Itinnenlaiid. Landbouw. gatie, de provinciale raden en de com missies uit den Landdag, 2e wijziging van de kieswet voor den Landdag3e wijziging van de schoolwet ten gunste van de minderheden 4e wettelijke rege ling van het gebruik der talen voor de ambtenaren. Voist Ferdinand van Boegarije is vol gens een officieel Turksch telegram te Kodstantinopel aangekomen, om zijn eer biedige toewijding aan den sultan te too nen, en de banden tusschen beide landen nauwer toe te halen. De Turksche vloot is te Smyrna ge ankerd. Spottend wijzen de bladen erop, dat de eskaders wel diie dagen in zee zijn gebleven, zonder dat eenig ongeluk plaats had. Te Konstantinopel onderhandelt men nu weer over een nieuwe redactie van het artikel betreffende de ontruiming van Thessalië. Griekenland heelt in een nieuwe nota aan de mogendheden geprotesteerd tegen de finantiëele controlezij maakt daarin de leuke opmerking, dat Griekenland wel de bemiddeling der mogendheden in den oorlog met Turkije heeft gevraagd, maar niet in het daarvan geheel afgescheiden verschil met de houders van schuld brieven. Verder zegt de regeering, dat een be paling, als nu wordt voorgesteld, ook in het verdrag van Berlijn wordt gemist. Zou niet juist de voor 19 jaar met Turkije opgedane ervaring oorzaak zijn, dat men nu anders handelt? Bovendien maakt de Grieksche regee ring bezwaar tegen het bedrag der oor logskosten, ook omdat de nieuwe, slecht verdedigbare grens, het noodig maakt kostbare verstersingen aan te brengen. De dood van den Spaanschen Premier Cauovas de Castillo zal, naar men ver wacht. niet zonder invloed blijven op Spanje's koloniale politiek. Hij was de grootste tegenstander van zelfstandigheid voor Cuba, en hij beheerschte geheel de conservatieve paitij, die nu wellicht tot meer toegevendheid geneigd zal zijk. Eene verandering van Regeeringsstelsei verwacht men overigens niet. Sagasta ver klaarde terecht, dat het staatkuadig leven des lands niet afhangt van of in verband kan staan met de daad van een moorde naar. De conservatieven zullen dus aan het roer blijven en uit mannen als Pidal Elduayen en Campos zal waarschijnlijk de nieuwe leider worden gekozen. De uitroep „l6ve Spanje» waarmede Canovas zou zijn versscheiden, een uur ongeveer nadat hij te Santa Agueda, in het park een courant lezend, onverhoeds Hij voelde, dat het zijn plicht was. met de omstandigheden verzoend te schijnen, daar Alice in den uitslag zoowtd als hij zelf betrokken was, hoewel zij er niet zoo veel door leed. Zij bad hare meerderheid onder hare speelgenooten ontdekt, en het viel haar niet raoeielgk, hen in alle soor ten van spelen en tijdkortingen, waarbij de kinderen in de kunst van heerschen zoo ervaren zijn, naar haren zin te buigen. Zij schepte er bijzonder vermaak in, het voorwerp hunner zoo ongeveinsde als groote bewondering te zijn, en dikwerf stoud zjj aan de deur van Oneyda's wig wam, met bet kleine kind in de armen, hunne hulde met de grootste voldoening ontvangende. Doch bare genegenheid voor Philip, mper dan eenig ander gevoel van haar hart, had invloed op haar gedrag en hare inborst; en daar hij de uilwerking van zulk een omgang op haal' zoo voor alle indrukken vatbaar gemoed vreesde, trachtte lig steeds, haar door bet genoegen vau zijn eigen gezelschap van het hunne af t6 trekken en Alice beminde hem te teeder, om niet dadeljjk mede te gaan, als hi] haar naar de bosschen of rivier riep. lederen morgen vroeg nam hij haar alleen, om haar te laten bidden, iets uit de H. Schrift te doen opzeggen