No. 1152. Zaterdag 11 September 1897. 13® Jaarg. 1YIJLUilll E Nieuws- en Advertentie I) lad voor Zeeuwse h - Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. BnitenLaiid. FEUILLETON EEN YERHaAL UIT VIRGINIA. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naa»- ulaatsmimte berekend. Plaatsing 3/2 maa Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Op een dine te Epinal heeft de minis ter van koophandel Boucher gespioken van een verdrag, dat nu met een bevriende natie gesloten is, en verdediging van bil lijkheid en rechtvaardigheid ten doel heeft. Het denkbeeld eener kamerontbinding kan volgens den minister alleen maar opkomen bij de tegenstanders der re geering. Eindelijk verdedigde hij Meline tegen het vorwijt, de man van het dure brood te zijn deze minister zorgt alleen dat wie voortbrengt kaa eten. De regeering wil de Frausohe markt beschermen, tot het blijkt, dat deze onvoldoende is. Do Fransche minister Viger heeft aan een barquet te Lyon getracht den men- scheu aan het verstand te brengen, dat afschaffing of verlaging van graanrechten het brood duur zou maken. De Fransche landbouwers nu, door de hoogere koersen aangemoedigd, maakten zich gereed zoo zeide de minister, om voor 1898 veel te zaaien en een vermin dering der invoerrechten op dit oogenblik zou hen afschrikken, met het gevolg dat meD twee dure jaren zou krijgen in plaats van een. Voor 't overige zou, zoodra de oogsten van Australië en Argentinië be kend waien, het koren tot een normalen prijs terugkeeren. Ten aanzien van eene vermindering der rechten moest men in elk geval, meende de minister, de regeering in de eventueele keuze van net geschikte tijdstip vrijlaten. Als men rekent dat Frankrijk dit jaar 95 miljoen H.L. pioduceert, bij een pro ductie van 824 miljoen H.L., dan kan Haar broeder was te nauwgezet, om haar geheel te verwaarloozen doch hij ge voelde een vreemden weerzin voor alle in spanning en bedoogde onwillekeurig, dat het onkruid, hetwelk hij zoo vast besloten had uit te roeien, in ha r hart wortelen schoot; Philip voedde inderdaad zoo zeer zijne smart, dat zij hem dubbel ondrage lijk werd. Doch uit dezen ziekenljjken toestand der ziel, zoo verschillend van dien, waarin hij zich op den avond van zijnen verjaardag bevond, werd hij door eene nieuwe reeks van gedachten, die uit eene gelukkige om standigheid voortvloeiden, opgewekt. Het Kersfeest was daar, en hij ontwaakte met zijne pijnlijke gevoelens in de sombere schemering van een wintermorgen. Als naar gewoonte, zeide hij zijne zuster, die in eene aangrenzende kamer sliep, welke dag het was 25 December kon hij bijna niet uitbrengendoch hjj voegde er op vasten toon den heiligen naam bij, welken de Christenen en de oudheid aan dien dag gegeven hebben, en toen drong een stroom van berinneringen van den laatsten heili gen feestdag iu zijne zielbij dacht aan de plaats, waar, en de nersonen, met wie dezelve was doorgebracht geworden deze men dit betoog op zijn juiste waarde schatten. De Engelsche statisticus Dombusch be rekent, dat de Europeesche graanoogst in 1897 100 miljoen H,L. zal aebterblij ven bij 1896, in welk jaar miljoen H.L. werd geoogst. Daar vooral Amerika meer geeft (253 in plaate van 191) zijn de totaalcijfers dar wereld 824 miljoen tegen 870, dat is 46 miljoen H.L. min der. De Fransche radicalen hebben, gelijk wij destijds mededeelden, beweerd, dat een verbond met Rusland onbestaanbaar was, tenzij het <Joor de kamer werd goed gekeurd. Dit bleek onjuist. Art. VIII der grond wet bepaalt, dat de president over de verdragen onderhandelt en deze sluit. Hjj gebft daarvan kennis aan de kamer, zoodra het belang en de veiligheid van dön staat dit veroorloven. De Temps juicht deze bepaling zeer toe, daar, als het anders ware, geen lanc zich met Frankrijk zou kunnen verbinden. Een verdrag moet, waar