Binnenland. Landbouw. Kcehtszaken. (xcmeii^d Nieuws. Bij Riete had een botsing plaats tus- schen de werkstakende veldarbeiders, en de politie. Deze laatste gaf vuur, waar door eenige personen werden gekwetst. De heer J. J. van Kerkwijk, lid van de Tweede Kamer, die dezer dagen van een buitenlandsche reis in den Haag is teruggekeerd, werd Dinsdag van zijn ochtendwandeling naar huis teruggaande in de nabijheid van het hotel Paulez in het Korte Vooihout, door een toeval ge troffen, waardoor hij het bewustzijn ver loor. Een heer, die dit bemerkte, bracht den heer van Kerkwijk naar zijn daar dichtbij gelegen woning in het Lange Voorhout, vanwaar dad6lijkgeneeskundige hulp werd gehaald. Naar wij vernemen, heeft dit incident gelukkig tot dnsver geen ernstige gevol gen gehad, maar is den heer v. K. niet aanbevolen. - De verjaardag van H. M. Koningin Wilbelmina is door geheel ons land mei opgewektheid gevierd. Het ongunstige weder heeft hier en daar wel eenigszins storend gewerkt op de feestviering; vooral deed de wind veel kwaad aan de ver lichtingen zoodat deze op sommige plaat sen wel mislukt zijn. Te Wildervank is in een druk bezochte vergadering bekend gemaakt, dat door verschillende landbouwers voor den bouw van een coöperatieve aardappelmeelfabriek ingeteekend was voor 386 aandeelen, 25,— per aandeel, ongeveer de helft van het benoodigde kapitaal, Besloten werd om van de 39afdeelin- gen een lid te kiezen, om die by de be staande commissie te voegen. Aangaande de verwachtingen om trent den oogst over 1897, ,r, de provincie Drente, meldt de St. Ct. Het milde lenteweder is van gunstigen invloed geweest op den groei en de ont wikkeling der verschillende gewassen, zoodat aanvankelijk van alle producten, zonder onderscheid, eene ruime opbrengst werd tegemoet gezien. De daarop gevolgde langdurige droogte heeft daarin echter voor sommige gewassen eene minder gunstige verandering gebiacht. Rogge vooral zo mei rogge is. ten ge volge van de droogte te vroeg gerijpt en levert daarom vermoedelijk slecht een middelmatigen oogst. Haver belooft een vrij goed beschot een boom. en ging om hem te zoeken. Philip had juis zijn gebed geëindigd, en lag nog op zijne knieën. Toen opstaande, nam hjj zijne wapenen zuchtende op, en zijne schuilplaats ver latende, zag hjj Oneyda op een kleinen atstand staan, eu twijfelde er niet aan, of deze was getuige van zijne Godsdienst oefening geweest, Het Opperhoofd be antwoordde zijne verwondering met een koelen, uitvorschenden blik, en indien hij nil t eenig/.ins door die verrassing verlegen en verward geweest was, zou hij de sporen van kwalijk verborgene bewondering op bet gelaat van den er bjjna edel uitzienden Wilde bespeurd hebben. „Mijne jongelieden zjjn vlugge jongens; zij wachten, zij vragen naar mjjn zoon. Zal hij den geheelen dag op zijne knien blijven liggen gelijk de kruipende beer? De Groote Geest bemint den jager, hij haat den luiaard. Luistert mijn zoon naar het getrappel des buffels op de bladeren zijnen schuilplaats Oneyda antwoordde Philip ernstig, mijn God zal mij niet zijn zegen sehen keu, noch mij dezen dag iets goeds laten ^wedervaren, als ik Hem niet bid. Hij is een Groote. Heilige Geest* dien nien niet behagen kan do ir de gewoonten, die gy daaitoe geschikt acht, maar wel door