13e Jaarc. No. 1145. Woensdag II Augustus 1897. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. 2i FEUILLETON EEN YERHAAL UIT VIRGINIA. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Bslgiï 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maa Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. Nu koning Humbert men zegt te gen den wensch van de regeeiing naar Hambuig gaat, waar hij keizer Wilhelm zal ontmoeten, zal hij ook Faure een be leefdheid bewijzen en daartoe een gene raal naar de Alpenstreek zenden om den president der republiek bjj zyn bezoek aan deze streken te begroeten. Vorst Ferdinand brengt een bezoek aan Roemenië en logeert te Sinai, het zomer verblijf van koning Karei. De ontvangst door het publiek is hoffelijk, maar niet warm. Koning Alexander is ook op reis en wel naar Weenen, waar zijn vader, ex- koning Milan vertoeft. Von Miquel, die voor eenige weken onder de bekende omstandigheden ver plicht was zijn badkuur te Wiesbaden op te geven, heeft die thans hervat. De Pruisische oud-minister Von Köller is tot opperpresident van Sleeswijk-Hol- stein benoemd. Ir. Duitschland wordt druk gesproken van het feit, dat de Berlijnsche universi teit professor Schraoller tot rector koos. Deze keuze heeft een demonstratief ka rakter, daar zij is gericht tegen de her haalde aanvallen waaraan eenige hoog leeraren in de staathuishoudkunde bloot staan van de zijde aer redactie. Dit de monstratieve karakter blijkt te duidelijker, omdat eigenlijk de medische facultjjd aan de beurt was een rector te leveren. Op een interpellatie heeft de Hongaar- sche regeering geantwoord, dat het wen- scholijker was, dat de meest belangheb bende Europeesche staten zich vereenig- Kapitein Preston antwoordde ernstig »Ik heb u mijn besten raad gegeven, Mr. Morton 1 en daar gij dien verwerpt, moet ik mijn plan volgen, en wat voor mij zei ven wagendoch om den wil vac dien kuaap zou ik kunnen wenschen den stam van die geelkoppen te kennen. Hoor eens, jongenwiltgij uwe kans wagen en vluchten Dan maar eenige goede slagen op die deug nieten en wij zullen het in een oogwenk klaar spelen volg mij, jongen als gij de vrijheid liethebt." »Ik heb eene zuster, die gevangen is, en ik kan haar niet verlaten.4' antwoord de Philip bedaard, die achteruit ging om de jongens en kinderen te ontwijken, die brandstof en puin om den paal ophoopten. Kapitein Preston zag behoedzaam onder den afgescheurden rand van ziin hoed rond en bemerkte, dat de ouden en strijders heengingen, om hunne tolterwapenen te halen, waardoor hjj verzekerd was. dat geen zachte, gemakkelijke dood hem voor bereid was. Hij stond nog aan de paal, schijnbaar het geschreeuw de beleedigingen zijner jonge kwellers, niet opmerkend'; doch het was hem gelukt, de banden, die hem nog vasthielden, los te snijden, en eene bjjl van den naastbij zijnden vijand den, om gezamelijk stappen te doen ten einde bun door de Amerikaansche tarief- wet bedreigde belangen te verdedigen. Terwijl de rust te Madrid nog steeds veel te wenschen laat, en het ook in andere deelen van Spanje weinig rustig is, gaat men elkander met andere praatjes het hoofd nog warmer maken. Zoo wordt verteld dat Don Carlos zich het volgende jaar aan het hoofd zijner getrouwen zal stellen, en dat de Vet eenigde Staten met December de Cubanen in bescherming zullen nemen. De Chiistelvjke missies in het Armeni sche district Van hadden besloten 1200 jonge Armeniërs naar Europa te zendon om daar te worden opgevoed. De sultan heeft toen hij van deze zaak hoorde den patriarch ontboden,, om opheldering te vragen. Daarentegen wordt uit andere bron ge meld, dat alle geruchten over een hervat ting der Armenische beweging onwaar zijn. Gelijk men zich zal herinneren, is telkens het gerucht verspreid, dat de ver jaardag van de