No. 1155. Woensdag September 1897. S5e Jaai'if. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li- V laan-deren F. DIELEMAJV, Buitenland. FEUILLETON EEN VERHAAL Ü1T VIRGINIA. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar nlaatsvuimte berekend. Plaatsing 3/2 maa Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWIiE nren. De vereenigde liberalen te Waremmes hebben, met het oog op de herstemming van Zondag, een motie aangenomen, waarin ze verklaren dat het handhaven van een clericale meerderheid, welker sterkte buiten alle evenredigheid tot de partijverhoudingen in het land staat, een nationaal gevaar is, dat de overwinning van den cloricaal de macht der regeering zou bevestiger., en dat het eenige middel om dat te voorkomen is den socialisti- schen candicaat te steunen. Louise Michel, die te Brussel over de Spaansche anarchisten zou spreken, is heel hoffelijk het land uitgewezen, tot groote spijt van hen, die naar hadden willen hooren en nu uit baloorigneid wat lawaai gingen maken voor het Spaansche consulaat. In Frankrijk vormen de diplomaten niet een vast corps, en worden telkens andere hooggeplaatste ambtenaren tot gezant be noemd. en gezanten tot hooge betrekkin gen. Zoo b,v. Loze, die eerst prefect was. toen gezant te Weenen en nu optreedt als gouverneur-generaal Van Algiers, ter vervanging van Gambon, die gezant te Brussel wordt. In het geheel heeft een vors'chuiving van acht personen plaats, die allen een andere betrekking krygen. De negen verdachten in de Panamazaak (Arton en 8 leden of oud-leden der kamers) zijn thans gedagvaard, Zij hebben drie dagen tijd om tegen hun verwijzing naar de openbare zitting cassatie aan te teeke nen. DeFransche regeering wil den Parijschen raad in buitengewoue zitting samenroepen 33 Op bet gezicht van Alice echter, werd hij stil en begon met hare lange lokken te spelen, zoo als zijne gewoonte was, als hij r.iet anders had oin zich mede te ver maken. Philip was blijde, dat Meahmee niet uitgegaan was, om den oorlogstroep te o-tmoeten, en zag, dat eene wolk haar vroolijk g laat verduisterde, h-tgeen hij te voren nooit opgemerkt had. Haar blik hing aan de gestalte van haren echtgenoot en zij zag naar bem uit die greep had willen rukken, indien een blik hem tot haar had kannen voeren doch toen zij hare oogen op de gevangenen sloeg, sche Dt-n zij van eene nieuwe aandoening te schitteren. Misschien was het medelijden dat in haren boezem ontwaakte, vreemde en ongekende gewaarwordingen van een Wilde jegens zijn vjjand Philip zag haar met belangs elling stilzwijgend aan toen zij daar stond, bet kind over haren schou der hangende, haren last niet gevoelende door de opmerkzaamheid, die zij der zich nog op eenigen afstand bevindende groep verleende. Eindelijk begaf zij zich naar het midden van het plein, voor bet raad huis. Toen keerde zij zich om en zeide opeens „Miju zoon is niet bij de krijgers waar om de broodprijzen te bespreken. Er is uu sprake van om den voorzitter de be- grootingscommissie in den arm te nemen, of de bijeenroeping te doen vorderen door het bLj de wet van 1855 vastgestelde aantal leden. In Duitscnland wil men de parlementaire werkzaamheden, zoo bespoedigen, dat de nieuwe rijksdagverkiezingen nog in het laatst van April zouden kunnen plaats hebben. Daarheen tenminste zou de re- geeriug sturen. Graaf Eulenburg, de Duitsche gezant te Weecen, beeft het giootkruis van de Stephanorde ontvangen. Vooral met het oog op zijn houding in de dagen, waarin Bismarck onthullingen deed over bet ge heime verdrag met Rusland, toen het Eulenburg gelukte alle wantrouwen weg te nemen, De Duitsch nationale partij in Tyrol heeft zich bij de liberale partij aangesloten. De Berlijnsche socialisten zijn ontevre den om den weinigen invloed, dien zij hebben op de