Een Woonhuis Séhp en Erf, 13000 KG. Ruhrkolen. VEE V OEDERFORNUIZÉN Gemengd Nieuws. Advertentien. H. DB LECLUSE--MAHU Openbare Verkooping Ontvangen aan lage prijzen. C. P. Gast te Axel. G. J. frielink Yan Dixhoorn Axel Ontvangen »- Aan dan brievenbesteller den heer D. Versluys te Terneuzen, is met ingang van 1 Oct. a. s. eervol ontslag verleend, met toekenning van pensioen. In da St. Ct. van Woensdag zijn opgenomen de statuten van de vereeni ging tot oprichting en exploitatie van weeg bruggen in de gemeente Zaamslag, onder de zinspreuk„Helpt elkander,* gevestigd te Zaamslag, en ten doel hebbende de op richting en exploitatie van een of meer weegbruggen in de gemeente Zaamslag, om door onderlinge samenwerking hare veldvruchten, voornamelijk suikerbieten, goed en goedkoop te wegen en voor der den te doen wegen. De vereeniging wordt opgericht voor den tijd van 25 jaar. Om lid der vereeniging te worden, moet men meerderjarig zijn, in de gemeente Zaamslag wonen, het landbouwbedrijf uit oefenen en vijf en twintig gulden storten in de kas der vereeniging ais eene bij drage in de onkosten der oprichting. Peeën agenten of suikerbieten-contrac tanten kunDen geen lid der vereeniging zijn. De wielrijdersclub »Hulst-Velo" te Hulst, heeft weten te verkrijgen dat er langs den provincialen weg van Hulst naar Walzoordeu een flinke baan voor wielrijders zal gelegd worden. De Staatscourant van Dinsdag 24 Aug. bevat het kon. besluit van 17 Aug 11. (Staatsblad no. 195) waarbij verlengd wordt tot 1 December a. de schorsing van het besluit van den raad der gemeente Zaamslag van 30 Apail 1897, betreffende het gebruik vaD de raadzaal aldaar. Bij den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is o. m. ingekomen een bezwaarschrift tegen de regeling van het pensioen van P. F. Fer raont, tijd. gep. stukrijder te Koewacht. Hat kon. besluit wordt later medegedeeld Naar man verneemt is gisteren mor gen omstreeks 9 uren zekere E. B., van Stekene, op het gehucht „de Rugter" ge meente Moerbeke (Belgie,) door een schot getroffen en is heden morgen vermoede lijk aan de gevolgen overleden. Een en ander schijnt in verband te staan door het aanhouden van drie stuks hoornvee. PREDIKBEURTEN TE AXKL ZONDAG 29 AUGUSTUS 1897. Ned. Herv, Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam 2 ure. Ds. J. B. T. Hugenboltz. Kerk A, Voorm. 9 ure Ds. C. J. Kapteijn. Nam. 2 ure Ds. C. J. Kapteijn. Kerk B Voorm. 9 ure Ds. A. Steijling- Nam. 2 ure Ds. A. Stealing- Met de jaarlijksche groote processie van O. L. Vrouwenparochie, te Antwerpen, waarbjj inderdaad buitengewone pracbr, en staatsie ontvouwd wordt, is 't :1. Zondag treurig atgeloopen. Het Hbld. v. Antw. zegt o a. Reeds talrijke broederschappen waren op de Meir en hadden plaats genomen, toen 't eensklaps zoo geweldig begon te regenen neen te gieten, te plassen, dat de menschen langshenen de huizen kletsnat waren, eer zii hunne parapluse, hier aan eene man- tille, daar aan eenen dameshoed haperend, geopend in de hoogte hadden gestoken. Allen werden natde eene van den re gen, de anderen van den drup. Maar bedroevend was het om te zien hoe men met al die kosthaarheden der processie een heenkomen moest zoeken. Vaandels en standaarden, die niet spoedig genoeg gestreken waien, werden door den lievjgen rukwind als neergeworpen en met groote moeite door de dragers opgevangen. Licht dragers, priesters, misdienaars en muzikan ten vluchtten, onder het dak van paraplues door, naar de poorten van hotels en parti culiere huizen, die wijd en breed voor allen werden opengezet. De dragers van het Mariabeeld waren reeds bjj het vallen der eerste druppels met de patrones der stad in de poort van bet huis van M. Van de Put, in het Kip dorp, gevlucht. Met het allerheiligste meende men tot aan het St. Jans-Berch manscollegie te geraken, doch het werd te erg, en de zeer eerw. heer Helsen moest met het H. Sacrament en de groote baldakijn in de poort van het hotel van Mevr. de Cocquiel, op de Meir, binnenvluchten. De