Landbouw. Gemengd Nieuws. Marktberichten. mentwerk »Leve Koningin Wilhelmina* werd geweven. Toen de Prinsen met hun gevolg we der aan den hoofdingang waren gekomen was het sluitingsuur reeds nabij. De Sultan Moeda (Kroonprins) dankte in het Maleisch, ook namens zijn broe ders, het Comité voor de ontvangst en betuigde zijn oprechte ingenomenheid met alles wat zij hadden gezien. (N. v. d. D.) Het programma van de te Leeuwarden op 33 Sept. a. svanwege de Vereeci- ging „Het Friescb Rsndvee-Stamboek,* te houden vee-tentoonstelling bevat elf rubrieken, waaronder „eene familie* be staande uit eene melkkoe met twee af stammelingen onverschillig van welken leeftijd of van welk geslacht. Alleen stamboekvee of volbloed afstam melingen daarvan worden tot mededin ging toegelaten. Vetheid, zoo van stie ren als van koeien, strekt niet tol aan beveling. De prijzen bestaan uit geldprijzen, me dailies en getuigschriften. Vanwege de Friesche Maatschappij van Landbouw heeft de 17-jarige J. Krom bout, te Jubbega (Schoterland) eenige weken een cursus gevolgd in de bijen teelt, bjj den Heer Bijdendijk, te Brom men, vooral om den mobiel bouw in de, door den Heer B. uitgevonden, kasten te leeren. Den geheelen dag was B. in des bijen stal bezig en leerde er bovendien het smelten van was, het winnen van den honig met de centrifuge enz., zoodat hij in staat is een stal met bijen in mobiel bouw zelf te exploiteeren. De Heer Kromhout heeft zich bereid verklaard aan de Friesche bij kers alle inlichtingen te verschaffen omtrent de Dieuwe methode van bijenteelt en honig- gewin. De stijging van den graanprijs. »Als de tarwe een dollar kost, dan is het teest voor den boer in Amerika, en voor de spoorwegen.* En dien gelukzali gen tijd heeft men op het oogenblik be reikt, daar de oogst zeer 3lecht was, en er 15 miljoen busnels minder werden ge oogst dan in 1896. Do graanmarkt is daardoor zoo opgewonden, als in jaren niet het geval was, en te Chicago, Phila deipbia en New-York werden, onder een stormachtig verloop, hooger prijzen be taald dan in 7 jaar het geval was, te meer, omdat men in Amerika bericht had, dat onk de oogst in Hongarije slecht is Vrijdag was het vooral zeer levendig op de markt te New-York en te 1 uur 39 werd, ouder luid. geschreeuw het eerste bod van 1 dollar gedaan en aangenomen vooi Septemberlevering. Later liep de prijs \ll2 Amerikaansche cent boven den dollar. December bleef echter op 1 Dollar. Te Chicago werden op de nabeurs nog zaken gedaan tegen 3 cent boven de offi cieeie sluitingsprijzen. In een week zijn de prijzen nu 11 cent gestegen, zooiat de boer 30 cent per bushei meei maakt dan verleden jaar bij goeden oogst, De Times meldde Zaterdag dat P. A. Armoux (waarschijnlijkeenr root speculant) naar Chicago had geseind, dat de prijzen nog wel tot H/2 D. zouden oploopen. Ook te Londen was da mai kt stijgende De beweging in Frankrijk tot vermin dering ol afschaffing van de graanrechten houdt aan. De Parijsche kamerleden hiel den oen bijeenkomst tot bespreking van de slappen welke noodig zijn. Het bureau van den Parijschen gemeen teraad kwam in buitengewone vergade ring bijeen en besloot bij Meline aan te dringen, op schorsing van het invoerrecht gedurende due maanden. In alle wijken vau Parijs zuilen bijeen komsten w irden gehouden. De generale raad van het departement Leire-et-Loire nam een motie aan, om