Vorwarts, welk blad toch grootendeels van hen bestaat, en waarop men veel minder invloed heeft dan de partijgenooten buiten Berlijn op hun plaat selijk orgaan. Op de afdeelingsvergade ringen in de Berlijnsche districten is be sloten deze zaak op de party vergadering aan de orde te stellen. Op dezelfde vergaderingen is gesproken over de opheffing van het besluit geen deel te nemen aan de Landdagverkiezingen maar daarover werd men bet niet eens. Te Rosenheim (Beieren) had een dooi 400 boeren bezochte vergadering plaats, waar druk werd gesproken over de vor ming van do katholieke Volkspartij, ter- om blijft hij bij de vrouwen Oneyda's vijand staat aan den paal mijn zoon moet gaan.* „Neen. moeder 1 mijn hart is dat van een blanke ik houd niet van martelvuren, er, deze arme lieden zijn rajjn vjjanden niet.* Zij zuchtte, toen zij antwoordde »Ais de krpgers uit den strijd huiswaarts keerden, was Meahmee ving als eene hinde, zy liep op de gevangenen toe en deed hun het hart beven. Zij werden door schrik bevangen, als zij hen annzag doch uu is haar hart ook blank, en zij blijft bij hare blanke kinderen,* en Meahmee sloeg hare oogen neder alsof zy over hare bekentenis beschaamd was. Philip glimlachte ,;o, Mijne moeder is nu wijs de plaats der vrouwen is niet by de krijgslieden in den Raad. Laat haar hart medelijden met de gevangenen hebben. Zie, zij brengen hen naar het raadhuis." Meahmee's bog rustte andermaal mede lijdend op de gevangenen, en Philip ver volgde»Zij hebben vrouwen in hunne wigwami, en eeu kind zooals het onze, moeder 1 zij zullen het nooit weder zien, en hunne vrouwen zullen om hen weenen zooals Meahmee zou doen, indien Oneyda ging, om niet weer te keeren. Ik weet, dat het hart my eer moeder om deze tnan nen schreit, h'oewel er geene tranen in hare oogen glinsteren.* Meahmee ging zich schielijk in hare woning verbergen. Zij schaamde zich wijl de kreet »los van het centrum* luide werd toegejuicbt, Opvallend was, dat de vergadering werd geleid dooreen katholiek geestelijke. De politie te Boedapest beeft de groote socialistische betooging op Zondag a.s. toe gestaan. Dit besluit is niet dan na lange aarzeling genomen, want de socialisten hadden dit verlof geëischt, als voorwaarde voor hun rustig gediag tijdens het aan staande bezoek van keizer Wilhelm. Don Carlos heeft bij een bezoek aan een klooster in Zwitserland medegedeeld, dat hij niets tegen hot huidige Spaansche bewind zou doen. Dat staat op omvallen Eerst als de Koningin-Regentes het land- verlaten heeft, zal hij het binnentrekken. Alweer hoeft men in Spanje last van een geestelijke. De bisschop van Majorka had den mi nister van financiën in den geslagen, om dat hij wederrechtelijk de goederen van het H. Doek van Lluch zou in beslag ge nomen hebben. De bisschop trad op tegen den minister van financien en togen de ambtenaren, die zijne bevelen uitoefenden, zonder by den minister van justitie in beroep te gaan. De ministers betreuren de onregelmatige houding van den bisschop en zijn het e6ns om een beroep te doen op den H. Stoel. De overheid heeft de circulaire, waarbij de minister in den ban wordt gedaan, in beslag doen nemen. De pogingen van de Spaansche regeericg om de gescheiden elementen der conser vatieve partij te hereer.igen, zijn mislukt. Martinos Campos lied zijn vrienden aan Sileala, den leider der afgescheiden con servatieven te steunen. zooveel medegevoel voor de vijanden van harer. man te toonen. en deze laatste proef had haar tot tranen toe bewogen. Wie kan de zaligheid besclnyven dei- eerste opwellingen van medelijdende ge voèlens voor hen, die zij geleerd had te verfoeien De Raad werd gehouden, de gevangenen worden veroordeeld en hnnne martelvuren ontstoken. Zij werden aan afzonderlijke palen gebonden, en zij schenen te wedijve ren met elkander in onversaagdheid. Philip zat in de wigwam naast Alice, en trachtte hare aandacht af te leiden en bezig te houden doch zij begreep, dat er iets ver schrikkelijks plaats moest hebben, hoewel zij het niet zag. en haar gelaat verried, wat er in hare ziel omging bij ieder ge juich, dat van de wreede overwinnaars op ging, sprong zij op en verbleekte einde lijk hield zij hare ooren dicht, om, ware het mogelijk, het verschrikkelijke geluid niet te hooren. Iemand kwam nu haastig aanloopen, en Appomax slond voor hen. „Kom. broeder!