H No. 1110. Zaterdag 31 1807. 13e Jaarff. i [jl Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeu wsch-Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. is FEUILLETON EEN VERHAAL UIT VIRGINIA. Binnenland. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; tranco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maa Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Te Brussel is Zondag op 't Vrijheids- plein een standbeeld onthuld voor wijlen den ond-minister Charles Rogier, een der stichters van Selgië's onafhankelijkheid Er werd een optocht met muziek ge houden van allerlei vereenigingen, prins Albert, de ministers, enz. waren tegen woordig burgemeester Buis en de minis ter van binnenlandsche zaken Schollaerts hielden toepasselijke aanspraken, prins Albert inspecteerde de oudstrijders van 1830 met hunne vaandels en koren zon gen de vaD Artevelde. Rogier, wien België o. a. te danken had, dat het eerder dan eenig ander land vau 't Europeesch vasteland een spoor wegnet bezat, is den 27sten Juli 1885, 85 jaren oud, overleden. Op het Zondag te Brussel gesleten con gres voor goedkoope woningen is beslo ten een permanent internationaal comité in het leven te roepen. De meerderheid verklaarde zich tegen staatstusschenkomst inzake den bouw van die woningen. Thans wordt daar gehouden een con gres voor de ongelukken bij den arbeid en de sociale verzekering. Het is zeer talrijk bezocht en telt niet minder dan 820 aanhangers. Nederland wordt vertegenwoordigd door mr. Snijders van Wissekerke, die tot vice-voorzitter is gekozen. Het Engelsche Hoogenhuis heeft het wetsontwerp, waarbij de Londensche universiteit tot een instelling van onder wijs verheven wordt, in derde lezing aangenomen. Lord Salisbury zeide dat hij nog niet kon meedeelen welke maatregelen tegen de Britsch-Zuid Afrikaansche Maatschappij genomen zullen woiden. In het lagerhuis verklaarde, bij de be raadslaging over een suppletoirs begroo ting voor marine, de minister Goschen dat de buitengewone kredietaanvraag van 500.000 pond sterling, een antwoord is op de budget-verhoogingen in andere landen. De regeering is voornemens vier maentige kruisers en vier torpedevei- nielers op stapel te zetten en bovendien den bouw der reeds aangevangen schepen Terwijl zij voortvoeren, vond Philip eeni ge verlichting voor zijne neerslachtigheid in de Natuurtooneelen, welke ieder uur zich meer ontwikkelden. Zij waren schoo ner dan iets, wat hg ooit gezien had. of zich had kunnen voorstellen. Men voer westwaarts, en de rivier had geheel dat stille, eenzelvige verloren, dat hare oevers bij James-toven kenmerkte. Eene dookere, hemelsblauwe rij bbrgeu was op eenigen afstand zichtbaarenkele sneeuwkransen bekroonden nog hunne verhevge kruinen en aan heide zijden van den stroom ver hieven zich donkere, statige voorgebergten tot aan de toppen met hoornen overdekt. De kronkelingen der rivier leverden zo<; vele afwisselende tooneeleu op, elkander in schoonheid overtreffende, dat Philip wenschte, dat de kano een toovervaartuig mocht zijn, en de oevers d?r rivier het Land der droomen, waaruit hij nooit zou behoeven te ontwaken. Zelfs niettegen staande dsn afkeer, dien zijn wilde med gezellen hem inboezemden, schepte zijn# verbeelding onwillekeurig behagen in hue ne schilderachtige overeenstemming met de Natuur, en htj vreesde, dat da schilder zonder hen, hare grootste uitwerking zo missen. Zondag is te Annecy in Savoye, en Maandag" te Limoges een monument ont huid ter eere van den president. In Konstantinopel zijn weer tal van personen uit den middenstand en ulemans gearresteerd. De Muuzelsche bevolking wordt ontwapend. Men ziet daarin een gunstig teeken voor den vrede. Door Dzjewad pasja