No. 1142. Zaterdag 7 Augustus 1897. 13e Jaarff. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen F. DIELEMAA, AXEL. Buitenland. 20 FEUILLETON EEN VERHAAL UIT VIRGINIA. Binnenland. 1AIMT. Dit Blad verschuilt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar olaatsmimte berekend. Plaatsing 3/2 maa Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- e i Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Belgische Kamer heeft met 97 tegen 17 stemmen de wet op de belasting op suiker en thee aangenomen. Dinsdag hebben 2000 mijnwerkers in de Borinage den arbeid hervat. Faure, die op het oogenblik weer een reis door eenig9 departomenten maakt, hield te Valences een redevoering, waar in hij het particulier initiatief aanspoorde alles te doen om de landbouwcrisis te boven te komen, In verband met deze reis heeft de po litie een huiszoeking gedaan bij enkele bekende anarchisten. Te Romans, waar de president verwacht wordt, had zulk een huiszoeking tot gevolg, dat niet min der dan 25 KG, chloraatpoeder werd ont dekt. Twee anarchisten werden gevangen genomen. In Fiankrijk heeft het Russische volks lied de laatste jaren zooveel burgerrecht verkregen, dat men het speelt, ook daar waar het geen zin beeft, zoo o. a. bij het bezoek van Faure te Orange, waar hij de bekende voorstellingen kwam bijwonen Om nog niet bekende redenen heeft men daar het Russische lied zoo hard mogelijk uitgefloten, zoo zelf dat de gen darmerie tusschenbeide moest komen ont de orde te herstellen. Daar sir Wiltrid Laurier, de Cans dee- scbe premier, zooals meer van zijn land genooten, van Fransche afkomst is, had men te Parijs besloten, hem een feeste lijke ODtvangst te bereiden. Deze had Maandag plaats en bestond in een ban quet. Het feit dat zijn invloed decommer cieele moeilijkheden tusschen Engeland Een der gevangenen was een rijzig man wiens rijke uniform de oplettendheid en hebzucht der Indianen opwekte, want menige band strekte zich reeds begeerig uit naar het gescheurde borduursel en het gouden galon, dat zijn rooden wapenrok rijkelijk versierde Zijne houding was stout en onversaagd, hoewel omzichtig en waakzaam, en hij trok zijn verpletterden hoed in de oogen, om den blik van de woeste menigte, die hem uitjouwde, te ontwykenzy trachtten door hun ge schreeuw hunnen gevangene te verschrik ken. wiens uitdagende kalmte zij bewon derden, doch voornemens waren te storen Zijn medgezel was kleiner van gestalte en zoo zwak en uitgeput, dat het bijna onmogelijk scheen, dat hij den stroom van smaad en bedreiging, die bem overviel, zou kunneu weerstaan. Hij leunde bijna machteloos op den arm zijns vriends, en ademde moeielijk, dikwerf als met groote pijn naar zijne zijde voelende doch niet tegenstaande al die lichamelijke afmatting was de houding van den gevangene vol maakt kalm. Philip zag met aandoenin gen van afgryzen en walging, met welk eene verwoedheid de oogen der Wilde aau hunne slachtoffers hingen. Toen zjj en Duitschland in het leven geroepen, maakte hem nog een beetje populairder. Faure schonk hem liet grootkruis van het Legioen van Eer. De werkstaking der Engelsche metaal bewerkers is de laatste dager; zeer uit gebreid, en omvat nu ruim 44000 man. Er is sprake van dat de bond zal be sluiten, dat zij die aan den arbeid blijven 3 b. in de strijdkas hebben te storten, Vorst George van Schaumburg Lippe. die tengevolge van de scheidsrechterlijke uitspraak van den koning van Saksen, genoodzaakt was het regentschap over het vorstendom Lippe-Detmola over te dragen aan den graaf Ernst van Lippc- Biesterfeld, heeft, zooals uit Berlijn wordt gemeld, een