Binnenland. Landbonw Bond van Bietenverbonwers. Gemengd Nieuws. een coup de main kunaen wagen, meenen zij. Da onderhandelingen tusschen den Sul tan en Leontieff hebben er voorloopig toe geleid, dat Turkije een consulair agent zal aanstellen in het door Leontieff be stuurde deel van Abyssinie. Het Britsche leger in Noord-Indie heeft Zondag den aanval te verduren gehad van J 0.000. Afridi's die werden terugge slagen, waarbij de Engelschen 6 dooden en vele gekwetsten bekwamen. Den volgenden dag hebben de Afridi's den politiepost Sarhargarli genomen en in grooten getale de Saraana-forten aange vallen. De generaals Ellis en Blosd rukken den 15en September naar het Mohraani dis trict op. Venezuelaheeftzijne betalingen gestaakt De staatsinkomsten zijn zoo verminderd, dat de coupon niet betaald kan worden. De regeering beloofde zoo spoedig mogelijk bij termijnen te betalen, De St.-Ct. No. 215 bevat: 1® een Kon. besluit van 11 September, waai in bepaald wordt dat de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal zal gesloten worden op Zaterdag 18 September, des namiddags te drie uren, in naam van de Koningin, door den Minister van Binnen landsche Zaken in eene vereenigde ver gadering der beide Kamers. 2°. een Kon. besluit Van 11 September, waarbij tot Voorzitter van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal, gedurende de zitting welke zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1897, is benoemd Mr. A. van Naamen van Eemneslid dier Kamer. 3®. Het programma voor de opening van de vergadering der Staten-Generaal op Dinsdag 21 September. De inhoud hiel van is dezelfde als in vorige jaren. Alleen is ditmaal daarin opgenomen dat de Konin gin-Regentes vergezeld zal zijn vau Hare Majesteit de K o n i n g i n. De trein zal rijden door het Noordeinde, door de Hoogstraat, dooi de Gravenstraat, over het Buitenhof, naar het Binnenhof - en op den terugweg van het Binnen hof, over den Korten Vijverberg, over den Langen Vijverberg, over de Plaats, door het Noordeinde, naar het Paleis. Aan aanzoeken van anderen dan degenen die deel uitmaken van de Vereenigde Ver gadering, om toegangskaarten te ontvangen voor deze Vereenigde Vergadering kan geen gevolg worden gegeven, aangezien de beschikbare ruimte het niet toelaat. Geen van levendigheid en drift schitterden, zoo zeer verlangde zij, dat zij doen zoudeo, zoo als zij het gaarne had, hare bevelen op den gebiedenden toon van een kom mandeerenden Officier uitschreeuwende. Zij begonnen iederdaad naar baar te luisteren en liepen in vrij goede orde. De parade plaats was de weide of liever het plein, gelijk men het zou kannen noemen, en terwijl zij op zekeren dag aldus bezig waren, weiden dn jonge recruten veriasr door de onverwachte terugkomst der oor logstroepen van hunne welgeslaagde on dernemingeene bende van meer dan honderd krijgslieden, m"t Oneyda aan het hoofd. Voor hemwdt dro-g men op een staak hunne barbaarsnhe zegoteekenen. Het Opperhoofd wandelde trotsch voort, doch met geen vaster tred, noch koener dan de gevangenen, die hem volgden. Hoe wel zij smartelijk gebonden en geboeid, en ongewapend door eene woeste wacht om ingi waren, met het vooruitzicht van een wreed lot te gsmoet te gaan, waren zij onverschrokken en onverschillig. De vrouwen verlieten in aller ijl hare woningen, en de kinderen, hunne spelen latende varen, vereenigden hun gejuich met dat des volks, hetwelk uit al la ge deelten van het dorp te zaraenvloeide en dezelfde woeste vreugde aan den dag legde, hunne armen als waanzinnigen in de lucht zwaaiende, in de verwachting van het aan staande genot, de marteling van de onge lukkige gevangenen. De tocht was zeer van de doorloop nde en andere kaarten voor de vergaderingen der Tweede Kamer is geldig voor genoemde Vereenigde Ver gadering. Er is in do laatste dagen meer aanvoer van vstgeweide koeien aan de markeen, wijl de boeren, nu de weidon drassig worden, gaarne dit vee verkoopen. dat wel eet en gras vertrapt, doch geen melk geeft. De vraag blijft evenwel gelijk, en het gevolg is, dat de handel trager is en de prijzen vooral niet booger. Alleen do le qualiteit wordt evenhoog nog betaald terwijl daarin ook de meeste omzet is, in mindere soorten prijzen iets lager. In kaive- en melkkoeien is de handel stationair met vaste prijzen. In stieren is de handel zeer tra ig. Voor eenige dagen was daarin m'eer omzet, doch nauwelijks was de prijs iets geste gen, of de aanvoer werd zoovee^ grooter dat al SDoedig niet alleen het avans ver loren was, doch de prjjs daalde beneden den