Gemengd Nieuws. Advertentien. Openbare Verkooping 20 Merrie- en Hengst- Dames-, Heeren- en Kinder- Paraplnies. F. DIELEMAN. G. J. frielink Yan Dixhoorn Axel. Ontvangen Herstemming moet plaats hebben tus- schen het aftredend lid P. A. van de Voorde die 66 en H. Staal die 43 stem men bekwam. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. ZONDAG Voorm. 9 ure Nam 2 ure. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Hero. Gemeente. 15 AUGUSTUS 1897. Leeskerk. Ds. J B. T. Hugenholtz. Kerk A. Leeskerk. Ds. C. J. Kapteijn. Kerk B. Ds. A. Steijling. Ds. A. Steijling. Te Schoorl (Nooia-Holland^ is deland- bouwer P. D,, door bet plotseling stei geren van zijn paard, gevallen en zoo danig door het dier getrapt, dat hij zwaar gewond huiswaarts werd gedragen. Twee heeren uft Wieringerwaard hebben in een petroleummotor-rijtuigeen reisje door Friesland gemaakt, waar het elegantie rijtuig zonder paard veel be* kijks had. Do scherpste bochten werden gemakkelijk gemaakt, en ook hoogten en hellingen leverden geen moeielijkheden op. Gemiddeld werd de twee en een half uur in 1 uur afgelegd. Te Eindhoven is Woensdagmiddag zekere L. tijdens de werkzaamheden door de felle hitte ineengezakt. De man was terstond dood. Te Katwijk aan Zee waagde Woens dagmiddag het negenjarig zoontje van schipper W. V. zich bij het baden te ver in zee, met het noodlottig gevolg, dat hij werd weggetrokken en verdronk. Het lijk is nog niet gevonden. Dit is deze week aldaar het tweede geval van dien aard. Maandag geraakte een driejarig jongentje in een kuil en werd kort daarop levenloos opgehaald. Te Exlooermond is, terwijl de eige naar afwezig was, de molen van den Heer F. Westerling in brand geraakt, waarschijnlijk door het snelle loopen. De molen is geheel afgebrand. Hij was te gen brandschade verzekerd. Te Riele, gemeente Diepenveen, is Donderdagnacht de boerenwoning van H, Beunk, door het inslaan van den bliksem met den inboedel verbrand. Een os werd doodgeslagen. Alles was verzekerd. O die dienstboden Een wanhopende Haagsche dame wil eene Vereeniging op richten tot verbetering van het gehalte der dienstboden. Zij zou wenscben dat dezen vanwege de politie nog wel werden voorzien van een boekje, waarin de dames nauwgezet hare getuigenis heb ben te schrijven. En zouden de dames dan ook zulk een boekje ontvangen, waarin de dienstboden hare klachten zouden kunnen schrijven. Want hoezeer moet erkend worden dat er veel dienstboden zijn, waai mee niet te eggen of te ploegen valt een gevolg van hare opvoeding, haar gebrek aan ont wikkeling, maar vaak ook van de weinige belangstelling en hartelijkheid die zij in haar dienst ondervinden aan den an deren kant zjjn er heel wat lastige en veeleischende mevrouwen, bij wie het geen veertien dagen is uit te houden. De uitvindster van dit idee, wier naam wij maar niet zullen noemen, wanl zoo aardig en kiesch is haar inval niet - vergete niet dat het hierbij eenvoudig geldt een conti act tusschen twee partijen die beids gelijk staan. En als men daar bij een derde roept, dan moet deze tegen over beide partijen op g e 1 jj k e wijze handelen. Oorspronkelijk is het denkbeeld anders niet, want de Haagsche dame kan in Rusland alles vinden wat haar hart be geert, en nog meer zelfs. De gouverneur van Petersburg beeft dezer dagen dienst boden-lïvrettec citgegeven, waarin de rechten en plichten van alle dienstboden zjjn opgesomd. Eigenlijk alleen de plich ten, want rechten hebben volgens deze boekjes alleen de heeren en meesters. Geen dienstbode kan een betrekking krij gen zonder livret. De dame doet dus het best naar Rus land te gaan. -- Een volüsgericht. In het dorpje Beilen speelt een van die volkseigengs- rechtigheden af waarvan Drenthe het niet benijdenswaardige monopolio heeft. De woede des volks is gekeerd tegen een bakker te Wijster een weduwnaar met kinderen die weigerachtig bleef oen meisje te trouwen, waarmede hij om gewichtige redenen naar 's volks meening behoorde te Wouwen. Men is dezer dagen reeds begonnen, na vergeefsche pogingen om den bakker van besluit te doen ver anderen, alle ruiten in zijne woning stuk te gooien en andere vernielingen aan te