ne- ii' tjghoid aan /fine geboden De Wilde viel hem met een uitroep van verbazing in de rede, en Philips verkla ring niet begrypcnd'vroeg hij. „Is hetgeen eveneens kan gezegd worden van Geist, welk gewas in deze provincie ech ter niet veel wordt verbouwd. Van Boekweit wordt over het geheel genomen weer eene mime opbrengst te gemoet gezien. De verbouw van Aardappelen liet zich gunstig aanzien. De vele in den laatsten tijd gevallen regens hebben echter hier en daar de ziekte daaronder doen ont staan die echter nog geen onrustbarende uitbreiding heeft verkregen zoodat de opbrengst dientengevolge wellicht iets minder zal zijn dan aanvankelijk onder steld werd. De 1ste snede Hooi is uitmuntend ge wonnen, terwijl de hoedanigheid zeer ho vredigend is te noemen. Ook van de 2e snede wordt nog eene goede opbrengst tegemoet gezien Do weilanden, die in het voorjaar ruim van gras voorzien waren, leden later door de langdurige droogte. Do vele regens hebben echter herstel aangebracht, zoodat zij thans weer voldoende voeder geven voor het vee. De totaal ind; uk aan de vooruitzichton der verschillende gewassen is alz o, op eene enkele uitzondering na, vrij gunstig FiXiimcn ter verkrijging van het Diploma van bekwaamheid als hoefsmid. De Commissie, door het Hoofdbestuur der Mij. (ot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland benoemd om hel examen af te nomen van de leerlingen van den ambulauten cursus in hoefbeslag die het Diploma wilden verwerven van bekwaamheid als hoefsmid bestond, gelijk reeds vroeger is medegedeeld uit de h.b. Th. G. van Rijssel, distriots-veearts te Dordrecht, voorzitter, J. de Vries, plaats vervangend distiict veeaits teZalt.bommel W. A. H. Horsen ouderwijzer in het hoefbeslag aan de Rijksveoartsenijschool te Utrecht, J. B. Larmeui, wachtmeester aan de Rij- en hoefsmidsschool te Auiers fooit, leden en G. A. Vorsterman van Oyan, algemeen secretaris der Maatschap pij, secretaris. Het examen begon Maandag 16 Augus tus n. m. 2 uur en eindigde Zaterdag 21 Aug. daaraanvolgende 1 uur. Maandag wei den 10, Zateidag 11 leerlingen geëxa mineerd, de overige dagen 20. Het examen was gesplitst in 4 aVlee- liugen 1. Het ijzer afnemen en den hoef be snijden 2. het maken van een ijzer 3. hot passen en onderslaan van een ijzer 4. theorie van den boet en van het hoefbeslag. Waconda niet de Groot# Geest, der bleeke aangezichten »Neen, Oneyda! gij hebt nooit dien groeien naam gehoord de God, dien wij aanbidden, is Hij. die de aarde, de rooden en blanken geschapen heeft Hy wordt de Almachtige God genoemd,* en met den hem gewonen eerbied boog Philip, toen hy sprak. »Mjjn zoon spreekt zacht,* antwoordde Oneyda, zijne hand op den schouder des jongeliDgs leggende en enn onwillekeurig ontzag voor de plechtighe'd zijner ma nieren gevoelende. Denkt Philip, dat de rooden en blanken denzelfden Grooten Va der hebben ga. ga mijn zoon is zeer trotsch hjj zegt, er is slechts één Vader des levensdoch de Indiaan heeft Wa conda en de blanke heeft zyn Go 1 Philip zette dit gesprek niet verder voort maar verheugde zich, dat Oneyda den naam, dien hij zoo verlangend was hem te leeren kennen, onthouden had. De Wilde verwijderde zich, zeggende »Mijn zoon zal ray van zijn God vertellen in de lange avonden, als de sneeuw de wigwam van Oneyda zal