vroegeren. Zoo is het op Tiet oogen- bilk nog. In graslammeren en schapen is het niet druk, de Londeoscne markt is voor dat vleesch niet wilng iG tegenstelling met jong varkensvleesch, dat aan die markt duur betaald wordt. DOOR G. A. VORSTERMAN van OYEN. III. Na de kleine uitweiding, die ik mij de vorig6 week moest veroorloven, om de opmerkingen vin den heer K. J. A. G. baron Collot d'Escu'v, in sommige bladen geplaatst, nader tea te lichten, kom ik terug jop bet oorspronkelijk onderwerp een bond van ben, die suikerbeten ver bouwen. Aan hat hoofd van zoo'n vereeniging dient iemand te stam, dien men ten volle vertrouwen kan, wiens woorden niet voor tweeërlei uitlegging vatbaar zijn en die. en door zijn karakter boven alle verden king verheven is. Toen ik dan ook in het voorjaar optrad om een stoot aan de goede zrak te geven, was mijn doel geen ander dan de ver eeniging van beteubouwers, die ik op het oog bad, geheel ondergeschikt te maken aan de Maatschappij ter bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Met' dat doe! riep ik de landbouwers in ie atdeeling Oostburg hij elkander om gevaarlijk geweest iegen een slam, die aan zijn verbond met de Engelschen getrouw was gebleveneen geducht Opperhoofd was nu in de rna ht zijner vijanden, en gecne kwellingen waren uitgezocht genoeg om aan hunne wraak te voldoen. Dit schouwspel geleek zoo zeer naar dat, waarbij zij zelve zooveel gevaar ge- loopen hadden, dat Philip bijna flauw werd door het aan te zien, en Alice, kort te voren nog vroolijk spelende, en zoo trotsch op hare meerderheid boven hare speelgenooten, liep nu bleek en bevende naar hem toe. Het geschreeuw van de kinderen en de woeste gebaren van de krijgslieden en vrouwen hadden haar hart met schrik vervuld, en haar uit den droom van heerschappij doen ontwaken, waarin zij zich, zonder het te weten, had toege geven. »Zij zullen u geen leed doen, Alice U zeide haar broeder, haar teederlijk kussende »kom, laat ons naar de hut gaan het is beter, dat wjj hen niet ontmoeten." Alice volgde hem gehoorzaam. Zij von den Meahmee bij den ingang met haar kind op den arm, dat zij trachtte stil t houden want die kreten hadden het wak ker gemaakt, en het was niet tot bedaren te brengen. Wordt vervolgd.) hun mijne plannen mede te deelen.toen doze bij ben instemming vonden, vroeg ik aan het afdeelingsbestuur om de zaak verder voort te zetten, zooals wij in hoofd trekken op de eerste vergadering hadden vastgesteld, Verder richtte ik mij tot andere af- deelingsbesturen, met verzoek daar op soortgelijke wijze te werk gaan en zich aan de beweging, die nu feiteiijk, op mijn nitiatief, van de afdeeling Oostburg uit- gins aan te sluiten. Haddo men daf gedaan, dan zou de geheele Zeeuwsche Maatschappij bij de beweging betrokken zijn geweest en Je wijze van verder optreden bad het onder werp van bespreking kunuen worden op eene vergadering van bet hoofdbestuur. Eenmaal zoover, dan hadden wij den heer Hennequin als woordvoerder gehad tegenover de suikerfabrikanten, iemand aan wien alle landbouwers en om zijne onkreukbaie eerlijkheid en om zijne belange loosheid zoo gaarne de behartiging hunner belangen toevertrouwen. Maar zoo dacbton de heeren Cojlot d Escury en van den Bosch er niet over Nauwelijks verhievao zich steramen, dat men zich bij het Oostburgsche plan wilde aansluiten of de eerste kwam met de sluimerende vereeniging opdagen, aan wio deze beweging nieuw leven kon schen ken, en de ander riep, vóór dat de denk beelden nog tot rijpheid gekomen waren, eene vergadering bij elkander, van welke bijeenroeping ik tot nog toe bet ware doel niet begrepen heb. Door het optreden dier heeren werd d9 kracht gebroken, die ik aan deze bewe ging hid toegedacht, en daarom zal ik het steeds blijven betreuren, dat beide heeren zich met de zaak hebben ingelaten Wat toen bedorven is kan misschien nog hersteld worden. Wij hebben in Zeeland naast eene groote maatschappij, die de belangen v n den landbouw, waar zij kan, behartigt, een massa vereenigingen, die plaatselijke ba- langen trachten te bevorderen, of belan gen die feitelijk een onderdeel zijn van de bemoeiingen der maatschappij, Door die versnippering worden de kracn- ten verbrokkeld, daardoor wordt niet stal selmatig tot een doel samengewerkt, in tegendeel daardoor ontstaat vaak tegen werking, wair samenwerking zoo hoogst noodzakelijk was. Wij zullen de oorzaak van het ontstaan van al die vereenigingen thans niet nader trachten te ontwikkelen, we betreuren het alleen, dat zij er zijn, en vestigen t ans slechts