No. 1154. Zaterdag 18 September 1897. I3e Jaarg. Nieuws- e ii Advertentieblad voor Z e e ii w s c h - V I a a ii d e r e n F. DIELËMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON EEN YERHAAL UIT VIRGINIA. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Bklgië 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar olaatsmimte berekend. Plaatsing 3/2 maa Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Koning Leopold heeft voor zijn vertrek Daar Ostende den ministerraad gepresi deerd. en na een beraadslaging over de wijzigingen, welke in de schutterijwet wa ren gebracht, het ontwerp bekrachtigd. De Temps verneemt uit Brussel, dat men in Franscbgezinde kringen aldaar wel 69n beetje ontstemd zal zijn, omdat Zon dag te Antwerpen De Strijdkreet en het Wilhelmus zoo diuk gezongen zijn. De coirespondent toch schijnt te meenen dat men een separistische beweging in Vlaan deren vreest. Maar wat zal men dan nu wel zeggen, nu de Vlamingen zich, volgens het H. v. A. gereed maken in 1898 het eeuwfeest van den boerenkrijg tegen de willekeur en de dwingelandij van Frankrijk te vieren. In verschillende plaatsen zal men gedenk- teekon oprichten enz. De Franeche kamer zal waarschijnlijk 19 October haar werkzaamheden hervat ten. Clemenceau's blad de Justice zal ophou den te bestaan of liever van naam veran deren en voortaan Aurore heeten. Cle- mecceau blijft directeur. De Tribuna meldt, dat thans besloten is, dat de czaar te Rome een bezoek zal komen biengen. Generaal Woodford zou Maandag te Miramar zijn geloofsbrieven aan de ko ningin-regentes van Spanje overhandigen. De regeering zou reeds weten, dat de gezant last heeft vriendschappelijk en hof felijk te zijn in den vorm, en de rechten van Spanje te eerbiedigen. Maar tevens moet hij flink ferm en beslist te verstaan Hare genegenheid had gesluimerd maar zji had bewezen, dat die nog bestond, en hos koud en onverschillig zij ook mocht geschenen hebben, had zij getoond, dat zij Dog dezelfde teederhoid voedde voor die dierbare en beste vrienden, die zij het eerst bemind en vereerd had hoewel de beproeving haar smart veroorzaakte, be rouwde zij Philip niet. Zjj brachten dien dag verder te zamen door, en des avonds zat Alice peinzende bij den haard, haar gelaat op hare hand rustende, en de vroo Ijjke glaus barer oogen verdoofd door de tranen, die zij gestort had, en die ze nog somwijlen vervulden. Philip ging naar bed in eene geheele andere stemming, en nieuwe gedachten hadden de verwarde aandoeningen van den morgen vervangen. Hoewel niemand hem ter zijde stond, om hem te troosten en te bemoedigen door raad of bjjstand, gevoelde hij, dat hem eene bron van wezenlijken troost was overgebleven in de voortdurende gedachte, dat hij nog Een vriend had. die hem nooit zou verlaten, wiens gelaat hij nu niet zien kon, doch die hem beminde en tot hem sprak door de bemiddeling van het geweten in toonen van liefderijke be moediging; want Philip had een beterbe- geven, dat Amerika wenscht de Antillen bevredigd et zien en voldoening wenscht voor het streven van de autonomisten op Cuba en Porto Rico. Waarschijnlijk zou den de Ver. Staten andermaal hun be middeling aanbieden In 9lk geval moet de generaal bedachtzamer voortgaan en alle viiendschappelijke middelen uitput ten Gelijk men weet, had de Amerikaanshe regeering den aandrang tot erkenning der Cubanen afgewezen, wijl de regeering daar >geen adres< had. Thans, nu Victoria de las Tuna is ingenomen, heeft men een hoofdstad, waarop, volgens de Imparcial, onmidlelijk een president is aangewezen en wel Senor Domingo Mondez Costa, een koopman te Havanna. Of die het bewind zal aanvaarden en zich in de nieu we hoofdstad vestigen is nog niet bekend. De Heraldo verneemt van Cuba dat het beleg van Vittoria de la Tuna 14 Augus tus aanving. Nadat den 25 Aug, een bestorming was mislukt, werd den 28 