No. 1137. Woensdag 21 Juli 1897. 13e laai*i>. r. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen DIELEMAfl, Bnitenl uid. is FEUILLETON EEN YERHAAL UIT VIRGINIA. AXELSCHE 6\ Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Bklgië 80 cent. Afzonder 1. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar nlaatsmimte berekend. Plaatsing 3/ 2 maa Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Smeets voerde Donderdag in de Bel gische kamer het woord, zonder dat het hem gegeven was en tegen dep. heer De Tooz in. Na een zeer bettige scène, waarbij de kamerleden elkander bijna aanvlogen, werd met 87 tegen 22 stemmen op Smeets de cencuur toegepast. De kamerleden waren nu dus wel opgekomen. Hij kondigde aan dat de minderheid zou toonen er te zijn en daarom 100 amendementen op de wet op de hervor ming der burgerwacht zou vootstelien. Vrijdagochtend waren er 20 leden in de Belgische kamer, maar men gat Smeets geen tijd het woord te vragen, daar Van den Peereboom oogenblikkelijk begon te redeneeren. Des middags is echter beslo ten de ochtendzittingen niet meer te doen plaats hebben. In de Borinago is de toestand niet veel vei betera. Het aantal stakers bedraagt nog 12 a 13.000, terwijl 5000 gieters werke loos zijn, door gedwongen stilstand van hun werkplaats. De „Petit Bleu* gewaagt evenwel van een stemming, welke een einde van de staking doet voorzien. De geheele Britsche Regeering schijnt zich medeplichtig te maken aan het groote schandaal, want Balfour heeft geweigerd een dag te bepalen voor de behandeling van het rapport der Zuid-Alrikaansche commissie; hij verklaarde, niet in te zien welk openbaar nut uit een dergelijk debat zou kunnen voortvloeien. Stanhope ant woordde wel een middel te zullen vinden om een discussie over het rapport uit te lokken, zoodra het rondgedeeld was. De kinderen gilden, en hare moeder liep het huis uit, en drukte ze onwilligkeurig aan hare borstde oude man zag treurig rond, doch bewoog zich niet. Brigitta rukte het kind uit de wieg; Roelof vloog de woning in, om de wapenen van den muur te grijpen doch Henry stond een oogenblik als verpletterd en wezenloos de slag stond op het punt zijne bulpelooze familie te treffen, en niets was gedaan ge worden, om denzelfden af te keeren. Zoo dacht hij in de eerste oogenblikken van zijnen angst. Een anderejkreet verhief zich, en Rachel More sprong op een donkere blos ver spreidde zich over haar bleek gelaat, en met eene wanhopige aandoening riep zij. ,,Naar da booten naar de bo jten de In- diacen komen voegde zij er met flauwe stem bij en zonk vol afschuw op haren stoel neder. De oude man steunde en richtte zijne zwakke schreden naar den drempel, Margaretha had zelfbeheersching genoeg om met de twee kleine kinderen met blik semsnelheid den tuin door naar de rivier te ijlen. Brigitta was weldra naast haar met liet kleine kind en Hen~y trachtte zyn rader weg te dragen. II y nam hem Dat middel zal waarschijnlijk bestaan in het voorstellen eener motie om Hawks- ley voor de Balie van het Huis te dagen wegens schending van de voorrechten van het Parlement, door zijn weigering om de telegrammen van Rhodes over te leggen In gewone gevallen als het lagerhuis geen vuiligheid heeft te verdonkeremanen, wordt een dergelijke aanranding steeds hoog opgenomen, en de schuldige in de bijzondere gevangenis van het huis op gesloten. Nu zal men dat wel niet durven Het lagerhuis heeft in de derde lezing het wetsontwerp op de schadeloosstelling van werklieden wegens ongelukken bij acclamatie aangenomen. De Engelsche pers acht. nu het rapport der enquetöscommissie gedrukt vooi haar ligt, den toestand niet houdbaar. Zelfs Daily News, die in deze zaak niet altijd even vertrouwbaar was, meent dat Rhodes, Harris en Flora Shaw vervolgd moeten worden. Maar op