Binnenland. Landbouw Bond van Bietenverbonwers. Te Venloo is bericht ontvangen, dat de sergeant Henri Theunissen bg den klewang aanval te Lepong ernstig gewond is. Luitenant Van Mourik, die in een vorig bericht bjj dien aanval gewond heette, moet, volgens de N. R. Ctoverleden zijn. Niet geheel bemoedigend zijn de over wegingen, waartoe dit blad komt, naar aan leiding van het optreden van Toekoe Bin - tara Pinang als bestuur van de Moekims Pakan Baroe en Pakan Soth. Wel heeft zooals 't in een nader telegram luidt Bintara Pinang de verantwoordelijkheid voor de rust te Segli op zich genomen, wel is door des oversten Van Heutz laat- steu tocht in Segli een resultaat verkregen dat reeds lang langs politieken weg ge zocht werd maar toch is 't te betwjjfelen of onze post in Segli van nu af met vrede zal worden gelaten. Het aan Pakan Baroe grenzende land schapje Paltich behoort wel is waar tot de Federatie van Gighen. maar is daar mede voortdurend in strijd en wordt ge steund door Pedir. Het sluit namelgk den toegang at naar zee voor het binnenslauds gelegen grootste gedeelte van het eigen gebied van den Vorst van Gighen naar een hem toebehoorend stukje grond aan de kust. En Pedirs streven is altjjd ge weest alleen baas te big ven over allen in- en uitvoer. Aanleiding tot strijd is er dus nog te over, en van de gewisselde kogels krijgen wij altjjd ons deel omdat wij het zijn, die uit- en invoer van uit zeo kunnon belet ten en naijver opwekken bij de eeneFede ratie, als wij de andere te veel bevoordeelen. Aan het plan voor de door het Rijk gesubsidieerde proefvelden iü de provincie Zeeland in 1897/98, ons welwillend toe gezonden, ontleenen we het volgende voor wat de atdeeling Hulst der maatschappij van landbouw betreft. Proefveld te KLOOSTERZANDE. Proefnemer: de Heer P. Hiel, te Hontenisse. Doel der proef: bemestingproef op suikerbieten. Ligging: onder de gemeente Kloosterzande, aan den weg naar Lamswaarde. (t ootte plus minus 75 aren, Voor vruchtrogge. Te verbouwen: suikerbieten. Het proefveld wordt in drie perceelen verdeeld en geheel gelijkmatig bemest met 450 KGt snper- phosphaat en 225 KG Chili-salpeter. Perceel 2 ontvangt bovendien in't najaar 1897," 200 KG kainiet en perceel 3 in 't voorjaar 50 KG zwavelzure kali-magnesia. Begrootiug. 450 KG superphosphaat a f 3,f 13,50 225 Chili-salpeter a f 11,— f24,75 200 kainiet a f 2,5 f5, 50 zwavelz. kali magn. a f 10,f5, Verandering bordjes. f3, f51,25 Proefveld te KLOOSTERZANDE. Proefnemerde Heer K. J. A. G. Ba- bon Collot d' Escuby. Doel der proefneming te onderzoeken of kali en kalkbemesting naast de gewone bemesting een meerdere opbrengst geeft. Ligging van bet proefveld: bij Kloos terzande aan het kerkpad. Gesteldheid van den bodem lichte kloi. Grootte: 40 aror. Te vei oouwen: aardappels. 4 5 Het geheele veld, wordt verdeeld in 8 perceelen, ieder groot 5 aren. 3 6 Basis van bemest - ting per H.A. 680 K.G. ammo- 2 n niak-snperphosphaat 800 KG kainiet. 200 zwavelzu re kali 1 8 magnesia 1000 landbouw- kalk. De perceelen 1 en 6 ontvangen ieder 34 KG. ammoniak superphosphaat en 10 KG. zwavelzure kali magnesia, Perceelen 2 en 5 ontvangen ieder 84 KG. aramoniak-superpbosphaat en 40 KG. kainiet. Perceelen 8 en 8 ontvangen ieder 34 KG. ammoniak-superphosphaat en 50 KG. kalk. Perceelen 4 en 7 ontvangen ieder 34 KG. aramoniak-superphosphaat. Begroeting. 272 KG. ammoniak-superphosphat a f 7,f 19,04 20 zwavelz. kali magnesia a f 10,f '2.-r- 80 kainiet af 2,50 f 2.— 100 kalk i f 1,50 f 1.50 Wijziging bordjes f 1-50 f 20,04 Proefveld te AVEL. Proefnemerde heer J. van Hoeve, te Axel. Doel der proefnemingbemestingproef op bruine boonen. Ligginggemeente Axel, aan den Kruis- weg. Gesteldheid van den bodemzware kleigrond. Grootteplus minus 47 aren Te verbouwen bruine boonen, Voorvruchtsuikerbieten. 1 2 3 Het proefveld wordt in 3 perceelen verdeeld en bezaaid met Walchersche bruine boonen. Perceel 1 wordt bemest met 90 KG. superphosphaat. 