doch het vieren van den Zondag was moeielijker. Elke dag werd op dezelfde wijs doorge bracht. en de kracht der gewoonte heeft altijd zoo veel invloed, dat lig vreesde, at Alice, door bet verzuimen van de god^ door zijn moordenaar met drie schoten werd getroffen, bleekt een opsiersel van de eerste berichtgevers te zijn geweest. Volgens het verhaal door den Minister van Koloniën als de juiste lezing weer gegeven, viel Canovas. toen hij getroffen was op den grond, zonder eon woord te uiten en was hij terstond bewusteloos. Mevrouw Canovas, die van een naburig balkoD kwam toestellen, barstte uit in verwenschingen tegen den moordenaar en sloeg naar hem met haar waaier. Maar hij antwoordde haar kalm: „ik heb eer bied voor u, want gjj zijt een achtens waardige dame. Maar ik heb mijn plicbt gedaan en blijf kalm, Ik 'ieb mijn broe ders van MoDjuich gewroken.» Misschien blijkt deze theatrale frase later ook nog wel een opsiersel. Niet ou waarschijnlijk ook is zij te voi en bedacht en wel overwogen geweest. De moorde naar toch, Michel Golli, had alles wel be raamd en was al sinds een week den Minister Canovas io al zijn doen gevolgd HO kwam tegelijk met hem te Santa Agueda aan en liet zich iü het hotel in schrijven onder den naam van Rinaldini. Golli moet een betrekkelijk ontwikkeld man zijn, die aan verschillende revoluti onaire bladen en tijdschriften medewerkte. Hij werd in Zwitserland tot verscheidene maanden gevangenisstraf veroordeeld we gens een door hem geschreven opruiende brochure. De telkens herhaalde geruchten van wreedaardige behandelingen, door gevan gen anarchisten ondergaan, moeten hem aanleiding hebben gegeven tot deze wraak oefening op den eersten Minister, dien hij daarvoor verantwoordelijk stelde. Het stoffelijk overschot zal gebalsemd en per extra-trein naar Madrid vervoerd worden. De oveiledene heeft van zijn ruim 60- jarig leven 45 jaren aan de staatkunde gewijd. Hij was 24 jaren oud, toen hij, in 1852 lid van de Cortes en nog in dat zelfde jaar voor het eerst minister werd. Er wordt ook een geschiedschrijver van beteekenis in hem verloren. Zijn voor naamste werk is een „Geschiedenis van Spanjes verval, van de troonsbeklimming van Philips II tot den dood van Karei II De bureelen der conservatieve dagbla den en de vensters der conservatieve clubs prijken met rouwversieringen. Het biijkt, dat Golli reels van 10 Juli te Madrid was en de Cortes-zitting be zocht met een berichtgever van de Itali- aansche P o p o 1 o, voor wien hij den naam Rinaldini had opgegeven. De Koningin-Regentes van Spanje heeft een harteljjken brief van deelneming ge- dienstoefening op dien dag, allen eerbied voor denzelven mocht verliezen, een eer bied, die haar door ouderljjke lessen en voorbeeld zoo vroeg was ingeprent ge worden. Hij greep haar menigmaal op dien dag het indrukwekkend gebod te moeten h»r halen „Gedenk den Sabbat, dat gij dien heiligt 1" en nam haar naar het bosch mede, om te bidden en psalmen te zingen. Zijn verheugen verschafte hem een kost baren voorraad uit den Bijbel en het ge bedenboek, en de Catechismus werd mede niet vergeten. ^Udus onderwees hg zorgvuldig zijne zusje in alles, wat hg zich zeiven herin nerde, en gevoelde welk voorrecht het was. door zijne aanhoudende oplattend- heid in de kerk, al het goede, dat hij al daar geleerd en gehoord had, tot heil van Alice te kunnen doen strekken. De Zon dagen werden alzoo als gelukkige dagen aangezien onder de zoo vele eentoonge, gedwongene, die zij in het dorp doorbrach ten. Philip