richten. Daarna zou men overgaan tot de „wasschöpc, het rondrijden van den delinquent met een stroopop naast zich, De poging daartoe is Zondag gedaan, en hoe buitengewoon heftig 't daarbij toege gaan is, blijkt uit het volgende verhaal in d6 »Prov. Dr. en Ass. Ct.c Dinsdag is Wijster getuige geweest van eene ongekende, ongehoorde, ongeë venaarde volkswoede. Het was, zoo 't schijnt, afgesproken om des namiddags „wasschöp* te houden. De bakker zou, het kostte wat het kostte op den wagen met eene stroopop Men zou hem voor schande en spot door de buurtschap rijden en zelfs moet, naai wij vernemen, het voornemen geweest zijn om met hem naar Beilen te trekken. Niet alleen te Wijster, maar ook te Drijber en Spier droeg men van die afspraak kennis, waarvan het gevolg was, dat er ook uit beide laatstgenoemde plaatsen velen zich te Wijster bevonden. De bakker, die van het een en ander lont geroken had, bad inmiddels zijn zoontje van omstreeks 12 jaar naai Beilen gezonden om de politie te halen voor zijne veiligheid. Dit jongentje werd op weg daarheen aangehouden en gedwon gen terug te keeren en werd zelfs zoo erg mishandeld, dat het bloedende thuis kwam. Dientengevolge was er bij het geen gebeurde geen politieman tegenwoor dig. en bet zou de vraag geweest zijn, of een paar politic-agenten wel iets tegen de woede van het volk zoude hebben kunnen doen. Te ongeveer drie uur werd, evenals bij andere samenkomsten van meer vrede- lievenden aard, het boeren horen" ge blazen en spoedig daarop had zich een menigte, di« wel op 400 a 500 man mag worden geschat, in de nabijheid van des bakkers woniug bijeenverzameld, waar onder tal van nieuwsgierigen, die mach ten op de dingen die gebeuren zouden. Natuurlijk heeft zoo'u wasschöphouderij" altijd veel bekijks. Toen op een gegeven ooganblik eene zuster van het bedrogen meisje met haren man, die met den bakker een onderhoud hadden gehad over de aanhangige kwes tie, zijne woning verlieten en mededeelden, dat hij onhandelbaar was en nergens van wilde weten, begon de aanval op diens woning, die na de vernieling van Woans dagavond weer eenigszins was hersteld. Als moast het geheele huis onder een regen van keisteenen geraseerd worden, viel man mat ongekende woada er op aan. In een oogenblik waren alle 24 rui- -en met het houtwerk in de vensters aan gruis. Onophoudelijk regende het steeuen van zwaar kaliber in de woning en brach ten in de woonkamer grooto vernieling aan meublement enz. te weeg. De deuren kraakten in hunne sluitingen en het pan nendak had het zwaar te verantwoorden Meer dan 1000 pannen zijn vernield naar een ooggetuige ons verzekerde. De bakker, die weduwnaar is, bevond zich met drie zijner anderen boven in het achterhuis op hooi of rogge in zoogenaamde hanebalken, vanwaar hij door liet vernielde dak onophoudelijk met een revolver op zijn belagers vuurde. Hoe 't mogelijk is, dat daarbij geen dooden zijn te betreuren, is bijna onbegrijpelijk. Naar oen ooggetuige verzegelde. zijn slechte twee personen uit de menigte door een kogel getroffen, waarvan een aan het been of in de knie. de andere slechts in de klooien. Naar men zegt zijn er wel 20 a 30 schoten door hem gelost, telkens op de meest bedreigde punten, Het bombar dement duurde geruimen tijd, en midde lerwijl lag een 4-jarig kind in de woon kamer te bed. Welke angst dat onschul dig kind. alsmede zijn drie broertjes en zusjes, die zich bij den vader van 3 tot 7 uur in den namiddag in het bovenhuis bevonden, moeten hebben doorgestaan, is niet te beschrijven. Om den indruk van hel geheel onder woorden te brengen is ook haast onmo gelijk. Het was eene algeheele uitstorting van volkswoede, waai tegen gezond ver stand noch redelijkheid iets vermocht te doen, iets in het vreedzame dorpsleven ongehoords. Met kruiwagens werden stoenen aan gevoerd. Moeders met kinderen op oen arm bewogen zich tusschen de menigte om hunne zoons of echtgenooten te ont raden zich vooraan te wagen, als beducht voor hun leven en veiligheid. Vrouwen smeekten hunne wederhelften om naar huis te gaan,, doch alles te vergeefs, men was verblind voor gevaar en ailes ging op in den stroom van woede en verniel zucht. Een