n No. 1149. Woensdag 1 September 1897. 13e Jaarg, Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uw se ii- Vlaanderen F. DIELEMAN, Buitenland. a? FEUILLETON EEN VERHAAL UIT VIRGINIA. AXELSC Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België-80 cent. Af z onder 1. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naaf plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maa Artvertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De keizer wil zich weer met den groo ten kanselier Bismarck verzoenen, en deed hem, volgens de Berl. Lokal-Anzeiger, door den staats-secretaris vice admiraal Tirpitz uitDOodigen, om tegenwoordig te zijn bij het afloopen van een nieuwen kruiser van het grootste model welk vaartuig Bismarck zal worden gedoopt. Propaganda in de vlootkwestie met be hulp van den populairen naam, dat schijnt dus 's keizers doel te zijn. Een Qrediet-aanvrage voor de ontvangst van keizer Wilhelm hoeft in den gemeente raad van Boedapest tot een stormachtig tooneel geleid. Een der raadsleden wilde het voorstel bestrijden, maar de anderen oversteraden hem door het geroep »Leve keizer WilhelmDe zitting moest wor den geschorst. Na de heropening werd het voorstel met algemeene stemmen goedgekeurd. Kolonel markies van Mondigeria is van Cuba teruggekomen en heeft de Konin gin Regentes en generaal Azgarraga eeni ge mededaelingen over den toestand ge daan. De opstand is bijna geheel ge dempt, en in enkele provincies is zelfs geen spoor van opstandelingen meer te vinden. Er bestaan nog slechts enkele groepen, die af en toe een revolver af schieten of een spoorweg ondermijnen. Azcarraga moet den ministerraad ook hebben gezegd, dat de opstand ten einde loopt en dat, als de Vereenige Staten on redelijke eischen stellen, de Spaansche vloot haar plicht zal doen. Dez6 laatste uitlating komt ons voor zoo weinig diplomatiek en zoo uittartend „Neen, neen, hij is de mijne," mompel de hij. Philip verstond deze woorden hoewel zacht en in de Indische taal ge sproken. Zij overtuigden hem op de krach tigste wijze van de vieeselijke waarheid, dat hjj een woesten Meester toebehoorde, wien het niet mogelijk was te ontkomen, Hij zag niets dau eene lange, moeielrjke slavernij voor zich, waaraan de dood alleen een einde kon maken bleek en zwijgende viel hij op zijne plaats neder, van wanhoop buiten zichzelven en zich zijne ongeduldige onbezonnenheid verwijtende. Gedurende een afstand van vele mjjlen werd er geen woord gewisseld, en toen eindelijk de an dere kano's nader kwamen, was de geheele troep voor den oever verzameld en hunne schuitjes vastgemaakt hebbende, stapten zij aan land, en brachten alles tot hunne legering voor dier. nacht in gereedheid De treurige Philip kou zjjne mismoedigheid niet verbergen, en stond, van de overigen gescheiden, in droetgeestige overdenkingen verzonken. Helaas dacht bij, »door mijne onbe zonnenhied en toornige onstuimigheid heb ik mg Oneyda tot vgand gemaaktindien te zijn, dat wij ons niet kunn9n voor stellen, dat het bericht, gelijk het door Wolff wordt medegedeeld, juist is. Don Carlos heeft nu weer gezegd, dat alleen de toestand van het oogenblik hem belet de wapens op te vatten. Hij wil niet dat er een droppel bloed worde ver goten, zoolang hij niet zeker is van de overwinning. Baron Call is weer naar Sofia vertrok ken, zoodat de diplomatieke betrekkingen tusschen Oostenrijk en Boelgarije zijn hersteld. De Porte heeft zich bij de regeering te Sofia beklaagd over de houding van naar Boelgarije gevluchtte Armeniërs. StoDofï deed antwoorden, dat de regeerirg be doelde lieden reeds bewaakte, maar nu het toezicht nog zal verscherpen. Uit Athene wordt geseind, dat de Griek- sche regeering bereid is, alle waarborgen voor de betaling van de oorlogskosten te geven. Engeland heeft de mogendheden voor gesteld een copie van bet