L andbouw. Gemengd Nieuws. ontruimd. De sultan heeft den verbouw van eenige oorlogsschepen aan Duitsche werven op gedragen. In Zweden zullen de volgende week de matrozen het werk staken, ten einde f38 loon en een werkdag van 10 uur te erlangen. Bij de vroegere plannen tot grond wets herziening io Servië was er steeds sprake van dat deze zou worden ondernomen in overleg met alle partijen. Thans echter heeft de koning aan de pas bijeengekomen kamer verklaard, dat het zijn voornemen was in overeenstemming met de regeering te handelen. De Transvaalsche volksraad heeft een nieuwe wet op d« uitzetting van vreem delingen gemaakt, waarby wordt bepaald dat de verbanning kan plaats hebben na verhoor en moet worden uitgesproken door het Hooggerechtshof. Rhodes heelt den eersten steen gelegd voor een kapel te Boeloewayo en daarbij een speech gehouden over de verdraag zaamheid. In Friesland moeten op tal var. plaat sen de boeren bet hooi gedeeltelijk weer uit de schuur halen wijl het steik broeit en er gevaar voor brand ontslaat. Men acht dit wel vreemd, nu het hooi onder zulko gunstige omstandigheden binnen gebracht werd. Echter, het eerste hooi, jong en krachtig, werd «rel is waar droog in de schuur gehaald, maar er zat nog veel kracht in. Het kwam onder in de schuur en het andere werd er opgesta peld, zoodat de gassen geen uitweg kon den vindfii. Vandaar dat vooral dit jonge krachtige hooi nu veel broeit. Uit Noord-Westelijk Noord-Brabant zendt men bet volgende landbouwbericht aan het N. v. d. D De stand der veldgewassen is door de laatst gevallen regens veel verbeterd. De paarden- en duivenboonen zetten zich flink; de erwten, welke meer uitg« zaaid zijn dan andere jaren en ditmaal hoofdzakelijk doordien de prijs der suiker bieten lager is), zijn uitstekend geladen en beloven een ruime opbrengst. De rogge begint reeds een geele tint krijgen, en ofschoon bet stroo flink lang en zwaar zal wezen, zal de opbrengst die van verleden jaar niet overtreffen De haver staat prachtig; de malsche halmen zijn zwaar getrost. De tarwe, voornamelijk de wintertarwe is uitmuntend. voeten lag het was dat van zijn ouden grootvader. Diens gelaat was nog kalm, doch zijn witte haar bevlekt het nood lottige scalpeermes had ook daar gewoed en dat grijze hoofd van zijne kruin be roofd. Zijne handen waren nog gevou wen, en volgens zyne ligging te oordeelen was het klaarblijkelijk, dat hy met een slag neergeveld was geworden. O, welk een gezicht voor Philip de folteriDg en afschuw waren te groot hy viel in on macht neer. Wij weten niet met zekerheid wat el in een uur soms ge hem en kan doch een half uur te voren waren zij nog eene ge lukkige veren nigde familie geweest De Fair Meadows waren nu het tooneel van een vm-selijk bloedbad geworden. Opdien dag hadden al de Wilden uit het westen do weerlooze koloniën in Virginia aange vallen, en ontelbaar waren de slachtoffers hunner wreedheid. Het was een gedenk waardige dag in de jaarboeken van Vir ginia, eene duurzame herinnering aan de woestheid der Indiaansche stammen, en eene treurige les voor eene zorgelooze Regeering doch voor de familie Ran dolpti verioonde zich ook hierin de hand Gods en zijne Voorzienigheid, die, hoe-el «ij het kwade eenigen tijd laat zegepralen aileen weet het goede uit het kwade te doen voortkomen. Toen Philip tot het bewustzijn zijner ellende ontwaakte, roeide hy, dat zijne De aardappelen, welke zien b|j bet begin niet te best voordeden, zijn nu breed uitgestoeid. Het beschot dei vroege soorten valt niet tegen, de qualiteit is best. De suikerbieten staan, door eengenomen uitstekend. Op enkele, wat iaat uitge zaaide akkers zijn zij wat spichtig, bet- welk is toe te schrijven aan de scherpe droogte welke zij in 't eerst hebben moe ten verduren. - Over het vetten van kalvers. Kalfs vleesch moet wit zyn, daarom worden de kalvers enkel mot melk gevoed. De heeren Andié Gouin landbouwer en Aime Gérard hebben intusschen een mid del gevonden dat dit doel kan bereiken met afgeroomde melk. Baion Peers schiijft daarvan bet vol gende in de „Westvlaamscbe Land bouwer.