2 blijft onbemest 3 wordt bemest met 90 KG. superphosphaat en 23 KG. Chili-salpeter. Begrooting, 180 KG superphosphaat a f 3,f 5,40 23 Chili-salpeter a f 11,f 2,53 Verandering bordjes f 3, Zaaizaad f 10, f 20.93 Proefveld te KLOOSTERZANDE. Proefnemerde Heer K. J. A. G. Ba- bon1 Collot d' Escüby. Doel der proefde nawerking van in 1897 gebruikte kali- en kalkmeststoffen na te gaan. Liggingbg Kloosterzande aan de keik- dreet. Gesteldheid van den bodem lichte klei. Grootte40 aren. Voorvruchtaardappels. Te verbouwen rogge. Het geheele proefveld van 1897 wordt bezaaid met roggo en ontvangt een be mesting van 200 KG superphosphaat en 60 KG. Chili-salper. De opbrengst van de verschillende perceelen, zooals die in 1897 waren, wordt nauwkeurig nagegaan. Begrooting. 200 KG superphosphaat a f 3.f 6. GO Chili-salpeter f 11,-f 6,60 Vergoeding extra werkzaamheden. f 15, Paaltjes bij de perceelen. f 2,50 f 30,10 DOOB G. A. VORSTERMAN van OYEN. ÏL Van heel den landbouw, van heelden boerenstand trekken de heeren zich niet aan dan den prijs, dien zij voor de beten hebben te betalen hoe kleiner zij dien prij« kunnen maken, hoe liever zij het doen, want hunne nijverheid beoogt, even als elke andere, winst, niets anders dan winst. Evenmin als men lakenfabrieken sticht en stoombootlijnen inricht met de philantropische bedoeling om menschen werk te verschaffen, evenmin bevordert de fabrikant den aanbouw van beten om de landbouwers gelukkig te maken. Zijn eenig doel is winst voor zichzelf. Daarin staat hij gelijk met eiken an leren koopman, met eiken anderen uijveraar. Daaruit volgt, dat do landbouwer niets van den fabrikant heeft te verwachten dan juist zooveel als hij hem kanafdwiDgen De fabrikant is machtig, want zijne fabriek vertegenwoordigt een groot kapi taal en kapitaal is macht. Bovendien de fabrikanten verbinden zich tot één bond en zijn dan nog mach tiger, en wat ongelukkig is voor den landbouwer, zij laten die macht voe len ook. Eén landbouwer is niets. Tien landbouwers zijn iets, maar niet veel meer dan niets altijd tegenover den fabrikantenbond. Maar honderd, maar duizend, maar meer landbouwers, vast aaneengesloten en dan vertegenwoordigd door mannen, die niet hun eigen maar het algemeen belang op bet oog hebben en getoond hebben dat te behartigen die vormen eene sterke macht. Eene macht, even groot, grooter nog dan die van den fabrikantenbond. Die macht moet gevormd, ontwikkeld en goed geleid worden. Opdat de landbouwer spreke tot den fabrikant als zijns gelijke; opdat de landbouwer met den fabrikant onderhandele over een accoord en niet gedwongen worde iets van hem af te smeekeu als een gunst. Laat ons thans trachten de vraag be antwoord te krijgenhoe moeten wij tot dat doel geraken Vooraf een paar berekeningen, om te kunnen beslissen, of dat doel bereikbaar is Neem aan, dat een hectare land gemid deld 40000 kilogram beten voortbrengt. Dat eere gioote fabriek 60 millioen kilogram beten verwerkt, dan heeft rij noodig de opbrengst van 1500 hectaren. In ons land bestaan 32 fabrieken, grooto en kleine; daarvoor heeft men dus, ge middeld 1200 hectaren per fabriek reke nende, zoo ongeveer 40000 hectaren noo dig, om de noodige grondstof te leveren Wanneer dus 4000 hectaren aan den betonbouw onttrokken worden, moeten drie fabrieken stil staan. Rekent men, dat voor eene fabiiek een kapitaal be- noodigd is van 6 tot 10 ton,,dan blijven door drie fabrieken stil te leggen, gemii deld 25 ton zonder interest. Een van de fabrieken, de Steenbergsche beetwortelsuiker fabriek, k9erde over 't af- geloopen jaar een dividend uit van 6 pCfc Dit berekend over 21/2 millioen geelt een bedrag van f150000,— welke som over schiet als zuivere wiust, nadat alle kos ten van onderhoud der gebouwen, vei betering der macnines enz. zijn voldaan. Worden dus drie fabrieken buiten wei king gesteld, din kan meD rekenen, dat de eigenaars daarvan dei ven eene winst van miusl9"is 150000 gulden, een ver lies, dat men zich niet moedwillig, niet zienderoogen op den hals haalt. Wij lieten deze berekening, die vol strekt niet overdreven is, maar veleer te kleine cijfers bevat, voorafgaan om de uitwerking van een samengaan der beten bouwers in een helder licht te plaatsen. Eene vereeniging die over 4000 hec taren kan beschikken heeft 3 fabrieken in haar macht. Kon