Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. De Rijksmiddelen gingen in Juni on geveer zeven ton vooruit, waardoor de achteruitgang van het eerste haifjaar tot 36 ton is verminderd, een verlies dat al leen komt voor rekening van het perso neel dat 25 ton en de accijnzen, die 12 ton achter bleven. De grondlasten heb ban in Juni mooi opgehaald en stonden aanheteinaevanhetbalfjaarieeds 70,000 boven het bedrag van 1896. evenals de bedrijfsbelasting welke 60,000 meer gal De invoerrechten gaven in het halfjaar 2 ton meer, de posterijen ruim 1 ton en de loodsgelden een halve ton, zoodat de ze bronnen samen een vooruitgang van bijna een half miljoen aanwijzen, dat is bijna het bedrag dat de indirecte belas tingen minder gaven. Indien men de beide groepen, welke zoo sterke daling aantoonen, nauwkeuri ger beschouwt, dan blijkt dat de terug gang oij de accijnzen aan alle posten be halve hel geslacht is te wijten. De suiker daalde 9 ton, de wijn /29,0u0, hot ge distilleerd 235,000, het zout 32,000 en bier en azijn 17,000, een teruggang welke over vele maanden verdeeld, er. niet gemakkelijk te verklaren is. Van de Indirecte belastingen daalde het zegel 160,000, de hypotheekrechten 13.000 en de successie 'oyna 4 ton, en lat hoewel dit middel in Juni nog 4 ton gestegen was. De algemeene indruk is dus niet erg rooskleurig. Maar men mag niet uit het verliezen, dat in de eerste heltt van 1896 de verschillende bronnen van staats in komsten bjjzonuer gevloeid. Een daling is dus geen bijzonder verontrustend iets. Het totaal van het haltjaar is 55,263, 456. P r o v. blad no. 90 bevat een besluit van Gedeputeerde stalen van Zee land omtrent het rijden met aan elkander gekoppelde onbeladen voertuigen. Beschikkende op het verzoek van de afdeeling Zierikzee der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veetee't in Zeeland om ontheffing van het verbod in 1 vao art. 87 van het Reglement op dt> wegen en voetpaden voor de wegen in de eilanden Schouwen en Duiveland, uitgezonderd den weg van Zierikzee naar Brouwershaven, zoodat die W9gen mogen worden beredeü met twee aan elkaar gekoppelde onbeladen voertuigen, mits alsdan de onderstellen stevig aan elkaar verbonden zijn. Op oostelijk Zuid-Bevelaud wordt thans het hooi onder gunstige omstandig heden binnengehaald. De oogst daarvan valt mede. Omtrent de vroege aardappelen klaagt men algemeen over de grootte der knol len, hetgeen geweten wordt aan de lang- duiige koude van het voorjaar. Ook ver toont zich hier en daar de ziekte. De late soorten staan bijzonder gunstig. Als de gevreesde ziekte zich niet te spoedig openbaart, wacht men een flinken oogst. - In Friesland staan de veldvruchten over het algemeen naar wensch. De rogge, welke aanvankelijk niet best stond, belooft nu goed. De aardappelen staan uitmuntend, ook haver on cichorei De appel- en perenoogst zal dit jaar ge ring zijn. De hoeveelheid gras in de binnen- en buitenlanden is zeer bevredigend. De muizen zijn door den noogen waterstand in het voorjaar grootendeels verdronken, zoodat dit gedierte geen schade kan aan richten. A.XEL, den 16 Juli 1897. Ter openbare civiele terechtzitting Ier Arrondisseinents-Rechtbank te Middel- b irg van Woensdag, is de heer H. W. Vollenhoven van Daalen, benoemd notaris te Sas van Geut, als zoodanig bsëedigd. PREDIKBEURTEN TE AXEL. ZONDAG 11 JULI 1897. Ned. Herv. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam 2 ure. Ds. J. B. T. Hugenholtz (Voorbereiding H. Avondmaal.) Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. C. J. Kapteyo. Nam. 2 ure Ds. C. J. Kapteijn. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. A. Steijling. Nam. 2 ure Ds. A. Steijling. GEMEENTERADEN. De uitslag der gehouden gemeenteraads verkiezing ts in onderstaande gemeenten als volgt Aiel. Aantal kiezers 575 ingeleverde 431 geldige stemmen. Hei kozen de heer P. van Hoeve met 339 stemmen. Gekozen de heer M. Wolfart met 230 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tus- schen de heeren M. A. Smios met 214 P. Dieleman Wz. met 200. P. Dekker Fz. met 191 en L. de Feijter Jz. met 168 stemmen. De heeren Verijzer en Wiemeersch verkregen 158 en 78 stemmen. Hoek. Aantal kiezers 353; ingelever de geldige stemmen 232. Herkozen W. G. Dieleman Az. met 169 en J. Jurrij met 149 stemmen' S. J, Robijn