Gemengd Nieuws. heoren Jhr. Mr. J. Roëll als Minister van Buitenlanrtsche Zaken, Mr W. van der Kaay, als minister van Justitie. Mr. S. van Houten als Minister van Binnenlandscbe Zaken. Jhr. H. M. van der Wjjck als Minister van Marine, C. D. H. Schneider, adjudant in buiten gewone dienst van H. M. de Koningin, als Minister van Oorlog. Ph. W. van der Sleijden, als Minister van Waterstaat. Handel en Nijverheid en Mr. J. H. Bergsma, als Minister van Koloniën; mot dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten door hen aan H M. en aan den lande bewezen. 2e. te benoemen met ingang van 27 Juli 1897. tot min. van Justitie: Mr. P. W. A. Coit van der Linden, raadadviseur bij het Departement van Justitie. tot Minister van Binnenlandscbe Zaken Mr. H. Goeman Borgesius, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, tot Minister van Marine. J. C. Jansen oud-MiDister van Marine. tot Min. van Waterstaat, Handel en Nijverheid C. Lely, oud-Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal tot minister van Koloniën J. T. Cre mei, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. 3e. met ingang van 27 Juli 1897, tjjdens de ontstentenis van een Minis ter van Oorlog, het beheer van het De partement van Oorlog, ad. interim op te dragen aan den Minister van Marine, den heer J. C. Jansen, 4e. te benoemen, met ingang van 31 Juli 1897 tot Minister van Oorlog, Gene raai-Majoor K. Eland, commandant dei Stelling ran Amsterdam, tevens bevel hebber in de 1ste militaire afdeoling. De nieuwe Ministerraad zal heden middag zijne eerste vergadering houden. De afgetreden Minister van Bin nenlandscbe Zaken, de Heer Van Houten heeft gistermiddag de referendarissen en hoofd-ambtenaren van dat Departement aan een afscheidsmaaltijd ten zjjnent ont vangen. De nieuwbenoemde Ministers hebben Woensdag bnn ambt aanvaard. De mi- nistor van Financiën, de heer Pierson, had vooraf een langdurig onderhoud met den heer Sprenger van Eyk Aan het Departement van Binnenland vergeleek bij zijn eigen gevangen staat. Nog echter kon hij zich vei hengen, dat eene zoo schoone wereld gemaakt was ge worden, en hield hij gaarne in gedachten stil bij het genot van miHioenen levende schepselen, wier gewaarwording op dat oogenblik geluk was. Hjj verlangde niet dat andpren treuien zouden, omdat hy zich ongelukkig gevoelde en kon nauwe lijks Alice laken, die, in hare lichtzinnige vroolijkheid, onder den invloed van nieuwe tooneelen en de opwekkende morgenlucht zong, terwijl zij op de reis op den schou der van een Indiaan aflegde, met groot genoegen om zich heen ziende, en somtijds Philip vragende, ot dit niet het Paradijs zijn kon, zoo schoon was het. Zoo gin gen zij voort, totdat zij, na een moeielij- ken tocht van «enige uren, stilhielden, en een jong mensch, die hun gids scheen ge weest te zijn. de zorg der gevangenen op zich nam. Het uitzicht van dezen was woest, en eene boosaardige uitdrukking glinsterde in zijne oogen, schoon zij in een blik van goedkeuring en bewondering veranderde, toen hij d- mannelijk gestalte van Philip beschouwde. Nadat hij een of twee van zijne bende vooruiigezonden had om hunne komst te berichten, ging hy met de overigen voorten daar zij nu den heuvel afklommen, vorderen zij snel, en die vordering was allen aangenaam. Naar alle waarschijnlijkheid .varen zij nu eene der groene en eenzame valleien van het westen van Virginia binnentreden. De sche Zaken was de overdracht binneu een half uur afgeloopen. De beer Borge sius ontving de hoofdambtenaren. De Minister Bergsma heeft bij zijne aftreding aan de kamerbewaarder Molen broek zijn portret geschonken met een bijschrift van achting en waardeering. De voorzitter der Tweede Kamer, de heer Gleicbman heeft zich Donderdag naar het buitenland begeven. AXEL, den 30 Juli 1897. Alhier worden pogingen aangewend tot het oprichten van een wielrijdersclub. Enkele sportliefhebbers hebben zich reeds bereid verklaard, als lid toe te treden. Te Koewacht bedroeg het aan tal kiezers 253 en het aautal ingeleverde geldige biljetten 138. Herkozen is C L. Allefs met 98 stemmeu. C. L. Borm verkreeg er 40. To Ter neuzen leverden bij de herstemming 858 van de 1113 kiezers geldige biljetten in. Herkozen werd G. Wieland met 483 stemmen, terwyl er 375 op A. H. Donze waren uitgebracht, Te Clinge is als lid van den raad herkozen A. van Duijse. