„Vooruitgang is ons sta" 13000 KG. Ruhrkolen. PERKAMENTPAPIER, Burgerlijke Stand. Ingezonden Stukken. Advertentien. voor inmaakpotten. bij F. DIELEMAN, AXEL. TE KOOP de wed. L. ROLFF ran't HOFF-Aiel. „Mercury Cycles." MAATSCHAPPIJ Bij teederr en zwakker* gestellen, waar het doorkomen der tanden onder moeie- lijke omstandigheden geschiedt, ontstaan dikwijls koorts, ontstekingen aan het boofd en aan het tandvleesch, opzwelling en ontsteking aan de oorspeekselklieren, krampen, en meestal storingen in de onderlijfs- en spijsverteringsorganen, die dikwijls het leven in gevaar brengen. Nu zijn er, om het tanden krijgen der kin deren gemakkelijker te doen plaats heb ben, verschillende middelen aanbevolen en aangewend, doch van al die verzach tende en pijnstillende voorschriften moet zich nog geen zoo uitmuntend in zijne werking hebben bewezen als de door Robert Holtz vervaardigde Electromotori- scbe Tandbalsbandjes, zoodat deze dan ook in korten tijd een groote bekendheid hebben verkregen, en zoo als uit de voor ons liggende getuigschritten blijkt in het gebruik uitstekend hebben voldaan. Een der plattelands-correspondenten van de Telegraaf schreef de vorige week het volgende Wat is er in den laatsten verkiezings strijd al niet geschermd met de leuze „duur brood1" Eu veleD sloeg bij het hooren dezer woorden de schrik om 't hartwant zij dachten aan den tjjd, toen zij een dag moesten werken om een broodje te koopen. Geen wonder dus dat velen nog aan die uitdrukking denken. Dezer dagen kwam eone eenvoudige vrouw bij een winkelier om meel en bloem te koopen. Het mensch wilde gaan bak ken. Langzaam telde zij de centen op de toonbank. De winkelier beduidde haar echter, dat èn het meel èn de bloem op geslagen waren en zij dus nogal wat meer moest betalen. Verschrikt week de vrouw achteruit en verholgen riep zij »Daar hebt ge het al Het duur brood gaat reeds komen. Pas is hij gekozen of bet brood slaat al op. Ik heb het mijn man wel twintigmaal gezegd, stem toch niet op dien vent, hij zal het brood duurder maken, iedereen zegt het. Thans is het al zoo. Maar hij zal er nu niet lang meer in zijn, dat zeg ik. 't Is een schande 1 Welke middeleG dat eenvoudige vrouw tje nu zal aanwenden om het gekozen lid tot val te brengen, behoort natuurlijk tot hare geheimen. Het mooiste van deze ware geschiedenis is, dat juist da tegenstander van duur brood, eeu vrijhandelaar, in dat district gekozen is. Een Hongaarsch Graif en grond eigenaar in het Komorner comitaat had een vrjj onbeduidend proses voor de recht bank ie Budapest en belastte een advocaat aldaar, die zaak voor hem in orde te bren gen. De advocaat voldeed aan de opdracht en zond terstond daarna een rekening van ƒ300. De Graat werd woe ica^-Jaarovar maar hij nam toen fed siottgdri*bankjes van honderd en zond die aafa cferi 'rëiffitè* geleerde met de veel beteekenende woorden „hierbij ontvangt u 300 voor het koopen van een strop." Eenige dagen daarca werd de Graaf ver rast door de aankoop van een groof.nu wagen vol stroppen, De advocaat schreef hem daarbij een briefje, dat hij hierbjj de partij stroppen zond, welke hij, »ingevolgr de opdracht* van den Graat, had gekocht. Hij herinoerde tevens aan zijn rekening vau ƒ300, waarbij nu nog ƒ50 kwaiueu voor de thans genomen moeite. De aldus „met den koorde gestrafte" Graaf past nu wel op geen nieuwe lomp heden te plegen tegen den slimmen rechts geleerde. Men heeft dezer dagen in het Turk sche leger een meisje ontdekt, dat als sol haai heeft meegevochten. Zjj werd in den slag bij Domokos zwaar gewond aan den voet en ligt in tiet hospitaal te Salonica. De geneesheer, die haar daar behandelde, kreeg achterdocht tegen deu zonderlingen baardeluozen soldaat. H|j liet hem nauw lettend bewaken en foen kwam het uit, dat de gewonde eigenlijk een meisje «as- en Chadidje Hannm heette. Zij was niet als de heldin van zoo menig romantisch verhaal, onder dienst gegaan om een min naar te volgen, maar alleen om voor va derland en vorst te strijden. Van 16 tot en met 31 Aug. 1897. Axel. Huwelijks - aangiften 20 Aug. Pieter Cornells van Bendegom, 22 jjm. en Elizabeth Riemens, 19 j,jd. 27 Aug. Cornoüs den Hamer, 32 j.. wedr. en Cal harina de Visser, 40 i., wed. Huwelijks-voltrekkingen. 