Landbouw. gedeelte der markt niet worden gereden. Te Vüssingen mag niet worden gere den op den Noordzee-boulevard en op de trottoirs. De trottoirs van den Badhuisweg mogen wel bereden worden, doch niet des Zondags na 12 uur. In de kom der gemeente Serooskerke (W.) mag niet sneller worden gereden dan een voetganger stappen kan In Oost- eo West-Souburg mag niet op de klinker- en zijpaden worden gere den. In de meeste gemeenten is voorgeschre ven dat des avonds een brandendelantaarn moet gevoerd worden. (Domb. Badn.) De navolgende Ministers hebben hunne audiëntie-dagen en uren vastgesteld als volgt Justitie Dinsdags halftwee, te beginnen 10 Aug. Binnenlandscho Zaken Zaterdags 12 uien te beginnen 7 Augustus, Buitenlandsche Zaken eiken Vrijdag middag om 2 uren, te beginnen Vrijdag 6 Augustus. Oorlog eiken Donderdagmiddag 1 uur. Waterstaat, Handel en Nijverheid Dins dags middagsom half twee te beginnen Dinsdag 3 Augustus. Marine Viijdags 11 uren te beginnen 6 Aug. Financiën Donderdags 12 uren. Koloniëu Vrijdags 1 uur des namid dags te beginnen met 6 Augustus. Nu de heereu C. Lely. mr. H. Goeman Borgesius, mr. W. H. de Beau fort, J. T. Cremer en mr. N. G. Pierson hunne benoeming tot Ministers hebben aangenomen en alzoo ingevolge art. 96 dor Grondwet van rechtswege bet lid maatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben verloren, is thans mede in verband met rrt. 1 en 2 dei- wet van 2 Möi 1837 (St.-bl. no 117)eene verkiezing van een lid dei Kamer noodig geworden in de districten Lochem, Zut- phen, Amsterdam II, Amsterdam VII en Delft. De Minister van Bionenlandsche Zaken heeft bepaald, dat daartoe de verkiezing zal gehouden worden op 10 Augustus, de stemming zoo noodig op 17 Augustus en de herstemming, zoo noodig op 24 Au gustus. Ook zal, ter vervulling van de open gevallen plaatsen der heeren mr. N: G. Pierson. C. Lely, mr. H. Goeman Bor gesius en J. T. Cremer, die onlangs ge kozen werden tot leden van de Tweede Kamer, welke met den derden Dinsdag van September zal optreden, eene ver kiezing noodig zijn in de districten En ken waren zacht en vrouwelijk, en hoe wel hare kleeding iets wilds en buitenspo rigs had, was er een zekere natuurlijke smaak ir. derzelver schikking, die er haar minder woest deed uitzien, dan de vrou wen, die op den achtergrond bjj haar stonden. Het haar, dat in golvende weelderigheid over hare schouderen hing, was met kralen en gouden platen, kunstig tezamengere gen, versierd. Zij droeg een halssnoer van hetzelfde kostbare metaal, en hare ar men en enkels waren op dezelfde wijze getooid. Zij had daarenboven een shawl van buitenlandsch maaksel als een mantel om hare gestalte geslagen, en deze om standigheid deed Philip vooronderstellen, dat zij de vrouw of dochter van een Op perhoofd was, en haar vader of echtgenoot met de volkplanters kon verbonden zjjn geweest. Zij bood den gevangene een aangenamen drank aan. die hem zeer ver kwikte, en verliet toen de hut, de oude vrouw nog van hot een en ander onder richtende, terwijl deze zeer behendig voort ging, zijne wond te verbinden. Na deze vriendelijke dienst bewezen te hebben, meende de vrouw geregeld te zijn, den vreemdeling nauwkeuriger te beschouwen en maakte het hem zeer lastig, door zijne lange lokken op te lichten, en het weefsel van zijne kleeding te bevoelen. Hier nog niet mede voldaan, ging zij aan het einde der mat, waarop hij lag, zitten, de oogen op zijn gelaal gevestigd houdende, met scbedé, Lochem, Zutphen en Amsterdam VI De daartoe vastgestelde datums