noodig, geheim kunnen blijven, Frankrijk beeft dit voor 27 jaar tot zijn nadeel ondervonden toan de landen, op wier steun door Napoleon gerekend was, bleken te zijn verbonden aan het door deze aangevallen Pruisen. Bij eenige algemeene radon in Frank rijk was, gelijk wij reeds mededeelden, een voorstel ingekomen, om bij de re geering aaD te dringen op conversie der 3°/0 schuld, ten einde het geschil aan te wenden tot verlaging der grondbelasting. Dit voorstel is door 5 generale raden aan genomen. De prins van Wales ging dit jaar niet dag was de gelukkigste van het jaar voor de jongelieden van de Fair Meadows, en zjj hadden vroeg geleerd, denzelven met eerbiedige vreugde te beschouwen op dien dag waren de naburen van de Fair Mea dows gewoon, beurtelings in elkanders huizen te zemen te komen, als zjj uit de kerk te James town terugkwamen, om alsdan aan eene algemeene tafel het mid dagmaal te gebruiken en de zegeningen, hun beschoren, te genieten, niet om dien dag in beuzelachtige vroolijdheid door te brengen, maar in nuttige gesprekken en wederzijdsche vriendschap» betuigingen, welke een diepen indruk op het hart der jongelieden nalieten, die, als de minder ernstige bezigheden afgeloopen waren, op stonden, om godsdienstig onderwijs te ont vangen, waarbij verscheidenen belooningen verkregen. Zij, die zich het best gedra gen hadden, weiden geprezen en de onbe zonneneu berispt en tot beterschap vei inaand. Philip was altijd onder de knapen van de Fair Meadows de eerste geweest, daar hij steeds eene goede inborst aan den dag gelegd had en de lofuitingen hadden hem niet geschaad. Hij had geleerd de begin selen zijner daden te beproeven en te on derzoeken naar een veel strenger regel, dan het oordeel van hen, die niet in zijn hart konden lezen en deze gelegenheden waren voor hem even vernederend, als zi) voor velen van zijn leeftijd vereerend zou den geweest zjjn, die minder met hun als gewoonlijk naar Homburg, maar naar Marienbad. Het schijnt dat daar politiek achter zit. Keizer Wilhelm was niet tot het jubileumfeest van zjjn grootmoeder genoodigd, wijl zijn aan wezigheid storend zou kunnen werken. De keizer bad daarop zijn oom niet tot de manoeuvres gevraagd, waai op de prins meende beter te doen den keizer te doen den keizer uit den weg te bljjven, als deze te Hom burg kwam. Zal Yon Hohenlohe heengaan Die vraag is de laatste dagen telkens gedaan, maar het antwoord luidt zeer verschillend. Dat de rijkskanselier zal aanblijven, als de keizer hem niet in de gelegenheid stelt zijn beloften ten aanzien van de militaire rechtspleging en het recht van vereeniging en vergadering, na te komen, is echter moeilijk aan te nemen. Het jaarljjksche congres der Trade Uni ons is te Birmingham geopend, en wordt ioor 385 afgevaardigden bijgewoond. De officinale opening had plaats door den lord mayor, die in zijn welkomst-woord wees op den invloed, dien de Trade Unions hadden gehad op de verbetering van den toestand der arbeiders Hij zeide dat men het daarheen moest leiden, dat verschil len zonder werkstaking worden opgelost. Gravin Warwick had de congresleden uitgenoodigd tot een bezoek aan haar be kend kasteel, een uitnoodiging waaraan het congres nog dien middag gehoor gaf. In de eerste algemeene zitting werd een motie aangenomen, waarin sympha- thie werd betuigd voor de werkstakers en alle aangesloten Unions werden uitge noodigd de stakers zedelijk en geldelijk te steunen. eigen hart bekend, of gemakkelijker over hunne vorderingen voldaan waren, Doch hoe dikwijls had Philip met neergeslagen oogen en blozende de loftuitingen ontvan gen, die men hem dus openlijk toezwaaide 1 Hij herinnerde zich de gestalte en het welwillende gelaat van zijnen grootvader, die, als een der Oudsten uit de koloniën, eene voorname plaats in deze zaken be kleedde. Het bevende geluid zjiner stem klonk