een desbetreffende vraag gaf Balfour in het lagerhuis ten antwoord, dat hem niets van nieuwe vervolgingen bekend was De regeering heeft, bij monde van Bal four, nog verklaard alle aandacht te zul len wijden aan het bestuur der Ch. C. en dienaangaande overleg te zullen plegen met de directie en met de autoriteiten aan de Kaap. In het Lagerhuis heeft m6n verder een voorproeltje gehad van de debatten over deze zaak. Een woekeraar, die voor een parle- ments commissie was geroepen, verklaar de zien niet bereid inlichtingen te geven. Alleen, zoo voegde Fjj er bijmet het- in zijne armen doch de oude man was zwaar en weerstond de pogingen van zijn zoon, hem bevelende zijne kinderen te red den en hem den dood over te laten. De keus was vreeselijk maar Henry, in wiens hart zoo vele gevoelens streden, volhard de in zijn kinderlijken plicht en droeg hem den tuin uit. Vlucht, Mr. Philip riep Roelof Gilles, ,,nu of nooit vluchtneem het kind met uZij komendoch wij zullen zien, Heeren komt als gij durften hij plaat ste zich aan de kleine deur met opgehe ven sabel den weg verwijderden vyatid bedreigende. De mannen, die hij bemerkt had, waren met hun afschuwelijk werk in de naburige boerderij bezig en daar de woeste kreten met het gegil der sterven den en vluchtenden in de lucht weergalm den sloot de kleine groep zich dichter aan een, en Rachel, zeide, halt machteloos, met eene zwakke stem Vader van barmhar tigheid zie op ons neder en help ons „Het is nu geen tijd voor zulke uitroe pingen," zeide Roelot kortaf, „wij moeten voort, Mr. Philip en spoedig, ik zal Miss Alice dragen.'1 Dit zeggende nam hij het meisje op, en Philip hielp Rachel. Zij kon nauwelijks staan. „Rust op mij, lievj Rachel! wij hebben den tijd, wij zullen ontkomen.11 Hij leidde haar zoo spoedig mogelijk voort, Roelof door het huis vol gende, opdat zij, voordat hunne vijanden kwamen uit het gezicht mochten zijn doch hun doel werd verijdeld. De koene zelfde recht als Rhodes, zal ik dat, even als deze, doen op mijn eigen wijze. Dez9 zinspeling op de zonderlinge wijze waar op men den getuige Rnodes heeft ver hoord, deed de commissie besluiten den man voor de balie van bet huis te dagen. Dillon greep deze gelegenheid aan om te wijzen op de zachtmoedige behande ling van Rhodes, welke zoo scherp afstak bij die van dezen armen drommel. Dillon werd tot de orde geroepen, en bet La gerhuis besloot dat Kirkwood nogmaals voor de commissie moest verschijnen, en bedreigde hem met een vervolging als hij bij zijn weigering volhardde. In Engeland is men zeer verontwaar digd over den toon van de dezer dagen vermelde nota van Sherman over de rob ben kwestie en de Amerikaansche pers vindt dit stuk ook nog al kras. Maar de Herald beweert dat er een nog krasser nota tot de Londenscbe regeering is ge richt. Verder veroordeelt man de open baarmaking van dat stuk, terwijl wordt getwist over de vraag waarom de open baarmaking plaats had, en wie die uit lokte, Ondertusschen duren de onderbande lingen voort. Men verwacht in het na jaar een conferentie van deskundigen. De bewoners van het Duitsche rijk trek ken zich den strijd der stamgenooten in Bohemen steeds meer aan. Te Bremen brachten vele staatkundige vereenigingen hulde aan den gemeenteraad van Eger, terwyi 816 Duitsche lioogleeruren in een adres aan de Duitsche hoogeschool te Praag hun sympathie voor de beweging uitten. De Spanjaarden erkennen, datdekolonne Gilles moest zijn last op den grond plaat sen, en haar zeggen, langs den anderen weg te vluchten doch het arme verschrik te kind hield zich aan Rachel vast, wy| zij zich dan veilig waande. Twee reus achtige, woeste Wilden naderden met be- bloedde wapenen juist toen zij de keuken deur voorbijgingen en Roelof alleen was ge wapen I om hen te wede'staan. Eene wanhopige