Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Axel. burgerlijke Stand. Marktberichten. wsrd tri} g>ed geschoten, ook door die schutters, voor wie het vermaak nog een nieuwigheid was. Koning werd Henri Verhelst, die nog een zijvoge] schoot, doch dezen moest afstaan, omdat hij den konings rogel had geschoten, een kalle werd ge schoten door R. Blankert, terwijl do beide rijvogels bij loting ten deel vielen aan Fl. Dierick van Koewacht en B. C. Ysebaert cd de kalle aan H. Verhelst voornoemd. Zondag 1.1. was voor velen een groote teleurstelling, vooral voor hen, die plan gemaakt hebbende een uitstapje te maken, zich door het weder niet lieten afschrikken en toch op reis togen. De pleizierreizigers van Middelburg en Vlis- singen die met de Excelsior naar Gent geweest wareu, moesten te Terneuzen overnachten, daar de overtocht naar Vlis singen te gevaarlijk was. Zl) waren dus met recht voor hun plezier uit. Het festival van Westdorpe viel wel niet geheel in het water, maar het water viel bij stroomen in het festival, wat alles behalve prettig is Des avonds passeerden hiei ook nog enkele fietsrijders, die door en door nat waren, maar toch door het ruwe vochtige weor naar huis moesten. In den stal van den huurkoetsier v. K. te Hulst is kwade droes en huid- worm geconstateerd. Alle paarden, een twaalftal zullen daardoor den pat in moeten. M. Ot. Door H. V. oud 63 jaar, burder te Oostburg, thans in hechtenis, is hooger beroep aangeteekend tegen het op 11. Vrijdag door de ree tbank te Middel burg ten z(jnen laste gewezen vonnis, waarbij hij ter zake van mishandeling, gepleegd tegen zijn echtgenoot, werd ver oordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf Te Amersfoort zjjn vijftig personen on gesteld geworden na het gebruik van vleesch afkomstig van eene zoogenaamd »uitge ponde" koe. Twee van de verbruikers, een muzikant der infanterie en diens ver loofde, Mej. de G., zijn levensgevaarlijk ziek. Het vleesch aldus meldt men werd verkocht, nadat het door de Rjjks- kommies Van L., was goedgekeurd, die, terwijl de Heer O., gemeente-keurmeester ongesteld is, diens functien schijnt te heb ben waargenomen. In de Zwitsersche Alpen, op de Moot Pleureur, zyn weder vier toeristen veron gelukt. De lichamen van drie hunner werden Zondag gevonden het zijn de predikant Qenin, de apotheker Bischoff, uit Lausanna en de Engelschman Swinstead. Naar het vierde slachtoffer, de 17-jarige Mollins, uit Lausanne, wordt nog gezocht. De vier ongelukkigon worden door een lawine in een afgrond van 300 meter ge sleept. Vier jongelieden die deel uitmaakten van het gezelschap en wat vooruit waren bleven gespaard. Op de laatste zeehondenjacht van uit Finsterwold op de Dollard bleek, dat de dieren bij lange na niet zoo menig vuldig meer in de nabijheid van de Rei derplaat voorkomen, als tijdens het hou den van de eerste jachten. De robben zullen zeker een andere verblijfplaats in de Dollard of in de Eeras hebben opge zocht, wijl in dezen zomer zoo herhaalde lflk jacht op hen werd gemaakt. Te Newquay, in Engeland, is de be volking zeer gesteld op het ongestoord bezit vau de geheele kust en de naburige heuvels. J.l. Dinsdag ging eene groote volksmenigte, met een banier en muziek voorop, naar eene plaats aan de kust waar toebereidselen gemaakt worden voor het