den nieuwen mili tairen bevelhebber op Kreta, is voldaan aan het verlangen van de vreemde vloot vloogden en bun een bezoek gebracht Da vlootvoog den hebben zijn bezoek be antwoord. Generaal Weijler is weder naar Ha- vannah teruggekeerd, omdat de regeering zijn advies ve< langde over een voorloopig taripf van invoer, dat zij zoo spoedig mo gelijk op Cuba wenscht in te voeren De politie te Havannab moet in paiti culiere buizen een munitie-depot ontdekt hebben. Oatplofbaie kogels moeten in blikken van voedingsmiddelen gevonden zijn. Verschillende arrestaties zijn ge schied. Vroeg op een namiddag landden zij en de kano's werden aan laud gehaald, alsof men ze niet meer gebruiken zou. Alice werd weder op den schouder van een In diaan geplaatst,, en de troep ving eene in landsche landreis aan. Zij volgden den loop der rivier naar eene hooge vlakte bo ven hare owers zoo ver als het pad zulks toeliet, en toen namen zij in eene noorde lijka richting hunnen weg door eere gol vende vlakte, ot liever grasvlakte (savan nah,) door menige sporen doorsneden, die zichtbaar kortehng dikwijls betreden ge worden waren. De Wilden gingen nu minder geregeld voort, en op de zorge- looze wijze vau mensehen, die van een hinderlijken dwang bevrijd zijn, en hopen dien niet weder noodig te hebbea. Zelfs de gewone waardige ingetogenheid der Indianen scheen ter zijde gesteld, of liever vervangen te zijn geworden door de vreugde van de aanstaande zegepraal, als zij met da tijding hunner roemrijke overwinning op de weerlooze „bleeke aun- gezichten« naar hunne dorpen zouden te- rugkeeren, en da wonderlijke wezens zon den vertooneu door hunne wapenen gi- iniakt. Zeer laat sloegen zij hunne leger plaats op naar het scheen, zou zulks voor het laatst zijn, eu somm:ge begonnen zich op nieuw- te beschilderen en hunna wezm lijk edele gestalten met dan buit van de verwoeste kolonie op te sieren. Hit hel dere licht van het vnur, dat zij aangelegi hadden, deed hunnen slecht bij elkande De heeren Pieison. Cort vau der Lin den Goeman Borgesius, Jansen en Lely, Ministers in het nieuwe kabinet, zijn Dinsdagmorgen van Den Haag naar Het Loo vertrokken. De andere Ministers heeren De Beaufort, Generaal Eland Cremer zouden zich te Utrecht en te Amersfoort bij bunna arnbtbenooten aansluiten, ten einde gezamenlijk in handen van de Koningin-Regentes den ambtseed af te leggen. De bewindslieden worden Dinsdag middag tegen 5 uren in Den Haag terug verwacht en zullen Woensdag in den loop van den dag hunne portefeuilles overnemen. De beëediging van de departements hoofden is ditmaal voorafgegaan aan de officieels bekendmaking van de benoe mingsbesluiten door middel van de Staats courant, in afwijking van de gewoonte om de benoeming vóór de eodsafleggitig openbaar te maken. Aan het Departement van Koloniën kwam Dinsdagmiddag het volgend tele gram „Eene patrouille van Kroeg-Raja streed met eene beDde in het oestelijlcgebergte. Gesneuveld een inlandsch fuselier, ge wond negen militairen beneden den rang van officier. - De uitslag der Dinsdag gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal in de districten Amsterdam, Winschoten en Leeuwarden is als volgt Gekozen te Amsterdam Mr. A. Ker- dijk Lib. met 1229 van 2382 stemmen. De heeren Th. Heemskerk, A.