteit de Koningin Weduwe, Regentes, behaagd u bjj her nieuwing tot Voorzitter der Kamer te benoemen, kan het anders, dan dat de Kamer u en zich zelve gelukwenscht met die benoeming. De zeldzaam nagenoeg Men zal niet vergeten hebben, dat Oney na een ernstig gesprek met Philip betref fende zijne godsdienst tot de winteravondeu had uitgesteld, wanneer, bij den haard der wigwam de blanke knaap hem van God zijner vaderen zou vertellen doch bg den aanvang des winters was de Aanvoerder afwezig, en niet voor den avond, dien wij vermeld hebben, hadden zij met elkander gesproken. Van dezen dag al mag het zendelingswerk van Philip Randolph on der de West-Indianen gerekend worden be gonnen te zijn. Hun stam is nu vernie tigd hun naam uit de Noord Amerikaan sche handvesten als burgers ubgewischt, zoodat het niet met zekerheid kan gezegd worden, welk soort van volk zij naderhand werdendoch in dien tijd was het een wreed en oorlogzuchtig geslacht, van het welk de Wyannows de beschaafdste warpn Toen de nacht kwam en de koude win den scherp buiten de wigwam van Oueyda bliezen, drongen de bewoners dichter om den haard, en hoewel de rook van Oney- da's pijp zich met di?u van het opg«hoop te vuur vei mengde, en zich zoo gued hij kon een doortocht baande door een gat in het dak, was h-4 inwendige dor hut schil derachtig en nie, onb-hagelijk. Meahmec was ijverig bezig m--t riet te vlechten, of, do r Alice geholpen, de stekels van den egel gereed te maken om geverwd te wor den, en zat op eene mat voor het vuur het kind sliep in eeir hoek, terwijl Oney- da op eeu stapel huiden rustte, dien een eenparige stem der Kamer op u uitge bracht, is u een bewijs, dat het geen be leefdheidskeuze is, maar eena keuze, van wege uwe bekwaamheid en ervaring, ge vorderd zoowel door de bilhjkneid als door het belang der Kamer. Mocht wat niet bevreemdend zou zijn hoe hoog de Kamer ook van uwe bekwaamheid denkt, juist uwe ervaring in een zevental zittingen door u opgedaan u ditmaal, meer dan anders, doen opzien tegen de gewichtvolle taak die u wacht, dan meen ik u, in naam der Kamer, te mogen verzekeren, dat gij haar altijd be reid zult vinden om u in uw wijs en waardig onpartijdig en ernstig beleid te steunen. En waarom, waarde heor Gleich man, zou ten slotte mijn hart u ook niet toewenschen en verzekeren van den mach tigen steun van Hem, Die alleen mach tig is ons te sterken, en altijd bereid is de steun te zgn van hen. die vertrouwen od Zijne macht en van Hem hulp ver wachten. En hiermede heb ik de eer en het voor recht u den voorzittersstoel bij vernieu wing aan te bieden. Applaus. De heer Gleichman nam den voorzitters zetel in en sprak daarop als volgt Mijne Heeren! Het groot vertrouwen, waarvan uwe voordracht en de benoeming door Hare Majesteit de Koningin-Weduwe Regentes getuigen, treft mij diep, treft mij meer dan ik zeggen kan. Meer dan ooit ben ik mij bewust var. de geringheid mijner krachten, en zwaar der dan ooit de waardige tijdelijke Voorzitter wees er zoo te recht op zwaarder dan ooit weegt bij mij de ver antwoordelijkheid die ik te dragen zal hebben. Indien ik echter in mijne benoeming een bewijs van goedkeuring mag zien van de wijze waarop ik mij tot dusverre als Voorzitter van mijne plichten trachtte te kwijten - en na do hartelijke woorden door onzen hooggeachte 11 tjjdelijkeo Voor zitter gesproken, dien ik daarvoor op- reclitelijken dank zeg, meen ik dat te mogen aannemen dan gevoel ik mij daardoor bemoedigd en kan ik de ver zekering geven, dat ik op den ingeslagen weg wensch voort te gaan. Ten gevolge van de verkiezingen van dezen zomer is in le samenstelling van de Kamer eene groote verandering geko men. Voor ongeveer een vierde gedeelte bestaat zij uit leden die in d« vorige kamer geen zitting hadden. Meer nog dan voorheen zal in ons mid koopman dezpr dagen heiu benijd zou heb ben, en die de kostbaarste legerstede van ten krijgsman uitmaakte. Appomax, een ijverig bezoeker, zat op den grond, dear- men over