Binnenland. bom beeft, naar thans wordt gemeld, den dood tengevolge göbad van Zia-bey, den secretaris van den grootvizier, en van 4 bedienden, terwijl velen werden gekwetst. Twee van de gevangen Armeniërs had den beweerd, dat zij den vorigen dag uit Rusland waren terug gekeerd, maar het bleek dat dit een leugen was. Van de benden die op Turksch gebied een inval deden, zijn er twee nog niet vei dreven. Uit Tabriz wordt een nieuwe inval van Koerden in het district Salmas gemeld. De Perzische regeering heeft nieuwe ver sterkingen naar de grens gezonden. Vroege huwelijken, Indien de Regee ring, zegt de „Kamper Ct." tegen een algeheele herziening van het Burgerlijk Wetboek opziet, dan neme ze stuksgewijs de verbeteringen ter hand. Onder de noodzakelijkste rekent het blad de bepa ling omtrent den leeftijd, waarop men een huwelijk mag aangaan. Art. 86 zegt„Een jonkman, den vol len ouderdom van aebtien, en eene jonge dochter, den vollen ouderdom van zes tien jaren niet bereikt hebbende, mogen geen huwelijk aangaan.» Maar dat is te vroeg hygiënisch en moreel. Men geeft zich dan geen reken schap van der. gewichtigen stap. Vroege huwelijken zijn een bron van maatschap pelijke ellende. In de wetgeving van sommige landen is de leeftijd hooger gesteld. In Zweden, waar voor meisjes de leeftijd op nog een jaar vroeger is bepaald, is hij voor jonge lingen gesteld op 21 jaar, en daar werd eenig6u tijd geleden in den Rijksdag voor gestöld om ook voor meisjes den leeftijd op 21 jaar te bepalen. De »Kamp. Ct.» gelooft, dat wijziging van art. 86 van ons B. en W. door allen die zich met sociale toestanden bezig houden, als een belangrijke maatschappe lijke verbetering zou worden begroet. Door bv. voor den jonkman den leeftijd op 21, voor het meisje op 19 jaar te stollen, zou veel kwaad worden tegen gegaan. De zeden zouden zich naar de wetsbepaling schikken, en er zouden min der huwelijken tot stand komen, die een bron worden van ellende. Den Min. v. Just, wordt zulk een wjj ziging aanbevolen. - Behalve de hoofden van buitenland- sche gezantschappen, zijn aan den gala- maaltijd van den Minister van Buiten- laudsche Zaken op Koninginne-verjaardag huid der Indiaansche stammen aan hunne Sachems en wijze mannen doch hij ver wonderde zich zeer over de onbepaalde on derwerping, door de Wyannows voor hun Opperhoofd aan den dag gelegd, en welke meer geleek naar den geleerden eerbied van hovelingen, dan naar de krijgstucht van geboren krijgslieden. Oneyila's ma nieren hadden ook bjj vele gelegenheden de bewustheid van zijne macht aangetoond, gevoegd bij den tpon eu den aard van een Despoot. Hij was zekerlijk van hoogen rang, en Philip was nieuwsgierig, zijnen wezenljjken stand en bediening, en de be trekking, waarin hij tot Engelsch Virginia stond, te kennen, Zij begaven zich westwaarts, en volgden den loop der riviar, hare boschrjjke oevers houdende, zoolang het pad zulks toeliet, langzamerhand echter .verden de hoornen dichter aan weerskanten, en hun weg liep "erder door het boschdoch Philip kende het zwervende eu wonderlijke plan van eene Indiaansche reis nog niet. Zij bleven niet lang in het woud, maar waren er bij na plotseling huiten door een zijpad, dat op de rivier uitliep, waarvan de strooming zoo snel was, dat Philip niet vooronder steilen kon, dat het dezelfde was, die zij zoo even verlaten hadden. Hier lieten zij de kanos, die zij op hunne schouders me degebracht hadden, in het water neder, en twee aan twee gingen zij er in, terwijl Oneyda Philip liep tot hem te komen. Deze uitüoodiging werd blijde aangenomen genoodigd de hier te lande met verlof aanwezige Nederlandsche gezanten in het buitenland, namelijk Baron