-R. Mr. W. H. de Beaufort Lib. en W. J. den Boer kregen respectiefelijk 835, 285 en 33 stemmen. Winschoten. Herstemming tusschen de heeren B. L. Tijdens liberaal-protecti- onist en H, van Kol sociaal-democraat. di9 1208 en 1181 stemmen kregen van de 3880 uitgebrachte stemmen. Do haerer, C. V. Gerritsen lib. en rad. en Dijkhuis A. R. fciegen respectiefelijk 1050 en 441 stemmen. Leeuwarden. Herstemming tusschen de heeren Pyttersen Tz. lib. en W. Bax sociaal democraat, die 1399 en 1081 stem men kregen. De heefen W. C. van Munster A. R. en Z. Middelkoop rad. die respectiefelijk 856 en 333 stemmen kregen. Het heeft H. M. der Koningin- Weduwe, Regentes, behaagd, bij besluit van 26 Juli 1897 no, 29, met ingang van 26 Juli 1897: le. op het daartoe door hem gedaan verzoek, den heer mr, J. P. Sprenger van Eyk eervol ontslag te verleenen als mi nister van Financiën, met dankbetuiging voor de vele eD gewichtige diensten door hem aan II. M. en aan den lande bewezen 2e te benoemen tot minister van Fi nanciën, den heer Mr. N. G. Pierson. oud-Minister van Financiën, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, alsmede bij besluit van 26 Juli 1887 no. 30. le. met ingang van 27 Juli 1897, op het daartoe door heu gedaan verzoek, een eervol ontslag te verleenen aau de passenden opschik goed uitkomen, en Phi lip kon op het eerste gezicht er van een glimlach niet onderdrukken. Zij waren met het gebruik der verschillende versier selen waarvan zij zich meester gemaakt hadden, geheel onbekend, en hunne vreem de schikking van kleeding en kleuren maakte hem nog afzichtelijker in de oogen van Alice, die in grooten angst haren broe der vasthield, welke haar nauwelijks ge rust kon stellen met de betuiging, dat zij dezelfde waren. Een oogenblik slechts vermaakte hij zich met hunne dwaasheid, en deinsde van afkeer en weerzin terug, toen zij zijne hulp inriepen, te neinde den geroofden tooi goed te bezigen. De morgen verrees weder, en met dezen nieuwe beproevingen voor de gevangenen. Zij vingen evenwel hunnen tocht aan, en onderweg zocht Pnilip, door een vast en bidaai'd nadenken, zijne vrees voor de toe komst te doen bedaren. Hij vond het on noodig zijn verdriet te verhaasten, door reeds iu verbeelding te lijden, wat, door Gods Voorzienigheid nog kon afgewend worden; en terwijl hij Alice bal vroolijk te zjn en goeden moed te houden, volgd hij welberaden zijns roovers met bijna even zooveel levendigheid alsof hij op wegwas naar zijne vrienden en familie. Zj klommen een heuvel op, die laug- zamerhand zoo steil en moeieljjk werd, dit Pnilip vooronderstelde, dat zij, op een der hemelsblauwe bergen waren, welk hij vau de rivier at gezien had. De moeie- lijkheid van het beklimmen sloeg hem ter neder door zijn vroeger zieielijden en de uitgestane vermo ieaissen, d:e hij nooit te voren gekend had, verzwakt zijnde, voelde hij zijne krachteu bj iedere mgl, welke hij aflegde, afnemen, en moest hij dikwijls stilstaan om adem te halen. lij zocht verlichting in het beschou wen van het tnoneel, dat beneden eu ron dom hen zich opdeed en zich overal in onvergiljke schoonheid uitstrekte. Het bleek, dat zij eene trapswgze opklimming gedaan hadden naar de plaats, waar zij den vorigon nacht doorgebracht hadden, en bun tegenwoordig standpunt was zoo hoog dat üj met een enkelen blik eene groote uitgestrektheid lands overzien kon. Laag in bet dal stroomde, tusicheu de duistere en schaduwrjke oevers, gelyk een zilveren straal glinsterende, de nvier tot dat zj zich, na meuigi kronkeling, in Het nevelachtige verschiet verloor, de don kei e omtrek vau verafgelegene heuvelen vorm de eene geheimzinnige afscheiding van het in wolken gihulde landschap, dat zgn dampsluier nog niet opgeheven had. Men kon den mon i van een breeden stroom bi| zijne zamenvloeiing met de rivier, juist onderscheiden, diar dezelve door de zon beschenen werd en als eeue amber zee schitterde enkele watervallen bruistea en fonkelden in een hollen weg en hst ge luid dier vrije blanke watereu trof Puilip iu het hart als hij de vroolijke vrijheid van alles wat zich iu de Natuur bevond

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1