te protesteeren tegen deze beweging, om dat de boeren nu juist eens gelegenheid hebben hun graan tot goede prijzen van de hand te doen. Te Marseille heerscht in de arbeiders wijken groote opgewondenheid, daar de officieele broodprijs tot 40 a 45 centimes per -KG. verhoogd is, tengevolge van den aandrang der bakkers die dit noodig ooi ■lig oordeelen wijl de prijs van het meel in drie dagen van 47 tot 51 francs steeg Maandag zou de prefect in de zitting van den goneralen raad worden geïnter pelleerd. Men vreest voor ernstige ongeiegeld- heden. M. Ct. AXEL, den 24 Augustus 1897. Men schrijft uit Overslag aan de Tern Ct In den nacht tusschen Vrijdag en Zaterdag had te Oudenburgsche «luis (gemeente Wachtebeke) een vreeselijk voorval plaats. Twee douanen van den post Overslag (België,) de kommies ont vanger en de planton-kommies, vernomen hebbende dat dien nacht koeien over de grens zouden gesmokkeld worden, hadden zich, na het sluitingsuur van het kantoor naar de Sluis begeven en zich op eemgen afstand van elkander verborgen om zoo de smokkelaars te verrassen. Weldra zag Ie heer B. die het dichtst bij de giens post had gevat eene drift runderen aankomen geleid door een groot aantal mannen. Zoodra deze de ambtenaren merkten gingen de meesten op de vlucht doch een drietal stelde zich te weer, en gingen den heer B. te lijf. De plantonkommies, de heer Jaspaert, een man van 56 jaar, die bovendien ongewapend was, moet in- tusschen achter een eikenboom gestaan hebben. Toen hij even daar van achter keek om te zien wat er omging kreeg bij een schot onder het kaakbeen en viel dood ter aarde. Den zelfden nacht nog vond men zijn lijk tegen den boom liggen. Zaterdagvoormiddag was het parket van Gent op de plaats des onheils om een onderzoek in te stellen en Zondag voormiddag is net lijk onderzocht door twee doktoren. Dat dit ongeval groote ontsteltenis ver wekte in de omgeving, zal wel niet ge zegd behoeven te worden. Allen die den hoer Jaspaert kenden waren diep bewo gen, want hij had zich in den korten tijd dat hij te Overslag geslationneerd, was doen kennen als een goed ambtenaar, een trouwe collega, een zorgend echtge noot en vader en een braaf burger. Maandag is zijn lijk ter aarde besteld, waarbij vele zijner collega's tegenwoordig waren. V- Uit Bath wordt aan de Midd. Ct, gemeld Nadat de alhier op Woensdag jl. bp het ongeval met de heistelling zoo zwaar ge kwetste persoon den volgenden avond in eene andere woning was gebracht, is hij Zondagmorgen, zonder tot kennis te zijn gekomen, in bijzijn zijner vrouw eo andere familieleden overleden Zijn lijk zal heden (Maandag) ochtend per stoomboot naar zijne woonplaats worden overgebracht. De heistelling, die geheel stuk is, zal door eene andere worden vervangen, terwyl aan de stoomkar of machine nog al eenige averij is gekomen, zoodat er nog wel «enigen tijd zal verloopen ear men weer aan het werk zal kunnen beginnen. Toen het ongeluk gebeurde, was de aan nemer juist naar zijne woonplaats Dordt, ter gelegenheid van het koninginnenteest, Zaterdagavend laat is in 't nauw van Bath omhoog gevaren het van Belgie ko mende en naar zee bestemde Engelsche stoomschip Golf van Guinea. Eerst Zondagavond circa acht uur is het met behulp van den sleepdienst afgekomen e 1 heeft het de reis vervolgd. De exprestrein Amsterdam Brussel, die Vrijdagochtend te 9,04 het station 's Her togenbosch verliet, is aan een groot gevaar ontsnape bjj het pasaeeren van den spoor wegovergang aan den weg Watga's huize Lpversch'-n molen. De le batterij 3e reg.