verkreeg er 63. Hulst. Aantal kiezers 278, ingelever de geldige biljetten 239. Herkozen F. van Waesberghe met 158 en L. van Waesberghemet 141 stemmen. Mr. Van Alphen had er 96. Koewacht. Aantal kiezers 252, inge leverde geldige biljetten 189. Herkozen C. L. Persijn met 152 st. Herstemming tusscheu C. L. Allefs, aft ilid, die 91 en C. L. Borm die 45 stemmen verkreeg. Philippine. Aantal kiezers 68; inge leverde geldige biljetten 59. Herkozen V. N. Voerman met 39 en Pol. F. Wynne met 32 stemmen. Gekozen N. Rammeloo Pz. met 34 stemmen. Sas van Gent. Aantal kiezers 152, in geleverde geldige biljetten 138. Herkozen P. Malotaux met 114 en ge kozen H. E. Schils met 75 steramen, Ter Neuzen. Aantal kiezers 1113, in geleverde geldige biljetten 844. Herkozen Joz. de Feijter Pz Sr. mot 469, A, C. N. Grenu met 459, C. van der Hooft met 448 en L. de Koeler met 432 stemmen, terwijl herstemming moet plaats hebben tusschen de bh. G. Wieland met 419 en A. H Donze mot 411 stem men. Voorts verkregen de overige cui- didaten der liberale partij, J. de Feijter 377, S. v. d. Hoofd 293 en M. J. Adri aansen 184 stemmen. Westdorpe. Aantal kiezers 190inge leverde geldige biljetten 132. Herkozen C. Steyaart met 72 en D. Bauwens met 67 stemmen. A. van Acker had er 44, L. van Waes 33 en Pr. Kerckbaert 24. Xaamslag. Aantal kiezers 503 en gel dig uitgebrachte stemmen 367. Herkozen W. de Mul met 207 en F. de Ruijter met 189 stemmen. W. de Klerk Jr. verkreeg 163 en J. de Putter Cz. 142 stemmen. A rroitdissements- Rechtbank Mid ilelburg. Zitting 16 J a 1 i 1897. I. R. de F. 20 j., koopinau en F. v. T, 20 jwerkman beiden te Hoek. zijn wegens mishandeling, de 2e vrijgesproken de le veroordeeld tot ƒ5.— of 5 dagen hechtenis. J. F. C.. 35 j. horlogemaker, geboien to Hontenisse, zonder vaste woonplaats gedetineerd te Middelburg, is wegen lai d looperij veroord. tot 12 dagen hechtenis an 1 jaar opzending naar een ryksweik- inricbting. Te Sappemeer hoeft Maandagmiddag de Officier van Justitie uit WinscboteD, vergezeld van den rechtercommissaris en den substituut-griffier aldaar, een nader onderzoek ingesteld, naar den Zaterdag avond gepleegden moord, zoo vis wij in ons vorig nummer meldden. Het lijk van den 18 jarigen verslagens Rudolf Wilkens, was ten geraeentehuize aanwezig. De sectie werd verricht door dr. van Olm, uit Winschoten, en Dr. F. Meihuizen, te Sappemeer; Het bleek dat aan W. een steek was toegebracht met een scherp mes, door de lengen tot in het hart. Zooals ïeeds is gemeld, is de vermoedelijke dader, Jakobus Spoor, naar de gevangenis te Winschoten overgebracht Twee Flipjes. »Aan de Tele graaf schrijft men Het zou te betreuren zijn, als het on derstaande leuke geschiedenisje slechts bestemd was voor de lezers van „Kenne merland." Het verbaal luidt als volgt: Stampend en snuivend staat de spoor trein voor net station Beverwijk om weldra de reis naar Uitgeest voort te zetten. Verschillende passagiers maken zich ge reed in den trein te stappen, waaronder ook een juffrouw. Even te voren ia een aardig kinderpaar van 3 a 4 jaar, waar van de oudste een sportkar duwde, het perron opgereden, eu de juffrouw op den voef volgend klautert de oudste met veel moeite den trein in. Het andere kind, dat geen kaus ziet, de voor zjjn leeftijd halsbrekende toer te ondernemen, maar die den wil daartoe tocb openbaart, wordt door een passagier, die haast heeft in te stappen, omdat de portieren reeds worden gesloten, fluks opgetiid en in den waggon gezet. Het portier sluit zich achter hen en weldra is de trein in beweging. De kleintjes hebb6n wonder veel pret. en trekken de aandacht van den gediens tigen passagier: „Ge hebt een paar aardige kindeien btj u juffrouw, 't zijn lieve jongons.* »Ik?« is 't antwoord »ze hooren niet bij my.« >Hoe hooren ze niet btj u en ze gin gen u achteraan; de kleinste heb ik in den trein geholpen, omdat bij er nog voor stond »Dat kan wel, maar ze behooren niet bij mij.« Tableau. De gedienstige passagier raakte in ver legenheid en bemerkte dat de diensten die bij ae juffrouw dacht te bieden, dooi den kleine te helpen instygen, wel wat voorbarig waren. Zich tof de blijde kleinen wendende, 1ie inmiddels voor de ramen kraaiden van pret, trachtte hrj nu meer te weten le komen. »Van wie ben jelui, hoe heet je?