groote stichting van ver leden jaar niet rustig zal afloopen. Wel blijft men in de Turksche hoofd stad bevreesd voor de Jong-Turken, die zich anders tijdens de jongste moeilijk heden zoo stil hebben gehouden. Volgens een Berlijnsch blad zijn 14 voorname vrouwen uit deu harem van den sultan ie hechtenis genomen omdat zij betrokken waren bij de handelingen van de Jong Turkscne partij. Tien werden verbannenvier zijn verdwenen. Ook op andere plaatsen speurt de politie vei- dachte Jong-Turken opdes nachts zelfs in de anders ook voor de politie heilige grijpende, sprong hij over den hoop hout en stroo dien men zoo ijverig om hera heen had gestrooid, liep met bliksemsnel heid naar de rivier en was in een oogen- blik verdwenen. De jongens waren door deze onverwachte beweging zoo verrast, dat zij eetst buiten staat waren, dit nieuws mede ie deelen doch eer er vijf minuten vörloopeu waren was het geheels dorp iu beweging, en al de strijders in onzekerheid wat te doen. De daad was zoo stout en onvoorziens ge beurd, en zoo snel ten uitvoer gebrachc, dat zij vol verbazing stonden over de sluw heid en den moed van hunnen vijand, hem aanziende als iemand, wiens geest- en lichaamskrachten al diegene overtroffen, Welke zij ooit mogelijk gedacht hadden, dat een blanke bezitten kon. Voor de oogen hunner vrouwen en kin deren, jnist als zij met hunne folter en vernieliugswapenen terugkeerden, was het hem gelukt te ontkomen. Zij bleven ech ter niet werkeloos. Mannen, jongens en krijgerg gingen hem achter na, en toen Philip hunnen spoed gadesloeg, en zag, hoe zy verschillende wegou naar het bosch dat tusschen het dorp en den heuvel lag, insloegen, beefde hg voor Kapitein Preston al wat hij hoopte was, dit hij de groot ste voorzichtigheid in zijne vlucht mocht in acht namen en toon hij zich herinnerde dat hij beroem 1 was wegens zijne kennis van alle3, wat de Indiaansche krijgskunde betrof, vertrouwde hij, dat hij nog out- vrouwen vertrekken. Er is een gemengde Servisch-Turksche commissie benoemd, tot onderzoek van de klachten over invallen der Albanoe- zen. Deze commissie bestaat uit vier leden en komt in het district Kurschumbje bijeen. Er is sprake van dat de oorlogsschade- vèrgoeding zal worden bijeengebracht door een consorcum van Europeesche bankiers en door vrijwillige bijdragen van de be volking van Griekenland. Te Berlijn beschouwt men het uitloopen der Turksche vloot al zeer kalm eu meent dat de minister heeft willen toonen, dat de schepen althans bij kalm weer kun nen varen. Te Lorenzo Marques loopt een nog niet bevestigd gerucht, dat de Portugeesche troepen j 1. Maandag do rebellen hebben slagen en twee inlandsche hoofden ge vangen maakten. Blijkens een officieel telegram uit Ma lakland hebben alle stammen aan den opstand deelgenomen. Bij de aanvallen tegen Malakland en Chakdara verloren de insurgenten alleen 2700 man aan dooden, zonder nog de gewonden mede te rekenen. Zij zijn zeer ontmoedigd, en het is niet waarschijnlijk, dat zij zullen voortgaan met veel tegenstand te bieden. Het scheidsgerecht tusschen Japan en de Yereenigde Staten over Hawaiï heeft alleen betrekking op het vraagstuk van de immigratie van Japanneezen. Japan heeft er in toegestemd de kwes tie van Hawaii aan een scheidsgerecht te onderwerpen, en stelt voor koning Leo pold tot scheidsrechter to benoemen. komen zou. Meer dan twee uren wachtte de andere gevangene aan den staak, waar men hem ongedeerd liet, schoon men hem niel uit het oog verloor. Ieder oogenblik werd hij zwakker, en Philips hart was met zulk diep medelijden voor hem vervuld, dat hy hem naderde, om hem bij zyn sterken eenige woorden van troost toe ta spreken de stervende zag hem dankbaar aan, en fluisterde met veel moeite eenige woorden die door herhaald zuchten en hevig hoes ten werden