Binnenland. Landbouw. tinopol, om het definitief vredesverdrag te onderteekenen. Zij zulien daarbij de vragen betreffende de uitwisseling der gevangenen, de aigemeene amnestie, de vrije scheepvaart en de schadevergoeding aan de personen wier eigendommen in den oorlog geleden hebben, regelen. Bovendien zullen zij dri9 bijzondere overeenkomsten afsluiteneen tot rege ling der nationaliteiten ten tweede een verdrag tot vaststelling van de betrekking waarin de Grieksche consuls in Turkije tot het bestuur daar zullen staan in de derde plaats een tot regeling van de be straffing voor misdrijven op het grondge bied van de eeno partij gepleegd, door een dader, die naar bet gebied van de andere partij gevlucht is. Onmiddelijk na de onderteekemng van de preliminairen houdt de oorlogstoestand tusschen Griekenland en Turkije op. De Turksche troepen trekken zich onmiddel- lijk naar de Salamvria-lijn terug en be zetten verschillende plaatsen, wel tte voor Turkije van strategische beteekenis zijn, tot Griekenland de geheele oorlogsvergoe ding heeft betaald. Onmiddellijk na de onderteekening van de preliminairen worden de gewone be trekkingen tusschen beide landen hervat. De onderdanen van beide staten genieten volle vrijheid hun bezigheid in beide Sta ten uit te oefenen. Onmiddellijk na de onderteekening van de preliminairen zullen de posten welke de vroegere Grieksche residenten en cin sula in bet Turksche rijk bezet hadden, aan tijdelykeagenten worden toevertrouwd die tot db onderteekening van den defi nitieven vrede, werkzaam zijn onder toe zicht van de mogendheid, die tijdens den oorlog de Grieksche belangen heeft waar genomen. De door den oorlog onderbroken pro cessen, worden op den ouden voet voort gezet. Nieuwe processen daarentegen worden r.aar het internationaal recht be oordeeld, en naar de tusschen Turkije en Griekenland bestaande conventie van 26 Februari en 6 Mei 1896. Turkije behoudt zich het recht voor de groote mogendheden een herziening van de keizerlijken firman betreffende op den 9 Mei 1897 tusschen hen en Griekenland gesloten conventie voor te dragen. De vei tegen woordigers der groote mo gendheden vormen voor alle geschillen welke lot bet sluiten van den definitieven vrede tusschen Turkije en Griekenland kunnen rijzen, een scheidsgerecht, en be houden zich voor hun desbetreffende rech ten, of persoonlijk, of door plaatsvervan gers te doen uitoefenen. geest, en bij dacht aan den wampnm-gor- del, dien de vreemde Indiaan hem op den morgen, toen hij hunne woning verliet, gegeven had. Met de drift van iemand, wiens leven op het spel staat, trok hy den kunstig bewerkten band uit den zak van zjjn buisje, dat hem door de begeeri- ge handen nog niet ontnomen was gewor den, en dien in de hoogte houdende, riep hij luide den naam Ooeyda Er volgde een lang vreeselyk stilzwij gen aller blik werd duisteidoch geene hand bewoog zich, en Philip voelde de tijgergreep van den Wilde zich loslaten eindelijk was hij vry, en hij stapte stout moedig in den kring der ouden voort, hun den gordel voorhoudende. Zij zagen el kander ernstig aan, en spraken eenige woorden tot de krijgers, die hunne blin kende wapenen lieten zakken; doch ge mor heerschte onder de menigte, en Phi lip zag, dat hy nog altijd veel van hunne gevaarlijke nabijheid te vreezen had. In dit oogenblik van onzekerheid en angst verscheen er een vriend de kraten van woede en teleurstelling werden door die van zegepraal en verrukking vervangen. Een andere troep kwam het dorp in, beladen met buit en zegeteekenen van hunne barbaarsche overwinning op de ver toeide Yankees de voorste stryder scheen hun Aanvoerker te zijn, want zijne klee ding was rijk en voor een Indiaansch Opperhoofd bijna prachtig. De huid. die De bovenstaande preliminairen moeten binnen 8 dagen de goedkeuring van Z. M. den sultan hebben verworven. Er is opnieuw een snoode moord aanslag gepleegd op het leven van een der leidende Staatslieden en belaasmaar ai te wel gelukt. Op den Spaanschen Premier, den Heer Canovas de Castillo, zijn gisteren te Santa-Aquada door een anarchist drie revolverschoten gelost, die zijnen dood tengevolge hebben gehad „Leve Spauje waren zijne laatste woor den. Generaal Azcarroqua is nu voor loopig met het Minister Presidentschap belast De moordenaar is gevat. Het is, als reeds gezegd werd, een anarchist, geen Spanjaard, maar een Napolitaan, Michel Angine Golli geheeten. Gelijk men weet had de Regeering zich in den laatsten tijd genoodzaakt gezien te Barcelona ec elders nogal krachtig tegen deze gevaar lijke party op te treden. Wellicht werd Canovas het offer van hieiover genomen wraak. De tegenwoordige