omringen. Myne jonge mannen waolPen, laat ons gaan, Wordt vervolgd Voor elk der opgenoemde afdeeliugen konden 5 punten verworven worden 3 voldoende, 4 goed; 5 zeer goed. minder dan 3 onvoldoende. Verder werd bij den aanvang vastge steld, dat niemand zou toegelaten worden met miuder dan 12 punten. Twaalt of meai punten mei één onvoldoende in ééue afdceling gat recht bp toelating. By onvoldoende in twee afdeelingen zou de ieerliug worden afgewezen. Door de bereid willigheid van den heer J. J. Herulrikse HJzstalhouder te Mid delburg kon de Commissie gedurende den geneeien loop Var. het examen beschikken over 2 vuren en twee aanbeelden, be nevens over meer dan voldoende ruimte om de paarden te stallen en te beslaau, terwyl door de goede zorgen van den hoer J. Polderdijk Az. secretaris der af deeling Walcheren, steeds een voldoend aantal paarden voor het beslag aanwezig waren. Toen een paar paarden, die beloofd •varen, achterbleven, werd de Commissie welwillend aan paarden geholpen door den heer A. Meeuse te Middelhuig. Van de 101 opgekomenen voldaden 60 aan ae gestelde eiscnen, 41 moesten worden afgewezen. Voor de eerste af- deeling moest 20maal, voor de tweede 34maal, voor de derde ook 34maal, voor de theorie 29maal onvoldoende worden gegeven, 68inaal kon een 4, 12maal een 5 worden toegekend driemaal werd voor het practisch gedeelte 0 gegeven. Thans volgen de namen der geslaagden Voor den Daam van iedere afdeeling staat het aantal leerlingen, die opgekomen zijn; daarachter het aantal geslaagden ten 100. 20. A deeling Walcheren. 70%. J. Joziasse te Koudekerke, A. Lucieer JFz. id. P. J. Hiüebrand te Brigdamme, H. L. Meijers te Serooskerke, G. Taal te Middelburg, S. Taal Jz. te Meliskerke, A, Taal te Veere, A. Meijers te Seroos kerke, A. Steketee te Oosl-Bouburg, A de Kamte Oostkapelle, K. de Kam te Grijps kerke W. Kesteloo te Gapinge, J. A. Con tant te Koudekerke en A. de Lignij te Domburg. 6. Afdeeling Zierikzee. 100%. M, W. Kesteloo en M. L. Matthijssen te Oosterland, N. van de Zande en G. Geluk te Noordwelle, I. W, de Braai te Nieuwer kerk en H. Akkerdaas te Noordgouwe. 6. Afdeeling Tholen. 50%. A. van Elsacker te St.-Philipsland, J- van Dijk te Tholen en M. A. Rombout te Oudvosmeer. 12. Afdeeling Kruiningeu. 831/3 L. van ElsackerW. J. Staal, A. Nijsse te Krabbendijke, A. BouwersP. de Smidt en H, de Smidt Pz. te Kiuinin gen, C. van Boven te Rilland, A. van der Burght te Yerseke, B. P. Markusse te Schore, P. Butler te Biezelinge. 17. Afdeeling Heinkenszuid. T&lflv D. Adriaanse te Goes, J. Slabbekoorn te Oudsabbinge, Cornells van Woarde te 's-Heer Arendskerke, C. Butler te id. J- J. Oranje te 's-Gravenpolder, J. Kabboord te Nisse, J. F. Depondt te Kwadendamrne J. Nijssen Pzn. ta Wemellmga, S Kalis- waard te Wolphaartsdijk, J, Zuidweg Jz. te Heinkenszanci, J. A. Ie Coq te Wol phaartsdijk, D. de Vos te Hemkenszand er. C. Dominicus te Katfandijke. 6. Afdeeling Noord Beveland. 331/3 Thomas de Loof te Wissekorko en W. J. van de Linde te Cortgene. 