26 Aug. Mels Verstraten, 20 j., jm. en Maria Boeije, 18 j., jd. Geboorten. 16 Aug. Adriuan, z. van Franpois Bolleman en Elisaboth Wolfert. 23 Aug. Neeltje, d. van David Koster en Neeltje Jansen van Rosendaal. 24 Aug. Camilles Jacobus, z van Leo Haijette en Amelia Segbers. 25 Aug. Petrus Johannes, z. van Petrus Johannes Wiest en Anna de Bree. 27 Aug. Carolina, d. van Alfous van Gissaen Clothilda Tin - maes. 30 Aug. Sophia Maria, d. van Jannis de Lijzer en Maria Staelens. 31 Aug. Johannes Micttael, z. van Petrus Jacobus Metzger en Sara Jacoba Geluk. Overlijden. 22 Aug. Daniël 't Gilde, 62 j., echtg. van Janneke Haraehnk. 25 Aug. Hebrina Zegers, 82 j., wed. van Jan Verstraten. 29 Aug. Adriaan Bol leman, 13 d., z. van Franpois en Eliza beth Wolfert. 29 Aug. Louis de Fejjter, 20 d., z. van Jan en Christiana Jacoba Jansen. Uuiten verantwoordelijkheid der Redactie Aardenburg, 31 Augustus, 1897. Mijnheer de Redacteur Intusschen kreeg ik aan tafel gaande eeu heerlijken inval. De telegraafkantoren te Middelburg en te Terneuzen waren beide nog open. Ik zond daarop een telegram aan den heer Wolfert te Terneuzen, luidende Heeft U aan Collet d'Escnry verteld, dat ik niet in ALxel wilde komen lezen, tenzij men mij daarvoor 50 betaalde, Antwoord naar Middelburg. - Vorster- man van Oyen Het antwoord, daarop ontvangen, luidd% »Neen, geheel misverstaan. Van Hoeve heeft mij gezegd, dat zij u voor uwe welwillendheid dat bedrag hebben'gegeven, waar d'Escury bij tegenwoordig was. Wolfert." Dit telegram liet ik den heer d'Escury in de abdij te Middelburg lezen en hij zei niets. Een verder oordeel over L:f- optreden van den heer K. J. A G. baron Collot d'Escury in deze zaak, zelfs zonder eenigegissing uit te spreken over de redenen daarvoor laat ik over aan ieder eerlijk beoordeelaar. Ik voor mij geloof onvoorwaardelijk de verklaringen van de heeren Wagtho en Wolfert Dat de heer C. d' E. daarover liever niet zal schrijven, begrijp ik. Na deze inlichtingen, die misschien veel onduidelijkheden ophelderen, nog enkele woorden over een Bondvanbetenverbouwers Voor zoover mij bekend, deed de ver- eeiliging, waarvan de heer C. d' E. voor zitter is, vóór ik mijne circulaires de wereld inzond, nooit iets van aanbelang om billijker prijzen van de fabrikanten af te dwmgen. Op dat punt vertegenwoor digde zij de schoone slaapster in het bosch Zulks is mij o. a. verzekerd door personen die van hare oprichting af lid der vereeni- ging waren De geschiedenis, hiervoor medegedeeld daargelaten, is uit de wijze van optreden van den heer C. d'E. en van mij duide lijk genoeg gebleken, dat de samenwer king, die ik in mijn schrijven van 10 Maart 11, n°. 825 mogelijk achtte, geheel on mogelijk is. De heer Collot d'Escury bepleit, bij heeren fabrikanten eene genadige behan deling der landbouwers, maar met dat pleidooi Avint men niets Ik wil geene genade van de heeren, ik wil recht! Ik wil, dat de landbouwers zich ver eenigen tot een bond, die met de fabri kanten onderhandelt als gelijke met gelijke ik wil geene vereeniging om eendrachtig de goedertierenheid der fabrikanten af te bidden. Mocht men schrijven aanleiding geven dat de vereeniging, die thans bestaat, den weg inslaat, dien ik den eenigen goeden acht, dan is mijn doel bereikt. Wil die vereeniging dat niet, wil zij de dienaresse zijn der fabrikanten, dan is het gewenscht, dat de landbouwers zich bij mij aansluiten om onder de oude voor waarden van levering een prijs te bedin gen van minstens 9.50 per 1000 KG. liever nog 50 ct. meer. De tijdsomstandigheden acht ik daar voor gunstig. In geheel Zeeuwsch-Vlaanderen wordt met veel succes haver geteeld voor de Belgische opkoopers. Daardoor worden veel gronden aan de betencultuur onttrokken. Het toenemend gebruik van kunstmest en de