bouwen van een nieuw hotel. Eerst werd een groot bord, waarop de aankondiging omtrent het nieuwe hotel voorkwam, om vergetrokken, daarna werd een loods om vergehaald en het materiaal in zee ge- worpeu. Toen de nrehiteet Woensdag ter plaatse kwam, werd bij door de bevolking uitge jouwd en bedreigd, zoodat de politie hem in bescherming moest nemen. Te Voorburg liep eene koe welke door een boer door het dorp gedreven werd, bij een kruidenier don winkel irij achter de toonbank langs, naar het kantoor, waar zij nog al schade veroorzaakte. Toen men het dier uit huis zou verwijderen, kon het niet keoren, zoodat, daar de eige naar van het beest niet helpen wilde do timmerman gehaald moest worden, die het iaam wegnemen moest, waardoor het dier vervolgens op straat kwam. De eigenaar, die intusschen op straat den grootsten schik had, wilde zich nu met zijne koe wegpakken, doch allereerst moest hij de gemaakte scbad6 betalen Aangezien hij hierin geen zin had, is te gen hem proces-vei baal opgemaakt. Dbl. Te Haarlem is door deo hevigen wind een der groote en overoude boomen aan den ingang van de Spanjaardslaan (by den Wagenweg) doormidden gebroken en neergevallen. Te Woerden is Donderdagavond een vierjarig jongentje verdronken. Ondanks alle aangewende pogingen moest de ge neesheer den dood constateeren. Een ingezetene te Beilen won op de paai denverloting te Woerden eeist ben zweep, daarna een fraaien halster en nu op de verloting te Groningen, ge zamenlijk mat een ander, een paard (witvoet merrie), ter waarde van 400. Te Chrislazhofe, bjj Rozen, is een man door eloctriciteit verongelukt. Hij raakte in den stal vau zijp huis een met geisoleerden draad der electrische ver lichting aan en werd door den stroom gedood. Zijn beide armen.waren verbrand. Alweder een nieuwe uitvinding in de telegraphie. Een Amerikaan, Dixon genaamd, heeft een uitvinding gedaan waarnaar Edison en anderen jarenlang tevergeefs hebben gezocht namelijk een middel om z e s telegrammen tegelijk langs denzelfden draad te seinen. Mascagni spreekt het bericht van zijn aanstaand aftreden als directeur van het Conservatorium te Pesaro legen,en daarbij ook het bericht, dat bij zou solliciteeren naar de betrokking van directeur van het Conservatorium te Pax ma. Te Enschede is de 19-jarige A N. S. onveiwachts aangevallen door iemand die hem eerst een slag in het aangezicht gaf èn daarna met een mes een diepen steek in den arm toebracht. Tegen den vermoedelijken dader W., uit Lonneker is procesverbaal opgemaakt. Door eene onbekende oorzaak is brand ontstaan in eene boerderij van Graat van Rechteren Limburg te Ambt- Almeloo aan den Ootmarsumschen straat weg nabij Stad-Almeloo. Door den feilen wind nam de brand zoo snel toe, dat de bewoners in alleriji moesten vluchteD en een kind slechts met moeite gered kon worden. Al het vee 6 koeien, 1 kalf, 3 var kens en een geit kwam in de vlam men om. Slechts een paard kon gered worden. De brand sloeg over naar eene naast de eerste gelegen boerderij, en ook deze biandde tot den grond toe af. Beide hui zen waren verzekerd, en ook de inboedel van den laatsten eigenaar. De feestelijkheden te Koevorden bij de inwijding van de tramlijn op 30 Sep tember zullen bestaan in versiering van verschillende punten der stad, haidren- nerij van