10. Afdeeling Oostburg, 20%. W. H. Brouwens te Wateilandkerkje en J. de Potter te Cadzaud, 24. Afdeeling Hulst, 412/3 C. J. Schieman te Axel, A. Ysebaerl te Wesldorpe, Al. Waelput te Zuiddorpe, P. F. Kint te Os»enis&e, Ch. L van Buffel ta Hontenisse, P. J. Kmt te H Usteréh, M. van Nieulande ie Koewacht, J. Vla'an der te Axel, C. van der Vlies te Hulst'en P. J. Butler t© Terneuzen. De Alg. secr. der My. en van do Commissie G. A. V OKSTJSKJI.YN VAN O YEN. AXEL, den 3 September 1897. In de maand- Au-ustus werden door het Rijks -telepboonbantoor- alhier behan deld 333 telegrammen waarvan ontvangen 188 en verzonden 145. De ontvangst bedroeg ƒ60.35. - Het artillerie magazijn te Ter Neuzen wordt opgeheven het wordt gevoegd bij dat te Woudrichem. Te Kapellebrug werd in den nacht van ji. Zondag op Maandag een dief op heeteidaad betrapt. Reeds langen tijd bad de winkelier en herbergier v. G. al daar argwaan, dat zijn knecbt het met de eerlijkheid ni9t zoo nauw nam en toen nu Zondagavond de faitz et gestes van den betrokken knecht weder deed ver moeden, dat de zaak niet zuiver was, stelde men zich verdekt op en snapte den man op hot wegnemen van een paar kistjes sigaren. 'De dader v^erd in voor-, loopige bewaring gebracht. ri i- ii PREDIKBEURTEN TE AXEL. ZONDAG 5 SEPTEMBER 1897. Ned. Hero. Gemeente. Voorm 9 ure Leeskerk. Nam 2 ure. Ds/J B. T. Hugenholtz. Kerk A. Voorin. 9 ure Ds. C. J. Kapteijn. Nam. 2 ure Ds. C. J. Kapteijn. (Voorbereiding H. Avondmaal.) Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. A. JSteijling- Nam. 2 ure Ds. A. Steyling. Arronilissemcuts-Recbtbauk te Middelburg Zitting van 3 September 1897. W. A. P., 33 j., schipper te Philippine, is wegens mishandeling veroord. tot 5 boete of 5 dagen hecht. H V.. 23 j., liuisvr. van A W., her bergierster te Koewacht, is wegens mis handeling verdord, 5 boete of 5 dagen hecht. J. B., 17 jdienstknecht te Sint Jan steen, J. H. H., 17 j., werkman te Koe wacht, zijn wegens diefstal ieder veroord. tot 2 maanden gevang. A. A. d. P., 33 j., werkman te Axel, is wegens eenvoudige beleediging veroord. tot f 5 boete of 5 dagon hecht. H. O., 14 j., zonder beroep te Axel, is wegens diefstal vei oord. lot 14 dagen gevang. H. V., 63 j., leurder te Oostburg, thans gedetineerd te Middelburg, is wegens mishandeling gepleegd tegen zijDe echt genoote veroord. tot 18 m landen gevang, met in mindering brenging der voorloopig doorgebrachte hecht. Het tanden krijgen der kinderen. In het vorinings- en ontwikkelingsproces dat het menschelijk lioiiaim tot aan zijne volkomene rypbeid te doorloopen heeft, nemen Vole verschynselon een kleiner of grootar aandeel aan de voiming van het organisme, en rypen veelal zwakker of krachtiger in het werktuigelijke leven iu. Het tijdperk van het tanden krijgen der kinderen is onder deze afwisselende ver schijnselen do eersteenbelingrykste ver lichting van het jeugdige leven, hetwelk (Je tijdruimte vau d,e vijfde maand of tot aan het derde levensjaar omvat, vaa het 'oegin tot aan het einda het gaosche or- ganisme van jiat kind aangrypt, en niet zelden de eerste oorz tak v,tn hevige ziekte wordt. Zoodra bij het kind, het tanden krygen een aanvang .neeuu komen vooreerst de speekselklieren evenals alle deeien van der. mond in ongewone werkzaamheid hét kind kwijlt eu brengt, als wilde het de plaats aanduiden waar liet pijn voolt, allo.- wat het in de handjes krijgt naar den mond t.Ia het kind gezond en krachtig, zoo haett het tanden krijgen in de meeste gevallen zonder merkbare storting plaats.

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2