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Gemeente. ZONDAG 1 AUGUSTUS 1897. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam 2 ure. Ds. J. B. T. Hugenholtz. (Nabetr. H. Avondmaal.) Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. C. J. Kapteijn. Nam. 2 ure Ds. C. J. Kapteijn. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds A. Steijling. Nam. 2 ure Ds. A. Steijling. Te Londen is een bakker op treurige, maar eigenaardige wijze om het leven gekomen. Hij viel, onder het kneden, waarschijnlijk door een duizeling bevan gen, voorover, mot het hoofd in den trog en stikte in het deeg. Een noodlottige schouwburgbrand heuvel was langs de helling met Alpenro zen en andere bloemheesters begroeid den rook van een naburig dorp zag inen dui- delyk tusschen de bosscheii, die reed»-' by na bladeren droegen, opstijgen, en een sehoone, heldere stroom vloeide door hei dal op een kleinen afstand van de wo ningen. Verscheidene ruw gebouwde hutten wa ren tusschen de boomen of in het midden van groene, opene plekken, die zich op de vlakte bevonden, verstrooid. Philip stelde er veel belang in, voor 't eerst een Indiaansch dorp te zien, en was verrast over het voorkomen vau netheid en gemak, dat hel aanbood, Hy had dik wijls gedacht met meer geestdrift dan oordeel, dat het gelukkig zijn moest, in bosschen zijn leven door te brengen, en dat de Wilden vele voorrechten boven de beschaafde wereld hadden door de oor- spronkelyke eenvoudigheid hunner levens wijze en de weinige behoeften die zy ken den. Hy gevoelde nu, dat het anders was. Eene kortstondige nieuwsgierigheid maak te plaats voor de vrees voor onbekende beproeviugan, en de gevaren van zijn toe stand kwameu hem weer voor den geest. Wordt vervolgd.) wordt uit de Vereenigde Staten. Hei Casino en de Zomerachouwburg tePadn- cah (Kentucky) zijn vernield door een brand, welke aan het slot van de voor stelling ontstond door een vuurwerk op het tooneel. Vau de 600 toeschouwers in do zaal werden 150 in het gedrang gewond, Vijf acteurs, die zich door de vlammen den uitweg zagen afgesneden zijn verbrand, en twee kinderen worden nog vermist. In een groot hotel te Brussel is Zaterdag een Dieuwe bediende, wiens voornaamste werk schoenenpoetsen was, spoorloos verdwenen met de schoenen en laarzen van de tachtig logeergasten. De meesten der bestolenen hadden maar een paar bij zich, en er werden een aan tal schoenmakers geroepen, om de heeren en dames van schoeisel te voorzien voor rekening van den hotelhouder. Een diefstal, die zeer noodlottige gevolgen kan nebben, is te Aubervilliers (Parijs) gepleegd. Uit het gasthuis aldaar zijn 23 konijnen gestolen, welke, tot hot doen van proefnemingen met smetstoffen van verschillende besmettelijke ziekten kroep, diptheritis, typhus, euz. waren in geënt. Men begiijpt, hoeveel ongerustheid deze diefstal heeft verwekt en hoe bang men nu te Parijs is voor het koopen van ko nijnen. Volgens de dokters zullen de ziektekiemen, als de konijnen zeer goed gaar worden gegeten, geen hinder doen anders wel. Maandagavond is de stoomtram bij Lisse door eene nog niet opgehelderde oorzaak ontspoord. De locomotief ging dwars over den straatweg en bleef in den kant stekeo. De machinist wist er bjjtijds af te sprin gen, maar bezeerde zich nog al. Van de reizigers werd niemand gekwetst. Maandagavond geraakte te Leidendoor de duisternis een van de kermis huiswaarts keerend vrjjend paartje in de haven. De jonge man, 22 jaar oud, werd spoedig ge red door een vaarboom, hem toegestoke door een voorbij varenden schipper, hel meisje, eene 27-jarige fabrieksarbeidster werd te 21/2 uur na langdurig dreggen, levenloos opgehaald. Te Londen of te Liverpool worden verwacht de 28 Spaansche anarchisten, die wegens wandaden in Barcelona uit Spanje zijn verbanden. Zij waren eerst voorne mens gewpest zich naar Frankrijk te be geven, doch de regeering van dat land heeft zich daartegen verzet. In Eugeland zal men het hun niet lastig maken, maar zij zullen toch zeer gestreng bewaakt wor den. Het anarchistisch comité te Londen brengt gelden bijeen om de nieuwe gasten onder dak te brengen. Te Radolin in Bogome stootten Za terdag twee treinen in volle vaart zijede op elkander, tengevolge van een ver keerden stand der