-v»]d-arti!lerie trok aldaar er nog geen afsluitboomen waren neergelaten en door de krommingen in de spoo:4jjn, waarlangs zich dicht houtge was bevindt, geen trein zic.htbaaar was. Toen het stuk geschut zich midden op de rails bevond, viel plotseling, zonder dat er eenige waarschuwing werd vernomen, een der beide neervallende afsluitboomen tusschen de bespanning. De achterrijder hiervan had de tegenwoordigheid van geest dezen boom terug omhoog te slingeren, doch de laatst9 sloeg opnieuw met kracht neer tusschen het achterspan en den voor wagen. De kapitein, batterij-commandant het ernstig dreigende gevaar inziende, terwjjl hij den trein hoorde aansnellen, comman deerde als eenig redmiddel Voorste stuk voorwaarts*, »barsten ot buigen«. Door het krachtig vooruitrukken der be spanninning werd hierop de afsluitboom verbiijzeld, Enkele seconden later snorde de trein achter langs het stnk geschut heen. Enkele oogenblikken dralens, en een ontsporing zou onvermijdelijk het gevolg geweest zijn. In Utrecht heeft men minder con sideratie met mecschen die df> 'oouwvei ordeningen overtreden dan in Amsterdam. Zoo werd dezen morgen vanwege de bouw- politie bet in aanbouw zijnde buis van den Heer W. v. L. in de Hamburger straat, afgebroken, omdat door dezen heer wel zijn bouwplan bij B. en W. was in gediend, maar hij niet de vereischte be schikking van B. en W. afgewacht had. Reeds de vorige week, zegt het U. D., was li(j aangemaand niet met bouwen voort te gaan, waaraan door hem geen gevolg was gegeven. Een paar duiven van K. Pol. te Houtigehage (Fr.) hebben in drie maan den tien eieren gelegd en'uitgebroeid, eenmaal twee en tweemaal vier eieren. De werkstaking bij den heer Hede- man, te Almeloo, duurt nog steeds voort Samensprekingen van een comité uit de werkstakers met den patroon hebben nog niet tot een goed einde geleid. Vrijdagavond hebben de wevers het bun nog toekomende loon ontvangen, en het is zeer te vreezen, dat de werkstaking vooreerst nog niet zal eindigen. In de plaatselijke bladen vragen de werkstakers por advertentie geldöljjken steun van de burgerij, waartoe zij lijsten zullen doen rondgaan. De werkstakers gedragen zich zeer ordelijk. In de gemeente Schoterland werd een tienjarig meisje verdacht een hoi loge gestolen te hebben. Dinsdagmorgen zou de politie haar gaan hooren, toen zij dit vernam, verliet zij de ouderlijke woning en is nog niet teruggekeerd. Een Amerikaansche dame legde in 1847 de gelofte af, dat zij vijftig jaren lang geen woord zou spreken, als hare ouders niet hunne toestemming gaven tot haar huwelijk met een jonkman dien zij lieihad. De ouders bleven weigeren, de jonkman trouwde met een andere, en de dame droeg haar ieed zwijgend, zooals zij bad beloofd, den bepaalden tijd door. Onlangs waren de vijftig jaren ver streken en de dame nu 69 jaren oud had al de nog levende vriendinnen harer jeugd bij zich genoodigd, om er bj) te zijn als zij weer baar eerste woord sprak. Maar toon zij een welkomsttoespraak wilde houden, bleek het, dat zij niet meerspreken kon. Het was haar onmogelijk een woord uit te brengen. De zoolang ongebruikte spraakorganen weigeren hun dienst. De geneeskundigen twijfelen, of er wel iets