bezwaarschrift gezonden aan den Landdag van het vorstendom tegen de eventue&le opvolging door de zoons van graaf Ernst. Hf] beweert, dat dez9 zijn gesproten uit een huwehjk, dat bem van de troonsopvolging uitsluit. De graaf heeft eeoe gravin gehuwd, die niet tot den hoogen adol behoort. De Landdag zal met dit protest waar schijnlijk geen rekening houden, daar het te vooizien is, dat graaf Ernst door den Landdag het erfopvolgingsrecht zijner zoons zal laten goedkeuren. Djevad Pacha haalt leuke dingen uit. Hij heeft de vyf vlootvoogden der Europeesche eskaders op een groot feest maal genoodigd. Of de heeren deze invi tatie aannamen, wordt jammer genoeg niet gemeld. Telkens worden teekenen waargenomen welke zijn te beschouwen als eene be vestiging van het bestaan van een ver drag tusschen Turkije en Roemenië. Zoo zal, naar thaDS wordt gemeld, Grumb kew-pacha, op reis naar Rerlijn tot bij woning van de manoeuvres en tot over handiging van een brief aan keizer Wil helm, eenige dagen bij koning Karei ver toeven. Van het Britsche garnizoen te Malta zijn 450 man naar Kreta gezonden, waar zij Dinsdag aankwamen, en naar Kandia bestemd werden. Kroonprins Konstanlijn zal tot het sluiten van den vrede bij het leger blij ven en dan naar het buitenland vertrek ken zonder Athene aan te doen. Yan de andere Grieksche officieren zullen er vijf tig voor den krijgsraad worden gebracht De berichten over de houding der Al- baneezen luiden steeds ongunstiger. De vorige week zijn bijna tegelijkertijd 7 blokhuizen op Servisch gebied aange vallen, de Albaneezen l6den eenige ver liezen en werden door de Servische troe pen gedwongen terug te trekken. De ambassadeurs besloten de Porte te wijzen op het gevaar dat in een dorge- lijken toestand schuilt. De hoop, dat het vredesverdrag nu Zaterdag geteekend zou zjjn, bleek ijdel, Tewfik pacha vond den hem voorgelogden tekst best, maar had toch allerlei kleine aanmerkingen. hen aan afzonderlijke staken gebonden hadden, wachtten zij eenige oogenblikken om met elkander te raadplegen. Het gevolg van de beraadslaging was, dat zij Philip onmiddellijk geboden, zich bij hen te voegen. Hy stond nog met zyn onverbonden arm aan de deur van de wigwam en gehoorzaamde dadelijk den bode, die zij hem gezonden hadden, om hem folterplaats te voerendoch niemand bond hem, hij mocht ongestoord en bijna onopgemerkt tegenover de folterpalen zij ner Landgenooteu blijven staan. Philip kon hun lyden bijna niet aanzien, en keer de zijn hoofd af; doch toen hij zyn naam met eene zwakke stem door den afge- matten gevangene hoorde uitspreken, be gaf hij zich haastiglijk tot hem, en werd hierin door de omstanders niot verhin derd. »o, Mr. Morton zeide Philip, „ik her kende u niet, het srnart mij u hier te zien." „Neen laat het u niet grieven, Philip want mijne uren z£u geteldmoge het Gode slechts behagen, dat ik niet langer die folteringen lijde Ik stond van raiin ziekbed op, om onze ongelukkige Land genooten by te staan, en werd, zoo als gij ziet, gevangen genomen doch ik moet u, terwyl ik dit nog kan, de goede tijding mededeelen, dat uw vader in veiligheid is. Ik zag hem en zijne familie in James town op den avond van den moord. Zij zijn daar buiten eenig gevaar. De Ministerraad heeft Maandag langs schriftelijken weg de Koningin-Regentes met Haar verjaardag zijne gelukwenschen De bureau-tijd aan de Departementen Aldus is dit Henry Randolph's zoon zeide Morton's medgezel. „Wel, mijn jongenhot spijt mij u in dit geval te zienmaar zij zullen u geen leed doen neen, geloof mij, zy zullen een krijgsman ran u maken, en gij zult den