* Om kalvers met afgeroomde melk te vetten, derwijze dat het vleesch wit blijve even alsof zij met volle zoete melk ge voederd waren, ga men op de volgende wyze te werk. Wanneer het kalf geboren is, is het noodig dat het de 5 of 6 eeiste dagen de melk drinke der koei. En van dan af geve men bet kalf af geroomde melk, waarin men per liter 5u grammen aardappel bloem doet (50 gram men is het 20ste deel van een kilo). Ziehier hoe men te werke moet gaan: Men neme omtrent de helft van de afge roomde melk, welke men voor een enkel maal aan het kalf geven wil, en men doe er al de aardappelbloem bij, welke in het maal moet zijn. Men stelt het op vuur, men zorge wel goed te roeren om er eenen schoonen pap van te maken, en men neme hem zoohaast van het vuur als wanneer hij kookt. Daarna giete men de andere ongekookte helft der afgeroomde melk by den ge- maakten pap. Die mengeling heett alzoo den goeden warmtegraad ooi door het kalf gedron ken te worden. Wil men hier nog zeker der van zijn, meD kan eenen thermometer gebruiken, het is immers zeer voordeeiig den pap te laten drinken als hij van 28 tot 34 centigraad warmte heeft. Het kan niet genoeg aanbevolen worden den pap voor elke maal te bereiden en niet voor eenen heelen dag of voor verscheidene maaltijden, aangezien de minste verzuring zeer schadelijk voor het dier moet zijn, vooral wanneer men het vetten wil. Een vooroeeld diene hiertoe, 1. Het ka'f wordt gedurende de vijf zes eerste dagen gevoed alleenlijk met de melk der moeder. armen vry waren, en dat hy op het gras onder de bootnen lag. Hy erkende weldra zyn staat als gevangene. Donkere ge daanten bewogen zich om hem heen, en op een kleinen afstand zat eene gioep, die met elkander sprak, en uit de menig vuldige blikken, die zy naar de plaats, waar hy lag, wierpen, kon hij opmaken, dat hy het onderw-rp van hun gesprek was. Hy keerde zich van hen at, en gaf zich aan de wezenlykheid van zyn toe stand ovei. Hy twjjfelde niet, of hij had in eene onmacht gelegen, eu hij wenschte een oogenblik. dat hij er niet weder uit ontwaakt ware om door Wilden naar de woestenijen gesleept ie worden buiten alle hulp zonder hoop op redding om maar al te waarschijnlijk het slachtofler van eeu onteerendee wieeden dood te worden. Deze gedachten vlogen door zyue ziel, en rie pen, met eene vreeselyke juistheid, die tooneelen weder voor zijnen geest, waarvan hp kort te voren getuige was geweest. Hij kon liet beeld der vermoorde Rachel niet verbannen haar gelaat waarop de doodsangst te lezen stond, de bezorgdheid van haren teederen blik, welke het gebed sprak d it zij niet uiten kon het akelige schouwspel van zyn ouden grootvader leven loos op den grond uitgestrekt, dit alles /.weefde voor zijne oogen en hij kon geene der schrikkelijke bijzonderheden van dit afgrijzelijk uur vergeten. Wordt vervolgd.) 2. Veronderstellen wij dat, te beg'nn.n, met den zevenden dag. het kalf twee kilo's afgeroomde melk per maaltijd driulte Men zal eenen kilo afgeroomde melk nemen, er tweemaal 50 grammen of 100 grammen aardappelmeel bijdoen, dit op een stil vuur zetten, goed roeren en, wan neer de koking begint, afzetten om er den auderen kilo melk, waar geen meel in is, by te gieten Dit geeft dus een totaal van twee kilo's melk met 100 grammen aardappelbloem per maaltijd. Natuurlijk zal men allengskens meer voedsel bereiden en geven naarmate het dier ouder wordt, maar men zal altijd wel zorgen van de evenr .digheid van 50 grammen aaidappelbloem op eenon kilo melk te bebonden, zoodat, wanneer het dier 6 kilos afgeroomde moik, per maal, zal drinken, men 6 keeren 50 giammen of 300 giammen aardappelmeel bijvoegen zal. Baron PEERS. AXEL, den 20 Juli 1897. De heeren van Gink, Ott Bull man n en Co, directeuien van de rywiel- en ma cbinefabriek j De Hinde te Amsterdam, zonden ons dezer dagen een exemplaar van hun nieuwen beschryvenden catalogus Het boekje draagt in alle opzichten het kenmerk, dat daaraan de meeste zorg is besteed. Wij geloov6n, dat een kennis making met de Hinde rijwielen gerust iedeien wielrijder kan worden aanbevolen Dooi de kiesvereeniging »Onze BelaDgen" alhier is besloten bij de her stemming op a. s. Dinsdag alleen den heer P. Dekker te steunen. Even voor het ter perse gaan van dit nummer geraakte in de kleine kreeg alhier een jongeling al badende in de diepte en verkeerde in gavaar vao ver drinken, toen Ant. de Pooter zich gekleed te water begaf en den drenkeling op het droge bracht. Het was hoog tyd. Da WelEerw. heer L. C. Terneden predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Maasdam, heeft het beroep naar de ge meente Hoek aangenomen In verband met de schade, die de aannemers van de indijking van het ver dronken land van Saeftingen, bij den laatsten hevigen storm hebben geleden, wordt in verschillende bladen daarvan een raming gegeven die van f 60.000 tot f 100.000 varieert. Wij kunnen met zek erheid melden.dat