aan te doen is, en zoo zal de dame ook voor hare overige levensjaren tot zwijgen zijn gedoemd. Dezer dagen bezocht een Engelsch kunstschilder het eiland Marken ten einde eenige schilderstukken te nemen. In de nabijheid van de haren gekomen zijnde. ontmoette hij een grijsaard, wien gevraagd werd of hij voor een belooning eenigen tijd wilde poseeren. De grijsaard zekere K. de Wit, stemde toe en bijna was het portret voltooid toon er een klink in den kabel kwam. De broeder van den grijsaard, de heer Jan de Wit Rzn., wet houdei van Marken en teveDs postschipper van Marken op Monnikendam, ziende dat zijn broeder poseert voor een schilder, grijpt dezen het doek uit de handen en veegt alles met zijn hand uit. Zulke dingen gebeuren nog op Marken en geschieden door personen van wie men veronderstellen mag, dat ze tenminste nog eenige wetskennis hebben. Het is te hopen dat de dader voor zijn vernielingswerk en brutaliteit gestraft zal worden. Hbl. Te Troyes ztjn door een gasont ploffing in een riool tien arbeiders ernstig gewond. Prins Henri van Orleans is herstel lende maar hij moet nog eeD paar dagen rust houden. - Te Rhenen is de bekende Russische berenleider, die overal in ons land met zijn beer allerlei voorstellingen geeft, in de herberg van de weduwe v. D. door eenige Rbenansche ingezetenen zoo ernstig mishandeld geworden dat geneeskundige hulp van Dr. Visser moest ingeroepen worden. De daders zijn bekend de politie heeft procesverbaal tegen hen opgemaakt. - Het driejarig zoontje van Arie Ket ting, aan het gehucht „de Heide," onder Rotterdam, is te water geraakt en ver dronken. Het lijkje werd een uur later gevonden. Axel. 21 AUG. Ter graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt: jarige tarwe 8.75 a 9.— nieuwe t u we 8.25 a 8 50 rogge 5 75 a6.— nieuwe rogge/5.25a f 5.50jarige wintergerst a nieuwe wintergerst 6.75 a 7, jarige zomergerst 0. a /O. nieuwe zomergerst O. - a 0. haver 6.75 a/7 pairdenboonen ƒ7.— a 7.20 groene erwten 7, a 7,50 koolzaad a -—kanariazaad vlas (per 44 a 56c) a -0. Boter f 1.05 Eieren 2,10. Hulst, 23 AUG. Ter graanmarkt van heden was de prijs als volgtTarwe 8,60 Rogge 5,75. Wintergerst 7.— Zomergerst ƒ0,—, Haver 6,80 Erwten ƒ7,50 Paardenboonen ƒ0, Duiven- boonen 0, Witteboouen Bruineboonen - Boekweit f - Lijnzaad 0,—, Aardappels ,- Koolzaad per zak vau 106 liters - Boter per kilo 1,275 Eierou per 26 stuks ƒ0,90. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 39 stuks hoornvee 34 varkens, verkocht 21 >27 Gent, 20 AUG. Graanmarkt. De prij zen zijn opgegeven in franken en per 100 kilo. Tarwe 20,— rogge 12,75, gerst 15,75 haver 15.tot 1650 koolzaad 30 lijnza d 24 tot lijnzaadkoeken 17 tot 18, Koolzaad koeken 12 tot 13 fr. Boter per kilo 2,50 tot 3. -Eieren de 26 2.- tot 0.- Ter veemarki te Gent van Vrijdag 20 Aug. werden te koop gesteld2 schapen, 0 lammeren, 128 kalveren, 226 vette var kens, 20 loopers, 551 biggen, 56 melk koeien, 3 groote ossen, 157 jonge ossen, 161 vaarzen, 69 vette koeien, 87 stieren, 271 magere dieren. Prijzen waren per kilog. voor ossen en vaarzenvleesch fr. 1.30 a fr. .35 idem 2de qua!, fr. 1.15 afr. 1.23 koeienvleesch fr. 1.20; a fi. 1.25; idem 2de qual. fr. 0.90 a fr. 1.10 stierenvleesch fr. 1.05 a fr. 1.25 kalfvleesch fr. 135 a fr. 1.45 schapenvleesch tr. 1.45 a fr. 1,50 lams-

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 3