11 No. 1156. Zaterdag 25 September 1897. I3e Jaarff. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaand ere ii F. 1)1 KLEM AA, AXEL. Buitenland- 34 FEUILLETON EEN YERHAAL UIT VIRGINIA. Binnenland. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A BONNEME NTS PRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor Bblgië 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maa Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Koning Leopold is op zijn reis met de Clementine eerst Madeira, en nu Las Palmas gepasseerd. Enkele bladen bewe ren, dat de koning doorreist naar den Congo. Of het voor de bewindvoerders daar een aangename verrassing zou zijn. hun vorst onverwacht voor zich te zien staan Bij de verkiezing voor de Fransche kamer in het arrondissement Jonzac moet herstemming plaats hebben tusschen een voorstander van een beroep op het volk en een republikein. De radicalen en so cialisten zullen den doorslag geven. De Franschen hebben in Afrika weer eens tegenspoed. Somory zou in het ge bied van Lobi zekere terreinen ontruimen maar toon de Franschen omstreeks 100 man inlandsche troepen daaibeen zonden om de streek te bezetten, viel Samory dit detachement aan. 2 Fransche officieren werden gedood, De Engelsche vereeniging tot beschei- ming van de inboorlingen wijst in de Times op den vermomden slavenhandel in de Kaapkolonie, waar de regeering de overwonnen inboorlingen uit Bechuanaland voor 5 jaren als veldarbeider afstaat tegen een maandelijksch loon van 1/2 pd. st. buiten woning en voedsel. Gegadigden worden volgens een bekendmaking ver zocht zich te doen inschrijven. Sir Charle3 Dilke zal weer een reeks artikelen over Ecgelands weerkracht in hèt licht geven en o. a. de vraag bespre ken hoe bet komt dat Engeland, ondanks de groote legeruitgaven een leger heeft dat van minder beteekenis is dan bet Philip verwonderde zich heimelijk over de hoffelijke en vleiende wijze, waarop hij het dadelijk aannam, dat, hetwelk hij droeg, wegwerpende, om het nienwe aan te trek ken, terwijl hij te gelijker tijd Alice allerlei vleiende benamingen gaf, die van vreugde in de handen klapte, toen zij Oneyda niet haar werk gekleed zag. Meihmie was even gelukkig, en hei Opperhoofd geheel beleefdheid en vriendelijkheid. Dit kleine Voorval had zonder twijfel zijne gevoelens gestreeld, en wekte nieuwe blijken van op lettendheid op. Toen de bro «Ier en zuster van der. maaltijd opstonden, en Pnilipzich gereedmaakte om uit te gian, legde Oneyda de hand op zijn schouder en zeide zacht »Ga niet, mijn zoon 1 de nacht zal alles donker maken, dan kunt gij gaan, gij moet mijn volk nu niet zien Philip ging weder bij het vuur zitten, en Oueyda vervolgde: >Het is wel, mijn zoon is verstandig. Nu zal ik hem i-*ts zeggen, dat zijn hart verheugen zal. Toen de blanken mijne krijgslieden ophetspoir waren, wandelde Oneyda vry hunne dorpen door nooit vergeet hij een vriend hij zag uw vader, sprak met hem, en zeide hem, dat zijne kinderen wel waren.* >Gy zaagt myn vader, Oneyda 1 en sprak Zwitsersche, dat per jaar 1 miliioeu pd. st. kost, terwijl Engelands artillerie niet boven de Boelgaarsche staat. Alleen op het gebied der marine heeft men volgens sir Charles de laatste jaren groote dingen Te Hartlepool zijn door de sluiting van een werf 1200 man werkloos, welk getal naar men verwachtte, tot 3000 a 4000 zou stjjgen. Ook te Berlijn dreigt een groote ar- beidscrisis in de metaalnijverheid. De patroons overwegen reeds bet denkbeeld om werklieden van buiten te doen komen Door de jongste besluiten der patroons vereeniging zai het aantal Britsche me taalwerkers. die gedwongen of vrijwillig het werk staken, tot 46000 a 55.000 stijgen. Zaterdag werd 30,000 pd. st. onder steuning uitgedeeld. In