vredesverdrag naar Athene te zenden, opdat het niet door de ambassadeurs worde geteekend voor Griekenland heeft kunnen beslissen of het genoegen neemt met de besluiten der ambassadeurs. Men gelooft algemeen dat Engeland (in verband met de moeilijkheden in Indië wat toeschietelijker wordt. De sultan heeft de oprichting van Roe m6ensche kerken in Macedonië toegestaan waardoor weder een deel van de Mace- doniërs aan de Grieksche kerk ontrokken wordt. Van de flottilje Britsche kanonneer- booten van de Nijlexpeditie zijn er thans hij ophoudt goed voor mij te zijn, ben ik inderdaad verloren. Lang streed hij met den stroom van ver driet en hartstochtelijkheid, die zijn hart beklemden; doch toen het donkerder weid en zijne thaus verfoeide medgezellen zich nedervleiden om te rusten, verwijderde bij zich, zooals zjjne gewoonte was, en knielde neder om te bidden. »Ik heb gedaan, wat ik niet had mogen doen," zeide hij, en tranen van berouw vermengden zich met die van zelfverwijt en verdriet; hoewel verdemoedigd en peinzend, stond hij ech ter met een verlicht hart op. Zijne ge voelens omtrent zijne tochlgeuooten waren liefderijker en toegevender geworden, en hij overwon zijn afkeer in zooverre, dat hij zich naast hen plaatste, zijne oogen sloot, in de nabüheid van Oneyda, terwijl zijn schouder in aanraking kwam met die eens Wilden. Hij lag, doch kon niet slapen. Wetende dat zij, hem gaarne hoorden zingen, verhief hij zijne stem tot een avondgezang, dat hg zoo dikwijls te huis gezongen had, en hoewel hij stamelde vonden deze klanken den weg tot Oneyda's hart, want hij naderde en verzocht Philip nog meer te zingen. Terwijl hij hiermede bezig was, meende hij, dat hij iets uit de takken, die op den boschhaard verspreid lagen, te voorschijn zag komen, en onder scheidde het zich kronkelende lichaam van eene groote slang, die waarschijnlijk aldaar verstgfd gelegen had en door het gevoel der hitte bijgekomen was. vijf voorbij den 5n waterval, een is reeds te Aboe Hamed. President Borda werd gedood op het oogenblik dat hij de kerk verliet waar ter eere van den nationalen feestdag een Te Deum was gehouden. Hoewel er dus een talrijke menigte op do plaats der mis daad bijeen was, kon de moordeuaar aan van kei ijk ontsnappen. Later is hij echter aangehouden. Is de hoofdstad is alles rustig gebleven Maar in de provincies werd gevochten. Dat de tegenstanders van den ver- rfioorden president van Uruguay door den moord niet verzoend zijn, blijkt wel uit eeu bericht aan Engelsche bladen. De dood van den overledene wordt door het volk niet betreurd, daar men den presi dent voor het voortduren van den bur geroorlog aansprakelijk acht. De presi dent zou alle pogingen tot verzoening van de beide partijen hebben verijdeld, en wel omdat hij geldelijke belang had bij de voortzetting van den strjjd. Men beschuldigt, den president n.l. van deel neming aan groote leveranties ten be hoeve van het leger. Waarschijnlijk zal Borda wel vrienden hebben, die gansch anders ootdeelen. Velen schrijven den jongsten aanslag door een 27-jarig officier gepleegd aan persoonlijke redenen toe. Maar in de vier laatste maanden was reeds tweemaal een moordaanslag ge pleegd op president Borda. Den eersten keer loste een jong student, Ravelta ge naamd, op hem een ie vol verschot, ter wijl hy van zijn paard steeg om zijn woning binnen le gaan kolonel Turönne. die den president vergezelde, kon toen echter de Het gevaarlijke dier bevond zich op nauwelijks eenert voet afstands van het ont- bloote been eens jongen Indiaans. Philip sprong vlug van den grond op, en het he- hendiglijk van achter aan den kop grijpende, verpletterde hjj het met eenen slag van zijne bijl, eer iemand anders er tusschen had kunnen komen. Oneyda beschouwde hem met bewondering, en de jonge Wilde rees op en dankte Philip met de uitdruk king