Landbouw. Rechtszaken Gemengd Nieuws. »De justitie verzoekt de aanhouding van Clemens Boon, die voortvluchtig is. Vijandige Atjehers hebben een inval in Singkel gedaan, op de kampong Ka ]oemenang gevuurd en veertig huizen in brand g eschoten." Hierbij geeft het blad het volgendeter toelichting De toestand van onrust onder de in- landsche bevolking van Sumatra's W9st- kust duurt reeds eenigen tijd. In Maart schreef de Som. Ct.De geruchten be treffende een in te voeren hoofdelijke be lasting en de onverstandige, immers on tijdige, reorsanisatie van het bestuur ter Sumatra's Westkust hebben de bevolking tot allerlei dwaze streken opgezweept hetgeen wij daaromtrent vernamen, geeft ons voor heden enkel aanleiding, het ge westelijk bestuur tot waakzaamheid aan te sporen, zoowel in de beneden als in de bovenlanden. In Mei richtte hbtzelf- de blad tot de Regeering het verzoek de belastingplannen op te schorten>Zij blijven niet zonder uitwerking op de al gemeene stemming. De ambtenaren ge lieven te bedenken, dat de bevolking, af gezien van de palaqat-pandjang, belasting opbrengen wil als zjj daartoe de midde len heeft. Maar die middelen heeft zjj nu met.« Te Padang is het handelshuis C. Boon on H. Schlüter gevestigd, waarvan de Heer C. J. Boon chef is. Of deze de in het telegram genoemde Heer Clemens Boon is, kunnen wij niet uitmaken. De Heer J. Boon Jr. lid der firma Boon, In 't Veld Co., te Padang, bevindt zich, naar men weet, te Batavia in hechtenis. Singkel is een onderafdeeling van de residentie Tapanoelie. grenst ten noorden aan Atjeh en was vóór 1840 een rijkje, welks radja onafhankelijk van den sultan van Atjeh was. In dat jaar werd het door ons vermeesterd. Een regeeringstelegram, gedateerd 17 dezer, meldt Gisteren controleur R. O. van der Hout vermoord en controleur P. de Roo de la Faille niet gevaarlijk gewond door amok- makers in de Sasaksche dessa Sesela in West-Lombok. Boosdoeners zich niet willende overgeven, werd de kampong vermeesterd. waarbij ongeveer 25 Sasaks gedood werden. Kapitein J. H. Hartmann licht gewondoen fuselier sneuvelde en drie licht gewond, allen inlanders. Juiste oorzaak nog onbekend schijnt van localen aard. Omliggende Sasaksche dessa's en Balische bevolking betoonden goede ge zindheid. In de gisteren ontvangen berichten uit Indië wordt in een schrijven van Lom bok medegedeeld hoe de reeeling van het giondbezit nog altijd groote moeilijkheden medebrengt en hier en daar aanleiding geeft tot verzet. Zeer waarschijnlijk staat het bovenstaande geval daarmede in ver band en is een bestuursambtenaar het slachtoffer geworden van de ontevreden heid der bevolking. De controleur R. O. van der Hout, se dert 9 Mei 1890 der le klasse, was hoofd over le onderafdeeling West Lombok met standplaats Mataram. De Heer P. de Roo de la Faille is con troleur 2e klasse, voor de landelijke in komsten en agrarische aangelegenheden. Hij bekleedt eerst sedert 29 Oct. 1895 dien tang bij zijn corps, niet dat der bui tenbezittingen, maar van Java en Madoera. Op Donderdag 19 Augustus is de bekende De Jong uit de gevangenis ont slagen. Gekleed in een grijze demisaison blauwe broek en met een sportpetje op bet hoofd, kwam hij aan de griffie zijn goed halen. De uitslag ran de Dinsdag gehouden stemmingen voor een lid der Tweede Ka mer is als volgt Amsterdam VI. Herstemming tusschen Mr. Th. Heemskerk (anti-rev. en kath.) met 844 en W. J. Geertseraa (lib.) met 774 st. van de 2364 st. Delft. Gekozen tot lid der Oude Kamer die a. s. Sept. aftr, Mr. H. A. van de Velde (anti-rev.) met, 1195 st. Cornelisse bad 124 st. van de 1310 st. Enschede. Herstemming tusschen J. H ter Veer (kath.) m<rt 3239 en H. van Kol (soc.