paarden, muziek, illuminatie, vuurwerk, enz Volgens het Zwitsersche jagersblad Diana, is onder het berenras een ont aarding waar te nemen, nog erger dan die welk* Ma's Nordau onder de menschen constateert. ,,Wij zagen," zegt het, »bij den praepa- rateur Grimni, te Bern, een oude berin, die in Bunden was geschoten en welke wjj op het eerste gezicht voor een tweejarig beertje hielden, totdat ons op ontwijfelbare kenteekenen van den ouderdom van het dier gewezen werden. »De weinige wilde beren, die nog in de Zwitsersche bergen zijn, ontaarden meer en meer. Door het paren onder elkander maar vooral door het gejaagde leven, dat zij leiden, in de wildste, onherbergzaamste gedeelten van het gebergte teruggedrongen en het gebrek aan vleesch als voedsel; worden de beren steeds kleiner en minder en krijgen ongeveer de grootte van een patrijshond. Het is zeer goed mogelijk, dat de Alpenbeer ten slotte niet door men- schenhanden zal worden uitgeroeid, maar dat hij verloren gaat door gestadigde ont aarding waardoor bij geen levensvatbare jongen meer zal kunnen voortbrengen." Zitting van 7 September 1897. Afwezig dhr. Dregmans. I. Door de h.h. Jansen en van Fraaij enhove worden de h.h. Smies en van Hoeve, herbenoemde en Dekker en Wol fort, nieuwbenoemde leden, binnengeleid. In lianden van den Voorzitter leggen zij de vereischte eeden af De Voorzitter wenscht hen geluk met hunne benoeming, daarbij den wensch uitsprekende dat, zij met de overige leden nog tal van jaren mogen werkzaam zijn, in het belang der gemeente. Hierna nemen de h.h. zitting. II. De notulen der vorige vergadering worden zonder aanmerkingen goedgekeurd. III Ingekomen stukken. Kennisgeving van J. Verijzer, dat hij zijne benoeming tot president van het Algem. Burgerl. armbestuur aanneemt. Verzoek van Ivo Lambrechts e.a. vee kooplieden om de a.s. veemarkt te Axel, die gewoonlijk den laatsten Dinsdag van de maand October wordt gehouden, een dag vroeger te houden, omdat die vee markt samenvalt met de weekmarkt te Sas van Gent, en zij dan hun vee, dat zij in Axel gekocht hebben, tot de andere week zouden moeten houden. Indien nu de veemarkt den laatsten Maandag in October gesteld wordt, dan kunnen zij met het 's Maandags in Axel gekochte, den volgenden dag naar Sas van Gent. Adressanten zien hierin ook een groot voordeel voor de landbouwers. De Voorzitter gelooft ook dat zulks zeer in het belang zal zijn van den land- bouwstand, en acht dan den Maandag voor den gewonen dag het geschiktst. Nu kan evenwel het volgend jaar de veemarkt misschien weer op den gewonen Dinsdag gehouden worden, omdat de weekmarkt van Sas van Gent kan be schouwd worden als een soort represaille maatregel, en bijgevolg die weekmarkt weer spoedig kan worden opgeheven. De hh. Jansen en Van Hoeve zien in de verandering ook voordeel voor de ge meente, daar men anders hier geen koo pers zal aantreffen. De voorz. zegt dat hiervan moet worden kennis gegeven aan Ged Staten. Deze sturen dan naar alle gemeenten eene circulaire of er tegen de verandering geen bezwaar bestaat. En wanneer nu geen enkele gemeente bezwaren oppert, dan zullen Ged. Staten het ook wel toe staan. De eenige gemeente, die eenig bezwaar zou kunnen maken is Hulst. Dhr. Weijns zegt dat het een kleinig heid is om het eens te vragen. M. a. s. wordt besloten de jaarliiksche veemarkt te houden op Maandag 25 October e. k. Niets meer te behandelen zijnde wordt de zitting gesloten. Hoek. Geboorten. 