No. II 'Laler dag 14 August 1897. 13® Jaai-o. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li- VI aan de re F. DIELEMAft, AXEL. Bnitenland. 33 FEUILLETON EEN YERHAAL UIT VIRGINIA. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B 0 N.N E M E N T S PR IJ S per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Belg IB 80 cent. Afzonder!, numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maa Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De vijf Belgische liberalen, die onlangs het denkbeeld eener nieuwe Alliantie hun net gematigde en progressistische geest verwanten te berde brachten, hebben in een nieuw manifest hunnen voldoening uitgesproken over de van alle kanten on dervooden instemming en de eerste al- gemeene bijeenkomst aangekondigd tegen het einde van September. Alles zal dan gereed zijn, omdat de Alliantie onverwijld kunne tot stand komen en in October hare politieke werkzaamheid aanvangen. Verder roepen de oBderteekenaars nog maals de liberalen van alle schakeering tot samenwerking op, tevens constatee- rende, dat het de bedoeling is de her stelde party bij voorkomende gelegenheden zelfstandig en vrijelijk over uventueele samenwerking met andere partgen te laten beslissen, naar gelang van plaatse lijke en politieke omstandigheden. Het vredescongres te Brussel heeft bij de voorzetting zijner werkzaamheden, met op een na algemeene stemmen, een motie van onzen landgenoot rar. E. N. Rahuzen, aangenomen, waarin de inter parlementaire conferentie, haar vroegere verklaringen nernieuwende, herinnert, dat zij het van groot gewicht beschouwt, dat een of meer regeeringen net initiatief nemen voor een samenwerking tot de vorming van een permanent hof van arbitrage. Verder werd een van Engelsche zijde gestelde motie aangenomen, waarin de conferentie verklaart, zich te verheugen, dat de staatslieden van twee der grootste rjjken der wereld, door een door hen ont De jonga vrouw, die Philip in de hut bezocht had, zat op eene rijk bewerkte mat op deu grond. Toeu zij inkwamen, stond zij dadelijk opvreugde en geluk schitterden in hare oogen zij naderde be schroorad, om haren echtgenoot te groeten die, gelijk allen van zijn geslacht, zich nauweljjks verwaardigde zgne v.ouw op te merken, en zorgeloos zgne wapenen, die hem bezwaarden, weggeworpen heb bende, schonk hg haar het overschot der sieraden, die hg van de vet woeste kolo nie medegebracht had, en keerde zich naar zijn medgezel, die in een ander ver trek gegaan was, en nu met zijn zusje in de armen stond, die van vreugde weenen- de, aan zgn hals hiDg. Philip had Alice opgemerkt toen hg de wigwam intrad, en was voortgesneld, haar bij haren naam roepende, om zijne komst aan te kondi gen. Zij speelde met een Indiaansch kind welks bruine vingers door hare lange schoone haren speelden, en dat veel be hagen in dit speelgoed scheen te vinden duch toen zij haars broeders stem boorde viel het kind op den grond, en zonder op deszelfs geschreeuw acht te geven, vloog zy in de armen van Pnilp en omhelsde hem vurig. Zg was eeuige oogenblikkeu worpen tractaat de mogelijkheid van de arbitrage en van een vredesgericht heb ben in het licht gesteld. De werkstaking in de Borinage is ge heel geëindigd. De derwaarts gezonden gendarmerie gaat weer naar haar stand plaats terug. Hel rapport van de commissie uit het Lagerhuis over de wet op de handelsmer ken is verschenen, maar heeft slechts een betrekkelijke waarde, wijl het werd aan genomen met een meerderheid van 1 stem in een zitting waar slecnts 7 van de 15 leden aanwezig waren. Het rapport erkent, dat de verplichte vermelding van het land van herkomst Made in Germany, Printed in Holland enz, als een reclame voor debuitenlandsche nijverheid heeft gewerkt, en wenscht deze uitdrukking daarom te vervangen door een algemeene aanwijzing, dat het pro duct van