toelating van kindersn Rechtszaken. Burgerlijke Stand. («cinengd Nieuws. Marktberichten. Aiivertentien. l)r. HIRSCHUI,, Tandmeester, Tot zo-5'd vrede kan men nooit te laat komen. Hoe mooi het ook kiinke in theorie fabrikanten en landbouwers moeten naast niet tegenover elkander staan, hot belang van den een is ook het belang van den ander in de praktijk staat de sterke fabrikant tegenover den betenverbouwer. Zijn eigen belaDg en hoe roerend hij zich ook voor wil doen als de bescher mer van den boerenstand, in dezen tijd van melaite zijn eigen belang is hem evenals ieder koopman, hij moge dan de medelijdeudste man zijn van de wereld bet naaste. En dat is natuurlijk. Ieder, die zaken doet, tracht zoo goed koop mogelijk in te koopen, zoo duur mo gelijk van de hand te doen en even ongerijmd als het zou zijn aan te nemen, dat de Nederlandsche kooplieden in koffie de koffie boven de markt zullen betalen, om de eigenaars van plantages op Java te bevoordeelen en bet product daarna onder de markt zullen afzbtten om de Nederlandsche vrouwtjes in de gelegenheid te stellen een goedkoop lekker kopje kof fie te drinken evenmin als de kooplieden in taoak ter bevordering van de tabakscultuur in Deli de bladen een cent boven de markt zul len betalen, evenmin zullen de suiker- fabrikanten een cent meer geven voor hunne beten, uit medelijden met den be naiden toestand van den praducent. Zij zullen van alle omstandigheden par tij trekken om hun eigen voordeel te be- vorderen. Zij staan daarin op eene lijn met alle andere kooplieden, met alie andere nijver heidsmannen. Zij staan daarin m. i. ook volkomen gelijk. Maar daartegenover staat de producent Ook hij vertegenwoordigt eene macht door vereeniging. Hij moet den fabrikant op eerlijke wijze de hoogste prijzen afdwingen Eu zoolang de landbouwers dit niet in zien, zoolang zij hunne belangen niet doen behartigen door inarnen, die niet met zoete praatjes bij de fabrikanten om gunst - jes gaan bedelen, maar fier tegenover hen hunne voorwaarden stellen Zoo! - en anders geen beten. Zoolang blijft de beten ver bouwer bet zuigbeentje van den fabrikant. (Slot vólgt.) AXEL, den 21 September 1897. Vrijdagnamiddag is ingebroken in een woning nabij Sluiskil^ waarbij eenige gouden sieraden ontvreemd zijn. Deze zijn in 't bezit gevonden van den vermoe delijken dader L. d. S., geboren te Ede. Deze persoon is Zondag onder Graauw aangehouden door een brigadier marechaus see uit Hulst en Maandag geconfronteerd ter plaatse. Hedenmorgen is hij naar IJzendijke ver voerd geworden, waar hjj ook verdacht wordt van een inbraak daar de vorige week gepleegd. Blijkens Prov. blad no. 112 heeft de gemeenteraad van Axel besloten, dat de jaarlijksche veemarkt aldaar, in plaats van op den laatsten Dinsdag der maand Octpber, voortaan op den laatsten Maan dag dier maand zal worden gehouden. Bezwaren tegen dit besluit behooren voor den 30dezer aan Ged. Staten te worden medegedeeld. Gisteren werd te Koewacht gearres teerd zekere H. die twee maanden te ver effenen h'd wegens diefstal van mosseloD, indertijd gepleegd met een tweetal personen nit Axel, die, omdat zij voor deze zaak gestraft weraen hun kameraad hadden verraden. Te Terneuzen is Zondagavond over leden de heer