Binnenland. Landbouw. weinige ingenomenheid noet de voorstellen van den gezant - die ook nog niet eens bekend zijn, De Portugeesche Cortes namen de voor stellen van den minister van financiën aan betreffende de hervorming der bank van Portugal. De Cortes ging uiteen zon der aan ie orde te hebben gesteld de voorstellen betreffende de conversie der buitenlandsche schuld. Te Petersburg zal eerlang een commis sie bijeenkomen, tot beraadslaging over plannen tot invoering van schooldwang. De Grieksche regeering heeft in een nota aan de mogendheden geprotesteerd tegen de uitbreiding der nieuwe grens tot aan den Peneios, daar als de Turken een punt van deze rivier b6zet hebben, het andere deel voor Griekenland zijn groote waarde verliest. Duitschlands optreden ten bate van de Grieksche schuldeischers wordt meer en meer ongunstiger beoordeeld en ala de voornaamste aanleiding tot de vertraging van den vrede beschouwd. In het Oosten alweer hetzelfde liedje. Nadat Duitschland het verzet van Enge land op niets had doen uitloopen, begint het zelf oppositie te voeren tegen de maat regelen, welke op een overeenstemming tusschen de mogendheden in Griekenland wezen. Met spanning ziet men in Engeland uit naar tijdingen uit Indie, want er is naar men vermoedde een gevecht op til. Generaal Yeatman Biggs was met 6 re giinenten infanterie tot bij Hangoe opge rukt en had twee regimenten cavalerie beschikbaar om dan vijand den weg af te snijden. Maar men vernachtte dat het heel wat strijd zou kosten, daar de vijand wel 10.000 man sterk en behoor lijk gewapend was, terwijl hij het voor deel had goede stellingen te hebben be zet. Verder is bericht ontvangen, dat de Hadda Moella Shabkadr bedreigt, welke plaats juist in de jongste dagen een ver sterking van 2 regimenten kreeg. Boven dien heeft men er nog een derde regiment heengezonden. In Beloedsjistan hebben de Brahmanen een Engelscben post ovei vallen, en de gebeele inlandsche bezetting op 1 man na neergesabeld. Uit Madras komt bericht van een op stand onder de Muzelmannen ter kust van Malabar. Erg duidelijk zjjn de berichten uit In die niet. Onbekende redenen geven aan leiding tot een door een deel der pers sterk veroordeelde veroordeelde vertraging mede de Indianen zich aan hun geliefkoosd vermaak overgaven, overtreffen, en de aard dien zij in huono handelwijze aan den dag legden, verschilde geheel van den geest die in hun gewone gedrag doorblonk. Hier schenen zij geheel alle koelheid en be hoedzaamheid afgelegd te hebben. Zich vrij op de prairiën gevoelende, gaven zjj zich aan de vervoering van het oogenblik over, en waren gedurig aan gevaren bloot gesteld, die, indien zij aanschouwers ge weest waren, in plaats van er deel aan te nemen, hen verbaasd zouden hebben, zoo zjj hun niet verachting voor zulke heethoofdige onbezonnenheid ingeboezemd hadden. Philip deed weinig mede aan de jacht cn gaf zich aan overdenkingen over, de volkomene verandering bewonderde, die zjj op zijne koele medgezellen te weeg ge bracht had hij bleet bij het Opperhoofd, hem somwijlen met eenige slagen van zijne bijl bjjstaande. De geheele vlakte weergalmde van het gejuich der jagers en het gebrul der stervende of woedende dieren. De jacht slaagde uitmuntend, en geen ongeval had er plaats gehad hunne prooi was der moeite waardig, en de vluchtende kndde verdwenen zijnde, bleef de troep meester ven het slachtveld, zeer tevreden met het werk van dien dag. De treurige wiutermaanden kwamen ein delpktreuiig, omdat zjj Philip de aan gename herinneringen van verloopene jaien in den