Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. ilLirktherichtcn. den landeigenaar. Het bestuur oer Vereeciging tot be strijding van Knoeierijen in den Boter en Kaashandel bestaat uit de heeren C. Veth, voorzitter, te DelftH. F. Bult man, te Haarlemmermeer; - H. H. Lu gard, te Deventer; A. G. Heineken, te AmsterdamD. Buisman, te Leeuw arden Dr. K. H. M. van den Zande te HoornC. H. HummelincK, te Vlaardingen H. D. S. Hasselman, te Utrecht; J. Rinkes Borger, eere-lid, te 's Gravenhage - J, A. Bos, secretaris penningmeester, te Leiden. Aanmeldingen vooi lid of Donateu!' richte men bij voorkeur aan het adres van laatstgenoemden Heer J. A. Bos, te Leiden. AXEL, den 3 Augustus 1897. De verjaardag van onze Koningin-Re gentes is alhier met meer dan gewone opgewektheid gevierd. Tal van vlaggen wapperden en des avonds toen „Con cordia" op do markt een concert gaf, was het prettig druk in de omgeving en werd er dapper geschoten. Zou er tegen 31 Augustus niet een meer geregeld feestje op touw kunnen gezet worden, dat ieder jaar op den ver jaardag van koningin Wilhelmina werd herhaald Zondagavond toen eenige personen dia een bezoek aan Zaamslag hadden gebracht, per rijtuig huiswaarts keerden schrok het paard van eene voorbijgaande velocipede, met het gevolg, dat paard en rijtuig van den hoogeu {dijk rolden, de personen natuurlijk met zich voerende. Daar het ongeval op de hoogte van de hofstede van den landbouwer De Klerk plaats had, moet het verwondering wek ken, dat de zich in bet rijtuig bevin dende personen er met den schrik en enkele onbeduidende kwetsuurtjes af kwamen. In de maand Juli werden door het rijkstelephoonkantoor alhier behandeld 362 telegrammen, waarvan ontvangen 187 en verzonden 175. De ontvangst bedroeg ƒ77,01. Aangaande de aanranding van eene vrouw te Veenwouden (Fr,) wordt aan het .,N. v. d. D." geme'd, dat de dader thans is opgespoord, door middel van de gevonden voorwerpen (zijn sigarenkoker en pijp), welke door zijne moeder als het eigendom van haren zoon werden erkend De jonkman zelt heeft daarop volledige bekentenis afgelegd. Het pak kleedingstoflen is op zijne aanwijzing teruggevonden. Hij is in ver zekerde bewaring genomen. Bij het hevig onweder van Woens dagmiddag te Ruurloo, trof de bliksem „Het Langenberg," bewoond door den Heer Enzerink. In den stal werd esne koe zoodanig verbrand, dat het dier af gemaakt moest worden, In eene kamer werd een gat in den schoorsteen geslagen en de daarvoor hangende spiegel verbrij zeld, en in de keuken werd een boven het vuur hangende pot vernield. Te Breedevoort brak Woensdag avond een felle brand uit bij den zadel mak9r Elsinkhorst. De bewoners van het huis waren reeds allen te bed en konden slechts met moeite gewekt worden. Het huis en de inboedel, welke geheel zijn verbrand, waren verzekerd. De oor zaak is onbekend. Te Rosmalen (N.-Br.) is Donder dagavond de herberg »de Schaapskooi met twee huisjes afgebrand. Vier gezin nen zijn daardoor zonder dak De Bosschenaar Louis van Deursen heeft Dinsdag voor de vijftiende maal een menscben leven gered ditmaal was het een 9-jarige knaap, die reeds in zin fcepden staat in de haven aldaar lag. Te Munnekmnoer (Gr.) is een kind dat eene koe moest noeden, dooi den bliksem gedood. Te Winterswijk is een perceel van den heer F. H. Lindenhovius, waarin eene koffiebranderij en rookerij wordt uitge oefend, door brand geheel vernield. Ge lukkig was de wind gunstig, waardoor de belendende woonhuizen behouden zijn gebleven. Alles was verzekerd, de oorzaak is on bekend. Een voddenraper in de Parijsche voorstad Nanterre heeft dezer dagen bij het uitzoeken van zijn voddeo een papier met effecten ter waarde van 30.000 francs gevonden. De brave man deed wat zijn plicht was. Hij bracht het verloren kapi taal naar de politie en deze had spoedig den eigenaar opgespoord. Eon soldaat die te Orleans voor een krijgsraad terechtstond wegens de sertie in vredestijd, heelt zich in een plotselinge opwelling van drift laten ver voeren om den President van den krijgs raad zijn kepi naar het hoofd te werpen Hij werd deswege on middellijk ter dood veroordeeld. De makker, die met hem was gedeserteerd, kwam vrij met 2 jaren gevangenisstraf. De dieven van de ingeönte konij nen uit het gasthuis van Aubervilliers (Parijs) ziju thans gevat, Zij