« De oudsteIk heet Flippie.c »En hij, hoe heet hg?" »Hy heet ook Flippie.* „En waar ga je naar toe „Naar Opoe in Den Haag. »En hoe heet je pa? want dit spoor gaat niet naar opoe, het gaat naar Alk maar.* »Pa is naar Alkmaar, danga ik naar pa.« De in verlegenheid geraakte passagier bracht den voornaam der kinderen in Aer band met de erfelijkheid van dien naam bjj een der Beverwijksche families, en bij eenig nadenken, sfwam hij weldra tot de overtuiging dat hij wist van wie ze waren althans bij het noemen van den familie naam gaven de kleinen blijk dat ze daar aan kennis hadden, Door de vriendelijke tusschenkomst van den chef te Uitgeest, werden de beide Flipjes met den volgenden trein weer naar Beverwijk gezonden, nadat de ver ontruste ouders, eerst telegrafisch bericht hadden ontvangen, dat de kleinen aldaar behouden waren aangekomen. Dat 3 a 4 jarige kinderen aldus aan hun reislust botvieren is zeker wel ver meldenswaard en een bijzonderheid, die zelden voorkomt. Agent van een levensverzekering „Nu, wat hebt gij by den baron uit gericht?" Sub-agent„Niets, want hij zegt, dat bij geen tijd beeft om aan die dingen te denken Agent„Goed, heden nacht zal ik een paar schoten door da vensters van zijn landhuis afvuren; morgen vroeg, als bij naar de stad gaat, verbergt ge u achter een neg, en schiet hem eenige kogels door zijn cylinder; dan zoekt ge hem nog eens op en vraagt hem of njj zijn leveu verzekeren wil. By het uitbrengen van de schijf tot het houden van schietoefeningen inet het kanon van 3.7 cM. aan boord van een stoomsloep, is gisteren in de Zuiderzee een der bemanning van het wachtschip te Antwerpen, de marinier d. H., uit een vlet gevallen en verdronken. Door de marine worden pogingen aangewend om het lijk te vinden. Het stoffelijk overschot van Henri Meilhac is op het Parijscbe kerkhol Pare Lachaise ter aarde besteld. Ts Poederooieti, in de Bommeler- waard niet ver van Gorichem, heeft Dins dagmiddag een hevige brand gewoed, waar bij de kerk en een aantal woningen in de ast-.h gelegd zijn. De brand ontstond ongeveer halfeen, zonder bekende oorzaak, in de groote boe renstelling bij Hannes Bok Matthjjszoon, welke stelling in een oogenblik in lichte laaie stond. Er woei nogal een wind, van daar dat de brand van het oosten naar het westen andere stellingen en woningen aanstak, terwjjl ook de kerk en toren niet gespaard bleef. In het geheel zijn verbrand16 per- ceelen, waaronder flinke boerenstellingen, de kerk, de toien, 10 hooibergen en 4 schuren. Op een lengte van meer dan 600 meter had de brand zich uitgestrekt. De vlammen namen zoo spoedig in om vang toe, dat de geheele brand twee volle uren geduurd heeft. Ongelukken zijn bjj dezen brand niet te betreuren eu behalve eenige varkens, is er ook geen vee verbrand. In de kerk bevonden zich eenige anti quiteiten, gebeeldhouwde stukken en fraaie preekstoel, welke alle mede een prooi der vlammen werden. Op het kerkhof, naast de kerk, waar Woensdag een lijk zou worden begraven, is de daarvoor dienende lijkbaar mede ver brand. De brandspuiten uit Poederooien, Bra- kei, Aalst, Veen, Andel en Loevenstein waren spoedig ter plaatse, terwijl met veel lof wordt gesproken over het optreden van de soldaten uit Loevenstein. Ook de Bur gemeester, de Heer Van Dalen, woonach tig te Brakel, was spoedig op de plaats des onheils. Naar men zegt, was alles of althans bet meeste wel verzekerd, maar laag. De meeste woningen waren gedekt met rieten daken, en de bewoners waren allen eigenaren der woningen. Zoo goed als niets is gered. Enkelen waren aan het zoeken naar geld, eenig zilver is terugge vonden, doch geen papier. De menscben die van alles beroofd zijn hebben een schuil plaats gevonden in de pastorie. De school is behouden gebleven, de meeste ruiten zjjn door de hitte gespron gen. Ook niet verbrande perceelen hebben door de hitte veel geleden, de brand is een ware ramp voor de gemeenten, vooral nu juist alles binnen was gehaald. De schade wordt op meer dan honderd duizend gul den geschat. Merkwaardig is het, dat in 1864 ook een groote braud te Poederooien heeft ge woed, op dezelfde plaats begouuen en op hetzelfde uur. Ook heeft deze streek meer malen bij watersnooden het meest van het overtollige water te kampen gehad in 1861 was Koning Willem III daar ter

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2