zijn dezelfde ais de bovengenoemde. De Min. van Oorlog, Generaal Eland is uit het buitenland teruggekeerd en is Vrijdagmiddag door de Koningin-Regentes beöedigd Aan de Tweede Kamer der Staten Generaal is toegezonden een afdruk van het op 28 Mei 1897 tusschen Nederland en Italië gesloten uitleveringsverdrag. Een wetsontwerp is bij de Tweede ingediend tot verklaring van het algemeen nut der onteigening ten name der gemeente Utrecht van eigendommen, in die ge meente gelegen, ten behoeve van den dienst van het Ziekenhuis en van de Academische Klinieken aldaar. Gelijk reeds bij de behandeling van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1897 werd betoogd, is voor het klinisch onderwijs in heelkunde, psychiatrie en neurologie aan de Rijks Universiteit te Utrecht de stichting van nieuwe lokalen noodzakelijk. Daar de aankoop van het benoudigde terrein, dat de gemeente kos teloos ten behoeve van het Rijk zou be schikbaar stellen, op verschillende be zwaren afstuitte, is de huip van den wet gever tot onteigening ingeroepen. Een ander terrein, hetwelk niet aan het be staande Ziekenhuis grenst, was voor den bouw niet geschikt. Waar met de voor genomen uitbreiding in het publiek belang eene uitgaaf enkel voor den bouw van circa f 675.000 is gemoeid, moet zeker heid bestaan dat die uitgaaf ten raeesten nutte van den dienst van het Ziekenhuis en van het Universitair Onderwij» zal strekken. In de Friesche gemeente Doniawer- stal heeft de Raad met 8 tegen 3 stem men verworpen het voorstel van het Raadslid Agricola, om geene kinderen beneden de zes en boven de dertien jaar op de openbare scholen toe te laten. Te Groningen zal de eerste sociaal democraat zitting in den Gemeenteraad nemen. Bij de herstemming tusschen de heeren Prot, Mr. Reiger mr. Guyot aftr. lib. leden en Schaper soc. democraat zijn gekozen de heeren Schaper met 453 en Reiger met 389 stemmen. D3 heer Guyot vernreeg 384 stemmen. Aan de N. Rott. Ct. werd Vrijdag geseind uit Batavia Het st. Speelman van de Koninklijke Paketvaart-Maatschappij, is de Backa straat in botsing geraakt met het FraB- sche zeilschip Duguesciin. het voornemen, iedere beweging en uit drukking gade te slaan doch de gevan gene, hoewel uitgeput en verzwakt, vol deed niet aan de begeerte van haar wreed hart. Zjjn gelaat verried geen teeken van angst, en zij had het genoegen niet getuige van de zwakheid eeus vijands te zijn. Na hem eenigen tijd met hare be spiedende blikken gehinderd te hebben, welke hij, alleen door haar bedaard aan ie zien beantwoordde, hinkte zij uit de wigwam weg, en haastiglijk de deur ach ter" zich sluitende, liet zij Philip aan zijne smart en ellende over. Het morgenlicht, dat door de reten zjj ner ruwe gevangenis doordrong, deed Phi lip ontwaken, die na eene onrustige slui mering oprees, om het gevaar van zijn jammerlijken toestand verwezenlijkt te zieo. Het duurde eenigen tijd toen bij zijne oogen opende, voordat hij den staat, waar in hij zich bevond, en de plaats, waar hij lag, herkende doch zoodra zijne bewust- heid terugkeerde, sprong hij van de mat op, wierp, zich op de knieën, en bad ern- stig. Het leven was hem nog dierbaardes- zelfs aandrift nog levendig in hen», en de gedachte aan het gevaar, waaraan hij zich blootgesteld zag, als gevangene onder de Wilden, was bjjna al te verschrikkelijk maa: Philip wist, dat het in Gods macht stond, hem te reddenen in de eerste huiverende oogenblikkeu van zijn angst Kapitein J. A. Scherpbier, Oenovmi-. een Arabisch passagier en een inlandsen