werd de lieveling van allen de mannen voelden zich gevleid door den eerbied en de oplettendheid, die hij hun beweeSj en vooral door zijne ernstige po gingen om hunne taal te leereu, en de krijgere en jongelieden van den stam ba wonderden de vaardigheid, waarmede hij het gebruik hunner wapenen geleerd had, zijne behendigheid als schutte'- en zijne vlugheid in het loopeu want dit laatste werd als eeuo groote begaafdheid onler zonden aan de weduwe van den ver moorden Eersten Minister Canovas. „Diep getroffen en wanhopig over dit vreeselijk ongeluk," zegt zij daarin, „vind ik geen woorden om mijne smart uit te drukken. »Ik zou u troost willen geven, en ik kan niets doen dan met u den dierbaren man beweenen, dien gij verloren hebt en die u zoo lielhad. »Ik ook verlies veel in hem. Ik heb den trouwen raadsman verloren, wiens hulp ik zoozeer noodig had. De groote diensten, door hem aan mijn echt genoot, Aiphonsus XII, bewezen, gaven hem recht op mijn achting, en de nieuwe opofferingen, welke bij zich voor den troon getroostte, hebben hem nauw aan mg verbonden „Het vaderland en de geschiedenis zul len hem recht doen wedervaren. „Mijn kinderen deelen met mij in de droeiheid van ons Huis en van het ge- heele volk. Ik bid van ganscbar harte voor hem en wensch u de zoo noodige onderwerping toe.» Emilio Castelar, onverzettelijk republi kein, gelijk men weet, en dus een staat kundig tegenstander van Canovas, maar persoonlijk steeds mot hem bevriend ge- weost, heeft gezegd „Souvereinen kun nen vervangen worden, maar dat kan een Canovas niet.» De Soedan-expeditie heeft haar eerste overwinning behaald. Aboe Hamed ib na een hevig gevecht, waarin huis voor huis moest worden veroverd, ingenomen. Twee Engel-sche officieren sneuvelden. De Italiaansche onderhandelaar Neraz- zini heeft een voorstel van Menelik tot regeling van de grens overgebracht, dat nogal aannemelijk moet zijn, tenminste vergeleken bij het verdrag van Februari 1891. Italië behoudt de gewichtige han delplaatsen Debaror, Hurs, Digsa en Ha- lai. Gok het station Lugli blijft aan Italië en zal een waarborg zijn tegen in vallen van roovers. Ook brengt Nerazzini het ontwerp van een handelstractaat mede. De regeering van Uruguay heeft mede gedeeld, dat de strijd zal worden hervat na afloop vaQ den wapenstilstand. De gedelegeerden der opstandelingen, die over den vrede hebben onderhandeld vertrekken naar Argentinië. Na de kaffers komen nu de Hotten- totten in opstand, en wel op de grens van Damaraland. De vereenigde Staten gaan zich nu weer met Samoa bemoeien en protestoeren tegen een bezetting van dit eiland door Duitschland. Een troepj .\in 15 man, zich uitge vende voo: n nchisten, ailen Nederlan ders. trok Wo.iiis lag.ïacht langs de wo ning vin 'en Spaanschen Gezant te 's Gravenlnge. Herhaaldelijk klonk de kreet: „Leve de anarchie.» Naar het politiebureau gebracht, gaven allen hun naam op, maar verklaarden niet te weten wie den kreet geuit had. Het mor.d er. klauwzeer breidt zich in Zuid-Beveland meer en meer uit, Vooral in de Poel wemelt het van waarschuwende bordjes. Verbden week reed de veld wachter van 's Heer Abtskerke met eene dnewielskar vol borden rond naar de be smette weiden. Enkele beesten zijn ge storven. De gevolgen der ziekte waien Dinsdag op de botermarkt te Goes duide lijk merkbaar door verminderden aan voer en hoogere prijzen. M. Ct. AXEL, den 13 Augustus 1897. Als een bijzonderheid kan worden ge meld, dat bij den bakker W. M. Visscher alhier rijpe druiven zijn geplukt. In eene