Burgerlijke Stand. Ingezonden Stukken. Advertentien. laten was op het terrein der tentoonstel ling te Dordrecht. Het nederdalen ging met eenige moeielijkbeden gepaard, wijl de ballon in een boom bleef baken, en een aantal scheuren kreeg. Het tweetal luchtreizigers stapte in volmaakte gezondheid aan land en keerde kort daarop naar Dordrecht terug. De Heer Altenburg, restaurateur der Tentoon stelling maakte de reis mede. Uit 's Hertogenbosch wordt aan het N. v. d. D. gemeld Voor de derde maal, zoolang mij heugt, zouden we hier beproeven een luchtreiziger naar de wolken te zenden, en dat zou dan gebeuren op het Tentoonstellingster rein. Maandag j 1. was daarvoor vastge steld en de luchtreiziger Herman Roden hof, ook als zoodanig te Amsterdam wel en gunstig bekend, zou om 4 uur zijn »Touwen los« doen booren. Op dat uur was het terrein vol en de omtrek overvol met menschen, allen met gespannen verwachting het oog gericht houdende op de plaats waar zich het logge gevaarte dat straks door het luchtruim zou zweven, bevond en dat onder de vul ling maar zeer langzaam in grootte wilde toenemen. Eindelijk het was al zes uur en reeds een drietal arbeiders, die bij het tn ge reedheid brengen van de ballon door de gassen waren bedwelmd, moesten worden weggedragen, waren door nog een drietal gevolgd, eindelijk naderde de vulling hare voltooing, en Nu ja 1 en - en toen scheurde de ballon van boven tot beneden. Voor de derde maal, zoo lang mij heugt, zouden we Maandag een luchtballon zien opgaan, maar evenals dè v rige keeren, eenige jaren geleden,lukte'tooknu weer niet. Luchtreizigers hebben hier geregeld pech. In de gevangenis te Singsin (New- York is Vrijdag voor de 23e maal een veroordeelde ter dood gebracht door mid del van electriciteit. Het was een neger, Barker genaamd, die zijn vrouw had vermoord. Hij bracht zijn laatsten nacht in gezelschap van ean geestelijke door, in gebeden, en werd daar bij plotseling overvallen door een stroom van 1840 volt, welke 70 seconden aan hield en waardooi hij onmiddellijk werd gedood. Een Amerikaan, kolonel Stone, heeft te Deadwood, in Zuid Dakota, het bedrijf van den scherprechter vervuld. Op zijn verzoek was hem namelijk door het gerecht toegestaan, den moordenaar van zijne vrouw, zekeren Brown, die ter dood veroordeeld werd, zelf op te hangen Om zooveel mogelijk toeschouwers te hebben, voltrok hij het vonnis in een dal omgeven door berghellingen, welke als amphitheateis dienst deden. Voor zijn vrienden had hy gereserveerde plaatsen. Hij had, na do misdaad, de», moorde naar tegen lynchers beschermd eu gezorgd, dat het recht zijn loop kon heb ben. Vandaar dat men ziju verzoek in willigde. Stone's gedrag in deze zaak wordt door de geheel9 streek zeer geprezen. Te Groningen zal in d9 plaats van den heer Oscar Carré, aan wieu vergun ning was verleend tot het geven van voorstellingen geduiende de maand Oc tober, waarschijnlijk komen het circus Pierre Althoff, dat thans te Wiesbaden is De kantonnale Raad van Zurich heeft besloten, de watei kracht van den Rijn en eventueel van andere stroomen te exploiteeren Het kanton laat de noodige inrichtingen bouwen en de verkregen kracht, voor zoover het bestuur die niet zelf behoeft, wordt aan particulieren ge leverd. Da Gravin de Miranda, die; toen zij nog Christine Nilsson heette, zooveel roem verwieif als zangere3, is nog