de aandacht van alle wol- denkenden op het nut van eene groote concentratie van allo krachten op land bouwgebied in eene maatschappij. Om nu tot de beten terug te keeren. Het beginsel door mij voorgestaan is genoegzaam bekend. Aaneensluiting om daardoor te weten over hoeveel hectaren die voor betenbouw bestemd zijn, beschikt kan wordoc. De pogingen tot die aaneensluiting kunnen uitgaan van de besturen van de afdeelingen der maatschappij. Wordt de zaak in de afdeelingen rijpe lijk besproken en is men bet daar eens over de beginselen, waarvan men niet wil afwijken, dan kunnen in eene vergadering van het hoofdbestuur besluiten genomen worden geheel in overeenstemming met den wil, die in de afdeelingen gebleken is, en de maatschappij staat dan als één geheel tegenover de suikerfabrikanten. Maar niet alleen de Zeeuwsche maat schappij. Zij zal dan trachten de vastgestelde beginselen ook te doen doordringen bij andere maatschappijen, zij zal trachten zich te verstaan met heD, die buiten de provincie belang hebben bij den aanbouw van beten en zoo optredende kan in zeer korten tijd een verbond tot stand komen waarmede de suikerfabrikanten ongetwij feld rekening zullen honden, daat waar zij nu weinig of niets geven om de be sluiten van eenige kleiuere vereenigingen die door te weinig uitgebreidheid en te weinig samenwerking niet in staat zijn zich te meten met het graote lichaam cm fabrikanten-vereeniging nu een syndi caat dat den landbouwer zeker niet anders dan gedwongen vooideeliger voor waarden zal verleenen, dan zij het vorig jaar van plan was. Ik herhaal, wat ik den aanvang gezegd heb. Eén landbouwer is krachteloos, hon derd landbouwers vermogen nog weinig, maar eene vereeniging van landbouwers in eene geheele provincie versterkt door de landbouwers uit streken, waar men gelijke belangen heeft, vermag veel, ver mag nagenoeg alles. Mocht deze waarheid, die gaarne erkend maar nog te zelden in practijk wordt ga bracht, vele belanghebbenden nopen om deze zaak in de atdeelingsvergadeiingen ter sprake te brengen, om zoodoende te geraken tot eene samenwerking, die den Zeeuwschen landbouwer zeker ten goede zou komen, Wordt vervolgd.) AXEL, den 17 September 1897. Woensdagmorgen kwamen een aantal schoolkinderen van af het gehucht Sas sing en omstreken naar Axel, en liepen achter een met twee paarden bespannen kar. Terwijl de paarden in draf waren, kropen eenigen der kinderen op die kar die met de anderen al rijdende stoeiden. Een hunner, zekere R. de Cleick van Sluiskil, had het ongeluk te vallen, waar door nij met bet rad der kar in aanraking kwam. Met kneuzingen aan hoofd, lijf en voet moest hij worden opgenomen en huiswaarts gebracht. Zijn toestand is ech ter niet direct gevaarlijk. Maar men zegt had de voerman van bedoelde kar, (een knecht van Stevens uit Sas van Gent) de kinderen verboden en zelf getraebt met de zweep hun van de kar te jagen. Hem dus geen schuld te wijten. De politie doet onderzoek. Bij de Dinsdag te Terneuzen ge houden stemming voor een lid van den gemeenteraad (vactuie wijlen A.H. Donze) werd gekozen de heer D. J. Dees, anti revolutionair, met 419 van de 820 gel dige stemmen. De heeren Jan de Feijter Jacz. (lib.) verkreeg er 321, en G. H. Standaert (r.-k.) 86. De meerderheid van den raad is thans verplaatst. 279 kiezers kwamen niet op. PREDIKBEURTEN TE AXEL. ZONDAG 19 SEPTEMBER 1897. Ned. Herv, Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam 2 ure. Da. J. B. T. Hugenholtz Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. C. J. Kapteijn. Nam. 2 ure Ds. C. J. Kapteijn. Kerk B. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Nabij de Nieuwe Zijlen worden tegen woordig in de Lauwerzee herhaalde malen zeehonden opgemerkt, soms zelfs in groo ten getale, Een enkele maal vertoonen zij zich in de onmiddellijke nabijheid der sluizen. Een bruinvisch werd ook een eDkeie maal gezien. De verschijning van deze dioren brengt men in verband met het ontstuiraige, zelfs stormachtigs weder der laatste dagen. Te Doetinchem is Woensdagnacht een felle brand uitgebroken bij den men belmaker G., welke spoedig zoodanig in hevigheid toenam, dat het zich zeer ern stig liet aanzien. Door de uiterste inspan ning van de brandweer werd men het vuur in zoover meester, dat, behalve bet aangetaste perceel alleen een paar beien deede en daarachter gelegen schuren een prooi der vlammen werden. Er werden gelukkig geen menscben gekwetst. Meest alles was verzekerd, er is groote waterschade.

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2