-' zeide hij zich adem loos tot Philip wendende, »kom, neem bjjl en mes, kom, en zie hoe een held weet te sterven. Het Opperhoofd der Zwartvocten staat aan den paal doch zijn hart is van steen, hij voelt de messen van mijn volk niet laat mijn broeder komen, en hy zal beven „Ik kan niet met u gaan, Appomax want hy is mijn vijand niet, en ik zou hem niet willen zien martelen. Blijf by Men- vertelt, dat de hertog van Tetuan (die het met de liberalen niet kan vinden wegens de oorvijg, door hem aan een kamerlid toegebracht) als minister van buitenlandsche zaken zal aftreden, en pre sident van den senaat word. De Spaansche regeering zal een crediet aanvrageD, om oen bijzondere politie tot het nagaan der anarchisten in het leven te roepen. De Correo zegt dat de laatste tijdingen van de Pbilippijnen zeer ontmoedigend zyn. Er loopen nog 3 groote benden rond 4000 man onder Aguinaldo, 3000 onder Zancra en 3000 onder Rizal. Verder telt men een 500 tal kleine opperhoofden met kleine bendeD, meest gedeserteerde in- landsche soldaten en gendarmen, die aan hunne gezellen den wapenhandel leeren. Er zijn, behalve vele Hongaarsche, ook een paar Duitsche onderdanen slachtoffers van de schietpartij te Hazloton. Dat zal Pennsylvania geld kosten. Uit Konstantinopel wordt aan de F. Z. gemeld, dat bet leger van Edbem Pacha er siecbt aan toe is, als het in Thessalie blijft. Het bestaat grootendeels uit Azia tische radiff bataljons, die niet gewoon zijn aan het strenge winterklimaat, en bovendiengeen kazernes en winterkleeding hebben. In Thessalie is er niets meer om zich te voeden, en men heeft op geen onder steuning uit Konstantinopel te rekeneD. Mocht het leger dus niet spoedig worden teiug geroepen, dan zou het groote leger uiteen vallen. De Italiaansche troepen op Kreta gaan voort de door Turken bezette posten te mij, Appomax Wat heeft hij u gedaan dat gij deel wilt nemen in deze wreedhe den Als gij mijn vriend ziit, zult gij mijn voorbeeld volgen. Het uwe hand niet op tegen weerlooze dapperen, dat past geen krijgsman Appomax hoorde hem verwonderd aan, en keerde zich at; Meahmee wilde spreken doch een andeee kreet weergalmde door de lucht, en de jonge Indiaan verliet haastig de hut vreezende het belangrijk oogenblik te verliezen zijn wapen iri het hart van den stervenden vijand te stooten. De gevangenen, na de maat der boos aardigheid hunner vijanden uitgeput te hebben, waren bezweken. Waarom langer bij dit verschrikkelijk onderwerp stil te staan? Dankbaar mogen wij zijn, dat iets van de wreedheden en wraak der Wilden gelezen of gehoord hebben, dat ons een ander lot is toegezegd geworden, dat wij door Gods Voorzienigheid, die alle men- schen schiep en hun hunne woonplaats aanwees, niet uit Indiaansche ouders ge boren, of in barbaarsche gewoonten opge voed werden. Doch het moet gezegd wor den, dat Oneyda weinig deal nam aan deze afgrijselykheden. Hy stond onder de ou den, en scheen de woeste opgewondenheid der tierende menigte niet op te mei ken. Wellicht was wroeging, voor de eerste maal, in strijd met den sterken stroom van gewoonte, hoogmoed, valsche schaamte en woeste natuur. Hy mengde zich niet in den hoon en de bespotting, waarmede zy

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1