2* No. 1116. Zaterdag 21 Augustus 1897. 13e Jaarar. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li- Vlaanderen F. DIELEMAN, BnitenLind. s* FEUILLETON EEN VERHAAL UIT VIRGINIA. Binnenland. AXELSCHE OM l!l\T. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Bilsiï 80 cent. Afzondert. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentien van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar ulaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maa Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het »H. v. A.« dat dezer dagen zijn ergernis had getoond over de betooging van Zondag, en ovef de wijze waarop men de werklieden dwong mede te doen zegt thans niet te zulien betwisten, dat het getal manifestanten groot was. En zoo zegt het blad voor het militarisme is het in alle geval een slechte dag goweest voor ons, die het volontariaat willen, een uitnemende dag, omdat men in alle geval heelt doen zien, dat het Belgische volk het militairisme niet wil uitbreiden. De Iud. Beige zegt, dat de optocht meer een teestelijken indruk maakte, en haalt het woord aan, dat een optocht een feest is. Het blad zegt, dat de duizenden, die langs den weg geschaard stonden, geen ander doel hadden dan zich te vermaken met een gratisvoorstelling. Op zichzelf ligt daarin wel iets waars, en een van de redenen, waarom het aan beveling verdient de politiek van de straat te houden. Maar wij meenen ons te herinneren, dat het blad wel eens anders heeft geoordeeld, als het meer sympathie had voor het doel der betooging. Een ooggetuige verzekerde ons, dat de stoet zeer indrukwekkend was. Duizenden aan duizenden namen daaraan deel, en Brussel was Zondag overvol. Velen kon den in de koffiehuizen en hotels niet terecht Des avonds, bij het vertrek der mani festanten, had aan het station te Brussel een groot gedrang piaats, waarbij eenige personen werden gekwetst, terwijl vele anderen wandelstokken, parapluies en hoeden verloren. De bakende vsreeniging van Britsche Het oog van den ouden man alleen gaf gevoel of aandoening te kennen, en ver ried den inwendigen strijd van Natuur met hardvochtigheid het blikte rusteloos van zijn stervenden zoon naar de bezweer ders, also! hij hun bunne zotternijen of onbekwaamheid wilde verwijten maar bij sprak niet. Philip zag allen medelijdend aan, en keerde zicb treurig af, overtnigd dat hg buiten staat was, eenige verlich ting aan te brengen, of het ongeluk, dat naderend was, af te weren. Hg leidde Alice weg, en haastte zich, Daar Oneyda's woning te gaan. Den vol genden morgen, toen Philip de wigwam binnentrad om te ontbijten, vond hg Oneyda ijverig bezig met een aantal witte en zwarte strepen op zijne armen en beenen te teekenenzijne pluim bad hg weder opgezet, en een Indiaansehe dienstbode bood hem nog twee of drie andere zwarte vederen aaD, en hielp hem eenige zijner wapenen aangorde sommige waren in Engeland gemaakt, eu geen van beiden wisten, hoe ze te dragen toen echter zijne kleeding gereed was, en OneyJa in uiter lijk eu beweging geheel een Wilde was, kou Philip hem niet zonder huivering aan ïien. Het Opperhoofd zeide hem, dat zij vrijhandelaars, de Cobden-club schonk sir Wilfriod Laurier een gouden medaille. In zijn antwoord zeide de Canadeesche mi nister, dat hij als vrijhandelaal naar En geland was gekomen en dat zijn gevoe lens nog warmer zijn geworden. Op een sociaal-democratische partyver- gadering te Keulen is besloten waar mo gelijk eigen candidaten voor den Landdag te stellen en verder als een caudidaat der linkerzijde tegenover een van de jonker- pirtij staat, den eerste te steunen. De Oosten rij ksche Christelijke socialen (antisemieten) besloten hun partijgenoot Vergani een bewijs van verti ouwen te geven, in verband met den voor hem zoo vernietigenden afloop van het dezer