wissels. Drie wagens met een locomotief werden in stukken geslagen. Dertien personen werden gewond waaronder vier zwaar. De commissie van onderzoek naar het ongeluk bij Gentofle, Denemarken, heeft dezer dagen een proefrit gemaakt met treinen van Holte en Helsingor (El- seneur), om te onderzoekeu of het onge luk daar niet had kunneu voorkomen worden, als de vacuum-rem bijtijds ge bruikt was of alsde de handremmen waren aangewend. Men remde op de plaats, die de ma chinist had aangewezen als de plaats, waar hjj geremd had. De proef werd tweemaal herhaald, me) den uitslag, dat de trein met de vacuum-rem op ruim 500 el voor de plaats van het ongeluk stilhield en die met de handremmen op ruim 400 el afstand. De machinist verklaart, dat de vacuum rem niet werkte, maar zal nu waarschijn lijk veroordeeld woiden, omdat hij 't sig naai voor de handremmen niet gaf. Te Weesp geraakte Donderdag een meisje van vijf jaren, een logeetje van den zadelmaker Van B in 'en vijver van de begraafplaats, zonder dat ongeval op het oogenblik zelf bemerkt werd. Zij we>d in geheel bewusteloozcn toestand on het droge gebracht. De apotheker B., die meer dan een half uur de gebruikelijke methode toepaste, had ten slotte de vol doening de levensgeesten op te wekken. Op den Avnhemsche straatweg nabij Amersfoort, werd Zondagnacht 12 uur een inwoner dier gemeente, terwijl hij va reen familiebezoek huiswaarts keerde, door zes mannen aangerand en vastgegrepen. Ge lukkig wist hy zich onverwacht los te rukken en ging, met achterlating van zijn hoed, aan den haal, door zijne aanranders achtervolgd, die, dichter bij de kom der gemeente gekomen, hunne vervolging staak ten. Gelukkig kwam, behalve de hoed, niets anders in het b zit der aanranders. De aangerande heeft zelf geene aangifte bij de politie gedaan, doch deze is het nu toch le weten gekomen en stelt een onder zoek in. Te Emmer Compascuum (Dr.) viel het ongeveei 4-jarig zoontje van den ar beider H. Oost van een loopplank in het kanaal. De vader, die nog te bed lag, werd geroepen en sprong terstond in het water, met het treurig gevolg echter, dat ook hij in de diepte verdween. Bei den werden later dood opgehaald. Te Appelsga is Woensdag de blik sem geslagen in eene in aanbouw zijnde woning. Eenfge glasruiten werden ver brijzeld, het raam werd zwaar beschadigd en een spiegel aan den wand aan gruis geslagen. Van de vijf personen, die in de Kamer waren, heeft gelukkig niemand eenig letsel verkregen. Te Broekhoven, bij Tilburg, sloeg de bliksem in de woning van zekeren R. Er werd een gat in het dak en eene d9ui aan splinters geslagen en voorts een schoorsteen verbrijzeld. In de Friesche gemeente Dantuma deel is de huizinge van J. van der Zwaag door hooibroei verbrand. Uit telegrammen van Tromso en Christiania is overtuigend gebleken, dat de gevangen postduit een van de duiven is, die den 13n Juni door oenige post- duit-vereenigingen bij Helgoland zijn op gelaten. Die duiven hadden allen een bepaald merk en aluminiumringen om de pooten. Het bericht, dat Audré den 15n Juli de Noordpool zou zijn gepasseerd, mits allen grond en wordt door een tele gram uit Tramsö tegengesproken. In Beijeren denkt men over een be lasting op de rijwielen. Voorloopig zou den rijwielen, welke door de oigenaars voor hun beroep worden gebruikt die van bestellers b. v. worden vrijgesteld De belasting zou zijn 20 Mark voor manne- en 4 0 Mark voor een vrouwe rijwiel. De opbrengst der belasting welke op «ai mlioen Mark wordt geraamd wil de Regeering besteden voer onder houd eu verbeteren vau de wegen. De vermaarde vogelverzamaling van wijlen den Duitscbeu natuurvorscher Brehm is door Baron Rothschild gekocht voor een d9r museums te Londen. Van da afd, Nijmegen van het Kruisverbond, eene matigheidsvereeniging hebben Zondag ongeveer 173 leden, met muziek voorop, een propaganda-tocht ge maakt naar Druten. Met een extra-boot kwamen zij onge veer te halfcwaalf aan en begaven zich naer het Gebouw der R. K. Werklieden vereeniging, alweer eene openbare bij eenkomst werd gehouden, waariD het doel en hec streven van bet. Kruisver- bond werden uiteengezet. Als spreker trad o. a. op de president van het Kruis- verbond te Nijmegen, Dr. Banning. Te 2 uren vertrok het gezelschap weder

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2