Dieleman. die meer dan 40 jaren het ambt van secretaris der ge meente vervulde. Vrydag jl. tusscben twee en drie uur 's namiddags hebben tot nog toe onbekende dieven inbraak gepleegd bij den werkman P. D.; wonende in den Fopefoc/torpolder, onder Terneuzen. Een der kasten was opengebroken en daaruit voor onge veer 100 frs goudwerk en andere zaken ontvreemd. De man werkte op dat uur op het land, terwijl zijne vrouw eveneens afwezig was. M. Ct. Zondag 3 October 1897 hoopt ds. L. C. Terneden zijne intreerede te bouden bij de Ned. Herv. Gem. te Hoek. —De bedijkingswerken in het verdronken land van Saetiingen zijn naar men ons schrijft bijna over de volle lengte gevor derd tot 3 meter boven gewoon hoogwa ter. Het nog op te brengen bovenste ge deelte van den dijk, zijnde van geringe afmetingen, zil spoedig zijn aangevoerd. Bezoding en bekramming, alsmede het aanbrengen vaa steenglooiing, ter plaatse waar de dijkis gelegen in het Grauwsche- Zandbargsche- en Kieldrechtscbe gat, is ook reeds voor een goed deel afgewerkt en men is in den nieuwen polder reeds aan het slooten graven en wegen aanleg gen, terwijl men de volgende week denkt aan te vangen met bet maken der ver bindingen van deze wegen met die in de aangrenzende polders. Zijn reeds eenige ploegen werkvolk be dankt, spoedig zullen ook veie anderen gedaan krijgen en zal het waarlijk groote werk tot het verledene behooren. Dooi ingelanden van den Van Alstein- polder is, ter benoeming van een gezwo rene, noodig tengevolge van het overlijden van den gezworen P. Bouwens een voor dracht opgemaakt, bestaande uit de heeren J. Bouwens, zoon van den overledene, L. van Waesbergbe en A. van den Eeck- bout. Behalve net opmaken van een voor dracht ter benoeming van een gezworen besloot de vergadering van ingelanden van den onder Graauw gelegen Van Altstein- polder nog tot het vervangen van 500 meter grindbaan door een 2.75 M. breede keibestrating in den weg van de Oude Kaai bij de hootdkom der gemeente tot den Middelweg en in een klein gedeelte vaD dezen weg. Tot deze bestrating zullen worden ge bruikt Lessines- oi Quenastkeieu 10/16 cM. en Doorniksche kantsteen 12/14 cM. wel materiaal om eec goeden weg saam te stellen. Mocht de teelt van suikerbiet kunDen aanhouden, dan bestaat het plan latei- die keibaan te verlengen. De thans aangenomen 500 meter kei- baaD wordt nog in deze en de volgende maand gelegd. MCt.) Door den heer jhr mr L. Schorer, burgemeester van Middelburg, is te 's Gravenhage, namens alle burgemeesters in Zeeland, aau den heer jhr mr W. M. de Brauw, oud-commissaris der koningin, als een bewijs van hoogachting aangeboden een aquarel van den kunstschilder K. Kim kenberg te 's Gravenhage, voorstellende eeu gezicht op de Abdij te Middelburg, beneveus een kunstalbum met opdracht en tevens vermeldende al do namen der burge meesters. Arrondissements-Rechtbauk te Middelburg- Zitting van 21 September 1897. C. U., 27 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens vernieling vrijgesproken. G. L J. L22 j., fabrieksarbeider te Sas van Gent, is wegeijs mishandeling veroord. tot 6 maanden gevang. J. B. v. G., 19 j., klompenmaker te Clinge, is wegens mishandeling veroord. tot 5 of 5 dagen hecht. Bij de Rijkspolitie te Zevenbergen (N.