hadden al verscheidene van de gevaarlijke dieren te St, Ouen verkocht, maar door de be richten in de bladen waren de koopers gewaarschuwd en door hunne aanwijzing kwam men de dieven op 't spoor. Te Weenen is een steiger aan de Schwarzenburg-brug ingestort. Vijftien werklieden vielen in het water, slechts eeo van hen kon gered worden. Bij het schijfschieten van een onzer ooi logsschepen hebben eenige wandelaars nabij de Toxelscbe duinen de vorige week veel gevaar en angst doorgestaan. Eenige kogels vielen namelijk zeer ver uit ae richting, op nog geen 50 Meters van de wandelaars, neer en maakten toen nog diepe groeven in het zand. Ter voorkoming van brand door broeiing van het hooi doen tegenwoordig te Loosdrecht de brandmeesters met een brandijzer boringen in de hooibergen, om op die wijze den warmtegraad van het hooi te weten te komen en overal, waar gevaar dreigt, tijdig de noodige maatre gelen te kunnen nemen. Te Berlijn heeft weder een politie beambte terechtgestaan, wegens mishande ling van een arrestant. Hij had een man dien hij wegens vermeend onordelijk ge drag wilde meenemen naar het bureau, een trap tegen het onderlijf gegeven, waar van deze nooit geheel zal herstellen. Het Gerechtshot veroordeelde hem deswege tot negen maanden gevangenisstraf. De Parijsche justitie heett uit ge vers van dagbladen, die, om abonné's te winnen, verlotingen organiseerden, op raerkzaam gemaakt, dat die wijze van doen in strjjd is met de wet. Men is in Engeland niet zoo spoedig met vervolgingen wegens majesteitschennis in de weer als b. v. in Duitschland. In een Londenschen schouwburg weid onlangs, gedurende den feesttijd, het volks lied öod save the Queen gezon gen. De talrijke toehoorders stonden op en zongen bloothoofds mee. Maar een enkel man bleef met zijn hoed op zitten en luisterde toe. Een der menschen naast hem ergerde zich daarover, rukte den man den hoed van het hoofd, en er ontstond een vecht partij, waarbij de politie te pas kwam. Het gevolg was een gerechtelijke ver volging niet tegen den man niet dan hoed, maar tegen den verontwaardigden vaderlander en deze werd met een boete gestrufr) omdat hp »een medeburger tot ••en geestdiifibeloon had willen dwingen, toen deze daartoe geen lust had.» Te Groningen zal den 9en October a. s. de 100-jarige geooortedag van den Friescben dichter Dr. Eeltje Halbertsma door de naar nem genoemde Friesche 7er eeniging aldaar feestelijk herdacht worden Uit Zevenaar wordt gemeld Donderdag ontlastte zich boven dezen hoek van Gelderland een hevig onweer, dat vergezeld ging vau ontzettend veel regen en hagelsteenen, ter grootte van gewone knikkers In bet nabijgelegen Beek sloeg de bliksem in de woning van J. van Grol, die. met een groot de 1 van den inboedel, benevens den geheelen oogst een prooi der vlammen werd. Hier sloeg de bliksem in enkele hoornen. Te Staphorst sloeg de bliksem in een akker te veld staande rogge, welke daar door in brand geraakte, doch door den geweldigen regen spoedig weer gebluscht werd. Te Leveray (Limburg) is de bliksem geslagen in de woning van den koster der R -K. kerk. Het huis, de schuur en de stal, benevens eenige meubelen, hooi stroo enz., werden eene prooi der vlam men. Het vee werd gered. Alles was verzekerd -bij eene Belgische maatschappij. De Parijsche politie heeft een dieven bende gevat, bestaande uit zeven jonge lieden, tusschen 17 en 20 jaar, die maan den lang vele inbraken en straatroove rijen, vaak met ernstige verwondingen, hebben gepleegd. Deze goed georganiseerde bende bad tot stelregel, nooit tweemaal dezelfde per sonen aan te vallen. Als de roovers iemand hadden uitgeplunderd, gaven zij hem een wachtwoord dat hem beschermde, als mannen der bende hem opnieuw moch ten aanranden. Het standbeeld voor Raphael, dat te Urbino, de vaderstad van den beroem den kunstenaar, worde opgericht, zal nu eerstdaags wordeo onthuld met groote feestelijkheden. De Koning laat zich daar bij vertegenwoordigen door zijn neef, den hertog van Aosta. Bij die gelegendeid wordt ook te Urbino een tentoonstelling van 's meesters voor naaraste werken gehouden, welke zeer belangrijk belooft te zijn. Tusschen Jutfaas en Vreeswijk is is Zaterdagmiddag nabij de „Bongenaar* een zestienjarig dekknecht van de sleep boot de Poolster van zijn vaartuig in den Vaartschen