Van Golt- stein, te Londen Jhr. Van Tets, ie B9r ljjn, en Jhr. Van Stoetwegen, te St. Pe tersburg, zoomede de Neaerl. gezant ter beschikking Graaf Van Bylandt, lid van de Tweede Kamer, die gisteren uit het buitenland in Den Haag is teruggekeerd. Nabij Eerbeek is door een schipper uit het Apeldoorn-Dierensche Kanaal bet lijk opgehaald van den aldaar woneuden ongeveer 70-jarigen werkman G.Beumkes. De oude man was in den laatsten tijd lijdende aan zwaarmoedigheid. In Maas en Waal staat de tabak zeldzaam schoon, zonder eeuige uitzonde ring. De late tabak is de zwaarste hierbij zijn bladen van meer dan 1 meter lente geen zeldzaamheid. De kleur, waar op zeer gelet wordt, is naar wensch. Tot nog toe is het gewas g9heel vrp geblevea van hagel. Te Bergen-op-Zoom zal de Konin ginnedag op 31 Augustus feestelijk ge vierd worden. De eerste stappen daar toe zijn gedaan door het dameskoor E x- celsior; het zal voornamelijk een kin derfeest zijn. Behalve een concert op de Groote Markt is er dien dag onthaal voor de kinderen in „Thalia." De burgerij heeft ruimschoots gelden daarvoor be schikbaar gesteld. De Belgische Justitie heeft aan de Nederlandsche de opsporing verzocht aan een Nederlander, die, ten nadeele van zijn patroon, een juweelenhandelaar te Brussel, oneerlijkheden op gioote schaal pleegde, door partijen diamanten, zijn principaal toekomende, ver beneden de waarde van de hand te zetten, nadat hij, door het plegen van valschheid in ge schrift, in het bezit van het edelgesteente was gekomen. De prinsen van Koetei in Holland. Vrijdagavond hebben de Prinsen van Koetei, onder g9leide van den assistent resident Eerdmans en diens echtgenoote, een bezoek gebracht aan de reclame-ten- toonstelling die gekouden werd in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. De Kroonprins was bij deze gelegenheid ver gezeld van zijn echtgenoote. De bezoekers werden verwelkomd door den secretaris van het Uitvoerend Comité Jhr. Mr. van Teylingen, die gedurende het geheele bezoek de honneurs bleef waarnemen. Omstuwd door een eerewacht van hellebaardiers, die het publiek op eenigen afstand hielden, wandelden de hoewel hij een weinig ongerust was, zich voor het eerst in zulk eene mosselschelp te wagen; maar hoe klein deze ruw6 booten ook schenen, gleden zij over de oppervlakte der onstuimige wateren, waarop zij beter voegden, dan booten van zwaarder bouw. Zij vlugen met ongewone snelheid voort, eenige slagen van Oneyda's arm gaven aan zjjne kano zulk eene vlugheid, dat zij die zijner makkers ver vooruitkwam Het Opperhoofd zag zijn gunsteling vra gend aan, als om te ontdekken, wat hij van zijn nieuwen staat dacht alles was inderdaad zoo nieuw voor Philip, dat hij de aandoeningen van verrassing en vrees, die het hem veroorzaakte niet verbergen kon doch deze gevoelens veranderden in eerbied en bewondering van het tafereel, dat zich bij elke wending voor zijne oogen opdeed. Nu eens zagen zij zich door hooge sombere rotsen ingesloten, die aan weers zijden eenen reusachtigen muur daarstel- den en het daglicht geheel uitsloten, dan schoot hun vaartuig plotseling eene schoone walerksm in, en ontwaarden zij le valleien, die al de schoone weelderigheid der Na tuur ten toon spreiden, en wellicht nog nooit door een menschenvoet betreden wa ren geworden Nu voeren zij onder hoornen door, wier dikke takken den stroom over schaduwden, dan weder, eene andere land punt omzeilende, bereikten zij hooge en groene oevers, welker terrassan met hees ters en hoornen overdekt waren, waartus- scben vele ruischende watervallen glinster bezoekers door de zaal, en bezichtigden nagenoeg elke inzending. In het bijzon der schenen zij behagen te