No. 1157. ff oensdog 29 September 1897. /I SJ e Jaapg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Rnitenliind. 35 FEUILLETON EEN VERHAAL UIT VIRGINIA. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER A.dvertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maa. Aclvertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TAVEE uren. De Times beweert dat de CoDgo-regeering opnieuw zeer krachtige maatregelen geno men heeft tegen hare agenten, die ten opzichte der inboorlingen de grenzen van hun gezag zijn te buiten gegaan. Lord Salisbury heeft, in antwoord op eenen brief, waarin men zijne aandacht vraagt voor de wet op de burgerwacht in België en de verplichting voor vreem delingen er deel van te maken, geant woord dat het Engelscbe gouvernement zich met de kwestie bezig houdt. De Zwitserscbe regeering heeft reeds verklaard, dat elk Zwitser, die aan de bepalingen dier wet voldoet, in zijn va derland zijn burgerrecht verliest. Lord Wolsoley heeft te Glasgow weel een redevoering gehouden, waai in hij do noodzakelijkheid uiteen zette het Engel- sche leger, vooral de linie bataljons te versterken. Het verhaal van de Figarodat Enge land reeds een verdrag met den Mahdi had gesloten, en dat de expeditie tegen hem slechts een vertooning is. wordt in Engeland tegengesproken. Alsof men dit bericht, gesteld dat het waarheid behelsde, zou bevestigen Ritchie, de voorzitter van den Board of Tradeis a vorig bezig om de crisis in de metaalnijverheid op te lossen. Tot dusver breidt de beweging zicb nog uit. Engeland en Frankrijk gaan de onder handelingen over de grensscheiding in het Niger-gebied hervatten. De nieuwe marinevoorBtellen der Duit- sche regeering beoogen een uitbreiding over 7 jaar verdeeld. Voor het eerste Hg meende, zij konden deszelts naam lezen in de schoone wereld, die hen om gaf, zoo als hij zoo dikwijls gedaan had doch hg vergat, dat eene dusdanige ken nis niet uit enkele beschouwing was voort gesproten, en dat hij, van zijne kindsch- heid af, geleerd had, alles aan God toe te kennen, en geweten had, dat Hij alles gevormd en geschapen heeft. De werken van den Almachtige verkon digen zeker zijne macht, als Hij zijnen schepselen is geopenbaard geworden, en dit is hunne grootste taak doch de ge schiedenis der Heidenen, door alle eeuwen heen, toont genoegzaam aan, dat de denk beelden, die men zich alleen uit de schep ping van een God vormt, zeer onjuist, en niet in staat zijn, den mensch zuivere be grippen van een Opperwezen te geven, noch hem hetgene Hi] van verantwoorde lijke schepselen eischt, te leeren kennen. Uit de afgoderij en het bijgeloof, die over de geheele aarde verspreid zijn, kunnen wij leeren, hoe ver de mensch van het e&n voudige en geestelijke in de godsdienst af geweken is daarom hoe dankbaar moesten wjj niet zgn, zoo als Philip was, dat wij nog zeer jong reeds het bestaan van eenen heiligen God en machtigen Zaligmaker jaar zal Diet meer dan 50 miljoen mark worden gevraagd, de volgende iaren iets meer dan 60 miljoen. De cenlraalbond van Duitsche vormers heeft aan de Berlijnsche metaalfabrikan ten een schrijven gericht, waarin het den wensch uitspreekt, dat het verschil tus- schen de Berlijnsche vormers en de pa troons worde bijgelegd. De Hamburgsche kooplieden hebben aan de Rjjksregeering verzocht een oorlogs schip naar Guatemala te zenden, waar de Duitsche handel groote belangen heeft. Bij het bezoek van koning Humbert aan keizer Wilhelm zweeg de koning over het Drievoudig verbond en sprak alleen over zijn verbond met Duitscbland. Te Boedapest hebben noch keizer Wilhelm noch keizer Frans Joseph het woord Drie voudig Verbond genoemd, en alleen over hun onderling bondgenootschap gesproken Dit trekt de aandacht van velen. Uit dankbaarheid over zgn toost willen de Hongaren keizer Wilhelm een nationaal huldeblijk geveu, bv. een groot schilder