Itiiinciiland. Landbouw. Eindelijk is het een ongunstig bericht dat de Khyber-pas in handen der Afridi's ia. Aan het bezit van dezen pas is En geland veel gelegen, daar dit de hoofd toegang tot Afghanistan is. De Maandagavond verschenen Londen- sche biaden, die* nog onbekend waren mot deze telegrammen, lieten zich zcei hoopvol uit, en achtten het gevaar ge heel geweken. Geen der vreemde vorsten, die in de laatste jaren Petersburg hebben bezocht, kunnen op een zoo schitterende ontvangst wijzen als het hoofd der Fransche repu bliek, wiens komst voor de bevolking een feest is. Dat blijkt uit de geschenken, welke gereed liggen, uit de prachtige versiering der straten, ditmaal bij uitzondering eens niet op hoog bevel en uit de geestdriftige begroeting der Fransche schepen. Of het er twee of drie zijn, blijkt niet, maar men had er zoo'n zwaar hoofd in, dat de Dupuy de Lome de 20 uur niet zou inhalen en waar de be richten van dit schip geen melding maken ligt het vermoeden voor de hand, dat het niet op tijd is aangekomen. Toen de Pothua te Kroonstadt bet an ker liet vallen stond Faure in zwarten rok, met bet grootkruis van zijn Rus sische orde omhangen, op het dek en werd daar terstond begroet door groot vorst Alexis, den commandant der Rus sische marine. Deze geleidde den hoogen gast naar de Alexandria, het schip van den czaar, die ziju gast aan de trap be groette door hem tweemaal te omarmen. VaD de oo) logsschepen en van pleizier- booten klonken de volksliederen, terwijl het natuurlijk niet ontbrak aan saluut schoten, en aan het bijschen van den «standaarde van Faure, welke op de Alexandria een plaats kreeg naast den keizerlijken standaard. Faure inspecteerde de eerewacht van marine-soldaten, welke later voor hem defileerde. Hij reed eerst naar het groote paleis en bracht vervolgens der keizerin een bezoek. Onderweg werd hij luide toegejuicht, terwijl dames hem met bloe men wierpen. In het groote paleis te Petershof had des middags een dejeuner plaats van 34 couverts. Des avonds had een groot galadiner plaats, waar de gebruikelijke officieele toosten werden afgestoken. Naar hetHbld. mededeelt, verwelkomde de Czaar zijn gast met de volgende in het Fransch uitgesproken woorden „Ik ondervind een zeer bjjzonder genoegen, Neen, zeide hjj, de jongeling is dapper hij zal leven, om een groot Opperhoofd te worden, en ons tegen d^bleeke aange zichten aan te voeren de groote Koning zal beven, als hij dit hoortdoch wat zouden mijne krijgers,zeggen, indien Oneyda den dapperen blanken jongeling terugzond Zij zouden hunne messen in zjjn hart stooten, opdat hjj Diet als een lafhartige stierf." „Denkt niet, Oneydadat ik ooit uw volk tegen mijne landgenooten zal aan voeren 1 Nooit zal ik aan uwe wreede ver wachtingen voldoen'" zeide Philip, wiens toorn door de verontwaardiging over dit laatste bewijs van der Wilden list ontsto ken was. Het oog van den Indiaan schil terde woestzijne hand liet onwillekeurig den riem los en greep een wapen. «Dood mij dan,« riep Philip hartstochtelijk „dood mij opeenswant ik wil liever sterven, dan in zulk cene hopelooze slavernjj leven, wreede, barbaarsche ellendeling!" Oneyda zag hem kalm, doch ernstig aan, en nam zjjn riem weder ophij was in derdaad in de eerste opwelling van toorn door het vlammende gelaat van Philip be teugeld geworden. Wordt verrolgd.) u het welkom te kannen toeroepen, mijn heer de president, en u te kunnen dank zoggen voor uw bezoek, dat geheel Rus land