gisteravond gehouden ver gadering van de wielvijdersclub »Rust Roest" alhier is na bespreking en goed keuring van het reglement tot vijfde be stuurslid gekozen de heer T. L. van Wiemeersch. In deze gemeente komen enkele ge vallen voor van besmettelijke vlekziekte bij varkuns en te Westdorpe is een ver moedelijk dolle hond doodgescaoten Op het tweetal bij de Gereformeerde kerk te 's Gravensande komt o. m. voor Ds. A. H. van Mionen te Zaamslag. Ds. A. Doorn, Predikant te Franeker vroeger te Axel komt o. ra. op het drie tal voor bij de Gereformeerde kerk te Middelhui g. Voor de hoofdakte van onderwijs is te Breda geslaagd de heer A. Th. Plasschaeit van Overslag. Bij de Dinsdag te Graauw plaats gehad hebbende verkiezing voor oen lid van den raad leverden 155 van de 264 kiezers geldige biljetten in. de Wyannows aangezien. De vrouwen be minden hem omdat hg zoo vriendelijk en voorkomend was, en haar menige kleine dienst in de huishouding bewees, waartoe hare echtgenootan en zoons zich niet zou den vernederd hebben. Hoewel Oneyda's hut, voor het overige, alle andere in het dorp overtrof, en men haar met den buit van menige verwoeste volkplanting versierd had, was liet gebruik van het huisraad eu de kleedingstukken bij hem noch zijne jonge vrouw bekend, welke, schoon zij, bij sommige gelegrnheden, door al de ruwe vertooning, aan den rang onder de Wilden verbonden omgeven was, zich genoodzaakt zag het grootste gedeelte van haar huis werk zolve te doen, schoon hare waardig beid haar van den vermoeienden arbeid op het veld verschoonde. Inderdaad zou zij een eenzelvig, werkeloos leven geleid neb ben, zonder deze bezigheden, en door ha ren uieuwen zoon geholpen, zoo als zij Philip noemde, trachtte Meahmee hare woning ordelijker en gemakkelijker in te richten. Hij leerde haar, hoe zij de hou ten stoelen en banken moest plaatsen, waarvan eenige uitgehouwen en glad waren en die op eene zoo vreemde wijze in de wigwam van een Indiaansch Opperhoofd overgebracht waren geworden. Hg ge voelde een treurig genoegen in derzelver schikking die dienen moest om een na tuurlij ker en meer bewoonbaar aanzien aan zijn gevangeuhuis te geven. Hij voer de, met grooien bijval, het overvloediger gebruik von schoon water in, en de ver scheidene verbeteringen, die hij maakte, waren zoo aannemelijk voor de vrouw, dat zij hem met grooter vriendelijkheid dan ooit behandelde, en hem en Alice verscheidene kleedingstukken gaf, uit de zelfde bron voortkomende. Het weder werd zoo zoel, toen men dieper in den zomer kwam, dat Philip zjjne takensche kieeding ondragelijk vond en haar uil gelaten had, boswel hg niets anders in de plaats had, dan het lichte jachthemd van de Wilden, dat niet goed mot zijne donkere kousen er zjjn wambuis overeenkwam. De eerste maal, dat hij in die bonte kleeding voor Alice verscheen, lachte zjj hartelijk, en verzekerde, dat moeder haren netten zoon, zoo als zij hem altjjd noemde niet zou herkend hebben. Oneyda, die er bij tegenwoordig was, nam deze gelegen heid waar, om eene nog grootero hervor ming aan te bevelen, die niets anders was dan Philip in een jongen krijgsman te veranderen. »Mijn zoon is dapper, hij heeft het hart van ean adelaar onder zjjne bleeke huid hij moet als mijne jonge strijders beschilderd worden, en Aanvoer der op de jachtgronden der Wyannows zijnde zon der roode mannen is heet, zij verwarmt meer dan de zon der blan ken Philip moet er zoo dapper uitzien als bij is.» Wordt verrolgd.)

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2