Gemengd Nieuws. - De Minister van Buitenlandsebe Zaken, de beer de Beaufort, heeft gisteren bezoeken afgelegd bij de te 's Gravenhage geaccrediteerde gezanten der vreemde Men verneemt dat bij den sultan van Koetei het voornemen zou bestaan het volgende jaar naar Nederland to ko men en zijn bezoek te doen samenvallen met de feesten ter gelegenheid van Ko ningin Wilhelmina. In het Oosten der provincie Gro ningen zijn verleden jaar een aantal pa trijzen overgebleven, zoodat men mocht verwachten, dat de wildstand dit jaar bij zonder gunstig zou zjjn. En toch ziet men slechts enkele vluchten patrijzen. In den regel zjjn ze twee bij elkaar, het geen om dezen tijd van het jaar beschouwd wordt als een zeer ongunstig teeken, want het zijn dan oude vogels, wier nes ten zijn vernield of wier jongen zijn ge storven. Met de langdurige droogte ontstonden in den kleibodem vele en diepe scheuren, en het is niet onmogelijk, dat vele jonge patrijzen daarin zijn geraakt en van koude en honger zijn omgekomen. Ook wilde eenden zjjn er zeer weinig. Hazen krijgt men evenmin veel te zien. Deze moeten echter nog al talrijk zjjn in den Kroocpolder en dan stadspolder. De afgetreden Ministers met hunne dames vertenigden zich gisterenmiddag aan een diner in het Oranje-Hotel te Scheveningen. Op het aanstaand internationaal congres tot bestrijding van het alcoho lisme, in September te Brussel te houden zal ook de Nederlandsche Regeering ver tegenwoordigd worden. De verkiezingsgeruchten beginnen reeds op te duiken. Naar men ons be richt zouden er stappen gedaan worden om mr. S. van Houten candidaat te stel len in district VI te Amsterdam. Daarentegen noemt de Amst. Ct. den heer W. J. Geertsema, en wel naar aan leiding van het f9it, dat de heer Cremer, Minister van Koloniën, niet voornemens is zich in dit district weder verkiesbaar te stellen, In eene vergadering van den Christe- 1 ijken-Historischen Kiezersbood voor de vaciure Cremer zijn voorloopig candidaat gesteld de heeren: J. H. van Hasselt, Oost-Ind. ambtenaar; G. van Herwaarden en Mr. H. Verkouteren. (N. v. d. D.) - Te Enschede heeft de Liberale Kies vereeniging met atgeraeene stemmen tot candidaat gesteld de Heer Mr. N. G. Pier son, die de candidatuur heeft aangenomen. De Volkskiesvereeniging aldaar heelt candidaat gesteld den Heer W. P. G. Hels dingen. De R. K. kiezersvergadering stelde voor loopig den Heer J. H. ter Veer, te Gro ningen. De nieuwbenoemde Minister van Ko loniën, de Hoer Cix-ir.fr, zal, naar gemeld wordt, zijne betrekkingen van Commissa ris generaal voor de Parijsche Wereldten toonstelling en vaa Commissaris van de Indische Paketvaart maatschappij neerleg gen. De Prinsen van Koetei werden Woensdag ontvangen door den Minister van Koloniën, den Heer Cremer, aan diens Depaitement. Na afloop daarvan brach ten zij een bezoek bjj den afgetreden Mi nister, den Heei Bergsma. AXEL, den 6 Augustus 1897. Woensdagavond is alhier een wielrij dersclub opgericht, welke aanvankelijk reeds 12 ledeu telt, welk gelal spoedig zal vei meerderen. Het lokaal der club is gevestigd in „Het wapen van Zeeland* bij den heer P. Koole. Het bestuur be staat uit de heeren C. P. Miojon voor zitter. A, E. C, Kiujjsso secietaris M. L van Vessem penningmeester en A. Lau- wens captain. Het voornemen bestaat om binnen kort te beginnen met het doen vin clu'otochtjes. In den afgeloopen nacht is de blik sem geslagen in do scbuur van dan land bouwer C. Melkebeeke te Overslag Wacb tebeke. De schuur met al het zich daarin bevindende werd een prooi der vlammen Het examen van de leerlingen aan den ambulanten cursus in hoefbeslag zal een aanvang nemen Maandag 16 Aug. a. s. en duren tot Zateidag d. a. v. De examens worden afgenomen te Mid delburg. De commissie bestaat uit de heeren Th. G. van Rjjssel, districts-veearts te Dordrecht, voorzitter; J. de Vries, Rijks- veeaits te ZaltbommelW. A. H. van Horsen, onderwijzer in het hoefbeslag aan de veeartsenijschool te Utrecht; een wacht meester hoefsmid, aan te wijzen door den Minister van oorlog; G. A. Vorsterman van Oyen, algem. secr. der Mjj., secretaris. (Tem. Ct.) PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. ZONDAG Voorm. 9 ure Nam 2 ure. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Herv. Gemeente. 8 AUGUSTUS 1897. Leeskerk. