Wiiogi.inmii. Gemeenteraad van Axel. Burgerlijke Stand. Advertentien. Dr. 11IRSCHEL, tandmeester „Mercury Cycle." F. DIELEMAN. SUFHERPHOSFHAAT. zi] met naren minimi- vluchtte, in zeer armoedige omstandigheden verkeeren. De afstammelinge der trotse ie Spaan- sche Koningin is. naar men beiicht winkeljuffrouw in een modemagazijn der groot# wereldstad. Te Liegnitz is een slotenmaker tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens majesteitsschennis. Zijn schoonmoeder had hem deswege by net gerecht aangegeven. In den Londenschen dierentuin, de Zoo, zal eerlang een huwelijk gesloten worden - een huwelyk in high life noemt de Westminster Gazette het - tusschen de daar aanwezige wijfjesgiraf en een giraf, die onlangs aan de Koningin werd geschon ken en nu uit Kaapstad de reis naar Lon den zal aanvaarden. Mén hoopt er daardoor meer ran die tegenwoordig scbaarsche dieren te krygen. Er eyn in den loop der jaren 17 giraf fen geboren in den Londenschen dierentuin Het eerste 58 jaren geleden, het laatste roor 30 jaar, Te Vajentine, by St. Gaudens (Op- per-Gsronne), is een rytuig by het over- steken van een spoorweg door een sneltrein verpletterd. De ryf menschen die er in zaten, werden allen gedood. Het ongeluk moet te wijten zijn aan on achtzaamheid van den baanwachter, die den slagboom niet had neergelaten. In Fransche bladen wordt het over- lyden bericht ran dan Markies Mailly Nesle, Prins ran Oranje. De oproering ran Sudermann's nieuw drama Johannes is door de Ber- lgnsche politie rerboden, omdat het onder Werp (de geschiedenis ran Johannes den Dooperj aan den Bjjbel is ontleend. De schryrer komt op tegen dat verbod, en hg zal zijn stuk voorlezen aan een pu bliek van genoodigden, vooi het meerendeel letterkundigen. De Russische Minister Murawreff is onlangs op den Siberisr.heu spoorweg be stolen. Z£n bagage, welke hy vooruit had gezonden naar het station Kljutscbi, was by zyn aankomst aldaar spoorloos verdwe nen. Door den langen duur der eerste haringreis beginnen - meldtHetVad. naar het schijnt, enkele schepen ge brek aan drinkwater te krygen. Hr. Ms. pelitiescbip Argus heeft dezer dagen o. a. de bomschuit Neerlands Trouw, van den reeder P. den Duik, daarvan voor zien. Te New-York is een 23jarig meisje in brand geraakt door het rooken van een sigarette in bed. Zjj werd zoozeer gewond dat er weinig hoop is op haar herstel. Te Itteren (L.) is een knaap van 10 jaren door eene koe gedood. Hij had het touw, waaraan hij het dier leidde, om zijn midden bevestigd. Eensklaps werd het dier wild en sleurde zijn gelei der eerst dcor heg en steg, om hein ver volgens met zijne horens deerlijk te ver miDken. Toen men den knaap vond, was hij reeds bezweken. Woensdagmorgen brak een hevige brand uit in de boerderij, bewoond door J. van Oosterom, beboorende aan den Heer Jonker, te Amsterdam, aan den Haarlemmerweg, gem. Sloten, nabij den watermolen de Twaalf honderd". In zeer korten tijd lag alles in asch. Te Schijf, bij Rozendaal (N.-Br.J, is Maandag het huis met graanschuur en stal van den landbouwer M. Goorden door brand vernield. Alles was verzekerd. Te Ryssen is Zondag het 14 jarig zoontje van Wed. J. R, by het baden in de Regge verdronken. De 10e algemoene vergadering van den Evangelischen Bond in Rijnland en Westfalen wordt te Creteld gehouden van 4 tot 7 October a.s, Er is in de jongste zitting bij het Britsch Parlement een wetsontwerp aan hangig gemaakt tan doel hebbende het merken van landbouwproducten verplicht te stehen. Een commissie uit het Lager huis heeft dat ontwerp onderzocht en acht het wenschehjk en mogelijk vleesch en kaas te merken. Bij het merken van vleesch wil het afzonderlijke kenmerken voor Britsch, Iersch en Koloniaal vleesch, vleesch uit vreemde landen en vleesch van dieren uit vreemde landen levend in Gioot Brittanie geiagi. om daar ir de haven van ontscheping geslacht te worden. Een bataljon van een regiment in fanterie te Metz in garnizoen, heeft on langs een eigenaardige proef genomen. Men nam als mondvoorraad vooi den dag een levenden os mee. Tegen elf uur hield men stil. Toen werd de os geslacht met een bijzondere machine, tot