-Br.) meldde zich dezer dagen iemand aan, die verzocht hem een onderkomeu en voeding te willen verstrekken, daar hij zonder middelen van bestaan was en sedert eenigen tijd (de man is weger van beroep) zoekande was naar werk. Aan zijn ver zoek werd voldaan. Den volgenden mor gen begaf hij zich het eerst naar het sta tion en haalde daar zijn rijwiel, dat hij voor alle zekerheid aldaar had weggezet. De man was afkomstig uit Den Haag en was bedelende en werkzoekende per rjjwiel. Te Zaandam was Vrijdagnamiddag aan de broodfabriek »de Ruyter," van de firma Verkade Co., de bakkersgezel H. Hermanides, op een tiap staande, bezig een riem om de as eener machine te doen toen hij bij ongeluk door den riem werd gegrepen en meegesleurd, met liet treurig gevolg, dat een been en een arm bijna ge het lichaam werden geseheiden. De man werd per brancard naar het Ziekenhuis te Amsterdam vervoerd. Vrij dagavond is hij overleden. De ongelukkige heeft eene vrouw en drie kinderen. Louise Michel is Woensdagavond te Brussel, waar zij in een volksvergadering zou spreken, met twee partygenooten, Mej Faudel en den Heer Brossouroux, bij het binnentreden van de vergaderzaal door de politie gevangen generaen, om over de grens gezet te worden, krachtons een de creet, waarbij haar het betreden van Bel gisch grondgebied wordt verboden, Op de landbouwtentoonstelling te 's Graveuhage zijn o. a. de volgende in Zeeland gevestigde firma's bekroond Labrija en Pilaar te Goes met een 2en prijs voor een verzameling akkerbouwge wassen, van den Bosch en Co te Goes mpt een 2en prijs voor roode Engelsche win tertarwe, dezelfde met een len prijs voor witte Engelsche tarwe geteeld op klei en zavelgronden, en een 2en voor witte En gelsche tarwe, geteeld op zwarte gronden, en voor winterroggeL. Koopman Czn. te Zierikzee met een 2en prijs voor witte Engelsche tarwe, geteeld op klei- en za velgronden J. W. Romeijn te Ouwerkerk met een 2en prijs voor wintergerst- en een len voor chevaliergerst. Iu de fundeeringen van de schut sluis von bet Eemskanaal, te Delfzijl, is een groot gat geslag-n. Een duiker is bezig de schade, zoo mogelyk, te her stellen. Hoek. Huwelijks aangiften. 9 Sept. Ja cob Deij, oud 21 j., jm. en Catbarina Adri ana Vinke, oud 18 j. jd. Pieter Dekker, oud 19 j. jm, en Levina Pieteruella de Jonge, oud 20 j. jd. Geboorten. 5 Sept. Jan, z. van Jan He'mendag en Janna Tollenaar. 8 Sept. Adriaac, z. van Jacobus de Blaeij en Tanneke Dubbeldam. 9 Sept. Jannis, z. van Petrus Franciscus Lantsheer en Adriana Vinke. 11 Sept. Elisabeth Ga- zina, d. van Joost Robijn en SaraGazina van Doeselaar. 15 Sept. Adriaan, z. van Leendei t Herrebout en Levina Denze. Overlijden. 4 Sept. Maria Jacoba van Hoorn, 3 m., d. van Abraham en Eliza beth Hamehnk. J3 Sept. Cornelis Keu keiaar. 48 j., echtg. van Janna Wieland. Zaamslag. Huwelijks - aangiften. 16 Sept. Jan de Vos, 22 j., jm. en Adria na Cornelia Bareman, 19 j.. jd. Huwelijks-voltrekkingen. 9 Sept. Pie ter Wissel, 20 j., jm. en Martha Geel- hoedt, 26 j., jd. Geboorten. 7 Sept. Andries, z. van Johannes de Visser en Jacomina Cornelia van de Voorde. 13 Sept. Maria, <1. van Joost Hamelink en Sara Hamelink 10 Sept. Abraham, z. van Cathanna van Es. Overlijden. 