-dem.) met 2580 st. van de 7935 st. Lochem. Gekozen C. Lely (lib.) aftr. met 3558 st. van de 3915 st Voor de verkiezing van een lid der Prov. Staten in Zeeland moet te Mid iel burg herstemd worden tusschen de heeren D. J. Dronkers (anti-rev.), die 1284, en Jhr. Mr. A. A. van Doorn (lib.) die 1097 st, bekwam. De Heer E. L. Baron van Hardenbroek (Chr -Hist.) verkreeg 333 st. Aangaande de verwachtingen omtrent den oogst over 1897 in de provincie Over ijsel meldt de St.-Ct. No. 191. Aardappelen. De vroege aardappelen leveren eene matige opbrengst ten ge volge van de droogte waardoor de knol len op de meeste akkers niet tot vollen wasdom zjjn gekomen. De qualiteit is over het algemeen goed. De late aardapjrelen verlangen zeer naar regen. Indien de droogte aanhoudt, kan de vrucht zich niet verder ontwikkelen en verwacht men dat de opbrengst be neden het middelmatige zal blijven. Van ziekte in dit gewas wordt weinig of niet bespeurd. Rogge beeft op buitendijks gelegen lage landen veel van overstroomingen geleden Op hooge akkers daarentegen heeft dit gewas in het voorjaar veel van koud en nat weder te lijden gehad. Op akkers die sterk zijn bemest staat deze vrucht beter en belooft daar een tamelijk goeden oogst. Door elkaar genomen verwacht men eene opbrengst die niet meer dan middel matig zal uitvallen. Haver heeft veel van de droge weers gesteldheid te Ijjden, waardoor de planten niet kunnen opschieten en, gevolg daar van, het stroo koit en de aar slecht ge laden is. De verwachtingen die men omtrent dit gewas koestert zijn dan ook niet hoog gespannen. Tarwe wordt niet veel verbouwd. Het gezaagde laat zich tot heden vrij goed aanzien. Gerst heeft veel door droogte geleden, er is weinig uitgezaaid en de opbrengst zal niet boven het middelmatige zijn. Boekweit verlangt mede zeer naar re gen. In de meeste gemeenten waar dit gewas verbouwd wordt staat het goed te velde en belooft, daar het weinig of niet van nachtvorsten heeft te lijden gehad, een goed beschot. Omtrent hennep en vlas kan niets wor den medegedeeld, omdat deze gewassen niet of bijna Giet meer in deze provincie worden uitgezaaid, dit laat ste is mede het geval met zomerraap zaad en winterkoolzaad. Boonen staan tamelijk goed en beloven eene redelijk goede opbrengst. Erwten. Deze zijn tamelijk goed gela den, doch door de droogt te vroeg afge storven, is de vrucht klein gebleven. De opbrengst wordt middelmatig ge noemd. Winterknollen zijn nog niet gezaaid. Z(j worden verbouwd in de stoppels der rogge. Wortelgewassen verlangen alle zeer naar regen. Komt die niet spoedig, dan zullen deze gewassen geene groote opbrengst kunnen leveren. De oogst van spurrie was vrjj goed. Hooi. De hooioogst is, wat de hoeveel heid die is binnengebracht betreft, in en kele gemeenten nog al meegevallen, in andere daarentegen is die niet meer dan middelmatig te noemen. De qualiteit is, ten gevolge van het daarvoor gunstige weer, uitstekend, terwijl de prijzen vrij boog zijn. Weilanden. Op de laaggelegen landen vindt het vee voedsel genoeg, op de hoog gelogen landen daarentegen is het gras, tengevolge