de eerste helft der volgende maand zal te Berljjn een conferentie plaats heb ben van booge Duitsche postambtenaren om over de hervorming van het postwezen te beraadslagen. Ook Duitschland heeft een oorlogsschip naar het Riff gezonden. Wel mogelijk, dat daar de beruebtte iynaraietbommen van Kreta eens nooüig zijn. Keizer Wilhelm is te Boedapest aan gekomen. De ontvangst was schitterend, en de geestdrift beantwoordde aan de ver wachtingen. De Hongaarsche overheid heeft Zondag twee leiders der Oosten rij ksche socialis ten, onder wie dr. Adler, de deelneming aan de groote algemeene stemrechtbetoo ging verboden en hen genooizaakt naar Weenen terug te keeren. met hem hoe kon dat zijrt riep Philip driftig uit, in de venassing, welke dit be richt hem veroorzaakte, de bijzondere licht geraaktheid van het Opperhoofd vergetende, als hy veronderstelde, dat men twijfelde aan de waarheid van hetgene hjj zeide. Oneyda liegt nooit.antwoordde het Opperhoofd met waardigheid. »Hij zag Henry Randolph, en sprak als vriend met den blanken man.« »0 riep Philip met tranen in de oogen, terwijl zijn hart van de verschillende en taedere aandoeningen, die de naam zijns vaders in hom opwekte, hevig klopte. »G£ kent myn vader, Oneyla gij hebt hem dikwijls gezien, dat weet ik zeg mij, hoe zag hj er nit? wat zeide hij? was hij wel, en myne moeder Oneyda zeide weinig, doch antwoordde vriendelijk Waarom vraagt myn zoon naar de woorden van zijn blanken vader? D? roode mag niet met de blanken de zon gelijktijdig zien. Zij hebban hem gemaakt als bet beschroomde hert, dat naar de wouden vliedt als hij de voetstappen eens menschan hoort. De Yankee heeft dag en nacht jacht op Oneyda gemaaktdoch wie kan het nest des adelaars vinden? Neen," vo9gde hij er tro:soil bij, t-r.vij! zijn donker oog van drift en toorn fonkelde, »er zullen nog vele dagen en nachten komen, eer zij het spoor vinden vanHier hield hij op, als zich plotseling een vergeten be-luit herinerende, en opstaande, verliet hy de hm, Philip in eene niet zeer benydeus- De betooging der socialisten te Boeda pest, ten gunste van het algemeen stem recht, is rustig afgeloopen. Het aantal deelnemers bedroeg 20.000. Een tijding, waarvan de beteekenis ous nog duister is, meldt dat de sultan be sloot alle Egypt9naren uit Syrië te ver wijderen. Dat hun aanwezigheid in dat deel van het Turksche rijk tot moeielijk heden aanleiding gaf, was ons nog onbe kend. De agitatie in de Transvaal, wegens de suzereine aanspraken van Engeland, houdt aan. Op vele plaatsen hadden Bóeren- vergaderingen plaats, waar die aanspra ken krachtig weiden afgewezen. Erg fortuinlijk gaat bet deu Engelschen nog niet in Indië. Generaal Jefferys heeft met 15 compagnieën infanterie, een compagnie sappeurs en 4 stukken ge schut, den vijand bij Dainodoha aange vallen. Hoewel hij op grooten tegenstand stuitte, dreef hij toch de opstandelingen uit hunne stellingen, terwijl hij 400 met levensmiddelen beladen muilezels buit maakte. Maar de vijand kreeg verster kingen. waarop de Engelschen zich moe sten torugtrekken. Iets gunstiger is het bericht, dat de Mehmands in de vlakte zich aan de En gelschen beb'oen onderworpen. Zij ver bonden zich een boete van 5000 roepies te betalen, en alle percussiegeweren, 3o0 kanonnen en 300 sabels uit te laveren. In een naar de grens oprukkend regi ment, dat van Hydrabad kwam, is de cholora uitgebroken. De troep blijft daar om te Aligach. Voor het overige hoort men van eenige stammen, die zich bij den opstand zullen waardige gemoedsgesteldheid achterlatende. Het dorp was stil, toen de schemering het omsluierde, en de vroege winteravond begon. Nadat Alice zich ter rust begeven had, deed Philip zijne gewone wandeling, en richtte zijne schreden naar het