in Zweden, haar vaderland niet vergeten. Toen zij onlangs te Stockholm de ten toonstelling bezocht, werden haar door een groote menigte ovaties gebracht. Te Upsala brachten de studenten haar een serenade, sn in antwoord daarop zong de Zweedsche nachtegaal die, gelijk men weet. volstreKt niet meer in T publiek optreedt, onzichtbaar achter haar open geslagen raam, een Zweedsch volkslied voor de jongelieden. In de gemeente Oost-Dongeradeel (Fr.) hebben het jongste hevige onweder en de daarmede g6paard gaande geweldige hagelslag groote schade aangebracht aan de te veld staande gewassen, Te Nijkerk o.a. wordt de daardoor aan een perceel koolzaad toegebrachte schade geraamd op niet minder dan f 300. De bliksem trof enkele gebouwen, in sommige waarvan dientengovolge een begin van brand ont stond, die tijdig kon worden gebluscht Evenals op andere plaatsen werden ook hier eenigen doodelijk getroffen, Na de buien konden op sommige plaatsen de hagelsteenen bjj hoopen worden opgeschept De oudste inwoner van Yarmouth, een man van goed m de negentig is de zer dagen overledeu, naar men vermoedt aan een te goed leven op zijn ouden dag. De oude man, die altijd zeer gezond was en veel kans scheen te hebben hon derd jaar te worden, had het ongeluk bij de Koninginnefeesten ontdekt te worden als „oudste bewoner van Yarmouth «moest in die hoedanigheid deelnemen aan feest malen enz en werd voorzien van allerlei „wat zijn leefcjjd toekwam." Hij had echter altijd in behoeftige om standigheden geleefd, en was nu, naar het schijnt niet sterk genoeg om de weelde te kunnen dragen, althans hij is plotse ling overleden. Op het eiland Texel neemt het bezoek van vreemdelingen allengs toe. Er zijn dagen waarop meer dan honderd personen van elders aldaar aankomen. Een goedkooper tarief op de stoomboot werkt het bezoek zeer in de hand. Te Groningen is een 3-jarig knaap je tengevolge van het laten vallen van een kan met koffie door zijn zesjarig broei cje zoo hevig vei wond, dat het aan de gevolgen is bezweken. Te Vucht is Zondagavond tijdens de kermis een jongen van 12 jaar met het hoofd onder een in vaart zijndon paar dentram geraakt. De knaap was terstond dood. Nog een tweede ongeluk viel dienzelf den avond voor. Een man, die aldaar op de kermis stond met den bekenden kracht meter „de kop van Jut" zag dat het toe stel niet goed kon werken, doordat het belemmerd werd door de takken van een iaarnaaststaanden boom. Hij klom in den boom om die takken te verwij deren, doch had het ongeluk er uit te vallen. Zwaar gekwetst werd hij opge nomen en naar het gasthuis gebracht. Zijn toeslaod was Maandag zeer zorgelijk Te Budel (N.-Br.) had de weduwe G. D. twee harer kinderen, een jongen en een meisje, thuis gelaten, terwijl zij even afwezig was. In dien tusschentijd schijnen de kinderen met een geladen pistool, dat in hun bereik lag, gespeeld te hebben met het ongelukkig gevolg, dat het meisje 3 jaar oud net schot in het gezicht kreeg en zeer ernstig ver wond is. Te Kalk (Pruisen) liggen 34 men schen ziek aan de gevolgen van het eten van het slechte vleesch, dat de thans ge vangen gehomen slager Esser heeft ver kocht. Een werkman, die aan de steen kolentip te Amsterdam werkte, viel in het IJ en werd levenloos opgehaald. De Parijsche koffiehuisbedienden sluiten zich aan bij de beweging tegen de fooien, waartoe die te Marseille den