van de aanhoudende droogte, nagenoeg verdwenen, zoodat daaraan wel dra gebrek zal zijn. Hakhout. De groei is bevredigend. Yruchtboomon. Do oogst van appelen de peren zal over het algemeen vrij schraal zijn. Enkele plaatsen maken daarop een gunstige uitzondering, namelijk die, waar de boomen tijdens den bloei, dia zeer over vloedig was, niet geleden hebben door nachtvorsten. Het mond en klauwzeer eisebt in de omgeving van Goes steeds meer offers Zaterdag vond een landbouwer in de voorstad een zijner zieke diereu aan den opril van den waterput dood. Ook te Kloetinge stierven op bet laatst der vorige week een tweetal koeien aan de ziekte. De erg aangetaste dieren moe ten ondragelijke pijn Igden, vooral aan de pooten. Het loopen schijnt nog het smartelijkst. Wanneer de boesten aan den waterput gaaB om te drinken, zak ken zij soms ineen van de pijn. Vele veehouders zetten daarom kuipen met drinkwater, deze zijn gemakkelijker voor ie dieren te bereiken. De schade, door de ziekte veroorzaakt, is groot, «Ie koe melker en kleine landbouwer worden er het meest door getroffen, geen melk en veel verzorging. Daarbij duurt het lang eer do erg aangetaste dieren weder in normalen toestand zijn. 21 jaren geleden was da ziekte in deze streken ook vrij algemeen en in 1854, zegt men eveneens. G. Crt. Door bet bestuur der Vereeniging „De Veehandel" te Leeuwarden is een open brief gericht aan de veeartsen, behoorend tet liet veeartsengkundig staatstoezicht in Nederland, waarin erop wordt gewezen dat alle maatregelen tegen de uitbreiding van bet mond- en klauwzeer op ditoogen- blik niet meer in staat zijn den voort gang dezer ziekte te stuiten. De Vereeniging wil daarom echter niet van de Regeering verlangen, deze ziekte te schrappen van de lijst der besmette lyke zieken, waartegen de wet moet op treden, maar meent dat bet oogenblik ge komen is, om de wet wat deze ziekte betreft, tijdelijk buiten werking te stellen omdat van hare handhaving slechts last en nadeel voor vele bedrijven het gevolg is, zonder dat daaraan eenig nut gespaard gaat. Het bestuur noodigt daarom de vee artsen dringend uit, en mede allen die geroepen zijn in deze handelend op te treden, hun invloed bij de regeering aan te wenden om aan den „waarlijk voor velen onhoudbaren toestand* een einde te maken. Of meenen de deskundigen, dat bet nog geen tijdis verandering aan te bren gen, dan verzoekt het bestuur hun open lijk te willen meedeelen, waarop dit ge voelen steunt, opdat „zij lot andere in zichten worden gebracht, die steeds, zij het ook onder bedekte termen, de beschul diging uitspreken, als zouden de veeartsen uit eigen belang een toestand bestendigen en profiteeren van de ellende van ande ren.* AXEL, den 20 Augustus 1897. Naar men verneemt is J. J. Haak alhier benoemd als agent van politie te Middelhui g Door Gedep. Staten is de opening der jacht op klein wild, met uitzondering van die op fazanten, in deze provincie be paald op Zaterdag 28 Aug. a. s. en die op fazanten op Vrgdag 1 Oct. a. s. Met ingang van 27 dezer zijn ver plaatst de brigadier J. Westerveld van Rsijen naar Sas van Gent, als comman dant der brigade de brigadier D. Lanenga van Steenbergen naar Ter Neuzen. De wachtmeester Geirnaerdt van Sas van Gent zal den dienst met pensioen verlaten Woensdag vierde te Koewacht een echtpaar de gouden bruiloft, wat in deze gemeente nooit onopgemerkt voorbijgaat. Het