wind was zoo hevig dat eenige vlaggen van de gevels waaiden en het altaar zoo zeer waggelde, dat het publiek zelfs voor ongevalleu vreesde, Een half uur nadien klaarde het weer op en de velschillende groepen moesten elk afzonderlijk en langs verschillende we gen naar de kerk terugkeeren. Op IJsland ziju g09n gevangenissen, en de menschen zijn daar zoo eerlijk, dat zulke beschermingen van het eigen dom als sloten, grendels en sluitboomen niet noodi» zijn ook is er geen politie op het eiland en toch maakt zijne ge schiedenis over 100Ö jaar melding van niet meer dan twee dieveD. Van deze twee gevallen was het eene dat van een inboorling, die betrapt was op het stelen van eenige schapen maar omdat hij het gedaan had om zjjn gezin, dat georek leed, van voedsel tb voorzien toen hij zijn arm gebroken had, werden hem levensmiddelen verschaft, vond men werk voor hem, toen hij weer in staat was om het te doen, en stelde men hem onder geneeskundige behaudeling wat hem tot zjjn misdaad g bracht had, werd strat genoeg geacht. De tweede diefstal was van een Duit- scher die zeventien schapen had gestolen. Maar omdat hij welgesteld was en de diefstal uit boosaardigheid was geschied, was het vonnisdat over hem werd uit gesproken, dat hjj alles, wat hij bezat, moest verkropen de waaide van wat hij gestolen had teruggeven en dan het land verlaten of terechtgesteld worden en hij ging dadelijk heen. Maar hoewel misdaad op IJsland eene zeldzaamheid is en de bewoners door eer lijkheid en reinheid van zeden uitmunten, is er natuurlijk toch gezorgd voor rechts pleging, ten eerste in de districtsgerechts hoventen tweede is hooger beroep bij het gerechtshof van die rechters te Rey kjavik, de hoofdstad en ten laatste, in al. Ie crimineels en de meeste civiele zaken by het Oppergerechtsbof te Kopenhagen, de hoofdstad van Denemarken, waarvan het eiland een deel uitmaakt. Het eiland Panaria (een van de Lipa rische groep) is ook zoo gelukkig noch gevangenissen noch rechtsgeleerden en evenmin armen als misdadigers te hebben. (Zoudbld. N. v. d. D.) Woensdagmiddag te 2 uur is te Rotterdam een geweldige brand uitge- bioken in de lorren pakhuizen van den Heer E. M. Mok, Linker Rottekade 35 en 36. Het bovengedeelte was spoedig een vuurzee gelijk. Met een stoombrand- spuit 6D 8 handspuiten slaagde men er in dan brand tot de bovenverdiepingen te beperken. Bij ontvangst van dit be richt was men echter het vuur nog niet meester. Een hevige brand heeft te Athene een blok gebouwen van het huis Melas vernield. Men schat de schade op een millioen. De aangrenzende gebouwen der Nationale Bank bleven gespaard. Te 's Hertogenbosch is Woensdag middag, ongeveer lialfzes, op het tentoon stellingsterrein do luchtballon Stad Am sterdam, van kapitein Herman Rodenhof uit Zevenbergen, met goed gevolg opga stegen. Zonder eenige schade is de ballon welke een hoogte bereikte van 2690 M. te Nieuwesteeg, nabij Buren, nederge daald. Nog denzelfden avond was de Heer Rodenhof we9r op het tentoonstellings terrein terug. Vijf postduiven, welke hij op zijn tocht had losgelaten, waren al lang voor hem aangekomen. Een koetsier van de Haagsche Rij tuig-Maatschappij heeft zich bij de politie beklaagd, dat hij op den Leidschenweg door vier personen is aangehouden. Toen zij zich hadden overtuigd, dat er zich nie mand in het rgtuig bevond, lieten zij den koetsier weder doorrijden. Te Aalst, onder Lienden (Betuwe,) brak Dinsdag, doordat men het hooi te dicht tegen den schoorsteen had geborgen, een hevige brand uit in een huis, dat be woond werd door twee gezinnen. Het huis is geheel uitgebrand. Een gezin ver loor daarbij ook den geheelen inboedel. Het onroerende goed was verzekerd, het roerende niet. Een huzaar, die tijdens de manoeu vies te Culemborg gedetacheerd was, heeft zich Donderdagnacht, terwijl hjj in be schonken toestand verkeerde, als een woes teling gedragen. Nadat hij eenige burgers bad lastig gevallen en hierover door de politie onderhouden was. haalde hij zijn sabel te