stoot gaven. Iu een vergadering op de Arbeidsbeurs, door ongeveer 1000 koffie- hu;s'o dienden bijgewoond, besloten zij, met de syndicale kamer vnn patroons te onderhandelen, over net afschaffen van het fooienstelsel en het verkrijgen van vast loon. Uit Zevenaar woidt gemeldt: Gedurende de laatste dagen worden telkens door passagiers van uit Nederland komende treinen bij de aankomst te Keu ien hunne portefeuilles vermist, Blijkbaar worden die reeds in de treinen ontrold, zoodat de politie meent in schuldigen te moeten zoeken de personen, die onderweg moeten instappen. Van verschillende rei zigers is ggldswaarde gestolen. De rijwielhandelaar J. S. Thedenga te Veendam, kocht van een zich teeke nenden J. Westen, een rijwiel voor j 35 Bij onderzoek door de politie bleek, dat het een gestolen wiel was van den rij wielhandelaar Sutman, te Nieuw Buinen en ook dat de dief niet heette „Westen" maar »Dost.« De dader, die bekend heeft, is, met een bij hem gevonden geladen revolver met 5 scherpe patronen, naar het huis van oewaring te Winschoten vervoerd Hoek. Huwelijks - voltrekkingen. 22 Juli. Jacobus Pladdet, 59 j., weduwn. öd Adriana Donze, 55 j., wed. Geboorten. 19 Juli. Geertruida, d. van Jan de Bokx en Licia IJzebaart. 20 Juli. Jan Arie, z. van Jan Levinus Plat- teeuw en Maatje Poppe. Maria Josephina, d. van Bernardus Franciscus van Opdorp en Isabella Judoca de Bruijn. 22 Juli. Cornelia Suzanna. d. van Hermanus Pieter de Jo ge en Clara Wolfert. 23 Juli Wilhelmina Pieternella, d. van Jacobus van Es en Cornelia de Bree. 27 Juli. Jelijntje Catharina, d. van Jan de Kraker en Pieternella van Doeselaar. 29 Juli. Adriana Willemina, d. van Willem Koster en Catharina Elizabeth Riemens, Overlijden. 26 Juli. Louis de Groote, 56 j., weduwn. uit het eerste huweljjk van Janna Nieuwelink en uit het tweede huwelijk van Geertrui Scheele. 28 Juli. Dingetje de Regt, 33 jwed. van Mari- nus Johannes Heinsdijk. Koewacht. Huwelijks - voltrekkingen. 27 Juli. Emilianus Misman. 32 j., jm. en Maria Joanna Haraerlinck, 24 j., jd. Geboorten. 18 Juli. Emile. z. van Dominicus Verschraegen en Amelia Fran cisca Strooband. 21 Juli. Rosalia, d. van Eduardus van Gremberghe en Leonie Marie Vlijminck. 30 Juli. Arthur, z. vao Josephus Steeuaert en Christina Maria Gijsel. 31 Juli. Petrus, z. van Augusti- nus Aper en Maria Louise Antheunis. Zaamslag. Huwelijks - aangiften. 22 Juli. Jozias Kolijn, 23 j., jm en Anna de Jonge, 20 j., jd. Coruelis Adrianus van der Hooft, 29 j., jm. en Cornelia de Krijger, 20 j., jd. 29 Juli. Coruelis van de Velde, 25 i., jm. en Anna Dieleman, 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkiDgen. 22 Juli. Mels Dees, 23 j., jm. en Leintje Sara van Driel, 24 j jd. Geboorten. 21 Juli. Franpoise, d. van Cornelis Dueiink en Janna Bolleman. Ja coba Cornelia, d. van Willem Klaassen en Elizabeth Klaassen. Overlijden. 23 Juli. Adriaan van Doorn, 3 ra., z. van Anthouie en Jozina de Lijser. 