eikander geslagen, en zijne don kere oogen vol bewondering op het gelaat van Philip gevestigd, die, met den eenen arm om zijne zuster geslagen, op eene lage bank, door hem zeiven gemaakt, zat, en in deze oogenblikken dikwijls de verraotid heid der gevangenschap vergat. Het waren zoete druppelen met den bitteren drank vermengd, dien het lot hem toegedeeld had, en terwijl hij tot Appomax sprak, met eene vaardighed, die door oetening nog toenam, dacht hij niet meer aan het ïlde tooneel, waarop hij eene rol vervulde. Hjj bepaalde zich niet altijd tot één on derwerp. Appomax toonde nieuwsgierig heid naar en belangstelling in de koloniën en de gewoonten der Engelschen hjj wenschte ze te bezoeken, en vroeg naar den weg, waarop Philip hem niet ant woorden kon, en Oneyda nooit iets zeide. Meahmee loonde door hare kunstelooze en bijna kinderlijke uitdrukkingen van ver wondering en genoegen, hoeveel lust zij gevoelde, iets van het huishouden van Margaretha Randolph te hoorendoch vooral van haar spinnewiel, dat haar als het zonderlingste en onbagnjpalijkste voor werp voorkwam, waarvan zg ooit gehoord had. Wordt vervolgd.) den blijken van groot verschil in begin selen en inzichten. Hel zal mijn ernstig streven zijn de onbelemmerde uiting van ieder gevoelen te verzekeren. Van ouds her kwam in de NederlandscheVertegen woordiging elke eerlijke in passenden vorm uitgesproken meening tot haar recht Nergens heerschte, bij mijn weten, grooter vrijheid in hit debat, en nergens ook werd dat debat ook bezadigd. Laat ons '.ia goede traditie handhaven, Mijne Heeren Mijnerzijds zal ik daartoe al mijne krachten inspannen, en vast reken ik daarbjj op uw aller medewer king en steun. Gewichtig bij uitnemendheid is de thans geopende zitting. De op breeder grondslaggt-kozen Tweede Kamer zal hare aandacht hebben te wij den aan tal van belangrijke voorstellen, die ons zijn aangekondigd. En voordat een jaar is verstreken, hopen wij onze beminde Koningin de Regeering te zieD aanvaarden. Hecht en innig blijve de band, die Nederland aan Haar en aan Hare Dooi luchtige Moeder verbindten moge het grondwettelij c gemeen overleg strekken tot heil van het volk, dat wij vertegen woordigen tot roem en zegen van het dierbaar vaderland. Ik verklaar het voorzitterschap te aan vaarden. Applaus. Vrijdagmiddag werden de heeren Vee gens, van Koll en Troelstra toegelaten, nadat de eerste de eeden, de beide an deren de beloften hadden afgelegd. Op de Donderdag in het Huis van Nas sau te Zierikzee gehouden tentoonstel ling van zaaigranen enz. door de centrale Tentoonstellingsvereeniging Landbouw belang zijn bekroond voor ruwarige Essex tarwe le pr. L. Koopman Cz. Zierikzee, 2e J. O. v. d. Have Oosterland en 3e S J. de Rijke, Sirjansland voor gladarige Essex tarwe, 2e pr. S. J. de Rijke voor Challenge tarwe 2e pr. Ch. Groe- neveld de Kater, Noordgouwe, en 3e L. Vis, Noordgouwe Canada tarwe 2e pr. M. v. d. Linde, Heenvliet. Molds roode tarwe 2e pr. Van den Bosch en Co., Goes Chidham tarwe 2e pr. Van den Bosch Co. Victoria larwe 2e pr. P. N. van Nieu wenhuijzen. Nieuwerkerk. Rogge le pr. Labrijn Pilaar Goes 2e S. J. de Rijke 3e van den Bosch &C. Wintergerst le prijs. J. W. Romeijn Ouwerkerk. 2e L. Vis, 3e Labrijn Pilaar In eene te Zevenbergen gehouden vergadering van leden der vereeniging van landbouwers, die suikerbieten ver bouwen is de wenschelijkheid uitgespro ken, dat deze vereeniging zich aansluite bg den Bond van Nederlandsche Bietenver bouwers, gevestigd in Zeeland, te meer, nu de meeste suikerfabrikanten zich nau wer hebben aaneengesloten, doordien de hier te lande bestaande suikerfabrieken in een syndicaat zijn hervormd. Men schrijft aan da N. R. Ct. In de laatste jaren was het rooien van beetwortelen om dezen tijd reeds in vol len gang, omdat de bieten, voor 1 Octo bei geleverd, extra werden betaald. Thans geschiedt dit niet meer en van vroege levering is dus in het algemeen geen sprake. Intusschen is men toch reeds hier en daar