voorschijn, sloeg daarmede als een razende in het rond en bracht de agenten van politie Wannes en Kers op arm en hand verwondingen toe. Na veel moeite gelukte het aan de politie zich meester te maken van den woesteling; van het een en ander is procesverbaal opgemaakt. Te Buinen is bij het omspitten van bouwgrond een steenen voorwerp gevon den, hetwelk in vorm eenige overeenkomst heeft met de steenen beitels, maar iets grooter is. Het is zeer scherp en aan de eene zijde geheel vlak geslepen, doch aan de andere zijde ruwer. Wellicht heeft het als strijdbijl gediend. Het voorwerp is door een liefhebber van oudheden aangekocht. Te Noordwolde was een kind van J. W., dat dicht bij buis speelde, even zonder toezicht gelaten. Kort daarna werd het vermist er. rond men het lijkje in een nabij zijnde sloot. In Duitschland mogen de jagers hun honden in de derde klas-wagens bij zich nemen, indien er afzonderlijke coupe's be schikbaar zijn. Bij een stierengevecht te Carabucel bij Madrid, is een stier ontsnapt en de straat opgerend. Verscheidene menschen werden door het woeste dier gewond, voor een gendarme het kon doodschieten. Door een onbekende oorzaak is do behuizing van den Heer K. Boer, staande aan den straatweg van Diever naar Diever- brug, atgebrand. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan in den schoorsteen. Van den inboedel werd zoogoed als niets gered. Alles was verzekerd. Uit Den Haag deelt men ons een rijwiel-ongeval mede, dat gelukkiger afliep dan de verregaande dienstijver van een po Jitie-agent te duchten gaf. Twee jongelieden dan, die een tandem bereden, welken zij niet van een lichtge vende lantaarn hadden voorzien, werden in vrij snelle vaart op de Koning-kade aan gegrepen door een politie-ageot, tot het uonstatearen van de overtreding. De tan dem viel met zijn berijders om, kort voor een naderende stoomtram, maar de beide personen hadden nog juist een oogenblik tijd zich van de rails te vei wijdere», waar door 't weinig scheelde ot een hunner was in het kanaal terechtgekomen. De machine werd tot op het andere spoor geslingerd en door een uit tegenovergestelde richting aankomende tram van de rails geduwd. Aan het tijdig stoppen van den machi nist Meijer was 't te danken, dat de wiel- rgders niet overreden zijn. De vader van ecu der tanderargders, die hun op een tweewieler volgde, woonde dit angstwekkende toor.eel bjj. Aan den ma chinist heeft hij eene belooning geschon ken. Baron Mackau komt in hooger be roep tegen het over hem geveldb vonnis in het proces wegens den brand van den Liefdadigheidsbazar te Parijs. Het algemeen Burgerlijk Armbestuur te Axel zal op Saterdag 1 September 1897, voormiddags 9 ure ten raadhuize aanbesteden de leve ring van Inlichtingen te bekomen bij den Presi dent van genoemd Armbestuur. Zij die wenscben lid te wor- den van de handboog-maat schappij te AXEL worden beleefd ver zocht Zaterdagavond om 6 uur in het Hotel Willem III bij den heer ter vergadering te komen. De Notaris P. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van den heer Mr. F. N. VAN DER BILT als Curator in net fail lissement van J. SAVOY te Axel-Sassitig op Zaterdag den 11 September 1897, des namiddags ten 4 uur verkoopen aan het kanaal voorbij de Axelsche Sas sing kadastraal bekend in sectie A num mer 751 groot ongeveer 3 aren 24 c.A. Bewoond bij genoemde Savooy en te aanvaarden 1 November 1897. De verkooping wordt gehouden in bet logement bewoond door raej. de wed. Rollf te Axel. van 40 tot 125 Liters Japansche- en Chineesche Goe deren, Étagère, Nikkel- en Bij— outréeartikelen, Galantriën, Par— fumeriëu, Kramerijen, Kinderspeel goederen, Heeren— eu Dames— porte mon naies, Horloge kettingen Tabak, Sigaren, Sigaretten, Caven disch en Thee. Proef kistjes van 100 Sigaren ad f 0,90, f 1,10, f 1,15, f 1,20, f 1.25, f 1,30, f 1,50, t 1,60, f 1,90, f2,— f 2,30, f 2,50 en f 3,enz. Kistjes van 25 en 50 Sigaren tot de fijnste soorten- LAGEPRIJZEN.

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 3