stoker werden gedood, vier Cbineesdie passagiers werden gewond. De brug, de kaartenkamer en een sloep van de Speelman werden beschadigd. De schade aan de Duguesciin is onbekend. Het fransche barkschip Duguesciin, ka pitein Dejoie, was 2 Mei van Barry naar Hongkong vertrokken. Dit schip meet 1514 registortonneu, het st. Speelman 669 registertonnen. Een telegram van Lloyds meldt, dat de Speelman met schade te Batavia aan kwam. en dat de Duguesciin de reis heeft voortgezet. Knoeierijen in den Boter- en Kaashandel. Het is algemeen bekend, dat «éne der verschillende factoreD, welke medewerken tot den tegenwoordigen ongunstigen toe stand van den landbouw, is de waarde vermindering van het artikel Boter, en dat ééne der voornaamste oorzaken van die waardevermindering is het verkoopen van margarine of suriogaten onder den naam van boter, waardoor vooral in het buitenland de naam van de Nedorlandsche boter verdacht is. Da »Veieeniging tot bestrijding van Knoeierijen in den Boter- en Kaashandel" opgericht den 12a April 1885, heeft ge durende haai bestaan onophoudelijk er naar gestreefd, om deze oneerlijke con currentie tegen te gaan. Als eerste suc ces van haar streven kwam de boterwet in 1890, welk een bescheiden stap was in de door haar gewenschte richting. Toen al spoedig bleek, dat die wet onvoldoende van inhoud was, maar boven zeer slecht werd toegepast, heeft de Vereeniging op allerlei wijzen getracht verbetering van den inhoud en strengere toepassing te verkrijgen, en op ditoogen blik bestaat er eeuige hoop, dat die arbeid vrucht zal dragen. Het Nederlandsch Land- bouwcomiié steunt de zaak met zijn mach tigen invloed, verschillende maatschappijen van landbouw en ook andere vereer,igingen geven het bewijs, dat zij het belang daarvan inzien. Ook de volksmeen.n neigt zich te haren gunste, en in vel schillende uitingen tijdens de jongste ver kiezingen is gebleken, dat de boterquaestie op de belangstelling van verschillende staatkundige partijen mag rekenen. In verband met dit alles zou de boven genoemde Vereeniging krachtiger werk zaam zijn, maar daartoe is noodig ver sterking van bare middelen en uitbreiding bad hij om bevrijding. Hij was verschrikt en moedeloos bij 't vooruitzicht van folteringhij weende en wrong de hand n, en riep ernstiger, dar. hij zulks ooit nog in zijn leven gedaan had, de bescherming van zijn Hetnelschen Vader in doch spoedig bedaarde deze aanval van schrik, en bij werd langzamer hand kalmer. De woorden van het schoone gebed, dat hij zoo dikwijls opgezegd had, kwamen hem voor den geest, en hij her haalde die luide met een vuur dat zijner ziel zedeljjken moed scheen te geven. Hij beval zich zelven, zijne gevaren, zijn leven en zijn dood aan de zorg van Hem, die alles wel zou besturen. Hij rees einde lijk op, gesterkt en opgeruimd, en bjjna tevreden met zijn lot. In deze stemming en uiterlijk kalm vond hem de oude vrouw, die ronJzag of alles in behoorlijke orde was. Hij hoopte, dat zij hem voedsel medegebracht zou hebben doch dit was niet het geval, en het zou hem in hare handen slecht vergaan zijn, zonder de vriendelijkheid van de jonge vrouw, die hem den vorigen dag bezocht had. Deze kwam den gevangene wederom zien, en z md eene der vrcuwen, die haar vergezelden, ora voedsel, welke dadelijk met eene kalebas met honig en brood te rugkeerde. Philip vond zjjn outbjjt sma kelijk en versterkend. De jonge vrouw onderzocht zijn gewonden arm en na de oude vrouw weder eenige verdere onder richting gegeven te hebben, vertrok zjj, an