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Kerk A. Ds. C. J. Kaptejjo. Ds. C. J. Kapteijn. Kerk B. Leeskerk. Ds. A. Stealing. Hollandscbe viscü in Engeland. In de Londensche wijk in Whitechapel is een Israëlitische familie vergiftigd door het gebruik van karper. Drie weken ge leden had de vader eene partij visch ge kocht, waaronder wat Pruisische karper die, naar men geloofde, uit Holland af komstig was. Den dag na het gebruik werd de geheele familie zwaar ziek, hoe wel, volgens de Sun, naar het schijnt enkel de rader en de zoon van den kar- pei hadden gegeten. Na geneeskundige behandeling herstelden de zieken slechts de vader en de zoon bleven lijdend. De eerste was op den weg der beterschap, miar met den zoon wilde het niet vlot ten. De geneesheer verklaarde, dat er iets niet in orde was aan de rechterzijde van de maag maar voordat hij de ziekte met succes kou bestrijden, overleed de jonge man. Den volgenden dag stierf de vader ook, maar niet direct tengevolge van de vergiftiging. Volgens den genees beer was de zoon overleden aan een or ganische ziekte, ontstaan na het eten van visch, en de vader aan een oude kwaal. De dokter veronderstelt, -lat de visch, die het onheil heeft aangericht, zeil vergiftigd was. Naar aanlpiding van dit bericht schrijven de heeren Gebr. Dil, te Koog aan de Zaan, aan het Hb),. dat. tengevolge van dit voorval, thans bij Engeisohe Israëlieten een vooroordeel bestaat tegen Hollandsche zoetwatervisch, zoodat men veilig zeggen kan, dat zij op het oogenblik in Engeland onverkoopbaar is, en zij vragen ot het niet wenschelijk zou zjjn, dat van re geeringsw6ge een onderzoek werd inge steld, om uit te maken of de visch uit Duitschiand of Rusland is aangevoerd of bedorven was, of bij bet vangen door ver gif bedwelmd. Wenschelijk is het. dat men niet trachtte een ODzer smakelijke zoetwatei- visschen een smet aan te wrijven, die onverdiend is, gelijk men eenige jaren geleden eveneens heeft beproefd te doeD met de Zeeuwscho oesters. Deze zijn destijds van allen blaam gezuiverd door een grondig onderzoek.* (N. v. d D.) Engeland en den Vrijhandel. De opzegging der beide handelstractaten blijft de aandacht der Europeesche pers in hoohe mate trekken. Wonder is dat niet. Want zoolang geen zekerheid be staat ten aanzien van do bedoelingen der Britscbe regeericg, blijft er ruimte voor het vermoeden,dat in Engeland het groote beginsel, dat nergens grooter zegepraal behaalde dan daar, zal worden prijsge geven, Wij voor ons deelen die sombere op vatting allerminst. Wel zou het vei keerd zijn geen acht te geven op de kiaagtonen over de veroveringen welke de Duitsche nijverheid op die van het Britsche rijk heeft gemaakt. Maar met meer nederig heid dan men van Engelschen gewoon is werd de vinger op de wond gelegd, en geconstateerd dat als de toestand anders is dan men die zou wensc en, de En- gelscbe nijverheid zelve schuld heeft, dat aan do eene zijde d9 opleiding der industrieelen minder goed is dan in Duitsch land en dat daarnaast een gebrek aan gebrek aan plooibaarheid bestaat, een weerzin om zich te schikken naar de eischen der afnemers, met, wier smaak men geen rekening wil houden. En zeker was er nergens sprake van een krachtige beweging, om het proef houdend gebleken stelsel te verlaten, om zich te laten meeslepen door de protec tionistische strooming welke in zoo groot deel der overige wereld steeds krachtiger wordt. Van daar dat menig vrijhandeiaar juicht over de daad der Engelsche regeeringen daarin niet een bedenkelijken terugtred, maar wel een overwinning van het vrij- handelst.elsel ziet. Tot de bladen, die zoo oordeelen be hoort Le Temps, welk orgaan een belang rijke beschouwing aan de groote gebeur tenis wijdt. Terwijl andere Fransche bladen, onder den invloed van een bekrompen chauvi nisme, voor alles oog hebben voor de ge volgen welk een Engelsche-Duitsche tarievenoorlog voor den erfvijand zou hebben, toont het groote blad te begrij pen dat als EDgeland protectionistische neigingen kreeg, Frankrijk daaronder niet minder zou lijden, en welk een ramp dat voor de Fransche nijverneid zon zijn, stelt het blad in het licht door de vol gende cijfers. Van den Franschen uitvoer ad 8055 miljoen, vindt een waarde van 1033, dus meer dan 1/3, haar weg naai Engeland, terwijl de invoer uit dit land naar Frankrijk op een totaal van 3440 slechts 511, dus nog geen 15°/0 bedraagt Het blad zou daarom van een zegepraal van het protectionisme in Engeland een geweldige, crisis voor de Fransche nijver heid verwachten. Maar het blad koestert geen vrees wijl de opzegging, wel verre van een protectionistische!) achtergrond te hebben, veeleer een nieuwe hulde aan het vrijbandelstel is. Terugkeer tot dit stelsel wordt