scheppen in alle beweeglijke reclame, zoools de siga rettecfabricage, de kleine persen, de au tomatische toestellen en dergelijke zaken. De kinematograaf was hun niet onbekend, omdat zij er in Londen reeds een zagen maar gelukkig weiden hier weder andere beelden vertoond. De iobraakverzekering van „de Nederlandsche Lloyd» vonden ze door de voorstelling erg grappig, maar het kostte toch eenige moeite hun het begrip »assurantie« duidelijk te maken. In de tent, waar „Het Nieuws van den Dag in lichtbeelden» wordt vertoond waren ze onmiddellijk op bekend terrein De Prinsen brachten immers nog niet lang geleden een langdurig bezoek aan de inrichtingen welke hier op het witte doek getrouw werden w oergegeven, en telkens bleek het geduren de de voorstel ling dat zij verschillende lokalen nerkenden In de naburige zaal liet de heer van Leeuwen het groote orchestrion een pot pourri spelen, waarbij meer de mechaniek dan de melodie bewonderd werd. Grooter succes behaalde dezelfde vertooner echter met een mechaniekenkanarievogel en een zingenden dwerg. In een tuin was het helaas al te nat. zoodat slechts eene kleine wandeling werd gemaakt naar het zoogenaamde »kwas- tenpaleis.» De verrichtingen van den pot tebakker werden vervolgens zeer op prijs gesteld. De man deed zijn uiterste best en maakte in een ommezien een geheelen voorraad potten, pannen, spaarvarkens en dekseltjes, tot groot genoegen van de pan gerans, die zijne handigheid zeer bewon derden In de zaal teruggekeerd stelde de voi- tegenwoordiger van Bijsterveld's advo caat vergeefsche pogingen in het weik, om den prinsen een westersche versna pering aan te bieden. Zelfs de goede gaven van de Veuve Clicquot konden hen niet verleiden om inbreuk te maken op Mohammed's leer, dat alle wijn uit den booze is. In de kiosk onder den koepel rustte het gezelschap eenigen tijd uit en dronk daar een kopje geurige Parakan Salak thee. Verschillende inzenders kwamen thans ieder naar zijn wijze hulde bewijzen. De firma's Jan de Ruyter, zijn Uithoorn, die in den tuin zulk een aardig tabakswin keltje heeft als filiaal van hare fabriek »De Roode Vos,» bood Oud Hollandsche pijpen aan met pakjos tabak, en een han dig penseelschrijver vertoonde in een oog wenk een plakkaat, waarop met kunstige letters: Hulde aan de Prinsen van den. Pijn en dennenboomeD bekroonden de grootere hoogten, terwijl de naakte rot sen hier en daar te voorschijn kwamen, als de goedheid Ier Natuur trotseerende en hare doffe kleuren met het alom haar om ringende rijke loof vermengend en op den achtergrond verhieven zich als torenspitsen de tappen der verwijderde bergen, zich in hunne eenzame grootheid vertonende als de beschermgeesten dier oorden. De ka no's gingen gemakkelijk over de kleine watervallan neen, die zij op haren weg ontmoetten, thans echter naderden zij eene groote waterstorting. Oneyda stond op, en stuuide de boot behtmdiglijk naar het begin van den val, toen wierp hij zich plotseling voorover op den bodem, greep de kanten der boot, en in een oogen blik werden zij naar beneden geworpen. De kleine boot kreeg weldra haar evenwicht terug, en het Opperhoofd nam zijn riem weder op. Philid was zeer verwonderd, toen hij de hoogte van den val beschouw de, en het verschrikte hem, toen hjj de andere booten langs den/.elfden weg met zulk eene verbazende snelheid zag neder vallen. Zij geleken meer naar stukken kurk, op troebel water, dan naar booten, die twee mvnschen veilig over zulke ge vaarlijke plaatsen moesten voeren. Oneyda was te ijverig met het sturen zijner kano bezig, om tot zijnen tochtgenoot te kunnen spreken doch zijn oog rustte op Philips gelaat, en luj verheugde zich heimelijk in