begonnen enkele perceelen te rooien na den buitengewonen oogst var het vo rig jaar valt de opbrengst natuurlijk aan merkelijk tegen. Toch mag men in Zee land en Noord Brabant rekenen op een gemiddeld gewas, hoewel er streken ge vonden .voiden waar dit op verre na niet zal worden bereikt. TüDgevolge daarvan en van mindeien uitzaai in t algemeen zullen sommige fa brieken, die het vorige jaar veel te veel wortelen ontvingen, nauwelijks genoeg hebben voor eeno volledige campagne en zal bij alle de werktijd -slechts kort duren. Waren dit jaar vele landbouwers ook nog als 't ware gedwongen om beetwor telen te zaaien, daar zij hun landergen bij voorbaat .ioor bemesting enz. voor deze cultuur hadden in gereedheid ge bracht, thans behoeven de fabriekanten er niet op te rekenen, dat dit opnieuw zal geschieden. Sterke inkrimping dezer cultuur, die dit jaar om die reden nog niet kon wor den doorgevoerd, zal in de toekomst dan ook ontwijfelbaar zijn, indien de tegen woordige pi ijzen en voorwaarden van levering door de fabrikanten blijven ge handhaafd. M Ct. Te Amsterdam wordt thans gehouden het tweede congres voor openbare ge zondheidsregeling, onder leiding van den minister van Staat, mr. J. Heemskerk Azn. Het is ons natuurlijk niet mogelijk van al zulke vergaderingen en congressen zelfs beknopte verslagen te geven wij bepalen ons daarom tot enkele punten, die ons ook voor onzen lezerskring be langrijk voorkomen. Zoo weid dan Donderdag op dat con gres besproken de Vee-envleesch- k e u i i n g, waarover de heer D. F. van Esveld rapport uitbracht. Hij kwam tot deze conclusie 1. Keuring van alle vee en vleesch, voor de consumptie bestemd, is noodza kelijk met het oog op den gezondheids toestand van den mensch en van den veestapel. 2. Zal de keuring vruchten dragen, dan dient zij van rijkswege te geschieden. 3. Alleen bevoegde personen mogen met de keuring worden belast. 4. De keuring kan niet beter geschie den dan in een openbaar slachthuis (abat toir,) met verplichting alleen daar te slacnten. Zoowel voor de keuring als uit een hygiënisch oogpunt is het gewenscht, dat de oprichting van abattoirs tenminste in gemeenten met tienduizend zielen of meer verplicht worde gesteld. Volgens het verslag m het Hbld wees de rapporteur er op dat de vleeschkeu- ring niets nieuws is. In 1470 bestond reeds zoo iets te Maastricht, er was zelfs een tijd, dat de keuring in ons land op dit punt buitengewoon streng was. Later werd het toezicht minder, tot het voor komen van vleesch vergiftiging de zaak ailerwege op den voorgrond drong. De trichinose, die in J8S3 in ons land voor het eerst optrad, eischte vele slacht offers, doch is thans, dank zij het staats toezicht, als verdwenen te beschouwen. In Duitschland komt de ziekte nog voor, o.a. thans nog in Oost-Pruisen. Nog an dere ziekten kunnen door het vleesch veroorzaakt worden en een strenge vleesch keuring doet blijkens de statistiek veel ten voordeele van den mensch af, o. a. zijn sedort de keuring te Berlijn, die in 1883 begon de horsen- en oogblaasworm ziekte zeer verminderd. Een vleescbkeu ring en een voorzichtig omgaan met den hend, omdat deze door het eten en blazen van het vee zeer vatbaar voor den lint worm is, zullen ziekten voorkomen. Ver der wees de heer Van Esveld op de Dood zakelijkheid het vleesch gaar te koken op het gevaar van miltvuur door infectie wat voor vleesch mogelijk is Ook var kens, lijdende aan besmettelijke borst ziekte, zijD gevaarlijk vlees-cli voor den mensch. Het is bewezen dat. de mensch dieren kan besmetten en het omgekeerde is dik werf bewezen door besmetting met tuber culose van dieren. Mogelijk dat men misscbibn wel wat streng tuberculeuse dieren afkeurt, doch Koch heeft er op ge wezen, dat tuberculeus vleesch en tuber culeuse melk steed» een groot gevaar op leveren, eu tuberculose zal bij de keuring steeds een groote rol spelen, 9n de vleesch keuring komt daarom mensch en veesta-

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2