woud. De maau scheen helder boven de toppen der naakte takken, wier omtrekken zich sierlijk en duidelijk op de grauwe lucht afteekenden, en die door de levendige schil dering der Natuur uit hare zachte geheim zinnige diepte te voorschijn traden. Hy voelde zich kalmer by dsn aanblik van den zachten glans van het uitspansel, en de scherpe nachtlucht verkwikte ziju lichaam, en herstelde zijne kwijnende krachten, want hy was als verdoofd door de gebeurtenissen van dien dag. Doch toen hij de nog rookende asch der martelvuren voorbij ging, gevoelde hij zijn hart op nieuw beklemd, en hy stond een oogenblik stildaarna verliet hij huiverende de plaats de lijders waren van de wreedheden hunner vijanden verlost zij waren niet meer in bunne macht, en deze by na uitgedoofde asch wist niet, welk onteerend lot zij had ondergaan. Der Wilden booiairdigheid had zich uitga put, met den dooien eene begraafplaats te weigaren, en niets bleef er van het beroemde Opperhoofd en van zijne med- gezellen over, dan de smeulend; asch, die de eerste windvlaag in de lucht zou ver strooien, »Ach wat is de mensch, als hy aan zich zeiven is overgelaten dacht Philip. aansluiten en van anderen die zich weer onderwerpen. Vereenigde Vergadering van de heide Kamers op Dinsdag den il September 1897 tot opening van de gewone zitting der Staten-Generaal. De heer van Naamen van Eemnesdie den voorzittersstoel bekleedt, opent, nadat de leden zich naar de vergaderzaal van de Tweede Kamer begeven hebben, te twaalf uren de3 middags de vergadering en laat door den griffier der Eerste Kamer voorlezen een Koninklijk Besluit van den lln September jl. No. 34, houdende zijne benoeming tot Voorzitter van de Eerste Kamer, gedurende de zitting, die heden aanvangt. De Voorzitter benoemt eene Commis sie van 14 leden uit de beide kamers, die Hare Majesteit de Koningin Weduwe Regentes, in het gebouw zal ontvangen en uitleiden. Deze commis3ie bestaat uit de heeren Veiling Meinesz, L. van Nis pen, F. van Alpben, De Sarvornin Lohman Se>"et, Kolkman, Bastert, Michiels van Ver duynen, Van Basten Batenburg, Brant- sen van de Zijp, Tydeman, Roessingb, Kuyper en Drucker. De Ministers, Hoofden van Ministrieele Departementen, de Kanselier der Orden en de leden van den Raad van State ver eenigden zich te één uur des namiddags mede in de vergaderzaal. Hare Majesteit de Koningin-Weduwe, Regentes, met Hare Majesteit de Koningin kort daarna in het gebouw der Tweede »Welk genot kan er bestaan in het lijden aan te zien van zynen erenmensch En Oneyda ook, hy is almede van alle men- schelykheid ontbloot; en zal ik nooit uit dit wreede verblijf ontkomen En toch, als bsschaatde Christenen hier nooit kwa men, zouden zij nooit raenschelijker of be keerd en beter worden, dan zij zijn. Ik ben te baatzucbiig omtrent deze arme Wilden Op dit oogenblik zag hij eene donkere gestalte, die voor hem stilstond. »Oneyda »Myu zoon verlaat de wigwam van Onsyia, hij is zijn rooden vad ;r moede,* antwoordde de Indiaan op een zoo drosvi- gen toon, dat by tot Philips hart doordrong „Wat heeft het groote Opperhoofd gedaan Philip sluit him zijn hart; eetip wolk bs dekt het.'' De jongeling antwoordde aangedaan, zich omkeerende eu naar de brandende palen wijzende „Wat heett Oneyda met de gevangenen gedaan Dat gezictit maakt mij zoo droevig eo bewolkt dezen uacht myn hart. o. Oneyda! waarom martelt een held, zooals gij, uwe ongewapende gevangenen De Indiaan bswoog zijne hand ongedul dig. „Philip denkt, dat hy alleen wijs is onder mijn volk. Oneyda doodde zijne vijanden in den strijddoch toen mijne jonge mannen het fottervuur ontstaken, was myne bijl begraven. Oneyda martelt niet. Hyzeile; „Groot Opperhoofd wees

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1