met levendige en algemeene vreugde begroet. „De bekoorlijke herinnering aan de te korte dagen, verleden jaar in Frankrijk doorgebracht, blijft onuitwischbaar gegriii in mijn hart, zoowel als in dat der kei zerin. »Wjj willen hopen dat uw verblijf ou der ons en de ernst der gevoelens, dia het opwekt, slechts dienen zullen om de banden van vriendschap en innige sym pathie, die Frankrijk en Rusland vereeni gen, nog nauwer aan te halen. Ik drink op uwe gezondheid, mijnheer de president en op deD voorsposd van Frankrijk President Faure antwoordde hierop «Uwe majesteit heeft zich wel willen herinneren de te korte dagen, die zij, met hare majesteit de keizerin, te Parijs door bracht in October van het vorige jaar. Geheel Frankrijk heeft, zijnerzijds, daar van de meest bewogen herinnering be waard. «De diepe gevoelens van de geheele natie beantwoordend, komt de president der republiek in de hoofdstad van het rijk uwer majesteit de zoo krachtige banden nog bevestigen en versterken, die onze beide landen vereenigen." „Den grond van het Russisch rijk be tredend, op het oogenblik dat de harten der beide volken eenstemming kloppen in dezelfde gedachten van wederkeerige getrouwheid en van vrede, hef ik mijn glas op ter eere van Z. M. den Keizer aller Russen, van hare majesteit de kei zerin en van geheel Rusland 1" Het orkest speelde daarna het Rus sische volkslied. Te Parijs was het Maandag feest. De officieele instellingen hielden vacantie, al le soldaten hadd6n vrij af en overal gin gen Fransche en Russische vlaggen. Het Petersburgsche blad Mirowje Otgo- loski betoogt, dat, als men let op de be langen welke Rusland in Abessynië, Fran - krijk in Egypte en het Nigergebied, en Duitschland in de equator-streken van Afrika en in de Transvaal hebben, er alles te zamen genomen e«n soort politiek pro gram ma bestaat, dat langzamerhand tot een harmonische toenadering en aaneen sluiting moet leiden. Het blad schijnt er zelf verbaasd over, dat ten slotte blijkt dat Duitschland en Frankrijk in de intei - nationale kwesties eigenlijk geen strijdige behingen hebben, en beide de natuurlijke bondgenooten van Rusland moeten zijn. Salisbury laat Griekenland niet in den steek, Hij zond aan de mogendheden een circulaire, om haar voor te stellen aan Griekenland te vragen welke inkomsten het kan alstaan voor de betaling van oen annuïteit van 250000 pond en in welken vorm Europa eenige controle over de Grieksche finantiën zou kunnen krijgen een maatregel wasrvan het beginsel door alle mogendheden is goedgekeurd. Duitschland zou niet ongeneigd zjjn, in dit voorstel te treden. Volgons de Berlijnsche Post heerscht te Athene groote opgewondenheid, omdat de koning, ondanks de rechtsstreeksche opwekking der Grieksche bladen, tot nu toe geen plan toont te hebben om eenige miilioenen uit zjjn eigen kas voor de be taling der oorlogsschuld ter beschikking te stellen. De sultan heeft het over 22 Armeniërs uitgesproken doodvonnis tot levenslange gevangenisstraf „verzacht.