de verrassing en angst, die hot uitdrukte. Koetei" was geschilderd. Verschillende inzenders haddon zich over het bezoek allerminst te beklagen, maar voor éen hunner (de firma Wale wijk Co. in rijwielen) was het een b|j zonder gelukkige avouü. Op verzoek van den Kroonprins maakte de duplex-inachine (een diiewioler met twee zitplaatsen naast elkaar) een proefrit langs de kiosk terwijl de Prinsen toekeken, met het verrassend gevolg dat op staanden voet en zonder eönige moeite een bestelling viel, niet één maar van twee zulke machines tegelijk. De Prinsen zeiden met zekere voldoe ning, dat hun vader, de Sultan, dia op zij a ouden dag het wielrijden moeilijk zou kunnen leeren, waarin zij zelf zoo be dreven zijn, thans zonder veel inspanning naar zijn tuinen zou kuunen rijden, met een hunuer naast hem gezeten. De voorspelling is niet gewaagd dat de wegen in het Rijk van Koetei nu spoedig groote verbetering en uitbreiding zullen ondergaan, indien ten minste de oude heer evenveel vermaak heeft in het wielrijden als zijne zonen. Het doet ons denken aan het historisch geval van den Vorst van Gowa, het oude rijkje in de buurt van Makasser. Die potentaat was maar niet te bewegen om een bruikbaren weg aan te leggen door zijn gebied naar de hoofdplaats. Een handig landvoogd wist ham echter als geschenk van het Gouvernement een prachtig staatsierijtuig met smalle wielen te bezorgen, met het schitterend ïesultaat, dat er binnen den kortst mogelijken tijd een prachtige weg was aangelegd, waaraan duizenden Ma- kassaren in heerendienst hadden gewerkt en waarover de Vorst ia zijn galakoets kwam aangereden om zich in allen luister te Makasser te vertoonen Toen het gezelschap eenigen t(j<i had uitgerust, maakte de reclame-optocht met volle muziek een ommegaug door de zaal eu trok een paar maal om de kiosk heen. De wandelende reclame-figuren bogen en knikten, de olifant maakte het groot sa luut, het kind in Eden's tafelstoel grien de, de beer danste, en de prinsen zagen dat alles aan, verbaasd over zooveel Westersche dwaasheid. Ten slotte brachten zij uog een bezoek aan de reclame spiegels, welke electrisch werden verlicht (heel gemakkelijk voor iemand, die ieeds electrische installatie heeft, zooals papa sultan, verklaarde de vertooner niet zonder bedoeling)aan de inzending van Van der Scbuyt's gas gloeilicht, waar kousjes werden vervaar digd aan de cyclostyle van de firma Al bracht en het weefgetouw van J. M. L. Jacobs, waai op juist in prachtig passe- Eindelyk, toen het Opperhoofd zijne in spanning verminderde waagde Philip het, hem eenige vragen te doen over de land streek en het volk, waaraan het behoorde. Oneyda's lip krulde op de laatste vraag, en zijn blik rustte trotsch op het prach tige tooueel, toen hij antwoordde»Het Land der zon is het Land der roode man nen mijne vaderen jaagden van het zout meer ai tot de plaats, waar het nacht is. Zij volgden de jacht van de oevers der groote rivier tot aau de heuvelen waar de zon iederen nacht ondergaaten hunne kinderen zjjn vrijzij dooden de herten in de wonden, waar het bleeke aangezicht woont, en de buffels op de prairiën, en niemand zegt dit LaDd behoort mijWaar om vraagt mijn zoon, of dit Land het onze is? Wij jagen waar wjj willen.» »Gij hebt nw Land aan de blanken ver kocht, niet waar Oneyda antwoordde op een smadeljjken toon »Onze vaders hebben niet lang aan de oevers van het zoute meer gewoond zij bidden niet van dat vlakke strand. Zij waren krijgers en jagens, en lieten hun Land aau de bleeke aangezichten over hun hart was in de bosschen en op de prairiën. Oneyda heefi nooit hunne ge- schen aangenomen Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2