13e Jaarsr. No. ft 136. Zaterdag 17 Juli 1807. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen F. DIELEMAN, Bnitenl ind. FEUILLETON Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Bklgië 80 cent. Af zonder 1. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar nlaatsmimte berekend. Plaatsing 3/2 maa Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Belgische kamer kon Dinsdagochtend weer niet vergaderen wegens de slechte opkomst van de leden der rechterzijde. Tot hoe vreemde uitlatingen de partij woede leidt, kan blijken uit het volgen de, ontleend aan den Brusselacben brief in het H, v. A. »De kwaejongensslreken want ik vind geen ander woord om die Handel wijze te bestempelen van c i t o y e n Smeets hebben in heel de kamer, de so cialistische groep natuurlijk uitgezonderd een niet uit te drukken gevoel van af keer doen ontstaan. Die gemeene klucht is eens kunnen gelukken, omdat men het bureel op het onvooiziens er mee verrastte; doch, nu waakt de Kamer en is vast besloten hare dagorde niet meer te laten onder breken door die ongepaste voorstellen, die geen ander doel hebben dan de Ka mer te vergeef mjj de uitdrukking te erabeteeren li 1 Telkenmale dat men die flauwe klucht zal herhalen, zal de voorzitter haar den pas afsnijden, door aan de Kamer voor te stellen det woord at te nemen Des noods zou men de tot-orde-roeping of an dere tuchtmaatregelen kunnen aanwen den. Een parlement kan zich toch de wet niet laten stellen door wetgevers van zulk allooi En wat dunkt men nu wel heeft die kwajongen gedaan? Hij heeft gebruik gemaakt van zijn recht om te constateeien, dat de zitting te slecht bezocht om gel dige besluiten te kunnen nemen Zij zaten gaarne langs de rivier naar verhalen uit het oude Vaderland te lui steren, waaromtrent zij geene vragen be spaarden, zich altijd met de hoop vleiende het nog eens te bezoeken, schoon zij er wel zeker van waren dat zij geene plaats zoo zeer als de Fair Meadows zouden be minnen. Er was eene persoon in de ko lonie, die door allen evenzeer bemind en met jong en ond bevriend was. Het was Rachel More. een teeder zwak meisje, doch tegelijk iemand, wier geestvermogens haar rijkelijk schadeloos stelden voor het gemis dier lichaamskrachten, welke over het al gemeen in de huishouding van een kolo nist zoo hoog geschat worden. Zjj had haren broeder en zijne tamilie naar Vir ginia gevolgddoch de luchtstreek had haar zwakke gestel nog meer ondermijnd, en zij kon als geen werkzaam lid der ko lonie aangezien worden. Doch hoewel zij schuren, noch bakken, noch lang achter elkander spinnen kon, vond zij bezigheid genoeg in het onderwijzen der kinderen, of het verplegen der kranken ook de ou derdom was evenzeer een der voorwerpen vau hare geduldige zorgen. De kinderen leerden gaarne van Rachel en haar invloed op hen was zoo groot, Volgens de G a u 1 o i s een niet zeer vertrouwbaar blad. heeft prins Lodewijk Napoleon, die een regiment van de Rus sische keizerlijke garde commaudeeit, ver lof gevraagd voor de dagen dat keizer Wilhelm te Petersburg is. De prins zal echter na het vertrek van den keizer onmiddellijk terugkeeren, en bij de revue voor president Faure zijn regiment aan voeren. De werkstaking der veldarbeiders in de Italiaansche provincies Bologna en For- rara neemt zulk een omvang, dat de re geering volgens een officieus blad, reeds denkt aan de afkondiging van den staal van beleg. Er worden steeds nieuwe troepen naar het terrein der woelingen gezonden. Latere berichten melden, «lat de re geering een aantal socialistische en coöpe ratieve vereenigingen heefi ontbonden. Velen worden gevangen genomen, waar door de verbittering stijgt. Men vreest dat de beweging ook naar de provincie Padua en Rovigo zal