nog in zijne ooren, en hij zag nog zjju biddend gelaat met de oogen naar den hemel gewend, als hij zijne bevende hand op het hoofd eens jongeling» legde maar nooit zouden die blik en die stem hem weer begroeten op aarde En hoe liefe lijk rees het beeld zijner moeder voor zijne oogen, haren zoon zoo teederlijk toe lachende, als anderen hem prezen en dan die blik van medegevoel en geluk, der hem bemoedigde, als hij beschroomd voor het onderzook terugdeinsde Doc h nu had hij niemand, om vriendelijk met hem te spreken, of in zijn gevoelens te deelen niemand, om, als Rachel More of zjjn vader hem getrouwen en wijzen raad te heven, o Alles had hij verloren De arme gevangene bedekte zijn gelaat met de handen en gaf aan de smarteljjke gevoelens, die hem bestormden, toe. De herinnering van het verledene, bij het te genwoordige vergeleken, was verschrikke lijk, en onderwerping en hoop schenen voor eene poos voor wanhoop plaats te hebben gemaakt. Gevangen te zijn was Het schijnt dat het telegram Meline aan de Elzassers en Lotharingers geen incident zal worden. Op welke wijze aan de zaak een mouw is gepast bleef onbe kend. De Republique Francaise, eens door Gambetta gesticht en later door Meline overgenomen, verklaart dat bet telegram van Meline geheel correct en wettig was. Volgens de Engelsche bladen besloten ook de machinefabrikanten in het district Waterfield zich bij den patroonsbond aan te sluiten. Verleden Zaterdag is voor 384.000 gul den onderstand uitbetaald aan de werk- stakende leden van de Britsche vereeni ging van machinemakers. De man, die Vrijdagavond laat 2 schoten loste op net hoofd der politia te Barcelona is geen 60 uur later door den krijgsraad veroordeeld. In strijd met de verwachting werd niet de doodstraf uitgesproken het vonnis luidde 43 jaar dwangarbeid. Een rare bo9l met die militaire rechts pleging in Spanje. Dinsdag werd geseind dat Sampu de anarchist te Barcelona, tot 40 jaar dwangarbeid was veroordeeld. Maar heden komt een officibele verbete ring Sampu is ter dood veroordeeld. Of dit een verbetering van het vonnis of van het bericht is blijkt niet. Te Boedapest zijn drie socialistische meetings, waar zou worden geprotesteerd tegen de aanzienlijke uitgaven voor de ontvangst van keizer Wilhelm, door de politie ontbonden. De Russische ambassadeur te Koustan- tinopel heeft bij de Porte aangedrongen op vermindering van straf voor de ter dood vereordeelde Armeniërs. onuitstaanbaar, en Philip dacht, dat h>-t beter ware to sterven, dan zoo te leren. Doch op nieuw riep de stem van Alice hem, zooals bij eene vroegere gelegenheid tot een gevoel van plicht en zelfbeheer- sching terug. Zyj stond aan de deur van zijn kleine slaapvertrek, dat op het dorp uitzag, en bestormde die met zooreel kracht dat zij opengesprongen zou zjjn, indien Philip niet haastig opgestaan ware, en haar verzekerd had, dat hij bij haar zou komen. Dit voorval hoe gering het ook ware deed eene goede uitwerking op hem door hem te herinneren, dat er nog rpde- ren bestonden, die hem geboden te leven en zijne gevangenschap met meer geduld te dragen. Alice was gelukkig en oogen schjjnljjk onverschillig, en waardoor hoofd zakelyk wjjl zij met dit wilde leven was vereend geworden, en al wat zjj behoefde in het gezelschap harer jonge medgezellen gevonden had. De broeder en zuster ontmoetten elkan der in de wigwam om hun Indiaansch ont byt uit bomong (Indiaansch koren bo- staande te gebruiken.) Hoe onsmakeljjk het ook ware, had Alice van hare morgen wandeling goeden eetlust medegebracht, en Philip verweet zich zjjne lusteloosheid toen hij zag, hoe hoog reeds de zon boven de heuvels aan de oostelijke kimmen ge rezen was »Waar zjjt gjj geweest, Alice?* >o 1 Ik ben bjj den oever der rivier geweest, en had Maneecho geholpen, zjjne

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1