eene vertrouwbare raming van de totale schade nog niet mogelijk is geweest, wel echter hebben wij uit goede bron ver nomen, dat de bovengenoemde sommen meer dan bespottelijk noog zijp. De schade is groot, maar het cijfer zal belangiyk ver beneden de f60.000 zijn. Midd. Ct. Door de staten onzer provincie is de heer J. M. Kakebeeke benoemd tot lid bedoeld bij art 39 der Prov. Subsidie werd verleend aan den stoomboot- en wagendienst Walzoorden-Ylake en Hulst- Walzoorden. Aangenomen werd het voor stel tot het verleenen van een subsidie voor den stoomtramweg van Hulst naar Walzoorden. Afwijzend werd beschikt op het verzoek van H. Braakman en Co. omtrent de uitoefening van een stoom bootdienst tusschen Temeuzen, Hoede- kenskerke, Hansweert. Walzoorden. Op verzoek van den raad van Zuid- dorpe werd aan die gemeente een rente loos voorschot verstrekt voor wegsverbe tering. De tuin Tivoli, te Christiania, met bijbehoorend gebouw is afgebrand. Er waren bij het uitbreken van den brand vele duizende menschen in bet gebouw. Velen werden gewond, maar gelukkig niemand doodelyk. Aan het station te Almeloo zou den eenige arbeiders voor hun patroon, den Heer W., een wagen lossen, welke daaruit een eind voortgesohoven moest worden. Toen zij daarmede bezig waren, kwam een wagen aanrollen, voortgescno- ven door eene rangeerende locomotief. Een der arbeiders, J. van 't Rot, raakte daarbij met don eenen schouder tusschen de buffers beklemd. De ongelukkige werd naar het zieken huis vervoerd, waar hij deD volgenden morgen na een smartelijk lijden is be zweken. Hjj was gehuwd en vader van zes nog jonge kindei en. Omtrent het reeds vermelde ver diinken van den schippersknecht Rink, in de Waal, op Maandag jl. kan thans worden medegedeeld, dat wel is waar aan het ongeluk een twist tusschen den schip per en den knecht, die beiden zeer be- schouken waren, is voorafgegaan maar dut niet is kunnen bewezen worden, dat de schipper rechtstreeks schuld heeft aan het in het water vallen van den knecht Te Puiflijk, gem. Druten, ontstond Donderdag, door een onbekende oorzaak, brand in de woning van den bakker A. Hendriks, van waar de vlam oversloeg naar het huis van P. Hendriks, waarin herberg en winkel werden gehouden. De beide huizen en de inboedels, welke alle verzekerd waren bij verschillende maat schappijen, zijn in minder dan een uur geheel uitgebrand. Twee belendende huizen welke ver zekerd waren bij de Maatschappij U n i ta s te Amsterdam hadden ook reeds vlam gevat, doch zijn gelukkig gespaard geble ven door de vereenigde krachtsinspanning van verschillende ingezetenen die den brand hielpen blusschen. Te De Werken—Kille (N.*Br.) is door een onbekende oorzaak de schuur van den landbouwer C. van Maastricht een prooi der vlammen geworden; Aan de vereende krachten van ruim 50 man nen is het te danken dat bet woonhuis en een kortbij staande hootmijt, weike reeds brandde, nog gespaard bleven. Op den buitenmuur van Pasteurs laboratorium, in de Rue d' Ulm te Pa rijs, is nu een zeer welgelijkend medail lonportret van den grooten man geplaatst, met een opschrift dat zijn voornaamste wetenschappelijkeontdekkingen vermeldt. In de Rue Tronchet wordt be gonnen met toebereidselen voor het plaat sen van een monument voor Lavoisier den „vader der nieuwe scheikunde". Men wil het gedenkteeken onthullen op den eerstvolgenden gedenkdag zjjner terecht stelling (8 Mei 1794). De tienjaarlijksche Passie-spelen te Ober-Ammergau het laatst in 1890 gehouden zullen niet, gelijk een ge rucht liep, een jaar vervroegd worden om de Panjsche Tentoonstelling maar in het jaar 1900 worden gehouden. In de technische hoogeschool te Charlottenburg beeft de geheimraad Stabjr zeer welgeslaagde proeven genomen met het ..telegrapheeren zonder geleidingsdraad dat door den jongen Italiaan Marconie is uitgevooden." De proeven worden voortgezet en Mar coni zelf zal, op uitnoodiging des Keizers, ze komen bijwonen. Thans is hij naar LondeD om over zijn uitvinding te spre ken. Te Nordhorn (op Pruisisch gebied aau de Nederlandsche grenzen, bij Oot- marsum) is Donderdagmiddag het Hotel „Koopmans" (voorheen Hotel-Veldman) tot den grond toe afgebrand. Uit Kopenhagen wordt het over lijden bericht van den beroemden Deen- schen geleerde Prof Japetus Steenstrup, langen tyd hoogleeraar in de dierkunde aldaar en schrijver van een aantal be langrijke werken over natuurlijke historie en antbropologie. Hij was 84 jaren oud

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2