een bombardement aangevangen uit een bat terij van 4 stukken, waaronder een dat dynamietbominen wierp. Dit bombarde ment had het zeer gewenscht ge volg de vestingwerken en het geschut leden zwaar, zoodat de belegerden die zich kranig hadden gedragen, genoodzaakt wa ren zich den 30 Aug. over te gever,. Twee boden, die werden uitgezonden om hulp te halen, werden door de op standelingen gevat en opgehangen. De opstandelingen, ongeveer 5000 man, lieten na de capitulatie een gedeelte hunner macht als bezetting achter en trokken toen in de richting naar San Pedr6 Ma- yaron. sluit genomen, en den eeisten stap afge legd op den nieuwen weg, dien hi) zijn gedrag aangewezen had, en zijn aeweten fluisterde hem toe, dat hij welgeda in had. Oneyda was gedurende eenige weken op een krijgstocht uitgeweest, van welken men hem- dagelijks terugverwachtte, eD Philip begon naar zijne komst te verlangen. Hij had weinig gelegenheid gevonden tot verdere verklaringen van zijn geloof aan den Wilde te komen, er. schoon hij een dergelijk onderhoud zocht, scheen het Op perhoofd het te willen vermijden, of was er onverschillig voor geworden. Meabmee stelde er meer belang in, en luisterde, met die aandacht, welke do >r groote nieuws gierigheid opgewekt wordt, naar het ver haal van Philip, naar de geschiedenis (in de eenvoudigste bewoordingen, die hij vin den kon) van de schepping en van den val des menschen, en de geboorte en den dood van den Zaligmaker der menschheid waarnaar de vrouw luisterde, zoo -als Ko ninginnen en Vorstinnen uit den ouden tijd wellicht de barden en zangers aan hoorden, z() vermoedden de waarheid d»r geschiedenis niet, doch achtten haar een aangenaam voedsel voor de verbeelding. Philip koesterde de schoonste verwachtingen van hare bekeering tot het Christendom door hot ongeveinsd belang, dat zij scheen te stellen in zijne pogingen om haar te onderrichten. Zij was eenvoudig van hart een onbeschaafd natuurkind, met een geest Generaal Lague wilde tegen de opstan delingen optrekken maar door de koorts waren zijn troepen zoo gedund, dat bij slechts 1500 mau kon verzamelen. »Officieel« wordt gemeld dat het gar nizoen 215 man en 135 zieken telde, dat de commandant 3 officieren en 75 soldaten met hun wapens ziju afgetrokken, de zieken en paarden medenemende. De opstandelingen hadden 100 dooden, zoo zegt het officiëele bericht. Volgens de Temps doet de Paus alles wat hij kan om een burgeroorlog in Spanje te voorkomen. Da nuntius kreeg last, vooral de Spaansche geestelijkheid aan te raden, geen deel te nemen aan de Car- listische beweging, en geen nieuwe moeie lijkheden in het leven te roepen. 'tls toch vreemd van iemand, die als buitenlandsch wereldvorst poseert, om zich zoo in de binneniandsche zaken van een land te mengen. Wat de paus nu aanbeveelt, is zeker iets goeds Maar als hij het recht heeft door zijn nuntius, dat is zijn wereldlijken vertegen woordiger, nu de geestelijken tegen de Cailisten te waarschuwen, dan heeft hij natuurlijk ook het recht een tegenoverge steld advies te geven. In de Daily Mad worden interviews opgenomen van verscheidene Spanjaarden die in Engeland leven. Volgens hen kun nen de aanhangers van Don Carlos in Spanje bij duizenden worden geteld. Zij worden zoowel onder den adel als onder de boereu gevonden. Nu rp dit oogen - blik de toestand in Spanje vrij ernstig is, begint het volk steeds meer te ge voelen voor de oude koninklijke familie. die niet gewoon was over iets na te denken, en hoewel haar gelaat meer zachtheid en verstand uitdrukte, dan de ruwe en ziel looze gelaatstrekken der Wyannowsche vrouwen, was het eer gevoel van het hart dan geest, dat uit haar gelaat sprak. De omgang met Ie Engeisclie vreemdelingen had reeds voordeelig op Meahmee gewerkt en zij verbeeldde zich, dat Philip de ver staDdigste en verhevenste der menschen moest zijn inderdaad