aanvang der operaties. En de bewegingen der colonnes welke wel mar cheeren, zijn op de kaart moeilijk te volgen. Alleen blijkt, dat Saddr door een Engelscbe kolonne is bezet. De2e plaats ligt op deD weg naar Paracbenar, waar behalve Engelsche troepen vele dames zijn. Men rekent dat de bezetting van Saddr veel zal bijdragen tot beveiliging van Parachenar. Sirdar Khan, een zeer invloedrijk Indiër uit het Noordon, sloot zich bij tiet oproer aan en zet de Sbamozai en Selzerzai stammen aan, de wapens op te nemen. Khivas Khan doet hetzelfde onder de Afridis. In de Swatvallei is eer,e nieuwe kwaad stoker verschenen, Akhund, die reeds vroeger tegen het Enge'sche gouvernement vocht an nu den Gekken Mullah ter zij staat. Men seint uit Rome aan Daily News dat, volgens de Italiaanscbe consuls, het oproer io Indie veel ernstiger is dan de officieele berichten zeggen. Gelijk wij reeds vroeger mededeelden, genoten de Alridi's oa hur. vroegere hou ding. in tijden van gevaar, het volste vertrouwen van Engeland. O. a. waren zij belast met de zorg voor de veiligheid in den Khyberpas, waarvoor zij jaarlijks 50.000 roepeis ontvingen. Dit subsidie is nu natuurlijk ingetrokken. De juridische advisours van de Ver eenigde Staten zijn geroepen uitspraak te dom over de toepassing van een artikel in het nieuwe tarief, dat een extrarecht heeft van goederen welke door andere schepen dan die van het land van her komst Amerika worden ingevoerd. Wat een last men zich in Amerika toch op de schouders laadt. Als men al Jen invoer in de groote Republiek kortaf verbood, dan konden geen kwesties over dergelijke punten ontstaan. Volgens de Daily Telegraph onderhan delt Japan in het geheim met Centraal Amerika over den bouw van het kanaal van Nicaragua men beweert cat Enge land hier achter zit. We vermeldden onlang, het pleidooi van de Kamp. Ct. voor rerhooging van den leeftijd, waarop de wet een huwelijk toelaat. Voor den jonkman wenschte dit blad den leeftijd op 21 gebracht, voor het meisje op 19. Het Centr. acht wat het blad schreef over de schaduwzijden van te vroege hu welijken zeker niet onjuist. Maar vermag met meer levendigheid voor den geest rie pen, in bittere tegenstelling met zjjnen tegenwoordigen toestand. Treurig wan delde hij door de barre, bladerlooze bos schen, die hem zijn gevangen staat nog verlatener deden voorkomen. De koude was niet streng; doch het gemis van hui selijk genoegen maakte voor hem den winter doodscher dan ooit. Dikwijls zwierf hr, langs den stroom, die het dal besproeide zich langzaam voortslepende, neerslachtig zijne oogen op den grond gevestigd hou dende, terwijl zijne geheele handelwijze de moedelooze stemming van zijnen geest aanduidde. Philip was zijne gevangen schap moede, en zijo geduld begaf hem somtijds de standvastige moed, dien hij zich voorgenomen had te tooneu, werd maar al te dikwijls door de nederdrukkende omstandigheden van zijn lot overwonnen, en hjj gaf zich bijna aan eene volslagene wanhoop over. Het gezelschap van Alice werd hem tot last, en hij gaf de voor keur aan zijne eenzame omzwervingen, waar hij zich aan zijne droefgeestigheid kon wijden, zonder door haar levendig ge snap gestoord te worden, want het jonge meis]6 scheen niet voornemens zich door eenig verdriet te laten overmeesteren zij had alle zorgen van zich afgeworpen, en •zich allergelukkigst in hare nieuwe levens wijze en den omgang harer wilde speel makkers geschikt. Wordt vervolgd.) de wet daartegen veel? Teiecht. meent het Centr., schreef onlangs de Hollander „Vroege huwelijken zijd een gevolg