Koning en de kolonie nog kunnen helpen. Hebt gij geen mes by u want deze luidruchtige duivels zouden mij niet hinderen, indien ik die banden maar kon lossnijden. Kom nader, jongen en bewijs mij die dienst." Philip's hart was van vreugd en dank baarheid overstelpt, aldus de zekerheid te hebben, dat de hem zoo dierbareD in vei ligheid waren hy voldeed echter aan het verlangen van den gevangene, en gleed een klein knipmesje zoo behendig in diens zak, dat het door de Wilden niet opge merkt werd. die bazig waren de folter vuren in gereedheid te brengen. »William Morton U zeide zyn medge zel, „als gij verstandig zyt, zult gij wal van dat poeder nemen, waarvan ik u ge sproken hebdat zal er u spoedig uit helpen, daar sta ik u borg voor op mijn woord en daar dit alleen dienen kan om uw lyden te verkorten zult gy er dus nog beter kunnen afkomen, dan ik had durven hopen. „Ik verzeker u, Kapitein Prestonzei de zyn vriend, in heesche en afgebrokene tooneu, >er is geen hoop voor onsgij zoudt beter doen te bidden, dan u in een zoo bedriegelijk plan toe te geven. Trot seer da wreedheid van dien wilden hoop eindigde voor deze gelegenheid tegen 12 uur 's middags. De liberale kiesvereenigingteZutphen heeft definitief candidaat gesteld het af getreden lid, Mr. H. Goeman Borgesius, Minister van Binnenlandscbe Zaken De heer Goeman Borgesius had bereids bericht, dat hij zich eene eventueele can didatuur zou laten welgevallen. De uitslag der Dinsdag gehouden stemming voor de Tweede kamer was als volgt Leeuwarden Gekozen dg heei H. Pyt- tersen (lib. aftr. lid voor Schoterland) met 1943 van de 3611 stemmen. De beer Ds. Bax (soc.) kreeg 1668 stemmen Winschoten. Gekozen de heer B. L. Tydens (rad. protect.) aftr. lid voor Wia schoten met 2233 van de 4402 uitge brachte stemmen. De heer H. van Kol (soc.) verkreeg 2169 stemmen. Te Scherpenisse(Zeeland) zou dezer dagen de Gemeenteraad een telefonist aanstellen, waartoe vier sollicitanten zich hadden aangemeld. Alvorens daartoe over te gaan, achtte de Raad het echter voorzichtig nogmaals de kosten te berekenen, en men bevond toen, dat de gemeentekas er meer nadeel dan voordeel van zou hebben. Daarop werd besloten toch maar geen telefoon kantoor op te richten, ofschoon eenige maanden geleden met algemeene stem men daartoe wel besloten was. De berichtgever meldt er niet bij hoe het komt dat men diezelfde berekening niet- reeds een paar maanden geleden had kunnen maken, alvorens sollicitanten op te roepen. (N. v. d. D.) niet, gij zyt hulpeloos waarom niet als Christenen ons aan den wil van den Al machtige onderworpen Hij heeft ons die beproeving opgelegd, zonder twyfel opdat wij Hem zouden ver heerlijken. En wat het middel betreft, dat gij mij voorsteld om mjjn lyden te verkorten, ik zou het niet gaarne willen aanwenden er zal mij niet meer opgelegd worden, dan ik dragen kan Gods wil geschiede Kapitein Preston antwoordde ernstig „Ik heb n mijn besten raad gegeven, Mr. Morton en daar gij dien verwerpt, moet ik mijn plan volgen, en wat voor mu zei ven wagen doch om den wil van dien knaap zou ik kunnen wenschen den stam van die geelkoppen te kennen. Hoor eens jongen wilt gij uwe kans wagen en vluch ten Dan maar eenige goede slagen op dia deugnieten en wy zullen het in een oogwenk klaar spelen volg my, jongen 1 als hij de vryheid liefhebt.* ►Ik heb eene zuster, die gsvangen is, en ik kan haar niet verlaten," antwoord de Philip bedaard, die achteruit ging om de jongens en kinderen te ontwijken, die brandstof en puin om den paal ophoopten. Wordt verrolgd.)

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1