overslaan. In de Italiaansche kamer heeft de mi nister van buitenlandsche zaken medege deeld, dat de regeering voornemens is de bezetting van Kassala op te heffen en enkel de militaire bezetting van Masso wah ir, stand te houden, om de souve- reiuiteit over de kusstreek aan de Roode Zee te handhaven. De regeering wil trouw blijven aan de bondgenooten en wenscht zichzelf geluk met de verbetering der betrekkingen met Frankrijk. De regeering is altijd geneigd, om een handelsovereenkomst te sluiteG, maar de onderhandelingen kunnen alleen worden her vat wan neer er kans op slagen is dat, ais de roede krachteloos was, of ernst en gestrenge vermaningen onvoldoende waren, eenige woorden uit haren mond de wederspannigsten tot onderwerping brach ten, want zij sloeg hen steeds gade en liet nooit de teugels van rust'gen, vasten dwang los, hoewel nooit een hard onvrien delijk woord over hare lippen kwam. Hoe zwak en ziek zij zich ook somtijds gevoblde, vervulde niemand binnen de gren zen dezer gelukkige kolonie een nuttiger of eervoller post. Tegen het einde vau Maart was het weder zacht en aangenaam geworden, en eens, toen Philip van een zijner bosoh- tochten terugkwam, vond hij tot zijne groote blijdschap zijne beminnelijke vrien din Rachel More aan den ingang zitten, en in gesprek met zijn grootvader gew k keld zij was gedurende eenige weken on gesteld geweest, en dit was de eerste maal, dat zij het had durven wagen het huis haars broeders te verlaten, en Mar- garetha had haar daarheen geleid, om de warmte der zon, en, wat zij nog hooger schatte, het gezelschap van den ouden man te genieten, wiens godsvrucht en wijs heid zij wist te waardeeren. Philip beminde Rachel met eer.e dank bare genegenheid; zij was altijd zoo vrien delijk en voorkomend voor hem geweest, steeds gereed in zijne gevoelens te deelen en zoo bekwaam om vele dingen, die hem het hoogste belang inboezemden, uit te leggen. Met eene vurige oprechtheid Het schijnt waar te zijn, dat een deel van de Cnristenbevolking van Thessalië de voorkeur geeft aan een inlijving bij Turkije niet om de zegeningen van het bestuur dos sultans deelachtig te worden, maar wei omdat zij vreezen, dat het le ger het bevel om terug te trekken zal beantmoordan met een algemeene ver woesting van het land en met bet ver moorden der bevolking Het wordt waarlijk bevestigd, dat de Sultan plan heeft troepen uaar Kreta te zenden De mogendheden kregen offici eel kennis van dit voornemen. Salisbury antwoordde, dat men niet kan toelaten dat Turkscho troepen naar Kreta gingen, terwijl Rusland en Oostenrijk in denzelfden zin antwoordden. Van Duitsch- land, Italië en Frankrijk was' nog geen antwoord ontvangen. De vorige weak hebb9n omstreeks 200 Aumauten, bijgestaan doorTurksche troepen met een officier aan het hoofd, een aan val gedaan op een wachthuis even over de Servische troepen aanrukten. Met vereende krachten werden de aanvallers teruggedreven, maar toch was een wacht huis geplunderd en een ander verbrand. Het gevecht heeft drie uur geduurd. Thans wordt over de Nijl-expeditie me degedeeld dat deze uit een legercorps van 10000 Egyptische soldaten zal bestaan, die alleen in geval van bepaalde noodza kelijkheid door de Engelsche regimenten zuilen worden bijgestaan. Het hoofddoel van den tocht is de bezetting van Om durman, Kordofan, Djeoniar en Bahr-el- Gazai. De Spaansche troepen hebben, volgens officieele dus weinig geloofwaardige be wenschte hij baar geluk met haar herstel j en deze openhartige uitdrukking van zijn gevoel streelde het hare, want zij had evenveel achting voor Philip, schoon op eene andere wijze. Het deed hem 1 op te moeten merken, dat zij bleeker dan ooit en afgevallen was. Haar voorkomen had eene