van toestanden en verhoudingen in het maat schappelijk leven, die alleen kunnen ver beterd worden door verheffing van het moreel en geestelijk peil der natie. Men kan art. 86 van h<-t B. W. wel wijzigen het is niet moeilijk om wettelijk den leef tijd t- verhoogen maar daarmede zjjn de oorzaken van de vroege huwelijken nog niet weggenomen. Doch, zegt het Centr., er is een andere vraag zijn de feiten van dien aard, dat een verhoogiug van den wettelijk huwba ren leeftpd tot 21 en 19 jaren u'gent mag worden genoemd En nu toont het blad met cijfers aan. ontleend aari de statistiek van 1884 tot 1895, dat het aantal liuwe lijken beneden de jaren van resp. 21 en 19 betrekkelijk gering is en bovendien dalende. Het gros der mannen en vrouwen trouwt tusschen de 21 en 29 jaren, en slechts een kleine minderheid, die bovendien gaar. deweg zwakker wordt, beneden dien leef tijd. Men hebbe veeleer oog, meent het Centr., voor het feit, dat de huwelijken afnemen voornamelijk inden middenstand. Zoowel parvenu-achlige grootdoenerij, die de eischen doet klimmen, als ongunstige maatschap pelijke verhoudingen hebben daaraaftschuld. Doch in elk geval acht het Centr., dit verschijnsel minstens even bedenkelijk als het trouwen op een leeftpd welke bezorgd heid der Kamp. Ct. heeft opgewekt. De Koning van 3iam zal een bezoek aan 's Gravenhage, Amsterdam en Apel doorn brengen. Het gevolg bestaat uit 11 personen en de bagage bestaat uit 200 koffers. De Koning is Maandag te 's Graven hage aangekomen en verwelkomd door den minister van Buitenlandsche Zaken den heer de Beaufort in het Eovelsch. Uit Noordwestelijk Noord-Brabant wordt aan het N. v. d. D. gemeld De graamogsl brengt hier thans buiten gewone drukte. Het weder, dat bij het begin van den oogst zeer gunstig was, is later veranderd en thans ongunstig, met bijna eiken dag regen. Vandaar dat de boeren zich haasten en reppen met toenemenden spoed, om het nog op het land gemaald zijnde koren in de schuren te verzamelen. De vroege oogst vlotte naar wensch. De tarwe, welke, indien de weersge steldheid beter ware geweest, al van don akker zou zijn, valt tegen. Da winter tarwe levert wel 1/3 minder stroodanin 1896ook zal hoogstwaarschijnlijk hot beschot daaiaan geevenredigd zijn. Behalve dat enkele partijtjes met een weinig zwart bez9t zijn is de qualiteit redelijk, en de kleur, dank zij hei voor afgaande zonnige weder, blank en frisoh. De zomertarwe is beterzij is vrij goed aan d9 lengte. Do rogge, welke bijna overal binnen gehaald is, ia dooreen genomen middel matig. De haver is puik gewonnen het stroo is flink lang en zwaar. Wanneer het we der meewerkt, zal dit gewas, evenals de erwten, het beste beschot opleveren. Met het maaien van de paaide- en duiveboonen is een begin gemaakt. Bij het delven van da blauwe aardap pelen is men tot de ontdekking gekomen, dat dit gewas hier en daar, ofschoon niet erg, door de gevreesde aardappelziekte is aangetast, hetwelk op den handel invloed uitoefent. De weilanden zijn door de overvloedige regens ruim van gra.s voorzien evenwel zou droog en Warm ^reder de voortzetting van den oogst in de hand werken, het voort wiekei en der aardappelziekte tegen gaan, en den groei en de welvaart van den veestapel zeer bevorderen. De >Coramissie van T.ieziclit op de Zaken van den Zuivelconsulent inNooid- Holland" bestaaude uit de heoreu Croneman te Wieringerwaard, Teengs te Alkmaar, Waller te Anna Paulowna, Cal koen te Edam, S. de Jongh, te Oterleek D. v. d. Zande te Hoorn enZijpteAbbe kerk heeft een schrijven gericht aaD de zuivelbereiders