vreemde herkomst is. Reeds vroeger is dit denkbeeld in het Lagerhuis geopperd, maar toen weid aan gevoerd dat de buitenlandsche industn eelen, die de kracht der reclame hebben leeren kennen, wel zouden leeren voort gaan de door de wet gevorderde aan wij zing uit te breiden, met de vermelding van net land van herkomst. Verder wordt voorgesteld te verbieden dat de Engelsche kooplieden aan vreemde goederen den schijn geven in Engeland te zijn vervaardigd. Willen zij hun naam op de goederen vermeld zien, dan banoort daaraan vooraf te gaan het woord ver kocht door*. Op doorvoerartikelen zullen deze be palingen niet van toepassing zijD. Terwijl aldus wordt erkend, dat de wet van 1887 op een hoofdpunt haar doel heeft gemist, wijst het rapporter toch op dat aan vele vroeger voorgekomen mis bruiken een einde is gekomen. Drie van de zeven leden die het rappoit vaststel den, waren het met deze conclusie niet eens en bestrijden in een afzonderlijke nota de stelling dat de wet over het al gemeen goed heeft gewerkt, Zij meenen, dat het oen dwaling is, dat het publiek aan Engelsche waren boven vreemde de voorkeur geeft,- daar wie coDCureeren wil alleen op prijs en kwaliteit, niet op her komst let. De bonding der Europeesche regeeringen bewijst dan ook, dat zij er geen heil in zien een dergelijke wetgeving ten hunnent in te voeren. Verder wyst deze nota op het nadeel dat de wet vau 1887 aan den Britschen' doorvoerhandel heelt toegebracht, door het verplichte onderzoek van de door te voeren goederen, een verplichting welke gelijk wij boven reeds opmerkten, ook door de meerderheid der commissie ver oordeeld wordt. De Westminster Gazette, melding makende van het optreden der Atjehsche roovers aan boord van het En gelsche schip Pegu, verbaast zich, dat de kapitein niet, gelijk op andere Brit- sche booten geschiedt, dergelijke passa giers behoorlijk afzonderde, en daardoor een overvalling onmogelijk maakte. Volgens de Petit Bleu is te Dores een vrij aanzienlijke macht Engelsche troepen bijeen, gereed om te worden in gescheept. Het blad hoorde Egypte als bestemming noemen. De Soedan expeditie was, r.aar nu ge meld wordt, 29 Juli te 5 uur opgerukt, en had, na 18 Eng. mijlen gevorderd te zijn, onder bevel van Generaal Hunter den aanval op Aboe Hamed ondernomen, met het reeds vermelde succes. Men kan dientengevolge den spoorweg meer naar net zuiden verlengen, en booten tusschen de watervallen brengen, zonder gevaar voor een verrassing door den vijand. De reeds vermelde overwinning der Engelschen op een 6000tal inlanders, die bij Peshawar een aanval op een lort de den werd niet gemakkelijk behaald. Kolonel Woon ging met een kleine macht op den vijand in, en werd aan vankelijk genoopt weer terug te trekken. Gelukkig kwam juist generaal Eiles ter plaatse, die artillerie en cavalerie ter hulp zond. De laatste voerde een schit terenden charge uit, welke den vijand tot den terugtocht dwong. De verliezen der Engelschen waren niet onbelangrijk. Er dreigen persoonlijkekwesties tusschen Stoiloff en de Hongaarsctie regeeiing. In een intervieuw over de zaak Boitschew heeft Stoiloff gezegd: Ik houd de Hon gaarsche adel nog niet voor gecompromit teerd, omdat baron Ropcsa in het parle ment openlijk voor koppelarij is beschul digd. Er is voldoening gevraagd, maar deze ging niet ver genoeg. De Narodny Listy verneemt, dat Badeni binnen kort te Praag eene confe rentie van de leiders der beide nationali teiten zil bijeenroepen, lot behandeling van een vin ledig voorstel, inhoudende le wettelijke instelling van nationale curies voor de verkieziDg voor de dele- burigo te mogen begeven, alwaar hg een uur daarna vreedzaam lag te slapen. Maanden gingen er voorbij, en de zomer had haren hoogsten trap bereikt; de hoo rnen van het woud warek dik en scha luw rijk, doch derzei ver tint was nies veran