gebeele dorp was dan ook in feest dos, er werd een dienst in de kerk ge houden, de burgemeester sprak op het gemeentehuis de oudjes toe, vereerde hun met een stoffelijk blijk namens den ge meenteraad, terwijl door de gemeente- nar on oon som gelds was bijeengezameld. Woensdag namiddag circa vgf uren terwgl men onder Saeftingen bezig was om een schuine paal aan den te maken due d' aire in den grond te heien, en deze reeds •en drie meters in den grond was, sloeg, naar uit Bath gecr.eld wordt, door het bre ken van een aan den koningspaal beves tigde plaat deze schuine paal weg. Zij kwam terecht op het vaartuig, waarop de 19 meter hooge heistelling stond, welke omver sloeg en op en over die bom terecht kwam. De heer A„ adjunct bouwkundige der marine, en een vijttal werklieden, die op dat oogenblik juist aan boord waren, trachtten door vluchteu een goed heenko men te zoeken twee hunner sprongen over boord, doch keerden later daar weer terug. Na het gebeurde werd de 29jarige, ge huwde werkman W. M. uit 's Gravendeel zwaar gekwetst en bewusteloos aan boord gevonden. Door de stoomboot Maria Pieter nslla werd deze persoon zoo spoedig mo gelijk naar den wal gebracht en bjj den heer Van den Brink in hel Land en Scheldezicht binnengedragen, waar de hulp van een geneeskundige werd in geroepen, die eene hersenschudding consta teerde Heden morgen was W. M. nog piet tot bewustzijn gekomen en leed nog hevige Pijn, (Midd. Ct PREDIKBEURTEN TE AXEL. ZONDAG 22 AUGUSTUS 1897. Ned. Here. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam 2 ure. Ds. J B. T. Hugenholtz. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. C. J. Kapteijn. Nam. 2 ure Ds. C. J. Kapteijn. Kerk B Voorm. 9 ure Ds. A. Steijling. Nam. 2 ure Ds. A. Stegling. Arroiidisscmeiits-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 20 Augustus 1897. C. A. S., 33 j., vrachtrijder te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot. 14 dagen gevang. P. d. B., 30 j., klompenmakersknecht te Hulst, is wegens diefstal veroord. tot 8 of 8 dagen hecht. Te Baarn is brand ontstaan in de villa »Nelly«, in de Parkstraat. De vrouw des huizes was bedlegerig, zoodat het ge val nog al eenige ontsteltenis veroorzaakte Gelukkig werden de vlammen spoedig gabluscht en werd de familie bij de buren liefderijk opgenomen. Een klein ongeval met een spiritus- iampjo was de oorzaak van den brand. Te Steenwijk is door den ambte naar van den Burgerlijken Stand het hu welijk voltrokken tusschen 2 doofstommen De verklaring, bedoeld bij art. 135 van het Burgerlijk Wetboek, werd door ben schriftelijk afgelegd, waarna de ambtenaar van den Burgerlijken Stand scbriftelijk verklaarde, dat bedoelde personen door het huwelijk verbonden waren. Een talrijk publiek woonde deze buiten gewoon zeldzaam voorkomende huwelijks voltrekking bij. Een inwoner van Stiens (Fr.), die om de warmte in beo gras aan den weg was gaan liggen, viel in slaap. Toen hg wakker werd miste hij een aanzienlijke som aan backpapier De politie begon dadelijk een onderzoek in te steHen, met het gevolg dat 185 bij iemand in beslag genomen zijn. In verband hiermede is zekere G. P. ter beschikking van de jus titie gesteld. De oudste dochter van Don Carlos, Prinses Elvira, die zich eenigen tijd ge leden liet schaken door een Italiaanscben schilder, moet te New-York, waarboon

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2