er nu eenb vereeniging komen, die te beschikken had over 10 a, 12 dui zend hectaren, die dus ongeveer een vierde of een derde doel der fabrieken kon dwin gen behooilijke prgzen te geven of stil te leggen, dan kan men er zeker op re kenen, dat het resultaat meer dan schit terend zoude zijn. Om tot dat resultaat te geraken zijn de eisohen, dat men personen aan het hoofd der vereeniging hebbe, die zelf geen zijdelingsch belang bebb6n bij die cultuur. Want oorspronkelijk iemands eerlijk heid in twijfel trekkende, zijn er toch zoo machtig veel lokvinken, zooveel mid deltjes om tnsschen eerlijkheid en eigen voordeel een accoord te sluiten, dat men» bij 'tzien van verscheidene handelingea bij 't beoordeelen van enkele feiten, lang zamerhand het geloof aan sommiger eer lijkheid, hot vertiouwen in hunne onpar tijdigheid geheel verliest, al kan men dan ook niet altijd de oneerlijkheid bewijzeh. De fabrikanten zijn zeer slim, hunne directeuien en agenten zijn ook slim. Van die slimmigheid heeft hij, dia niet volslagen blind was, het vorig jaar wonder lijke uitwerking kunnen zion. Beschreven werd niets, want de fabri kantenbond had een zware boete gesteld op de overtreding van algemeen goedge- keuide en vastgestelde voorwaarden, miar aan velen werd meer betaald dan de bond had vastgesteld, stilzwijgend werd op be paalde puDten toegegeven, en is dat van sommigen bekend geworden, wie weet van hoevelen het ten einde toe verborgen zal blijven. Oin nu alle slimmigheden te vooi komen die o, a. daarin kunnen bestaan, dat aan enkelen in 't geheim een hongeren prijs voor hunne beten beloofd en betaald wordt om hen zoodoende in vergaderingen woord voerders te maken voor 't. belang der fabri kanten, is het noodig, dat door de landbouwers voorwaarden worden vast gesteld, waarvan in geen enkel opzicht mag worden afgeweken en waarin worden be paald a) de prijs per 1000 kilogram, b) de voorwaarden van levering, c) de conditiën van betaling. Verder is het zaak op tijd gereed te zijn, om, indien de fabrikanten zich aan billijke voorwaarden niet wilien verbinden onmiddellijk een ander product te kunnen uitzaaien. Naar ons inzien is deze tijd, is de oogst die thans is opgedaan, niet ongunstig voor de oprichting van een bond van suikei- betenbouwers. De tarweoogst in Amerika is niet bij zonder meegevallen, de oogst in Honga rije is evenmin schitterend. In Amerika gaan de tarweprijzen naar boven en hier wordt daarnaar onmiddellijk geluisterd. In het IVe en Ve district van Zeeland is dit jaar met uitstekenden uitslag 7eel land aan betencultuur onttrokken en met haver bezaaid. Die haver wordt door de bewoners van Vlaanderen gaarne tegen goede prijzen te velde opgekocht. Er werd geboden tot 200 frank d. i. tegen den tegenwoordigen koers f 96 per geraet van 45,23 A. of f217 per hectare. Gevolgen daarvan zullen zijn a) dal het volgend jaar wederom veel haver in het IVe en Ve district verbouwd zal worden. b) dat bij eenigszins blijvende tarwe prijzen ook meer tarwe zal worden uit gezaaid. Door die twee oorzaken wordt al eene aanzienlijk hoeveelheid grond aau de beten cultuur onttrokken, Komt daarbij nu nog een bond, die te beschikken heeft over een 10000 hectaren welke voor .betenbebouwing bestemd zijn, dan kan ongetwijfeld op gezonde voor waarden met de fabrikanten worden ge contracteerd. Wij spreken van gezonde voor waaiden. Daardoor verstaan wij die, waardoor zoowel de boer als de fabrikant voor zijne moeite wordt betaald. Maar om daartoe te geraken, moet de eerlijkheidwaarover vaak zoo mooi gere deneerd en die zoo zelden in praktijk wordt gebracht, wederom op den voor grond treden. Men hoort vaak klagen over den fabri kant en zijne agenten. Maar over menigen bietenleverancier valt evenzeer, vaak m9er, t9 klagen. Er wordt zoo dikwijls getracht bedroe te plegen. Er wordt zoo menige wagen beten ge leverd, die niet behoorlijk schoongemaakt niet voldoende gekruind zgn. Er worden zoo dikwijls Poolsche beten vermengd onder Kleine Wamleben om het gewicht op diefachtige wijze te vermoei- deren ten koste van het suikergehalte.

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2