dynastie heeft haar hersteld in 1874 voor een groot deel aan Canovas te danken gehad, en was ook niet ondankbaar, getnige zyn schier onaf gebroken Premierschap. Maar populair is Canovas nooit geweest. Te Madrid heerschte in de laatste da gen nog groote opgewondenheid over het verpachten van de verbruiksbelastingen. Zeer vele winkels waren gesloten, en volksmenigten trokken door de straten, om het sluiten van de uog opengebleven winkels te eischen. Het Alg. Hbld. kreeg Zaterdagochtend het volgende telegram uit Indië. Gisteren hebben het 8e en 14e batal jon een groot succes behaald in Segli. De vijand verloor 111 dooden. Ons verlies bedroeg 1 doode en 22 gewonden (geen officieren.) Zooals men weet, is onlangs een vry aanzienlijke troepenmacht naar de Oost kust vertrokken, om eens eene opruiming te houden bij Segli, waar onze benting door 15 versterkingen was omgeven. Volgons de jongste Indische mailberichten moet deze operatie beschouwd worden als een voorspel van de groote expeditie naar Pedir, welke nog in voorbereiding is -- De Prinsen van Koelei waren Vrij dagavond de gasten van den minister van Koloniën, op diens buitenplaats „Duineti- Kruidberg" by Haarlem. zijn overkleed of jachthemd vormde, was met beeldschrift versierd, waarschijnlijk de geschiedenis van zijne eigene oorlogsbe drijven bevattende hij droeg groote sie raden van kostbare metalen, en eene pluim van arendsvederen bewoog zich over zijne donkere, doch schoone gelaatstrekken. Philip kon zich niet bedriegen by had die statige gestalte meer gezien, en wist, dat het niemand anders dan Oneyda kon zyn. Het Opperhoofd werd met buiten gewoon vreugdebetoon ontvangen, en zelfs de oude mannen verlieten hunne zetels, om hem hulde te bewijzen. De vrouwen hielden hare kinderen in de hoogte, opdat zy hem zien konden, en de jongelingen en knapen naderden driftig, zooveel zij durfden, de plaats, waar bij stond. De gevangene werd weldra voor den grooten krijgsman gebracht, die nauwelijks zyn groet beantwoordde doch zyne hand op zyn schouder leggende, sprak Oneyda de hem omringende menigte in snelle, doch buitengewoon welluidend klinkende woor den aan. Die aanspraak scheen overre dend te zijn, want ieders houding werd kalmer, ieders mes weggestoken, elke bijl weggeworpen men hoorde geen gemor meer, en allen stonden, in eene onder danige, eerbiedige houding, oplettend naar hem te luisteren. Philip was verwonderd over de buiten gewone verandering, die onder hen, die hem omringden, plaats greepeenige woorden yap den vreemdeling hadden hun Hond en Klauwzeer. Men schrqft aan „de Telegraaf". „Gelijk voigens de mythologie, in de oudheid soms een booze genius over de aarde dwaalde om den volke rampspoe den en ellenden te bezorgen, zoo gaat in de laatsten tijd het mond- en klauwzeer van de eene plaats naar de andere om den iandman gevoelig te treffen in zyn stal. Langen tijd heeft men naar do oor zaak van deze ziokte gezocht. Wel ver moedde men, dat zij, evenals de meeste besmettelijke ziekten, in het leven ge roepen wordt door bacteriën, welke zich zeer gemakkelijk en buitengewoon snel vermenigvuldigen; maar de noodlottige bacil zelf kende men nog niet. Onlangs beeft de veeartsenijkundige in specteur van Rumenië, de heer Starco vici, er eene beschrijving van gegeven. Hot zijn bacillen die dezelfde grootte en hetzelfde uitzicht hebben als typhusba- cillen met dit onderscheid, dat zij een eigen beweging hebben en voorzien zijn van wimperhaartjes. Deze bacillen laten zich gemakkelijk in verschillende voedings bodems kweeker.. De gekweekte kuituren blijven bij eene temperatuur van 45 gra den Celsius een cwartier lang in leven zonder hare werkzaamheid en giftige eigenschappen te verliezen. Bij 48 graden zijn zij na een kwartier dood en bij boo gere temperatuur zijn zy nog spoediger ten onder. De zaak is nu maar eene ent stof te vinden, die practisch bruikbaar is, in staat deze bacilllen te dooden en de dieren le behoeden tegen de gevreesde ziekte. Omdat deze bacillen zich vasthechten aan alles, waarmee ze in aanraking ko men, zet de ziekte zoo spoedig en gemak kelijk voort en zijn de uiterste vooi zorgs maatregelen noodig om de verbreiding tegen te gaan. Koopt men vee op plaatsen, waar de ziekte beerscht of van een besmetten stal krijgt men meiden of knechts uit 9en boerderji, waar mond. en klauwzeer voor komt, bezoeken veehandelaars of slach ters, die eenigen tijd met lijdende dieren in aanraking geweest zijn, zuivere stal len en betasten zij daar of in de wei ge zond vee, dan kan in al die gevallen de smetstof worden overgebracht en de ziekte worden overgebracht en de ziekte worden verbreid. Wordt vee dat