16 Aug. Johanna, d. vau Jacob op 't Hof en Pietern&lla Moerman. 18 Aug. Jan, z. v.ui Jac-oOus Verpoorten en Levina Scheele. 19 Aug. Cornelia, d. van Louis Pladdet en Maria Cornelia Hendrika de Visser. 27 Aug. Simon, z. van Jacobus Bareman en Adri ana van der Hooft. Overlijden. 24 Aug. Cathalina Sara Klaassen, 6 m.,d. van Benjamin en Maria 't Gilde. 28 Aug. Pieter Cornells de Blaeij, 6 m., z. van Ebrina de Bheij. 30 Aug. Jacob Adriaan de Pooter, 3 m., z. van Adriaan en Suzanna van Drongelen. Zaamslag. Huwelijks - aangiften. 19 Aug. Jan Hamelink, 65 j. weduwn. van Leuntje Maas, en Jacomina Pieter- nella Verplanke, 59 j., wed. van Marinus Haak. 26 Aug. Pieter Wissel, 20 j., jm. en Martha Geelhoedt, 26 j., jd. Geboorten. 26 Aug. Jan, z. van Jan Buijze en Cornelia Maria Dees. 27 Aug. Pieternella Hendrina, d.van Jacob Hen drik Houg en Hondrina Henderika Wisse. 29 Aug. Maria, d. van Willem Wage naar en Woudina Maas. 30 Aug. Fran- pois, z. van Cornells Hamelink en Mar tina Klaassec. Overlijden. 20 Aug. Arnout Koole? 88 j., weduwn. van Androsina Pi6terne ia Dieleman. 29 Aug. Rainier Dieleman' 8 w., z. van Jan en Hebrina IJzeb art. Xuiildorpe. Geboorten. 16 Aug. Ca- raiel Joseph, z. van Leonardus de Mojj en Maria Louisa Coppieters. Axel. 4 SEPT. Ter graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgtjarige tarwe 9.25 a 9. 50 nieuwe tarwe 8.75 a ƒ925; rogge ƒ6,— a 6.25 nieuwe rogge ƒ5.75 a f 6,—jarige wintergerst a nieuwe wintergerst ƒ7.— a 7,25; jarige zomergerst ƒ0.— a ƒ0.— nieuwe zomergerst 6.50 a 6.75 haver 5.50 a ƒ6 paardenboonen ƒ6.75 a groene erwten 7,50 a 8, koolzaad a kanariezaad vlas (per 44 a 56c) a -0. Boter f 1.10 Eieren 3,— Hulst, 6 SEPT. Ter graanmarkt van heden was de prijs als volgtTarwe 9,— Rogge 6.-. Wiutergerst ƒ7,— Zomergerst Haver 5,50 Erwten ƒ7,75 Paardenboonen ƒ0, Duiven- boonen 0, Witteboonen - Bruineboonen - Boekweit f - Lijnzaad 0,—, Aardappels Koolzaad per zak van 106 liters - Boter per kilo 1,05 Eieren per 26 stuks 0,975. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 29 stuks hoornvee 27 varkens, verkocht 10 15 Gent, 3 SEPT. Graanmarkt. De prij zen zijn opgegeven in franken en per 100 kilo. Tarwe 20,- rogge 13,25, gerst 15,50 haver 15.50tot 16— koolzaad 30 lijnza 23 tot 25 iijnzaadkoeken 18 tot Koolzaad koeken 13 tot 14 fr. Boter per kilo 2,50 tot 0. -. Eieendi 26 2.- tot 0.- Ter veemarkt te Gent van Vrjjdag 3 Sept. werden te koop gesteld 2 schapen 0 lammeren, 113 kalveren, 215 vette vhi kens, 5 loopers, 439 biggen, 73 melk koeien, 5 groote ossen, 148 jonge ossen, 159 vaarzen, 70 vette koeien, 72 stieren, 348 magere dieren. Prijzen waren per kilog. voor ossen en vaarzenvleesch fr. 1.25 a fr. 1.30; idem 2e qua!, fr. 1.15 a fr. 1.20 koeienvleescli fr. 1.18; a fr. 1.25; idem 2de qual. fr. 0.90 a fr. 1.05; stiereuvleesch Ir. 1.05 a fr. 1.20; kalfvleeSsch fr. 1.35 a fr. 1.45 schapenvleesch fr. 1.45 a fr. 1,50 lams- rleesch fr. 2.— A fr. 2.20en varkens- vleesch fr. 1.17 a fr. 1.23. Huiden: Ossen, vaarzen, koeien, frt 0,74 a fr. 0:76 kalveren fr. 0,75 a ir 0.80 stieren fr. 0.58 fr. 0.60. Verse h roet fr. 0.23 a fr 0.27

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 3