stuk, voorstellende het oogenblik, dat de keizer zijn toost uitsprak. De studenten te Boedapest hebben hun vreugde over 's keizers woorden willen uiten door een serenade aan den Duitschen consul-gene raal, maar deze was juist vertrokken. De gemeente Boedapest zal het keizer lijk bezoek door een gedenkpenning doen vereeuwigen. Ook de Fransche regeering heeft een gedenkpenning doen slaan ter berinnering aan het bezoek van den Czaar, voorstel lende Gallia met open armen het Russi sche eskader ontvangende. Braakensiek heeft aardiger geteekend leerden dat wij deze kennis zonder eenige moeielijkheid verkregen, en wi] nederig, als ons beste aardsche erfdeel, de openba ring van zijnen heiligen wil ontvingen Hoe hoog moeten wi] dien heiligen Bijbel niet schatten, waarin Philip zoo zeer ver langde andermaal te lezen Het was in derdaad gelukkig voor hem, dat hij zoo vele der schoon# waarheden onthouden had en dat hij het gebedenboek zoo op prijs gesteld had Vele der gebeden kende hij, en hij vreesde zoozeer eenige dier inwen dige schatten te verliezen, dat hij het zich tot ene taak stelde, die op te zeggen, als hij zich in de eenzaamheid der wouden of aan den oever der rivier bevond, of des nachts, als hij in den glans der sterren wandelde, omgeven, gelijk hij zoo gaarne geloofde, door goede en heilige geesten, die hem met belangstelling gadesloegen, en van wier bescherming hij zich verze kerd hield, wanneer hij door vele gevaren omringd was, en zoo lang hg zich op den Goddelijken bijstand zou verlaten. In zulke oogenblikken was Philip verre van zich treurig te gevoelen zijne gevoelens maakten zich trapswijze los van alle uit wendige omstandigheden, en hij begon zijn hoogste geluk in andere dan uiterlijke hulpmiddelen te vinden. Hij kon er niet bij verleeren, zicb aldus met zich zeiven bezig te houden, en de eenvoudige bouw stoffen der Natuur voorzagen hem van een ouuitputteliiken schat van gedachten de lucht, de bosscheu. de schoone Natuurtoo De Zwitsersche nationale raad besloot met 112 tegen 21 stemmen hel ontwerp tot aankoop van de spoorwegen door den Bond in behandeling te nemen. De Narodni Listy meldt, dat Badeni met de Duitsche oppositie wilde onder handelen, op den grondslag dat bij den Boheemschen Landdag een wet op het gebruik der beide talen zal worden ir.ge diend, en daarover met de Duitschers wilde overleggen voorde onderhandelingen met de Czecheu begonnen. Verder zou een lid der Duisscbe volkspartij voorzitter van den Rijksraad worden. Het Duitsche grootgrondbezit zou geneigd zijn geweest op dezen grondslag verder overleg te ple gen. Maar de vooruitstrevenden en de volkspartij zouden hebben geweigerd, daar zulk een ontwerp natuurlijk op de Cze- chen in den Landdag zou afstuiten. Hoewel Bndeni beginseloos genoeg is om zulk een draai te nemen, komt ons dit plan toch wel wat erg fantastisch voor. De tegenstrijdigheid in de berichten over het ultimatum van generaal Wood ford worden uit een vormkwestie ver klaard. Het bedoelde stuk had niet den vorm van een ultimatum, maar was een memorandum behelzende een duidelijke waarsshuwing, dat, tenzij tegen de bijeen komst van het congres bevredigende ver zekeringen zijn ontvangen omtrent een spoedige beëindiging van den oorlog op Cuba, het onmogelijk is te zeggen welke maatregelen de Vereenigde Staten zullen nemen om verbetering in den toestand te brengen. Veel verschil tusschen zulk een stuk en een ultimatum bestaat dus niet. neelen om hem heen, de vogels, de dieren alles verschafte hem onvermengd genot, en indien er hart noch oog was, om in zijne genoegens te deelen, hij kon altijd zijne stem in klaoken van dankbaarheid en lof tot Hem verheffen, die hem in deze zedelijke woestijn niet verlaten had, en wiens Geest overal woont, waar het vrome hart hem wil vereeren. Philip had zich nog niet lang met die zelfbeschouwing bezig gehouden, of