in de provincie Noord- Holland. Erkennende dat gaandeweg meer de hulp van den zuivelconsulent wordt in geroepen voo1' liet doen van onderzoekin gen en het geven van raad bij particuliere kaasbereiders en in fabrieken - en ook tor het houden van voordrachten in at deelingsvergaderingen of andere bijeen komsten van kaasmakers en veehouders- zijn er toch nog een aantal veehouders die over den zuivelconsulent weinig of n.ets hebben gehoord niet weten waarin zijn werk bestaat, hoe men hem ont bieden kan, wat het kost als men zijn hulp inroept, enz. Dientengevolge ver zuimt nog menig kaasmakei. die geen goede kaas kan maken en daardoor maar weinig geld van de markt thuisbrengt, den zuivelconsulent ter hulp te roepen. Om deze onbekendheid zooveel mogelijk te doen ophouden, acht de commissie het dringend noodig de aaDdacht der zuivel bereiders in Noord-Holland nogmaals hier op te vestigen. De Zuivelconsulent in Noord-Holland is aangesteld: om de zuivelbereiders met raad en daad bij te staan om, zoo zij te kampen hebben met gebreken, te trach ten do oorzaken hiervan op te sporen en, zoo mogelijk, de middelen aan de band te doen, die strekken kunnen tot het voorkomen of verhelpen dier gebreken. Zijne woonplaats i& Hoorn, alwaar bij tot zijne beschikking heeft een laboratorium of werkplaats, voorzien van allerlei in strumenten en andere hulpmiddelen, on misbaar bij een degelijk wetenschappelijk onderzoek. Dit alles kost natuurlijk veelgeld. De consulent moet een jaarwedde hebben, heeft overal heen te reizen, vele instru menten waaronder soms zeer kostbare, moeten worden aangeschatl en voor dat alles wordt jaarlijks heel wat geëischt. Het zou daarom voor particulieren of ver- eenigingen ondoenlijk zijn dit alles te be kostigen. Gelukkig hebben hoogere auto riteiten dit ook begrepen en belangrijke sommen beschikbaar gesteld tot goedma king van de jaarlijksche uitgaven. Het rijk, de provincie en de Hollandsche Maat schappij van Landbouw schenken jaarlijks subsidien in geld, terwijl het Gemeente bestuur van Hooin kosteloos beschikbaar stelde het gebouw, waarin thans bet la boratorium is gevestigd. Daardooor zijn dan ook de diensten van den consulent voor hen die zijne hulp behoeven, kosteloos te verkrijgen. Het eenige, waartoe men verplicht is, bestaat hierin, dat de aanvrager indien bij niet bij een spoor- of tramweg, of de aanleg plaats van een stoomboot voor zijne re kening moet zorgen dat de consulent met een behoorlijk vervoermiddel wordt afge haald en weggebracht. Verlangt men hem te ontbieden, dan kan men, zoo men in of bij Hoorn woont hem hiertoe mondeling uitnoodigeo. Zoo niet, dan heeft men slechts een briefje of biietkaart te richten tot den Heer W. Keestra, zuivelconsuleht te Hooru. De werkkring van dezen consulent strekt zich uit over de geheele provincie Nourd- Holland, met de tot de provincie, behoo* rende eilanden. Gedurende de wintermaanden van September tot Maart - stelt de consu lent zich ook kosteloos beschikbaar tot het houden van lezingen in afdeelingen der Hollandsche Maatschappij van Land bouw, of voor andere vereenigingen op landbouwgebied. Ook bestaan er plannen tot het oprichten van een of meer cursussen, tot het geven van onderwjjs in practisch melkouderzoek, later allicht uit te breiden tot cursussen voor Zuivelbereiding. AXEL, den 7 September 1897. Zaterdag had onder d>- leden van de handboogrnaalschappjj >Ons Vermaak* alhier eene koningschieting plaats, waar aan door 18 leden werd deelgenomen. Er

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2