hnr ted -nt.il. Zij heofVin de laatste jaren, door geldeluken steun te verleenen aan een van de door de Regeering be noemde onbezoldigde Rijksveldwachters, die in het bjjzonder belast zijn met het toezicht op de naleving van de Boterwet veel bijgedrageu om de Regeering voor te lichten. Ook heeft zij de overtuiging dat de eerlijke handel reeds het optreden van genoemden ambtenaar heeft onder vonden. Tot toelichting hiervan dienen de volgende cjjfers, welke loopen over 4009 monsters en - zoover aangaat het vroegere ressort van het proefstation te Hoorn - betrekking hebbende op het tijdvak van halt Augustus 1895 tot 1 Mei 1897 en voor hei ressort van bot proefstation te Goes op het tijdvak van 15 Juli 1896 tot 1 Juni 1897. Door gewone politiebeambten werden genomen 2680 monsters, waarvaD 8,2 pCt. surrogaat door der, bovengenoemden gesubsidi eerden ambtenaar 469 monsters, waar van 80,8 pCt. surrogaat, door den Gro- ningschen ambtenaar 403 monsters, waar van 15,6 pCt. surrogaat, door deD Leeu warder ambtenaar 52 monsters, waarvan 25 pCt. surrogaat, door den Rotterdam mei ambtenaar 175 monsteis, waarvan 72,6 pCt. surrcgaat, door den Zuideljjken ambtenaar 239 monsters, waarvan 55,7 pCt. surrogaat. Uit deze opgaven valt vooieerst af te leidon, dat de Boterwet nog steeds veel wordt overtreden. Vorder dat het nemen van monsters dooi afzonderlijk daartoe aangestelde personen veel meer doel treft, dan dat door de gewone politiebeambten waarbij natuurlijk de mberdere of mindere warenkennis een hoofdrol speelt. Het bestuur der Vereeniging kan er met vol doening op wijzen, dat de door haar ge subsidieerde ambtenaar niet minder dan 379 bekeuringen h6efl gedaan, welke tot vervolging hebben geleid, terwijl door alle anderen te zamen voor het geheele land 636 van die bekeuringen geschiedden. Intusschen is door overljjden ol bedan ken hel ledental zoozeer ingekrompen, dat daardoor de invloed als vereeniging onwillekeurig moet verminderen. Daarom doet hot bestuur een beroep op veler medewerking, teneinde in beide opzichten hare kracht te versterken. Door toe te treden als begunstiger voor tenminste 2,50 of als lid voor 1 per jaar, zouden ongetwijtold een aantal land genooten te vinden zijn, die medewerken aan het bestrijden van de woekerplant, welke den afzet van het voornaamste product van onzen landbouw belemmert en alzoo schade doet zoowel als aan en liet hem andermaal met zijne gezellin alleen, die zich echter de moeite niet gaf zijne wond te verbinden, maar na een viucbtigen blik op de kruiden en bladen geworpen te hebben, die zij den vorigen dag zoo zorgvuldig gezocht had, plotse ling de hut uitliep, den gevangene aan zjjne overdenkingen overlatende. De oor zaak hiervan werd weldra bekend, want hij hoorde luide kreten als ven zegepraal door de lucht weergalmen en een hoop volks de wigwam voorbijtrekken. Philip ging naar de deur, eu opende dietot zijne verwondering was zij niet gesloten daar de vrouw zulks in hare haast ver geten had. Hij zag, dat de hut tegenover het plein ot den middengrond' van het dorp stond, en het volk scheen zich daar nu heen te dringen. Een krijgstroep, die juist terug gekeerd was, leidde twee gevangenen, in de monteering der koloniën, naar den paal, waaraan Philip den vorigen dag gebonden was geweest, en jongens, vrouwen en kin deren, oude mannen en jeugdige krijgs lieden betuigden hunne wilde vreugde op het schooue vooruitzicht van eene roemrjjke foltering. Wordt verrolgd.)

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2