was het voor haar eene zaak van oneindige verwondering, dat deze jo ge blanke zelfs wijzer zon zijn dan haar grijze vader, de beroemde Tallassie, Sagamore van een naburigen stameen Opperhootd, dat om zijne wijsheid en voor zichtigheid door zijn volk hooggeschat werd. Daar Philip begeerig was, meer van de Indiaansche taal te leeren, wendde hg zich dikwijls tot haar om onderricht ;zjj gevoelde zich hierdoor zeer vereerd, leerde hein de namen van verschillende zaken, en vor derde op hare beurt in de taal der Yan kees onderwezen t worden. De huishou delijke betrekking van eene Indiaansche vrouw was zeer eenvoudig, en Meahmee had vel ledige uren, die zij gewoonlijk m gesprekken met hare buren doorbracht, of gedurende dewelke zij des zomers op eene mat in de schaduw en in den winter bij het vuur rustte. Zij besteedde nu den tijd op eene geheel audere wijze, b.v. met het leeren van Engelsche woorden, of met Alice te leeren wampum weven, of de fijue De hoofden der partij willen geen oor log, maar zullen tot kleine givechten overgaan, wanneer deze onvermijdelijk zijn. De koningin-regentes van Spanje heeft het ontwerp voor een nieuwe anarchis ten wet goodgekeuid. Het pantserschip, dat naar Bismarck zou heeton, is van stapel geloopen en Kaiser Wilhelm der Zweite gedoopt. Elk oogenblik wordt het sluiten van den vrede verwacht, aldus seinde men gister uit Konatantinopel. De Grieksche regeering heett, afgeschei den van de eigenlijke vredesonderhande lingen, nog de volgende voorstellen ge daan, welke sedert door de mogendheden zijn aangenomen. 1. spoedig na het ondei teekenen van den voorloopigen vrede mogen de Griek sche onderdanen, die handel drijven op en in Turkije, d iai heen terugkeeren 2. beide natiën heropenen de scheep vaart op eikaars havens 3. de vluchtelingen uit Thessalie mo gen terugkeeren naar hnn woonplaatsen staan onder de bescherming van de mo gendheden 4. aan allo Ottonmnsche onderdanen, die in het Grieksche leger gediend hebben wordt kwijtschelding van straf verleend. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat men op het punt staat overeenstemming te krijgen tusscheu Duitschland en Enge land. Jammer dat het altijd dat heele kleine, laatste puntje was dat meestal alle overleg in het Oosten deed falen. De mogendheden hebben de voo. ge stelde opheffing der blokkade niet goed gekeurd een bende GriekeB zou wel eens en fraai versierde kleeding van een Opper hoofd maken, die uit dn geverwde stellis van den ogel en uit vederen bestond. »-n eene zeer schoone uiiwerking deed, als een en ander met smaak geschikt werd. Zij leerde haar ook matten en manden vlechten van de twijgen "an den sumakboom, en het lange dikke riet, dat op den oever der rivier groeide het jo.ige meisje vond deze werkzame uren even aangenaam als Meah mee die verrukt was over de belangstelling en behendigheid welke hare leerling be toonde; het groote doel, een nieuw jacht- kleed, dat rijk geborduurd en versierd was voor het Opperhoofd bij zijne terugkomst gereed te hebben, werd ►•indelijk bereikt, en de kleine vingers van Alice had ten er niet weinig toe bijgedragen. Doch het kind was niet altijd even bezig. Zij vond tijd voor levendige spelen, en Philip kozich niet onthouden te glim lachen, als hij haar somtijds de manieren en het gezag van een drilmeester zag aan nemen, en een troep bruine kinderen als eene bende reernten zap regelen en be sturen, de onachtzamen en weerspannigen met een stok, of door hen aan het lange zwarte haar te trekken, waarschuwende, en de achterblijvers toornig oproepende. De ernstige krijgers konden niet beletten, dat hunne stijve spieren in h-weging kwa men op het gezicht van de tooverachtige gestalte van Alice, om den kleinen troep h'enzwevende met door inspanning gloei ende wangen, terwijl hare schoone oogen

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1