hij ont dekte, hoe weinig hij nog zijn eigen hart kende en nooit keerde hij van het wer kelijk leven naar de afzondering zijner eenzame omzwervingen terug, zonder meer en meer van deze waarheid overtuigd te worden. De ondervinding van eiken dag bevestigde hetde omgang met zulke walgelijke eu hem zoo weinig gelijkaardige wezens was hem zoo onverdragelijk, dat hij slechts verlangde, hen te ontwijken en meer en meer op zijn eigen gezelschap gesteld werd vooreerst, omdat het hem in staat stelde, zich ze) ven beter te leeren kennen, en ten andere, omdat het hem zijne gevangenschap dragelijk maakte. Doch dit was geene reden, die hem veroorloofde de zamenleving te schuwen, en zich aan de gelegenheid te onttrekken, van goed te doen aan de onwetende wezens, die hij besloten had te onderrichten. Maar hoe kon hij iets voor hen doen Dit wist hij niet, wijl hij zich zeiven nog te weinig kende. Indien Philip de gelukkige rust van het ongestoorde huiselijk leven in de De regeering der Ver. Staten zal bin nenkort een verzameling diplomatieke stukken betreffende Cuba, loopende tot de jongste mededeeling van Woodford, in het licht geven. Generaal Woodford heeft het, met het oog op eventueele betoogingen, beter ge acht zijn gezin op de Fransche grens achter te laten. De Spaanscbe ministerraad besloot, dooi bemiddeling van den nuntius, een nota aan den paus te zenden over de zaak van den minister van financien. Te Athene wordt de opwinding grooter hetgeen natuurlijk aan de oorlogspartij ten goede komt, waarom de regeering alles doet om de gemoederen te bedaren. De Acropolis beweert, dat de houding der oorlogspartij leidt tot een politiek, welke Griekenland ten verderve zal voeren. De Asti zegt, op grond van vele kamerleden, dat enkele afgevaardigden voor de her vatting van den oorlog zijn, maar de meesten laten zich zeer gereserveerd uit. De Thessaliers protesteeren tegen het door een blad opgeworpen denkbeeld, om hun provincie voorloopig in handen der Turken te laten. Dan nog liever door vechten, meenen zg. Op het Eendrachts- plein had een groote volksvergadering plaats, waarbij de menigte den tekst van het vredesverdrag verbrandde. De Grieksche gezant te Petersburg heeft van Moeravieff een ernstige waar schuwing gekregen. De taak van de Mogendheden is afge- loopen, zoo zeide hij, en alle door Grie kenland te nemen afwijkende beslissingen stellen het land aan de grootste gevaren bloot. Fair M°adows had mog n blijver, geineteu zou hg een zeer beminnelijk man geworden zijn, romanesk, doch werkeloos, eer lijde lijk goed dan nuttig maar nu riepen de stem zijns gewetens en de krachtige be wustheid van voortreffelijkheid boven zijne tegenwoordige medgezellen hem toe, dat hij voor anderen moest werken en God dienen. Na veel over dit onderwerp na gedacht te hebben, scheen het hem beter en wijzer toe, het werk g -duldig en nede rig aan te vangen, en te traehten, op hen die onmiddellijk om hem waren, invloed te verkrijgen. De grillige Alice, de een voudige Meahmee, de vurige en liefheb bende Appoinax eu Oneyda waren ontegen zeggelijk de eerste en naaste voorwerpen van zijne zorg, en in hen was klaarblijke lijk het middelpunt van dpo kring, dien zijn plicht moest doorloopen. Doch kon hij hopen, dat de trotsche en onverschil lige Oneyda een geduldig toehoorder zou worden, daar, na zoo vele pogingen, om zijne opmerkzaamheid te winnen, hij ont dekt had, dat hij afgetrokken wa^en zijne tegenwoordigheid niet eens bemerkte? Hij dacht dat hg voor het oogenblik geen beter plan kon vormen, en dat voor hun welzijn eene betere uitwerking kon liebl en dan zijn eigen gedrag tot voorbeeld te etellen voor de grondbeginselen, welke hg hun wensc'nte in te prenten, en vooral, dat hij bidden moest oin leiding in zijnen plicht en voor het heil zg,ner medga- zellen.

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1