11 Sept. Krjjn de Blaeij, 81 j., weduwn. van Adriana Meeusen. Zuid lorpe. Huwblijks - aangiften. 1 Sept. Joannes Antonius Lijppens, 27 j., jm. en Helena Hubertina Ctten, 27 j., jd. Overslag-. Geboorten. 1 Sept. Vitalis, z. van Josephus de Neve en Maria Apo- lonia Moerman. 3 Sept. Hortensia, d. var. Aloysius Bracke en Virginia Carnoy. Overlijden. 7 Sept. Vitalis de Neve, 6 d., z. van Josephus en Maria Apolonia Moerman. Koewacht. Geboorten, g Sept. Irma Leoma Angelina Marie, d. van Philemon Franciscus Baert en Pharailda Maria Re mery. 5 Sept. Bertha Maria, d. van Gustaaf de Pau en Josephine Marie Onae nae. 6 Sept. Alouisius, z. Tan Domini- cus Anthomus de Bouvre en Prudentia de Meyer. 7 Sept. Veneranda Maria Albi- na, d. van Petrus Picavet en Leonia de Rechter 13 Sept. Theophile, z. van Jo sephus de Vos en Rosalia de Block. 15 Sept. Emerie Regulus en Augusta Elisa Maria z. en d. van Augustas Herman en Blondina Thooreraans. Overlijden. 11 Sept. Een als levenloos aangegeven kind van het vrouw, geslacht van Augustus Augustinus Drubbel en Marie Louise van Hecke. Axel 18 SEPT. Ter graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt: jarige tarwe ƒ9.25 a ƒ9.50 nieuwe tarwe 9,25 a ƒ930; rogge ƒ0,— a 0, nieuwe rogge 6.-a f 6,25 jarige wintergerst -._ a nieuwe wintergerst ƒ8.- a 8,25; jarige zomergerst ƒ0.- a ƒ0.- nieuwe zomergerst 6.75 a 7. - haver 5.75 a/ paardenboonen ƒ6.75 a 7 groene erwten 7,25 a 7,50; koolzaad a kanariezaad vlas (per 44 a 56c) -.- a -0. Boter f 1.05 Eieren ƒ3,— Hulst, 20 SEPT. Ter g r a a n m a r kt van heden was de pr(js ais volgtTarwe 9,25 Rogge 6, -Wintergerst 7 50 Zomergerst ƒ(),-, Haver ƒ5,50 Erwten 7,75 Paardenboonen ƒ0, Duiver.- boonen 0,-, Witteboonen ƒ-,- Bruineboonen -, - Boekweit f - Lijnzaad 0,—, Aardappels Koolzaad per zak van 106 liters - Boter per kilo 1,10 Eieren per 26 stuks ƒ1,20. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 59 stuks hoornvee 47 varkens, verkocht 2<» 30 Ter veemarkt te Gent van Vrijdag 17 Sept. werden te koop gesteld 12 schapen 0 lammeren, 79 kalveren, 357 vette var kens, 8 loopers, 390 biggen, 63 melk koeien, 3 groote ossen, 133 jonge ossen, 146 vaarzen, 62 vette koeien, 56 stieren, 223 magere dieren. Prijzen waren per kilog. voorossen en vaarzenvleesch fr. 1.25 a fr. .30 idem 2e quab fr. 1.10 a fr. 1.18 koeienvleesch fr. 1.15; a fr. 1 22; idem 2de qual. fr. 0.90 a fr. 1.05 stierenvleesch fr. 1.05 a. fr. 1.20; kalfvleescb fr. 1.45 a fr. 1.65 schapenvleesch fr. 1.45 a, fr. 1,50 lams- rleesch fr. 2.— fr. 2.20; en varkens- vleesch fr. 1.08 a, fr. 1.15. Huiden: Ossen, vaarzen, koeien, fr. 0,76 a fr. 0.78; kalveren Ir. 0, 75 a fr.« 0.80 stieren tr. 0.60 fr. 0.62- Verse h roet fr. 0.23 a fr 0.27 Voor de vele blijken van be langstelling den 19 September ondervonden betuig ik mijnen hartelijken dank. Wed. A. v. O. Krysse- Axel. var Dishoeck. Op Maandag 27 September 1897 des vooi middags tot op de openbare lagere school. WOENSDAG 6 OCTOBER is te spieken van 9 tot 12 uur bij den heer II. E' E C L U S E voor het iuzetten van KUNSTTANDEN en GEBITTEN aan gematigde prijzen. De KUNSTTANDEN door andereu vervaardigd worden door mij verbeterd tegen een geringe vergoeding

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 3