respectabel ingezetene gelukte het eindelijk de menigte eenigszins tot be daren te brengen, en ging daarop in de woning van den bakker om dezen zoo mogelijk tot overleg te brengen. Terloops zjj hier opgemerkt, dat deze misschien voor éoD of twee houd9rd galden ten be hoeve van de bedrogen dienstmeid alle ellende en schade had kunnen voorkomen Zoo heel onbillijk wss die eisch tegenover den bakker niet. Doch het gelukte ook dezen vredestichter niet iets te verrichten Des bakkers antwoord was beslist weige rend om eenige schikking met hem te treffen. De troep trok toen voor eenigen tijd af en er kwam jenever in het spel, die de opgewonden gemoederen nog heeter maakte. Men besloot nogmaals een aan val te doen en trok weer naar de reeds zoo deerlijk gehavende woning. Weer na men de vijandelijkheden een aanvang, weer werd een en ander, dat nog heel gebleven was, vernield, doch het resultaat was als boven: de bakker bleef zijnen aan vallers huunen eiach ontzeggen en gaf zich niet gewonnen. Langzaam dunde de menigte en ook de laatste gaven eindelijk het beleg op en trokken, zonder hun doel bereikt te hebben, af, den bakker in zijn vernielde woning aan zgn lot overlatende. Ten slotte kunnen wij mededeelen dat de quaestie is opgelost. Men heeft eene schikking getroffen. De bakker wordt vau de verplichting althans in dien zin om den wil van de buurtschap te doen om het bedrogen dienstmeisje te huwen vrijgesteld, op voorwaarde, dat bij haar ƒ50 uitkeert, en aan de Wijstersche jongelingschap 6 kan jenever geeft Een en ander is reeds door hem betaald. De vrede is dus geteekend. Te Enschede is aan den Veldkamp in een blok van twee woningen van H. J. te R., bewoond door hemzelf en G. t. B., brand uitgebroken. Huis en inboedels waren verzekerd. Te Venloo waren Dinsdagavond in de Maas een aantal jonge knapen aan net baden. De tienjarige zoon van den voerman S. geraakte daarbij in eene diep te en is verdronken. Zijn lijk is nog niet terug gevonden. Da Vereeniging van Suikerfabrikan ten in Duitschland heeft besloten dit jaar aan het Departement ven Oorlog daar te lande tijdens de manoeuvres kosteloos eene hoeveelheid suiker te verschaffen voor een geheel regiment infanterie, ten einde eene proef te kunnen nemen, in hoeverre dit voedingsmiddel tot opwek king der spierkracht kan dienen. De Duitsche kolonie te St. Peters burg sticbt, ter herinnering aan het be zoek van Keizer Wilhelm, in de Russische hoofdstod een oudenmannenhuis voor 40 verpleegden. ALLEN, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den boedel van wijlen den heer Abraham van der Ilooft, winkelier, overleden te Axel, den 26 Juli 1897, gelieven daarvan op gave of betaling te doen vóór of op den l«?n September e. k. aan den Heer D. .1. OGGEL te Axel of W. VISSCHER te Krui- ningen, executeurs De Notaiis A. M. van Rijsoort van Meurs te Hulst, zal op Zaterdag 'i8 Augustus 1897 des namiddags 1 uur, ten verzoeke van den heerJ. HEULEN koop man te Bouchout, vóór de herberg van W. Dieleman aan het station te Axel, in het openbaar verkoopen oud van 6 tot 18 ec 20 maanden van Brabantsch-Henegouwsch ras, var, de beste kweekers van Brabant en Henegouwen. Belgische en onbekende koo- pers moeten gegoede Nederland sclie borgen stellen. VOORHANDEN EEN G R O O T E SORTEERING aan CONCURREERENDE prijzen, Axel. J. WIELAND. Voor allen die veel of weinig schrijf werk te verriciten hebben, voorziet de SWAN FOUNTAIN of VUL-PENHOUDER in een ware behoefte. Heeft men eenmaal de voordoelen dezer PEN leeren kennec, dan verwondeit men zich, niet vroeger een exemplaar te heb ben aangeschaft. Verkrijgbaar in verschillende soorten bij Bockhandel—Axel. Japansche— en Chineesche Goe deren, Étagère, Nikkel- en Bij- outréeartikelen, Galantriën, Par— fumeriën, Kratnerijen, Kinderspeel goederen, Heeren— en Dames— portemonnaies, Horlogekettingen, Tabak, Sigaren, Sigaretten, Caven disch en Thee. Proefkistjes van 100 Sigaren ad f 0,90, f 1,10, f 1,15, f 1,20, f 1.25, f 1,30, f 1,50, t 1,60, f 1,90, f2,— f2,30, f2,50 en f3,enz. Kistjes van 25 en 50 Sigaren tot de fijnste soorten- LAGE PRIJZEN,

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 3