dagen Vormelde proces. Als een bewijs hoe tel de nationali teiten in Bohemen tegenover elkander stasn kan dienen, dat bij eene groote processie te Praag alle Duitschers weg liepen, omdat bij bet zingen der liederen geen rekening met bun taal werd ge houden. Volgens de Köln. Z. dringt Engeland aan op de onverwijlde ontruiming van Thessalië, met het gevolg dat de vredes- onderhandelinüou weet op nieuwe moei lijkheden stuiten. De te Athene gevestigde bankiers heb ben overlegd over de plaatsing van 25 miljoen drachma, ten behoeve der regee ring. De Turken, die de uit Perzië gevallen benden beschuldigden eenige dorpen te hebben gedood, plunderden bij de ver volging der benden drie op Perzisch ge bied gelegen doipen. Volgens de Times bestonden de benden op bet punt waren een krijgsman te be graven eu gaf den bediende order, Philip met dezelfde lijnen te beschilderen, die niet waagde zicb hiertegen te verzetten, en daar er veel minder noodig waren, was de zaak weldra afgedaan, en men liet hem spoedig los. Toen het ontbijt afgeloopen was, vergezelde hij Oneyda naar de be graafplaats, die hij den vorigen avond be zocht had. De krijgers waren reeds verzameld, en het Opperhoofd nam de eereplaats onder hen in. De oude manuen stonden met neergeslagen oogen. de komst van den doode af te wachten. Eindelijk verscheen een treurige optochthet lichaam van den jongen man, dien Philip bezocht had, lag op eene baar, die door zes sterke knapen gedragen werd. Zijne broeders volgden, doch niet met den tred van treurenden. Zij liepen koen rechtop, zonder beschildering of wapenen, maar zoo trotsch, alsof zi] een zegepra- lenden optocht vergezelden, in plaats van het lichaam huns broeders naar een vroeg tjjdig graf te brengen. De vader had reeds zijne plaats in de groep van de ouden ingenomen, doch geen uiterlijk teeken van rouw onderscheidde hem toen de jonge lieden de baar nederzotteden zag hg strak het gelaat van den doode aan. Door Ijjden uitgeteerd en dooi ziekte vermagerd, stak de ingekrompen verwoeste gestalte droevig af bij de wapenen en versierselen die zijne verstijfde leden in overvloed be hoofdzakelijk uit Perzen. Slechts enkele Armeniërs namen aan den inval deel. De Islamitische beweging schijnt aan gestookt door een te Konstantinopel zete lend comité, dat overal agenten heen zond De Emir van Afghanistan schijnt te aar zelen of hij dit comité wel zal gehoor zamen. Volgens een telegram uit Simla vreest men dat de Tirah's en de Afridis gemeene zaak zullen maken, waardoor de Engel- schen 60.000 man tegenover zich zouden krijgen en daaronder velen die in het Britsch-Indische leger militair zijn opge leid. Ook de ervaring, door Generaal Blood op een verkenning verkregen, bevestigd dat zicb vele nieuwe stammen bij de be weging aansloten. De krijgamachl, welke wordt geconcentreerd, zal 25000 man tellen. De militaire rechter had zich bevoegd verklaard, de zaak Angiolillo te behan- len op grond, dat de moord een wraak neming zou zijn over de door den mili tairen rechter uitgesproken doodvonnissen over anarchisten. Een luitenant was aangewezen om den man te verdedigen. Sagasta heeft nogmaals verklaard het tegenwoordig bewind te zullen steunen, maar dat hij vreest voor de medewerking van een deel der conservatieven. Volgens de Liberal heeft een conferentie van conservatieven van allerlei schakeeringen echter geleid tot het besluit alle kwes ties, waarover men verdeeld is, te ver dagen. De Impareial zegt dat niets veranderd is Daarentegen verneemt de Temps dat dekten, en scheen slechts de schijnverto ning van het leven in den dood. Nu na derde eene groep meisjes, die bloemen strooiden, welke zij pas geplukt hadden op den heuvel, en die nog met den mor gendauw besproeid waren. Zij wierpen die over de baar en het lijk. Een harer sprak den