der vurigste erkentelijkheid. Men beschouwde de slang, en bevond, dat zij tot eene der gevaarlijkste soorten behoorde. Deze gebeurtenis veroorzaakte echter geene verdere stoornis onder den troep en hunne luide ademhalingen stoorden Philips rust, die het zeer moeielgk vond, des nachts iu de bosschen te slapen. Dit geluid werd vergezeld door het gezang van een geiten melker en het klagend geschreeuw van een anderen vogel, dat hem nog treuriger stemde. De vogel was blijkbaar dicht bij hem, en zijn geluid deed Oneyda ontwaken, die ingesluimerd was. Hij stond op, en zich op zijnen gewonen vriendelijken toon tot Philip wendende, zeide hjj geheimzinnig „Die vogel kondigt door zijn gezang een Indiaan den dood aan; hjj komt hem ver tellen, dat een krijger spoedig naar de gelukkige jachtoorden moet vertrekken Mijn broeder zou voor zonsopgang op den weg derwaarts geweest zijn, indien Philip de bijl van den dappere niet gebruikt had." „Uw broederis die jonge man dan uw broeder revolver wegslaaD, zoodat het schot in de lucht af ging. Kort daarna werd hem uit Buenos- Ayres een bom gezondenhet pakje wekte evenwel achterdocht en men nam de Doodige voorzorgs-maatregelen bij het openen. Deze aanslagen schenen in verband te staan met de revolutionaire crisis, die sedert Februari in het land bestond. De verkiezing van een opvolger zal reeds heden plaats hebben. President Faure zal van zijn reis uit Rusland terugkeeren. De graanmarkt te New-York heeft Don derdag de stjjgende beweging voortgezet en is gemiddeld l1,^ d. c. gestegen. Meline heeft ook de Parjjsche kamer leden ontvangen en hun o. a. gezegd, dat de beweging alleen te Parijs en te Mar seille huist en dat het maar al te duide lijk is, dat deze een politiek en electoraal doel heeft, en bovendien den toestand nog ernstiger maakt. Immers de speculanten worden daardoor aangemoedigd de prijzen in de hoogte te drijven. Dat de stijging van de graanmarkt niet alleen is toe te schijven aan speculatie, (gelijk Meline zoo gaarne zou bewijzen) blijkt daaruit dat de oogst in Europa 30 millioen quarters minder bedraagt dan vorige jaren, waar tegenover Amerika een surplus van 15 milloen kan stellen. In België, waar geen graanrechten be staan, kost het brood 25 a 30 centimes per KG., in Frankrijk, waar men. 7 frcs per quintal invoerrecht moet betalen (d. i. omstreeks 1/2 van de waarde) wordt 45 centimes per KG. brood betaald. »Appomaxais mijn broeder, en hij is een jong krijgsman. Hij kan de vogels in hunne vlucht neerschieten, en kent de schuilplaats der herten. Philip en Appomax zijn de zonen van het groote opperhoofd der Wy- annows." Philip zuchtte, maar antwoordde niet, Den volgenden morgen beklommen zij we der hunne booten, en de broeder van het Opperhoofd roeide naast hem, druk met hem sprekende en Philip dikwijls met be wondering aanziende. De manieren en het voorkomen van den jongen man bevielen Philip zeer, daar zij niet zoo woest, maar aangenamer waren dan die van zijn volk over het algemeen. De reis was dien dag ook genoegelijker dan die van den rorigen, en Oneyda gaf duidelijk te kennen, dat hij zijn beschermeling wilde verzoenen, die zich bij gevolg minder ongelukkig gevoel de. Des namiddags bpzochlen zij eene plaats, alwaar het voornaamste voorwerp Philip meer verwonderde dan iets. wath'j tot nog toe gezien hadhij ontwaarde eene hooge brug, door een enkelen, schoon onvolmaakten boog over de rivier gewor pen hij verwonderde zich, dat de eerste btug, die hij ooit gezien had, van eene Indische bouworde moest zijn. Hij kon zich niet verheelden, hoe zij gebouwd was, en nog minder, hoe Indianen zulks hadden kunnen bewerkstelligen. Hoe meer hjj haar beschouwde' hoe bewonderenswaardig zjj hem voorkwam. Hij verlangde, haar van meer nabij te zien, hetgeen hem echter

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1