dat doel medegebracht, in stukken gehakt, welke onder de manschappen werden verdeeld, en dooi de escouades, ieder op zijn ma nier, werden klaar gemaakt, als soep, ge braden vleesch, biefstuk, enz. Het doel van de proefneming was, te zien, in hoeveel tijd een troep soldaten te velde zich een maal kan verschaffen van meegebracht levend vee, en het bleek, dat er voor het slachten, toebereiden en eten van den os juist twee uren noodig waren. Te Zaandam is Dinsdagavond de losser G. Kuijt gevallen van eene hoogte van 20 voet in het ruim van de Duitsche balkenboot Pallas, liggende in de ha ven, aldaar. Inwendig zwaar gekneusd werd hij nog denzelfden avond naar het gasthuis te Amsterdam vervoerd. Te Almeloo is Maandag aan het Bestuur der gecombineerde vereenigingen door de directie van de fabriek Java, de Katoenmaatscbappy, de Firma E. ten Cate en de firma H. en B. Scholten een schry ven gezonden van ongeveer dezen inhoud „Naar aanleiding van het door uw af gevaardigden aan elk onzer gedaan ver zoek om eene loonsverbooging tot min stens f 3 per getouw per week, moeten wij u mededoelen, dat wij daaraan niet kunnen voldoen. Wel zullen wy wanverhoudingen en grieven zooveel mogelijk uit den weg ruimen mits die schriftelijk aan ons wor den medegedeeld." Tot d9 onderteekenaars van dien brief behooren niet de heeren Hedeman en Ten Bos, waarschijnlijk omdat bij deze heeren eene werkstaking is uitgebroken. Intusschen hebben Maandag de vaste arbeiders van den Heer Ten Bos het werk hervat op door dien heer gedane beloften. Eene samenspreking van eene commissie uit de werkstakers met den Heer Hede man heeft geene verandering gebracht in den stand der zaken. Naar aanleiding van den bovengenoem- den brief van de directiën der vier fa brieken is Maandagavond eene vergadering gehouden door het bestuur der gecombi neerde vereenigingen. DaariD is besloten dat aanstaanden Maandagavond eene al gemeens vergadering zal belegd worden, om te bespreken wat verder gedaan moet worden. Na afloop van die vergadering is het bestuur naar deD Heer Hedeman gegaaD, om te zien of het verschil met de arbeiders kon worden bijgelegd. De uitslag van deze samenspreking is nog niet bekend. Ook aan de stoom wattenfabriek van den Heer Ven Bruggencate hebben de vaste arbeiders voor eenigen tyd het werk ge staakt; gisteren werd dit voorbeeld ook gevolgd door de meisjes, die aan de fa briek werken. - Het joDgste nummer van 1' Armé- nie, een maandblad in de Fransche taal, dat te Londen wordt uitgegeven, bevat een driDgend beroep vaG »Armenische ballingen" op hot medolyden en recht vaardigheidsgevoel van Euiopa. Daarin wordt herinnerd aan de Armenische gru welen, aan den treurigen toestand des lands, en ten slotte gezegd „Beschaafde volken, die de wereld regeert, geeft Ar menië aan de Armeniërs weer door vol komen zelfbestuur aan ons ongelukkig land te verzekeren, en wij zullen dank baar de suzereiniteit van den sultan aan vaarden. Wij, die aan de poorten van het Oo3 ten zijn geplaatst, zullen Azie openen voor den handel, wetenschap en kunst- Wij zullen de volkeren van het Westen ver binden met de nog zoo achterlijke volke ren van het Oosten, en door een ordeijjk bestuur medewerken tot instandhouding van het Turkscbe Rijk. tot behoud vau den Eurcpeeschen vrede en tot versprei ding van beschaving in het Oosten. In naam van menschelykheid, godsdienst gezonde staatkunde en voorzichtigheid, verlengt ons lijden niet voor onbepaalden tijd. door eene onverschilligheid, welker noodlottige gevolgen over de hoofden uwer kinderen konden komen, maar vereenigt u, om te trachten eindelijk zelfbestuur te verwerven voor het arme Armenie*. Zitting van 19 Augustustus 1897. Tegenwoordig de heeren Oggel, Dreg- raans, Lamaitre, van Hoeve, Weijns, Kos- ter en Smies. Afwezig de heeren Jansen van Roozendaal. van Fraaijenhove en Die leman. Eene vacature. Voorzitter dhr. D. J. Oggel, Secretaris dhr. J. A. van Ve&sem. De notulen der vorige zitting worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. I. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten d.d. 7 Augs. houdende terugzending van het door hen goedgekeurde suppl. kohier hoofde- lijken omslag dienst 1897. b. Idem dat zij berusten in bet raads besluit, betreffeDde het verl9eneu van eene subsidie aan het Algem. Burgerl. armbe stuur. Kennisgeving van C. van den Broeke Jzn. dat hij zijne benoeming tot lid van het Algem. Burgerl. armbestuur aanneemt. Voor kennisgeving aangenomen. II. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwbenoemde raadsleden. De com missie vaD onderzoek Instaat uit de hh. Dregmans, Koster en Weyns. De h.h. Smies en van Hoeve vei laten tydens bet onderzoek de vergaderzaal. Na onderzoek rapporteert de commissie bij monde van dhr. Dregmans, dat der commissie niets belemmerends is voorge komen, waarom zij tot goedkeuring advi seert. Nadat de hh. Smies en van Hoeve we der ter vergadering zyn gekomen, besluit de vergadering tot toelating van alle ge kozen en herkozen leden. III. Vaststelling gemeenterekening over 1896. De commissie van onderzoek bestaat uit de hh. Smies Weyns en van Fraaijenhove. Bij monde van dhr. Smies adviseert de commissie tot goedkeuring dier rekening, niets tegenstrijdigs rappor teerende. IV. Benoeming president van het Algem. Burgerl. armbestuur. Wordt met 4 van de 7 stemmen ge kozen Jacs. Verijzer. M. A. Smies verkroeg 3 stemmen. V. Aanbieding der gemeentebegrooting voor 1898. Deze wordt tot onderzoek in handen gesteld van eene commissie be staande uit de hh. Janson van Roosen laai, van Fraaijenhove en van Hoeve. Niemand meer het woord verlangend# wordt de vergadering gesloten. Koewacht. Geboorten. 1 Aug. Cornells Alphonsius, z. van Augustus de Dauw en Maria Louisa Elegeert. Adolph Ferdinand, z. van Ludovicus Samuel Poppe en Maria Eugenia van Poele. 7 Aug. Anna Maria, d. van Hipolytus van Overloop en Marie Leonie Ketelars. 9 Aug. Helena Maria Leonia. d. van Dominicus de Schepper en Maria Ludovica Zwartelé. Zaamslag Huwelyks voltrekkingen. 5 Aug. Jozias Kolijn, 23 j., jm. en Anna de Jonge, 20 j., jd. Cornelis Adrianus van der Hooft, 29 j., jm. en Cornelia de Krijger. 20 j., jd. 12 Aug. Coinelisvan de Velde, 25 j., jm. en Anna Dieleman, 22 j., jd. Geboorten. 1 Aug. Pleuntje, d. van Levinus van Cadsand en Janna Goossen. 2 Aug. Jan, z. van Jacobus Maas en Catharina Hamelink. Krjjn, z. van Levi nus van de Wege en Adriana Elizabeth Willemsen. 6 Aug. David Jacobus, z. van Willem Galie en Cornelia Eekraan. 14 Aug. Govert, z. van Willem Faas en Debora Krina Gerrits. Zuiddorpe. Huwelyks-voltrekkingen. 11 Aug Aloysius Nuyts, 31 j., jm. en Flo- rentia Maria Adam, 20 j., jd. Geboorten. 6 Aug. Sidonie Marie, d. van Eduardus Baert en Natalia Colleman. 13 Aug. Maurice, z. vau Josephus Cap- paert en Pharailde de Vos. Overly den. 10 Aug. Ferdinandus Ver- durmen, 79 j., echtg. van Maria Theresia Haers. Het Bestuur dor Vereemging „LAND BOUW" te GRAAUW, zal op Maandag den 30 Aug. 1807 des namiddags ten TWEE uren in „de Wapens van Zeeland" teHFLSTtrachten aan te besteden ongeveer Voorwaarden en Inschrijvingsbiljet ten te bekomen bij H. Al'BROECK, Secretaris. W WOENSDAG 1 SEPTEMBER is te spreken van 9 tot li uur bij den heer H. L'ECLl'SE voor het inzetten van KUNSTTANDEN en GEBITTEN aan gematigde prijzen. De KUNSTTANDEN door anderen vervaarJigd worden door mij verbeterd, tegen een geringe vergoeding. Wie in het bezit wil zijn van een degelijk, maar goedkoop rijwiel, schaffe zich aan een De beroemde Mercury Rijwieleu" zyn legen billijke prijzen te verkrijgen bij J. ROLPP AXEL. Voor allen die veel of weinig schrijf werk te verrichten hebbon, voorziet de SWAN FOUNTAIN of VUL-PENHOUDER iu een ware behcefte. Heeft men eenmaal de voordeelen dezer PEN leeren kennen, dan verwondeit men zich, niet vroeger een exemplaar te heb ben aangeschaft. Verkrijgbaar in verschillende soorten Boekhandel Axel. »NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ UNITAS, Fabriek van scheikundige meststoffen. Lommel-by-Neerpelt Belgisch Limburg. SameDgesteldb meststoffen van alle ge- balten. Metaalslakken Thomas, Kaïniet, Soda Nitraat, Animoniaksulfaat en alle andere soorten van scheikundige meststoffen. Goedkoop veevoer per water,*

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 3