verandering ondergaan sinds den laatsten keer, dat hij haar gezien had hare gestalte was eene schaduw geluk ge worden en hare donkere oogen schitterden met een vuur, dat bij er nooit te voren in bespeurd had er was iets doodsch in die lange dunne viogers. die zoo teederljjk met de donkerbruine lokken van de kleine Margaret ha speelden, en dan, als zjj zich voorover boog om naar de bevende stem van den ouden man te luisteren, was er eene zoo vreemde uitdrukking op haar voorhoofd, dat zoo buitengewoon schoon waSj en het haar, op hetzelve gescheiden, vertoonde ree s hier en daar eene grauwe tintwant ziekte en zorgen hadden op deze trekken haar ijzeren zegel gedrukt, en zouden alle schoonheid verwoest heb ben zonder die kalme, heilige uitdrukking eener zeil in vrede met God en met liefde jegens hare medemenschen vervuld. Philip stelde het grootste belang in het gesprek dezer twee uitmuntende menschep en hoewel hij er zich niet in mengde, bleef hij bij hen, en trachtte al hetgeen hij hoorde te verstaan en op de behoeften van zijn eigen geest toe te passen. Het speet hem toen hjj door zijn vader gerue richten een tocht gemaakt naai de pro vincie Santa Clara, en daar een versterkte stelling der opstandelingen genomen, waar bij o. a. een van de aanvoerders dezer laatsten, Frederico Alfonso zou zijn ge vangen genomen. De opstandelingen hebben echter van den marsch der troepen naar Santa Clara gebruik gemaakt om in de provincie Ha vanna een inval te doen, hetgeen met goeden uitslag werd bekroond; een ge deelte der provincie viel in hunne han den. Terzelfder tijd zijn eenige vrijbuiters expedities met vrijwilligers en aanzieulijke voorraden krijgsmaterieel op eenige pun ten der kust ontscheept. Men zegt dat Maximo Gomeseen stouten oup op de hoofdstad beoogt, en hoopt dat als deze slaagt, de vrienden in de Vereeuigde Staten nieuwen moed zullen krijgen. De berichten over het Spaansche leger luiden niet opgewekt. Er zijn wel 25,000 zieken, op vele punten heeft men gebrek aan leeftocht, daar de leveranciers niet betaald worden en weigeren meer te le veren. Het is wel vermakelijk dat, terwjjl Duitschland klaagt over het beffen van difterentieele rechten door de Vereenigde Staten, deze laatste üoos zijn dat Canada een afzonderlijk tarief voor het moeder land gaat maken en dus den handel van de Unie benadeelt. De Panama commissie heeft Arton ge hoord, voornamelijk over zijn zwerftoch ten en zijn ontmoetingen met Dupas en Roger, en over hunne voordeelige aan biedingen. pen werd die hem zeide nog dien avond d- rivier op te willen en dat hij dus de boot noodig had. Daar eenige andere volkplanters hem zouden vergezellen vond Philip verscheidene booten losgemaakt, en zoodra hij de hunne in gereedheid had ge bracht liep hij naar huis terug. Hij ont moette Roelof Gilles, wiens gelaat groote ontroering verri»d en die ademloos van onrust of haast was. „Het is buitengemeen vreemd, Mr. Phi lip 1 doch het is zeker, det ik een dozijn van die Indianen ia het bosch heb zien loeren ik houd in het geheel niet van hunne blikken daarom zocht ik mijn Mee ster op om hem te zeggen wat ik er van dacht." „Kom, kom, spoedig dan 1" riep Philip en hij vloog dan tuin in. Zjjn vader nam juist van Rachel afscheid en was verwon derd zrjn zoon zoo ontsteld te zien. Phi lip was te bedachtzaam om de zwakke en zieke Rachel te verontrusten, en wenkte zijn vader, zeggende dat hjj hem wensch te te spreken. Henry Randolph haastte zich naar de deur en zjjn zoon was juist bezig, hem het bericht van Gilles inede te deelen, toen zich egnsklaps een verschrikkelijke onnatuurlijke kreet liet hooren, die ieders bart met schrik vervulde. Wordt verr.olg d.)

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1