25 Juli. Pieternella de Putter, 75 j„ wed. van Levinus Faas. Ruiten verantwoordelijkheid der Redactie, Mijnheer de Redacteur Toen ik in het vorig nummer uwer courant van het ongeluk las, dat onlangs tus schen Zaamslag en hier gebeurde doordat een vóór een rijtuig gespannen paard voor een wielrijder schrikte, kwam de vraag bij mij opof het met het oog, op die tallooze fietsen, die als uit den grond verrijzen, niet meer dan tijd wordt, om evenals op Walcheren, zoo ook in onze Provincie, eene verordening in te voeren, waarbij op straf van boete aan wielrijders verboden wordt, om een rij tuig voorbij of achterop te rijden? Meer dan eens heeft ondergeteekende door een wielrijder met paard en rijtuig in gevaar verkeerdwant daar gelaten enkelen, die voorzichtig genoeg zijn, om geen rijtuig voorbij te rijden en den mede mensch niet in gevaar te brengen, zoo toonen toch de meesten, dat het hun al bitter weinig scheelen kan, of hun mede menschen den nek breeken of met paard en rijtuig in een sloot terecht komen? Men is dus aan de willekeur der wiel rijders overgeleverd, of zij een rijtuig voorbij willen rijden of niet. En aan die willekeur, waaraan men blootgesteld is, dient waarlijk, en hoe eerder hoe lie ver, een einde te komen, of moet het zoolang duren, tot op zekeren dag deze of gene door een fietsrijder armen en beenen breekt? En zullen rijtuigen nog langer aan dergelijk gevaar blootgesteld worden Dat dan zij, die geroepen zijn, voor het belang onzer ingezetenen en voor alle medemenschen te waken, de hand aan de ploeg slaan, om hier een verordening te verkrijgen, opdat der gelijke ongelukken voorkomen worden. En die verordening behoort hierop neer te komen, dat geen wielrijder een nade rend rijtuig voorbij rijden, noch zonder voorafgaande duidelijk verstaanbare waar schuwing achterop rijden mag. Wordt deze verordening niet ingevoerd, dan zal men, het kan niet anders, vroeg of laat van ernstige ongelukken hooren. Moge onze Gemeenteraad de zaak niet gering achten, maar ze als punt I op de Agenda stellen. U dankzeggende van de opname. Uw abonnè. Axel, 6 Aug. 1897. Wij maken den geachten inzender opmerkzaam op art. 36 der Alg. Politie verordening in de gemeente Axel het welk aldus luidt: De voerlieden of de geleiders van aangespan nen honden, hokken of geiten, alsmede de berijders van vélocipèdes, doch deze alleen op daartoe kenbaar gemaakt verlangen van voerman bereider of geleider, moeten bij net tegenkomen en het voorbij rijden van paarden hunne dieren of voertuigen tijdig doen stilstaan en zich aan de zijde van den voorbijrijder naast hunne dieren of voertuigen plaatsen. Zij mogen zonder tijdige waarschuwing geen paarden voorbij rijden. (Red) Geachte Redacti In een Duitsch tijdschrift heb ik, als ik mij goed herinner, iets gelezen, dat in deze bijna ondraaglijk warme dagen velen, die op het land werkenten goede kan komen, en daarom wensch ik dat hier mede te deelen. Moet men in de brandende zon op het land of elders arbeiden, men legge een versch koolblad op het hoofd en de pet of hoed er overheeneu het hoofd zal koel blijven. Het middeltje is doodeenvoudig en voor ieder verkrijgbaar. En dan nog wat. Het kan misschien zijn nut hebben, om hier nog eens te herinneren, dat het zoo noodig is, om de trekhonden in deze hitte, teekens wat te laten drinkenen moet men stil houden, ze ZOO mogelijk, in de schaduw te leggen. Een en ander wordt maar al te zeer vergeten, om van de mishande ling der dieren niet te spreken. Met dankzegging voor de plaatsing X. Axel, 6, 8. 1897. Aan allen die hebben mode- ligewelkt en blijken van belang stelling gaven bij mijne benoeming als lid van den Gemeenteraad betuig ik mijnen hartelijken dank. Axel, Aug. '97. P. DEKKER Fz.

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 3