rijzende graanprijzen geven hoop dat de graanbouw loonender zal zijn. De fabrikanten hebben beten noodig, wil hun kapitaal niet renteloos blijven. Kunnen de gebruikers van 10000 hec - taren en meer zich verbinden geene beten te zaaien dan onder de opgegeven voor waarden, dan zullen de fabrikanten zich wel tweemaal bedenken, eer zij weder optreden met onmogeliike voorwaarden. Maar een besluit moet hieromtrent zoo spoedig mogelijk worden genomen, opdat de landbouwer, als de fabrikant aan zijne billijke eischen geen gehoor wil geven, zijn grond zoo behandele, dat hij de be ten door eene andere vrucht kunne ver vangen. Naast de weigering om anders, dan tegen de vastgestelde voorwaarden en den bepaalden prijs te leveren, staat bij een goed geordenden bond nog een ander voordeel. Eenmaal vereenigd tot een geheel, kan men zich verdoelen in kavels van 1000 H.A. en meer, die dicht bij elkaar ge legen zijn en aan verschil'ende fabrieken het aanbod doen tegen de gestelde voor waarden in. eens in hare behoeften te voorzien. Zoo op deze wijze 6 of 7 fabrieken op eene gemakkelijke wijze den noodigen voorraad kunnen ontvangen, zullen zij niet licht weder toetreden tot eene ver eeniging met boetebepalingen, die 't vorig jaar velen zoo lastig zijn gevallen. Dit denkbeeld zal ik later breeder uit werken. Eigen belang heb ik bij de zaak hoe genaamd geengeld daaraan verdienen is geen oogenblik mijn plan geweest land van anderen onderpachten om het met een bonusje voor eigen zak, aan de oude gebruikers of anderen opnieuw in achterpacht te geven, is mijn plan ook niet. Mijn eenig doel is de vertegenwoordi gers van den landbouwenden stand, den onmisbaarsten ontegenzeggelijk in de maatschappij, wien het in dezen tijd van malaise over 't algemeen zoo bitter slecht gaat, bij te staan met raad en daad en. hen aan te sporen om door eerlijkeeen drachtige samenwerking eene macht te wor den, nu nog weinig geteld door eigen verdeeldheid waarmede men rekening moet houden. G. A. VORSTERWAN VAN OYEN. V Ondertrouwd P, H E33ELBRUGGE EN Chr. VINK. Axed, I September 1897. I-tot 1 Igemeen Burgerlijk Armbestuur te Axel zal op Zaterdag 4 September 1897, voormiddags 9 ure ten raadhuize aanbesteden de leve riDg van ALGEMEENE VERGADE- RING van de landbouwers, die zich voorloopig verbonden hebben tot het oprichten eener stocmzuivelfabriek in de kom der gemeente Axel op 4 Sept. om 1 ure bij P. Koole te Axel. RB COMMISSIE. P. S. Zij die zich nog willen aanmel den hebben daartoe nog de gelegenheid tot 4 Sept. ruim 1000 DROGE WILt.FA Ml'TSAARD geschikt voor den oven bij P. van Fraaijen hove rustend landbouwer, Axel. Verkrijgbaar bij Smetpoeder onfeilbaar middel tegen brand in de tarwe. Wie in het bezit wil zijn van een degelijk, en toch goedkoop rijwiel, vrage prijzen en conditiën van de Alombekcmle bij J. ROLFF—AXEL. Voorts verkrijgbaar allerijwielbenoodigd heden alsHoorns, Bellen, Kogels, Repe- ratiedoosjes, Borstels, Standaards enz. enz. Te K.OOP Eene Grijsbruine ge- stippeldeJ VCIITHONO, (teel,) een veldgeloopen T y li J\ Te bevragen bij den VV lTilgever dezes. S te AXEL. Het Bestuur van bovengenoemde Maat schappij zal op Zaterdag 11 .September 18«r des namiddags ten 21/2 ura, ten huize van P. Dielemvn, iu „'sLands welvaren* te Axel, trachten aan te besteden de le vering van ruim 12400 kilogr. Superpliospliaat en öOOO Lijnkoeken. Wat de levering aanbelangt der super pnosphaat, daarvoor zijn voorwaarden ver krijgbaar met modellen van inschi jjvir.g bij den secretaris, alsmede aan bet Bureau van dit blad. Da Lijnkoeken moeten van zuiver lijn zaad geslagen zgn, onder overl egging van volledige analyse van een Rijksproel- station. Prijsopgave met aanbieding van monsters worden ingewacht tot 11 Sept. Levering franco wal of station Axel vaD 15 tot 30 Nov. a. s. terwijl verdere conditiën bij het Bestuur te vei krijgen zijn Namens 't Bestuur J. RAMONDT, Voorzitter; J. VAN HOEVE Secretaris. Axel, 28 Aug. 1897.

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 3