* Of de Turksche gevangenissen zoo z(jn dat men hier van verzachten kan spreken wordt betwijfeld. In alle Armenische kerken is een brief van den patriarch voorgelezen, waarin de jongste aanslagen sterk veroordeeld worden De graanmarkt te New-York is sterk dalende. Dinsdag werd de tarwe voor 2 dollarcent minder afgegeven, terwijl de prijzen Woensdag zelfs 6 cent terugliepen De prijs per bushel (omstreeks lj2 Hl.) is daardoor weer beneden de dollar ge komen. Uit Aigentinie wordt gemeld, dat men daar een bijzonder ruwen graanoogst ver wacht, ten deele het gevolg van de bij zonder groote oppervlakte, .velke dit jaar voor doze cultuur werd bestemd. Op de Philippijnen hebbeD de Span jaarden een aanv.il van Agninaldo op San Rafael met gevoelige verliezen afge slagen. De agitatie in de Transvaal, door de dwaze tgeorieen van Chamberlain in het leven geroepen, breidt zich uit. Op eeni ge volksvergaderingen werd geprotesteerd tegen het beweren dat Transvaal een van het susereine Engeland afhankelijke staat zou zijn. Volgens de Figaro is de bey van Tunis regeeringsmoede en zal deze vorsi zich als particulier te Nice vestigen. Op de Dinsdag gehouden stemming vsor een lid dei Tweede Kamer der Staten Generaal werden uitgebracht 4962 stem men. De heeren Geertsema liberaal en Heemskerk anti-rev. kiegen ieder 1225 stommen. Bij gelijk aantal stemmen werd de beer Geertsema verkozen als oudste in jaren. Enschede. Uitgebracht werden 8778 stemmen, waarvan 8210 geldige stemmen. Gekozen H van Kol soc.-dem. met 4333 st. J. H. tei Veer katb. vei kreeg 3877 stemmen, Een regeei ingstelegram van Woensdag uit Batavia meldt Van Kota-Radja uitgerukt tot het ver drijven van benden uit het terrein tusschen Tjot Mantinv, Kroecg Raja, Lsm Toba en Selimoen. Zij wordt gesteund door een colonne van Tjot Mantjang, die over het Oostelijk gebergte van Lam Toba, en door eene colonne van Glieng, die benoorden Seitmoen gaai, In oen gevecht met een bende in het hergterrain zuidelijk van Indrapoeri werden de aanvoerder en 4 man der bende doodgeschoten, Te Losser (Overjjsel) schrijft men hield Zondagmiddag de Heor Van Kol in de open lucht eene rede, in verband met de aanstaande herstemming voor de Tweede Kamer. Een deel van het publiek begon te schreeuwen, eu het was den spreker daardoor niet mogelijk voort te gaan. De koetsier, die hem gebracht had, deelde brochmes uit, doch deze werden hein door een der aanwezigen uit de hand ge slagen, waarvoor de dader door den koet sier tereebtgezet werd. Met de blanke sabel in de hand escor teerden de maréchaussées den spreker, die, in zijn rijtuig gezeten, door de menigte met steenen werd nageworpen. Dit is in het district Enschede het eerste geval van dezen aard. Eenigen tijd geloden richtte zich de commandant der Koloniale Reserve tot de directrice der Nijmeegsche kook school, Mejuffrouw Van Dijk, met de vraag, of zij bereid zou zijn voor eenige manschappen der Reserve een cursus te openen in de bereiding van Hohandsche en Indische spijzen. Mejuffrouw Van Dijk, zelve een Indische van geboorte verklaarde, dat zij daartoe gaarne geneigd was en zich voor dit onderwijs bijzonder zou interesseeren. Hiermede stelde de overste Notten den Minister van Koloniën in kennis en voegde er bij, dat Mej. Van Dijk z. i. voor deze taak bij uitstek geschikt moest geacht worden. De Minister heeft zich bijzonder inge nomen getoond met het plan van den Heer Notten. Hij besliste, dat driemaal zooveel manschapprn als gevraagd was aan den cursus zullen deelnemen en zegde ter bestrijding van de kosten eener eerste proeve een som van ƒ900 toe. Zondagmiddag werd op een wei land te Sneek een Christelijke meeting gehouden. Terwijl een der sprekers, de evangelist J., aan het woord was, stortte de tribune met een aantal personen, waaronder <1e bekende dwerg Jacob Keyzer, iu. Allen brachten het er ge lukkig met deu schrik af. Zes jongeüs, die wegens den regOD on der de tribune waren