Rijn gevallen en verdronken. De ongelukkige deed juist zijn eerste reis. Het lijk is reeds gevonden. Dondeidagavond werden Utrechts ingezetenen andoimaal verrast met een concert op don Domtorentrans, ditmaal van het Christelijk fanfarecorps. Hit is te verwachten - aldus schrijft men ons dat, als m6t de aanstaande Kroningsfeesten een volledig harmoniege zeischap eeue reveille van dezelfde plaats zal do8n hooren, dit een zeer goed effect zal maken, te rekenen althans naar da nu reeds tweemaal genomen proeven. Te Laag-Soeren werd Vrijdagmor gen, door eene onbekende oorzaak, de landbouwerswoning van Bosman in de asch gelegd. De inboedel ging mede na genoeg geheel verloren, terwijl 4 koeien 3 varkens en een groot aantal kippen daarbij omkwamen. Huis en inboedel waren verzekerd, doch het vee niet In het zuidwesten van Drente on dervinden de boeren bij het hooien zeer veel last van de schietoefeningen in het artilleriekamp te Oldebroek. Bij weinig of gunstigen wind is het gebulder dei- kanonnen nog juist te hooren, doch door deu verren afstand is het bijna niet te onderscheiden van verwijderd gerommel van den donder. Velo hoeren maakt het dan ook ietwat, zenuwachtig, wanneer zij bij niet al te vast weder een groote uitgestrektheid hooi bijna droog op het veld hebben uitgespreid liggen. Telkens wanneer zij eenig gebulder hooren, moeten zij zich afvragen zijn het kanonnen of is het een naderende onweersbui, die a! bet hooi plotseling kan bederven Heel dikwijls trouwens heeft men zich vergist. Men bracht dan in allerijl het hooi bijeen in hoopen, zonder dat het noodig bleek geweest te zjjn. En ook wat natuurlijk erger is men liet het „te bleeken'' iiggen, omdat men verre donderslagen voor gebulder der kaoonnen had gehouden. Het vooraf in den omtrek bekendmaken van de schietdagen zou voor de boereninder daad een groot gemak en voordeelig zijn. Zou daartoe geen mogelijkheid bestaan Van 15 tot en met 31 Juli 1897. ixel. Huwelijks - aangiften. 15 Juli. Coinelis van de Velde, 23 j.. jm. en Fran- cina Hamelink, 21 j., jd. 15 Juli. Abra ham de Feijter, 21 j., im. en Christina de Koeijer, 19 j., jd. 15 Juli. Jan Cor- nelis Faas, 24 j., jm, en Maria van Cad- sand, 21 j., jd. 28 Juli. Jan Martin, 36 j., jm. en Erailie de Block, 28 j., jd. Huweljjks-voltrekkingen. 29 Juli. Cor» nelis van de Velde, 23 j., jm. en Francina Hamelink, 21 j., jd. 29 Juli. Abraham de Feijter, 21 j., jm. en Christina de Koeijer, 19 j., jd. 29 Juli. Jan Cornelis Faas, 24 j., jm. en Maria van Cadsand, 21 jjd Geboorten. 15 Juli. Janneke Jacomina, d van Mechiel 't Gilde en Jacomina Sol. 17 Juli. Cornelis, z. van Cornelis Over- dulve en Helena Bolleman. 21 Juli. Ja- coba Cornelia, d. van Simon Jansen en Maria de Feijter. 24 Juli. Jacobus Rei nier, z van Jan Francois Scheele en Jan neke Cappon. 27 Juli. Arie, z. van Jan van de Woge en Barbara de Pooter. Overlijden. 24 Juli. Cornelia Geer truida Goo>sen, 19 d d. van Abraham en Cornelia Rooze. 24 Juli. Catbarina Kot vis, 3 ra., d. van Johannes en Maria den Hamer. 26 Juli. Abraham van der Hooft, 85 j., echtg. van Maria Verhegke. Ziiiddorpc. Huwelijks - aangiften. 22 Juli. Aloysius Nuyts, 31 j., jm. en Flo« rentia Maria Adam, 20 j., jJ. Huwelijks-voltrekkingen. 21 Juli. Ja cobus de Mejj, 29 j., jm. en Emereutia Joanna Stepbania Casteels, 23 j., jd. Axel. 31 -luli. Ter graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt: jarige tarwe nieuwe tarwe ƒ8.40 a ƒ860; rogge 5 25 a 5.50 nieuwe rogge ƒ5. a ƒ5,10; jarige wintergerst -.a nieuwe wintergerst 6.2-5 a 6.50; jarige zornergerst -.— a .-, nieuwe zomergerst 5.75 a 6. haver ƒ7.- a^.— paardenboonen ƒ7,a 7.25 groene erwten ƒ6,75 a 7,- koolzaad a kanariezaad vlas (per 44 a 56c) a -0. Boter f 1. Eieren 2,60. Hulst, 2 AUG. Ter graanmarkt van heden was de pr(js als volgtTarwe 8,30 Rogge 0, Wintergerst 6.80 Zomergerst Haver 7,— Erwten ƒ0,— Paardenboonen ƒ0, Duiver.» boonen 0, Witteboonen Bruineboonen - Boekweit Lijnzaad 0,—, Aardappels ,- Koolzaad per zak van 106 liters - Boter por kilo 1,10 Eieren per 2G stuks 0,80. a 0, - Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 15 stuks hoornvee 69 varkens, 35 paard. verkocht 6 36 Gent, 30 JULI. Graanmarkt. De pi ij- zon zijn opgegeven in lrankep eu pet 100 kilu.

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 3