aan mond- en klauw zeer lijdt te voet over den weg getrans porteerd, dan wordt zelfs de weg besmet en gezond vee, dat dien weg betreedt. ne onstuimige gemoedsgesteldheid doen be daren, en deze onrneedoogende Wilden in handelbare onderdanen van een opper machtig Opperhoofd veranderd. Oneyda besloot zijne aanspraak met het ontbloo ten zijner wonden, en het vertoonen zijner lidteekenen, die nog zichtbaar waren. Op dit laatste bewijs, wisten zy niets te ant woorden, en hei wekte welsprekend de beste gevoelens van zijns toehoorders op. Zij strekten hunne handen naar Philip uit, en trachtten hem te toonen, hoe zeer zij zijn gedrag goedkeurden, en hunne dankbaarheid was even lastig, als hunne woede gevaarlijk geweest wa". Hy deins de voor hunne ruwe oplettendheden terug en zijn arm in dien van zynen redder leg gende, zeide hy ernstig »Oneyda neem my mede naar uwe woonplaats, ik ben moede, laat ons gaan." Het Opperhoofd voldeed hieraan, en de menigte scheidde zich om hen door te laten. Onderweg bleef Philip voor het lijk van William Morton stilstaan. Hjj keefde zich naar Onnyda, en had den moed te vragen dat men hem begraven zoude. Eene dui- sterb wolk overdekte het voorhoofd vaD den Indiaan, toen hy hoogmoedig ant woordde en in beter Engelsch, dan hij zich verwaardigd had in de woniDg van Henry Randolph te spreken »Mijne jongelieden zijn kinderen van den arend zij moeten hunne prooi heb beu zij houden vast eu geven nooit terug kan eveneens lijdend worden. Daarom is te Kloetinge teger. een land bouwer proces-verbaal opgemaakt, omdat hij zijne koeien, die zoo goed als beter waren, doch bij wie de ziekte nog niet als geweken was verklaard, den straat weg liet passeeren om van de eene wei naai de andere te gaaD. De grootste voorzichtigheid moet dus in acht genomen worden. De besmette stallen en hoven moeten geschuwd worden door allen, die veel met vee in aanraking komen. Leent in besmette streken geen hooi of stroo of wagens en gereedschappen van anderen en geeft deze artikelen evenmin in bruikleen, want ge zou 't daardoor de brug kunnen leggen, waarlangs de ziekte op uw erf komt. 't Is altijd beter te voor komen dan te genezenEn ofschoon deze ziekte in de meeste gevallen wel niet doodelijk is, bezorgt zij veel moeite en veel schade, zoowei in oen veestal als in het geheele bedrijf. En evenals vele andere ziekten »komt zij te paard en gaat zij te voet* weder been. Deafdoeling Deventer en Omstrekeu van de Geldersch Overijselscbe Maatschap pij van Landbouw zal een wintercursus in landbouwkunde instellen, welke gedu rende twee winrers gehouden zal worden en waarvoor het Rijk een subsidie zal geven. De cursus wordt gehouden onder toe zicht van den landbouwleeraar S, Koenen aldaar, en eene daarvoor to noemen com missie. De resultaten der in deze maand in de verschillende districten van deze provincie genouden keuringen voor het Nederlandscbe Paardenstamboek, zyn de volgende: Hulst ter keuring gekomen 42, waar van aangeboden voor't stamboek 11aan genomen 7. Oostburg ter keuring gekomen 40, waarvan aangeboden voor 't stamboek 10 aangenomen 8. Als een bewijs, dat Belgte in een jaar nog al wat vee uit het buitenland noodig heeft en de schatkist door het sluiten der grenzen nog al wat schade lijdt, diene het volgende lijstje, dat aan geeft hoeveel vee in 1896 in Belgie is ingevoerd: Stieren 6673, jonge stieren 976, ossen 21725, jonge ossen 948, kal veren en vaarzen 16587, koeien 26422, runderen 17725 totaal 91056 stuks. De invoerrechten hiervoor betaald wa ren: stieren fr. 117463, jonge stieren tr. de zoon van de bleeke aangezichten zal naar Oneyda's wigwam gaan, en den doo den hond, die den folterpaal stierf, ver geten." Deze laatste woorden werden op een verachtelijken toon uitgesproken, en het Opperhoofd liep haastig voort, alsof hy voor bezoedeling vreesde in de nabij heid van het ontzielde lichaam eens laf- bartigen vijands. Treurig volgde Philip hem. Het was eene droevige gedachte voor hem, dat bet lichaam van Morton verteerd, en in de lucht verstrooid zou worden door de ellen digen, die hem hadden willen vermoorden dat een Christen eene Christelijke begraaf plaats zoude geweigerd worden doch er bleef hem geen tjjd tot verdeie overden kingen overalleen hoopte hy, en dit troostte hem, dat de ziel van den lijder in zijne rust zaliger was, dan ooit in de gelukkigste uren van zijn aardsche leven. Oneyda's wigwam was de grootste van het dorp, en bevatte vier of vijf kamers, by welker bouworde of inrichting men meer op gemak en netheid gelet had, dan onder de Westindianen de gewoonte was. Wordt ven'olgd.)

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2