atgabroken, waardoor iedsr been in zyn boos lichaam scheen te schok ken zijne gebonden armen trachtten zich los te inaken doch hij h'd geene kracht om de banden die zijne handen omklem den te verbreken. Philip kon het niet Uitstaan, hem iu dezen toestand te zien, en al wat er van komen kon, over het hoofd ziende, vloog hy naar hem toe, en zijn hoofd in de armen neraeude, onder steunde hy den kranke, hem eenige tek sten in het oor fluisterende. De Wilden verhinderden hem hierin niethunne oogen w iran op de bosschen gevestigd, waaruit huone makkers te voorschijn tra den woede eu teleurstelling stonden op huu gelaat te lezen, want zij hadden Pre ston niet gezien en hunne vervolging was vruchteloos geweest. Zij wendden zich nu met dreigende ge baren naar hunnen anderen giv.angene. Philip was van harte verheugd, dat zij te vergeefs hunne wraak zouden uitoefenen. De bekende Konstantinopelsche corres pondent van de Frankfurter Zei- t u n g is zoo gelukkig den tekst der vre- despreliminairen aan zijn blad te kunnen seinen. Het stuk luidt als volgt Nadat de Mogendheden de belangen van Griekenland in hunne handen hadden genomen, en Turkije in de bemiddeling der Mogendheden had toegestemd, zijn de daarmede belaste ambassadeurs met de gedelegeerden van de Porte tot over eenstemming gekomen ten aanzien van de volgende elf punten Er zal een nieuwe afbakening der gren zen plaats hebben, naar een tracé, dat is aangegeven op een aan de preliminai- ren gevoegde bijlage. Deze afbaking zal ten hoogste 14 dagen na de onderteekeoing dezer preliminairen worden aangevangen door de vertegenwoordigers van Turkije en van Griekenland en door die van de groote mogendheden, welke laatsten in geval van verschil zullen beslissen. Griekenland betaalt aan Turkije een schadeloosstelling van 4 miljoen Turksche ponden. De groote Mogendheden treffen maat regelen om te zorgen, dat da rechten der oude schuldeischers van Griekenland door de betaling der oorlogsschadevergoeding niet geschaad worden, en stellen tot dit doel het beheer der oude en nieuwe schuld onder hunne controle. De privilegies er, voorrechten, welke Griekenland voor den oorlog in Turkije bezat, worden gehandhaafd. Uiterlijk 14 dagen na de onderteekening van de pre liminairen of vroeger komen de bijzondere gedelegeerden van Griekenland van be hoorlijke volmachten voorzien, te Konstan- Hij hield het hoofd vau den stervenden Morton vast, en eenige zijner knellende banden verbroken hehbonfe, voelde hij, dat iedrre ademhaling zwakker werd. Toen zij met den blooten opgeheved tomahawk op ham afkwamen, wees hy op de geslo ten oogen, en de strakke gelaatstrekken van hun slachtoffer. Zij staarden hem eenige oogenblikken in stomme verbazing aan, eu hieven toen een gehuil van wan hoop en woede aan. Di voorsten van den troep, twee er woest uitzien le Wilden wezen op Philiy en wisselden eenige woor den, die op hem betrekking schenen te hebbe Zy spraken zeer luid een derde ualerde, wiens aanzienlijk uiterlijk een Opperhoofd aankondigde. Hij legde zijne ijzeren hand op Philips schouder, en keer de zich naar zijne makkers, die h.j aan sprak. De gevangene verslond hem niet; doch hy zag, dat die taal de uitwerking had, hen allen nog woester te doen wor den. Dj smart en toorn over het verlies hunnpr slachtoffers was zoo groot, dat zij naar zijn bloed dorstten. Hmfe do mes sen glinsterden in de lucht, en allen dron hen op hem aan, elk greep een stuk klee ding, een rukt9 onbarmhartigheid de mouv van zyn gewonden arm at en zoo bleef lij half ontkleed, aan hunn; mee doognnlooze wraak blootgesteld. Pftilip hechtte nog aan het leven, en in dit hachelijk oogenblik boiacli' hij alles waardoor hij het zou kunnen redleu. De naam van Oueyda kwam hem voor den

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1