dooden krijgsmau aan, als om hem tot de terugkomst uit te noodigen zij trok zich bij het lange zwarte haar, wrong de handen, weende en schreeuwde in hare waanzinnige geestdrifttoen, alsot zij hem zijn stilzwijgen verweet, keerde zij zich met eene trotsche houding en een glinsterend oog van hem at. Op nienws naderde zij hem, boog zich weder over hem heen, sprak hem mst de toonen der grootste teederheid aan, en scheen met de lieftalligheid der geduldigste liefde hem te verzoeken, terug te keere waarna, alsof alles nutteloos geweest ware, zij te rugging, en zich bij bare gezellinnen ver voegde. Zij hieven een gezang aan, waarin de lot vau den jongen krijgsman bezongen werd zijne vlugheid in het hopen zijne bedrevenheid Dp de jacht zijne dapperheid in den strijd, en zijne wraak aan den martelpaal. Oneyda sprak daarna de vergadering aan. Zijn toon was niet zoo dringend, als toen hg voor Philips veiligheid pleitte en na eenige oogenblikken op eene koele, eentoonige wijze gesproken te hebben, keerde hij naar zijne plaats terug. Aller Romero Robledo heeft verklaart, zich niet met de afgescheiden conservatieven, de groep Silvela, te willen verzoenen. Hg acht het behoud van het status quo mo gelijk als de politiek van Canovas, ook met betrekking tot de koloniën, gehand haafd bljjft. Deze verklaringen hebben in staatkun- kundige kringen een ongunstigen indruk gemaakt. Men meent dat de regeering of buiten Robledo om moet handelen, of hot gezag aan de liberalen moet afstaan, want de meeste staatslieden achten een verzoening met de fractie Silvela een gebiedende noodzakelijkheid. Don Carlos heeft in een onderhoud met ben correspondent van Daily Telegraph verklaard, dat hg de ontwikkeling der gebeurtenissen in Spanje zou afwachten maar dat alle Carlisten, die in staat zijn de wapens te dragen, bereid zjjn op het eerste bevel op te komen. Het aantal zieke soldaten op Cuba be di aagt reöds 36000. Cosla, de Italiaansche minister van jus titie is zondag overleden. Eenige uren voor zijn dood zond hij den koning een telegram, waarin hij zijn nederigen groet bracht, en de betuiging van zijn toewijding welke slecht» door den dood zou eindigen. De N. Rott. Ct. ontving Dinsdag bet volgende telegram uit Batavia »Er heerscht ontevredenheid onder de bevolking der i'adangscbe Bovenlanden over de nieuwe belasting. Dertig onrust stokers zijn gevangen gen men. oogen waren nn naar den vader van den jongen man gekeerd, die de uilnoodiging beantwoordde door langzaam op te staan onder de rangen der ouden van den stam en naar den voet der baar eer te wagge len dan te loopen. Hg zag het gelaat van zijn zoon eenige oogenblikken ernstig en stilzwijgeud aande spieren van zijn hals werkten, maar te vergeefs, en hg boog zich uit kortstondige zwakheid voor over doch hoe machtig ook de stryd der Natuur in den boezem des vaders geweest moge zijn, de strenge eisch van eene bar- baarsche gewoonte behield de overhand. Het was zijn plicht de daden zij 113 zoons op te noemen, de wonden, die hij in den strg-I bekomen had, de schedels, die hij verkregen had, van de gevangenen, die hij gemaakt had. te spréken, van de lid teekenen, die hij had bekomen, en zijn langen sttgd met den dood. De oude man vond voor dit alles woor den, en ging zonder aarzelen in zijn ver haal voort, totdat hij aan den alscheids- groet kwam, welken de doodplechtigheden voorschreven, als zijnde het beste geleide van den doode naar zijne nieuwe en laatste verblijfplaatstoen verflauwde zijne stem en verloor langzamerhand hare kracht en hartstochtelijkheid, totdat zij zwak en als uitgeput werd eindelijk, door aandoenin gen overstelpt, verborg de oude man, wiens hart gebroken was, zgn gelaat in zijn mantel, en verwijderde zicb. Wordt verrolc/d.)

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1