gekropen, haalde men echter kort na het onheil, meer dood dan levend, onder de planken vandaan. Een had zijn been gebroken, bij een an der wareD spijkers diep in het achter hoofd gedrongen, een derde bloedde hevig uit neus en mond, een vierde was in wendig boleedigd, kortom bij allen moest terstond geneeskundige hulp worden in geroepen In de St.nCt. van Woensdag is gevoegd een staat van de gevallen van besmette lijke veeziekten, in Nederland voorgekomen gedurende de maand Juli 1897. Van mond- en klauwzeer deden zich voor 208349 gevallen bjj 10917 eigenaars van kwade droes 1 geval, van schurft 5736 gevallen bij 127 eigenaars, van vlek ziekte bij varkens 3U gevallen bij 207 eigenaars en van miltvuur 17 gevallen bij 14 eigenaars. In de provincie Zeeland kwamen voor 3080 gevallen van mond en klauwzeer bij 216 eigenaars en wel in de gemeenten Baarland 47 (bij 6 eigenaars) en verder respect. Borsselen 155 (1) Clinge 259(3) Goes 276 (28) 's Heer Abtskerke 690 (70) 's-Heer Arendskerke 397 f24) 's Hee renhoek 7 (1) Heinkenszand 180 (4) Hengst dijk 27 (3) Kapelle 49 (4) Kattendijke 31 (l) Kloetinge 182 (22) Krabbendijken 12 (1), Kiuiningen 53 (4), Nisse 5 (1), Oost en West-Souburg 40 (4) Ossenisse 47 (3( Oudelande 5 (l) Rithem 4 (1), Scherpe- nisse 16 (2) Scliore 141 (1) St. Jansteen 176 (7), St. Maartendijic 60 (4) Stavenisse 81 (9) Stoppeldijk 9 (2) Tbolen 75 (3) V'issingen 53 (5) en Wolphaartsdijk 3 (1) Het aantal gevallen van vlekziekte btf varkens was 39 bjj 33 eigenaars en wel een geval bij een eigenaar te Brouwers haven, Burgh, Haamstede. Kruiningen en Stavenisse, 2 gevallen bij 2 eigenaars te Hontenisse, Middelburg. Oosterland en Ierseke, 3 gevallen bij 3 eigenaars te Zierikzee, 6 gevallen bij 5 eigenaars te Oud Vosmeer, 6 gevallen bij 3 eigenaars te St. Maartensdijk en 11 gevallen bi] 9 eigenaars te Westkapellö. Men schrjjft uit het Z.O. van Noord- Brabant De rogge, het hoofdproduct van onzen landbouw, is minder goed dan verleden jaar, en „schiet,* zooi Is men dat noemt, 3 a 4 vat. Appelen en peren zijn er in overvloed doch brengen lage prijzen op. Peren zelfs maar 20 ct. per vat. Ailengs zullen de boeren het winter voeder gaan verbouwen en aanvangen met het zaaien der herfstvruchten. Het mnd- vee is laag in prijs, weshalve de boeren zich bijzoader <->p boterproductie toeleggen. De aardappelziekte breidt zich c»d de zandstreken van Drente sterk uit. Bijna alle soorten zijn aangetast, terwijl van de vroegrijpe reeds meer dan de helft bedorven is. Het vochtige, warme weder, dat gevolgd is op een langen tijd van aan houdende droogte, wei kt de zoo gevreesde ziekte hard mee. De opbrengst van het gewas zal aldaar dan ook ver beneden die der laatste ja.en zijn. De heer Ferf, te Haarlem, onder andore door de afdeelingen Dordrecht en omstreken, Hoorn en omstreken eu Zaan landsche gemeenten der Hollandsche Maat scb'ppij van Landbouw, tot candidaat. voor het lidmaatschap van het Hoofdbestuur gesteld, wenscht, wegens zijne vele werk zaamheden, voor die betrekking niet in aanmerking te komen. De atdeeling Diemen en Water graafsrneer der „Hollandsche Maatschappij van Landbouw houdt den 20n October a. s. te Diemen een vrije voomarkt, waar aau verbonden wordt eene verloting van vee en landbiuwartikelen. AXEL, den 27 Augustus 1897. Op het gehucht Driewegen, gem. Tei Neuzen heeft de Augustus-collecte voor een school met den bijbel 193,715 op- gebracut.

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2