door Le Temps ook voor Frankrijk de aange wezen weg geacht een merkwaardig oordeel voor een blad, dat bekend staat als de warmste verdediger van het kabi net van Meline, den Franschen protec tionist bij uitnemendheid. Het blad wijst er op dat tegenover de droomen van een pan Amerikanisme een ander niet minder bëlangri)!; streven be staat, het Britsche imperialisme, dat een de wereld begeerschende Unie van alle deelen van het Britscbe Rijk wil vor men, een Unie, welke in en aan zich zelf genoeg heeft, En in dat stelsel zal slechts een geringe plaats open blijven voor de Fransche nijverheid. Een zoo warm pleidooi voor den vrij handel in een Fransch legeeringsorgaan dat is op zichzelf reeds een verblijdend gevolg van het besluit dei Britsche re geering. - Voor eenigen tijd heeft een negerin Mej. Emma Wakefield, in N. Amerika, na aflegging van examen, de bevoegdheid ver kregen in den Staat Lousiaua de genees kundige practijk uit te oefenen. Het is zeker wel de eerste vrouw van het neger ras in Amerika, die aldaar practiseert. De koster van de St.-Pieterskeik te Sevilla, die in hechtenis genomen is in verband met de vondst van Ijjken in een gewelf dier kerk, heeft een 50 jarige ambts vervulling achter den rug. De lijken, welke men vond, werden, geljjk reeds bo. richt is, door hem natuurlijk tegen be taling op eigen hand in de kerk be graven. Hij heeft verklaard, dat hij vol strekt geen uitzonderirg was en dat de kosters van andere kerken zich op ook op die wijze een bijverdienste verschaften. Nabij Velsen is Dinsdagmiddag de 65-jarige P. Veldhuis, uit Heemskerk, on der den stoomtram geraakt. De ongeluk kige was terstond dood. De stoomtram HelderHuisduinen is Maandagavond laat aan een groot ge vaar ontkomen. Bjj den laatsten rit naar Huisduinen bemerkte de machinist, dat op het duin, even voorbij de batterij Kaap- hoofd, iets op de baan lag. Door uit alle macht te remmen, wist hg den tram nog tot staan te brengen, voordat de versper ring was bereikt. Het bleek klein spoor te zjjn, in gebruik bij werkzaamheden aan de zeewering, hetwelk dwars over de tram rails was gelegd, met het kennelijk doel, den tram te doen ontsporen. Indien dat gebeurd was, zouden machine en wagens van het duin in de diepte gestort zjjn. De Directie looft eene belooning van f 100 uit voor het aanwijzen van de daders. Marie Seebach, de beroemde tooneel speelster, is Woensdag, na een kortston dige ziekte, te St. Moritz overleden. In de Russische stad Ljubim heeft een groote brand 200 buizen, een kerk, een gasthuis en verscheidene gemeentege bouwen vernield. Honderden menschen zijn daardoor dakloos en zonder verdien sten. Aan het postkantoor te Deventer kwam een brief aan uit Duitschiand, met het volgende adres Aan den heer nam is rag vergeten, wont Aan den Hek van den Maart, ik men en hoek Smeestraat, hij is kuper en handelt met waag schroef- kaarraderen te Deventer. De brief is aan het goede adres terecht gekomen. De afzender had 19 jaren ge leden zaken gedaan met de firma Huininck te Deventer. Te Well (Limburg) wilde Zaterdag avond zekere P. v. B., uit Helmond, die met nog eenige stadgenoot en te voet naar Kevelaer zou gaan, op een hooizolder overnachten. Ongelukkigerwijze viel v. B„ toen hij zich wilde ter ruste leggen, door een gat en werd daarbij zoo ernstig ge wond, dat hg kort daarna is overleden. Door twee Duitsche badgasten van Borkum is de vorige week een zeehonden jacht ondernomen op de Eems. Verschei dene dieren werden door hen bemachtigd, waaronder zeer traaie exemplaren. Te Assen is gevankelijk binnenge bracht een koopman uit Weerdingerruond die zich beeft schuldig gemaakt aan op lichting van een rijwiel ten uadeele van Jen Heer Sultman, te Nieuw Buinen. De spoorwegbrug te Baden bjj Wee nen, welke door de overstrooming zwaar beschadigd werd. is Donderdag ingestort. Het verkeer over die brug was al sinds Vrijdag gestremd. Te Aussee zijn 15 bruggen vernielden 17 huizen ingestort. Men is druk bezig met het wegrui men van de ingestorte spoorwegbrug over den Adour bij Tarbes. De bouw van de nieuwe houten brug op palen vordert goed maar het verkeer zal toch nog in geen zes weken hersteld zijn. De toestand van al de gewonden gaat langzaam vooruit. Uit het „Kantonaal Museum* van Waadtland te Lausanne zjjn een aantal kunstwerken en andere voorweipen van groote waarde gestolen. Te Zevenbergen is Dinsdagmiddag op een perceel weiland nedergedaald de luchtballon Wilhelmina welke opge

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2