worsteling volgle hierop, en de voorste werd overwonnen en lag aan de voeten van zijne tegenpartij uitge strekt. „Nu," riep Roelof Gilles, „vlucht allen! nog is het tijd. Doch Philip draalde. Rachel lag in onmacht, en hij kon haar niet verlaten. De dappere knecht joeg zyn tweeden aanvaller op de vlucht, die waarschijnlijk aftrok om hulp te halen en toen deden zij op nieuw eene poging, om die gevaarlijke plaats te verlaten. „Hier, Roelofdraag Rachel, ik zal Alice opne men. Wij zullen ontkomen, ga voort!1 Roelof nam de bewustelooze Rachel op alsof het een kind geweest ware, en ging voort doch op nieuw werden zij aange vallen en een Indiaan legde zijne sterke hand op Philip, en bond hem in een oogen blik met. wilgenschors. Alice werd hierop gevang-n gemaakt, en nogmaals moest de waardige Roelof zyn la<t laten varen. Daar de vreugde kreten luider werden en de verwarring toenam werden zjj gescheiden, en een.' bende Wilden drong zich tusscheu de ge Aguilar in Matanza is verslagen en zware verliezen heeft geleden. Daarentegen is een gedeelte van de troepen van de Philippijnen op de thuis reis naar het vaderland. Te Weenen spreekt men van 6en Euro- peesch conferentie tot het nemen van gemeenschappelijke maatregelen tegen de wetsbepalingen betreffende de suiker in het Amerikaansch tarief. De bevelhebber der Italiaansche regee- ringstroepen seint dat de beechieting van Canudos voortduurt. De geestdrijvers al- daai hebben een groeten wapen voorraad. 1200 man versterking regeeringstroepen hebben den weg van Montesanto, basis der operaties, bezet. Tot hiertoe hadden de regeeringstroepen 709 dooden en gewonden; 20 officiers zijn gedood, waaronder 3 kolonels; 40 officiers zijn gewond. Te Rio is alles kalm. Te Konstantinopol liep Donderdag het gerucht dat de mogendheden een ulti matum hadden gesteld, en zoo daaraan geen geroig werd gegeven, dwangmaat regelen zouden nemen. Het is zeker opvallend dat Cambon met verlof ging zonder het antwoord op de gemeenschappelijke nota af te wachten. Dat antwoord moet door den ministerraad zijn vastgesteld, maar was nog niet aan de goedkeuring van den sultan onder worpen. De ambassadeurs hebben Tewfik drin gend doen uitnoadigen tot een bijeenkomst op Donderdag. De „Wiener Allgem. Z.« zegt dat de Czaar beeft gedreigd Aziatisch Turkije binnen te rukken, als Thessalië ciet wordt vangenen en den trouwen vriend, die hen met zijn leven verdedigd zou hebben. Phi lip huiverde toen hij, door Je worstelen de menigte werd medegesleegt, en hy gaf een gil van afgryzen op het gezicht van Rachel More, die uitgestrekt op den grond lag. Haar lijdend gelaat was bleeker dan ooit de vele doodskleur bedekte het en haar stervende blik was met eene uitdruk king van teeder mededoogen op hem ge vestigd toer hij haar voorbijging. Een stroom bloed» vloeide uit hare zijde, eu ge tuigde dat het noodlottige mes zijn werk verricht had. Dit schouwspel was ver schrikkelijk en deed hem alle gevaar ver geten doch hij werd met de vervolgers en hunne slachtoffers voortgedreven, terwijl het bloedbad steeds voortduurde. De rustige vreedzame kolonie was op eens het verblijf van duivelswoede en wreedheid geworden de woningen rookten reeds van het vuur waarmede ze in brand werden gestoken. Het gekerm der ster venden vermengde zich met de kreten der strijders ot gevangenen. Velen verdedig den zich nog met wanhopige dapperheid, en baanden zich al vechtende een weg naar den kant der. rivier. Ouder hen meende Philip zyn vader en Roelof Gilles te zien, en hij had gaarne zijne stem wil len verheffen om hen te roepen maar zjjne tong was als vardroogd en verlamd van afgryzen, en hij kon geen woord uitbren gen. In zijn haastig voortloopen strui kelde hy over een lichaam dat voor zyue

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1