derd en niets was schooner dan de rijke verscheidenheid van hunne kleuren. De dagen waren nog al warm, de ochtenden echter koel, en de koude avondlucht var- frischte het matte voorhoofd van Philip, die een zoo werkeloos leven moede was en gedrukt cing onder zijne lange gevangen schap. Hg kon zich slechts met moeite schikken naar de gewoonten van het volk waarmede hij om moest gaan, en de he- dachte, zijn leven daar te moeten door brengen, we: d hem des te onverdrageljjker wijl het dagelijks waatschijnlyder scheen, dat zulks zijn lot zou zijn, want, ofschoon het Opperhoofd hem steeds vriendschappe lijk beha idelde, beantwoordde hij gedurig het dikwerf herhaald verzoek van zijn be schermeling, om hem naar zijne familie en vrienden terug le laten gaan, met de ont wijkende betuiging, dat hij en zijne goud- gelokte zuster welkom Waren, en in hunne nieuwe woning zoo lang konden blijven als zij wilden Philip vreesde, dat zijne veiligheid al leen van grillen af mocht hangen, of dat zij i leven hem geschonken was geworden op voorwaarde eener eeuwigdurende ge vangenis. door verrukking en verrassing buiten zich zelvedoch zij zulk een verward verhaal van haar tegenwoordig geluk, en de el lende die zg in zijne afwezigheid uitge staan had, dat Philip glimlachende haar verzocht, een oogenblik stil te zijn, en hem alles geregeld te verhalen, als zij be daard zou wezen. Alice was inderdaad bovenmatig gelukkig, als zg hem aanzag, en in zijne armen veilig rusttezij dacht aan niets dan aan de tegenwoordig zal g heid, en werd slechts tot andere herinne ringen teruggeroepen, door de verschijning van het Opperhoofd, die het schreiende kind opnam, dat weldra door de liefko zingen zyDS vaders bedaarde. »o Philipik durf wedden, dat deze Indiaan de man is van die vriendelijke vrouw; gij moet weten, dat zjj mij in slaap gezongen heelt, en mij het kind gaf om met hem te spelen, en ik wed, dat zij hem zal overhalen om ons te laten gaan.« „Herinnert gij u niet, dat gij dien man van uwe soep gegeven hebt hij heeit iD onze schuur geslepen en gij hebt bij het ontbijt met hem gespeeld." „o Is dat die man,c riep Alice, »dac ben ik zeker, dat hij goed voor ons zal zijndenkt gij, dat hij mg aanspreken zal, Philip Zekerlijk kom met mij mede. en spreek hem aan dit zeggende, bracht bij haar in de tegenwoordigheid van het Opperhoofd die glimlachte, toen zij hem de hand gaf, en haar op het hootd kloppende, zoo als hij een hond zon geliefkoosd hebben, ver zocht hij haar op eene mat aan zijne voe ten ie gaan zitten Op een teeken van haren man, bracht de vrouw den besten voorraad uit hare spijskamer te voorschijn, en zette dien haren gasten voor. De dank bare Oneyda scheen er op gesteld Le zgn hun de Indiaausche gast vrij heid te laten ondervinden, en drong bij hen aan om veel te eten. Doch Philip proefde nau welgks het voedsel, dit hem zoo hartelijk aangeboden werd. niet in staat zijnde het mengsel koren, groenten en wildbraad, dat Oneyda op zijn bord hoopte, smakelijk te vinden. Hij zag met verwondering, dat ineD hem messen en lepels van Engelsch maaksel aanbood, en zijne wijze van die te gebruiken verbaasde de vrouw, die hem van tijd tot tijd met belangstelling en nieuwsgierigheid aanzag. De maaltiid weid stilzwijgend gebruikt en de namiddag ging treurig voor den armen Philip voorbij, wiens ontmoeting met zijne zuster hem ni^t kon doen ver geten, dat hg een gevangene was, en hoe wel hg eene onverklaarbare belangstelling in zijnen gastheer stelde, was dit gevoel te vluch'ig, om Zijne verstrooidheid te kunnen tegengaan, en zgne oplettendheid te vestigen op de afgebrokene redenen, hem door Oneyda toegevoegd, die in de taal der blanken niet wilde spreken. Moede en treurig wenschte Philip alleen te zgn en dankbaar was hij, zich naar eene na-

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1