Rechtszaken. Gemengd Nieuws staten dreigden ernstige moeilijkheden op handelsgebied. Do senaat toch b6eft met 33 tegen 19 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan de bepaling, welke een extra Invoerrecht legt op artikelen, die in het land van herkomst een premie hebben genoten. Deze bepaling, welke in zich zelf een kostelijke satyre op de bedendaagsche beschermingspolitiek van eetiige Euro- peesche landen is, wordt in strijd geacht met de verplichtingen, welke de Unie tegenover Duitscbland en Oostenrijk heeft aangegaan. In Amerika is men nog al ontstemd over den toon van Japan, welke volgens de N. Y. H; in staat is, een tegenstan der van inlijving te bekeeren. De ande re bladeD laten zich al niet beter uit, en dringen zelfs aan op versterking der vloot in de Stille Zuidzee. De stemming, welke uit deze uitingen blijkt, zal er wel niet beter op worden, nu te Honolulu een ernstig incident heeft plaats gehad. Eenige Japansche matrozen hebben een man. die eenige Amerikaansche be geleidde, mishandeld, waarop Amerikaan ■sche matrozen besloten hun landgenoot te wreken, en een der aanvallers op on genadige wijze te pakken namen. De Cubanen zijn tot vlak bij Havana doorgedrongen, zoodat ten laatste met de soldaten, de zieken en gekwetsten dei- hospitalen onder de wapens kwamen om den aanval af te werenwaai in zij ein delijk slaagden. AXEL, den 9 Juli 1897. Te Terneuz9n is Woensdagnamiddag door de Vereeniging voor Christelijk on der wijs aanbesteed in 2 percaelen en in massa hot bouwen van een schoolgebouw met onderwijzerswoning, mat bijlevering van alle daartoe benoodigde materialen enz. Daarvoor was minste inschrijver de beer H. J. Ganderheyden te Vlissingen voor f9600 in massa. Verder schreven daarvoor in de heeren J. A. van der Heil te Middelburg voor f 12.127, en in Terneuzen de beeren A. J. Ribbens J. A. Rijnberg voor f 11.740 W. P. Nieuwelink voor f 11,622 en G. van der Peijl voor f 11.550. De uitslag van de he r. te Zaam- slag gehouden verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad is ais volgt: Gekozen de heeren F. de Rujjter met 189 en W, de Mul met 207 stemmen. De heeren J. de Putter en W. de Klerk kregen 142 en 163 stemmen. Dinsdagavond vergaderden de Staten onzer provincie onder voorzitterschap van den commissaris der koningin, teg9n woordig waren 37 leden en de griffier. Toegelaten werd het nieuwgekozen lid mr A. J. F. Fokker. Na voorlezing van het eervol ontslag van den heer jm mr W. M. de Brauw ais commissaris der koningin en van de benoeming van mr A. J. Roest tot zijn opvolger, hield de voorzitter de volgende toespraak Mijne Heeren, leden der Provinciale Staten van Zeeland. Het zal u niet be vreemden dat de voorlezing dezer beide stukken my noopt een enkel woord en tevens een vei zoek tot u te richten. Het is zeker overbodig te zeggen, dat men oogenblikken als deze doorleeft met zeer gemengde gevoelens. Het is niet wel denkbaar uitsluitend het oog te ves tigen op de eer en het aangename. Het is noodzakelijk ook het oog te hebben op de mate zijner krachten. Een indruk, die inzonderheid dezen da; vele overschaduwt, is. dat mijr. geacht ambtsvoorganger en vriend genoopt is geweest zijD ontslag te vragen en rust te nemen. Ik hoop eu gij deelt dien wensch ongetwijfeld dat zijne onge steldheid zal zijn eene van korststondigen aard en dat het hem, tot vreugde van zich zeiven en zijn gezin, gegeven zal zijn spoedig weer nuttig werkzaam te zijn in een kring waartoe hij zal worden geroepen. Gij hebt aan mynheer De Brauw uwe vriendschap en uw steun geschonken. Ik waag het u te vragen die denkbeelden te willen overdragen op zijn opvolger, die medewerking en dien steun zoo zeer behoeft. Ik ben ten volle doordrongen van het vereerende der taak die mij is op gedragen, vooral ook omdat het mij is te beurt gevallen den eed af te leggen in het bijzijn van H. M. onze jeugdige Koningin en omdat ik uit haar mond het vriendelijke woord mocht hooren dat bare koninklijke moeder vergunde aan u over te brengen dat zij de Zeeuwen verklaarde liet te hebben. (Applaus) Ik gevoel ten volle de verantwoorde lijkheid, die op mijne schouders rust, en ik vraag daarom met bescheiden, maai ernstigen aandrang uw vriendschappe lijke medewerkiDg en steun. Ik besluit met den wensch dat mijn en uw arbeid ten bate der provincie moge strekken en my en u de Hoogere zegen daarop niet worde onthouden. De heer Heijse zeide daarop het vol lende »Mijnheer de Voorzitter. Het zij mij vergund, een kort woord ook namens mijne medeleden te spreken, eerstens tot u die voor de eerste maal onze zittingen leidt, om u een barteljjk welkom toe te roepen in onze zoo schoone provincie, om u dank te zeggen voor de woorden, waarmede de gewichtige taak, door onze geëerbiedigde Koningin-Regentes aan u toevertrouwd, door u werd aanvaard, om u de verzekering te geven, dat wij be ïeid zijn in vol vertrouwen, met den vertegenwoordiger van ons geliefd vor stenhuis mede te werken aan den bloei van dit gewest, maar M. d. V. er is nog iets wat ons in deze oogenblikken 7an 't hart moet. Bij de heugenis uwer straks gesproken woorden zult u het niet wraken, dat by ons niet geldt „Le roi est mort, vive le roi!" Onzd vreugde over uw optreden is vermengd m9t diepe droefheid over het heengaan van uwen vooi ganger, onzen onvergetelijken De Brauw, niet het minst om de redenen die hem daartoe noopten Ik weet te spreken uit naam van gansch Zeeland, wanneer ik zeg dat zijn bemin nelyke, nobele persoonlijkheid bij ons in dankbaar aandenken zal blijven. De sta ten van Zeeland brengen hem, ook namens hunne lastgevers, een dankbaren, wee moedigen afscheidsgroet. Hij is getrouw geweest aan hetgeen door hem nu 13 jaar geleden in de zoraerzitting van 1884 beloofd is onder Hoogeren zegen met al zijne krachten de hem toevertrouwde be langen te behartigen. Wat hij beweerde zijn hoogste vol doening te zullen wezen, dat neeft hij verworven. Immers hetgeen hij ah de getuigenis des eigen gewetens wenschte te erlangen, dat spreekt Zeeland thans in volle overtuiging tot hem »Gij hebt 's Konings verti ouwen niet beschaamd en gij hebt het vertrouwen der Zeeuwen niet slechts gewonnen, maar ook ver diend. God zegene hem en de zijnen in lengte van dagen." De heeren Moerdijk en Ysebaert zullen de zomerzitting niet bjjwonen; terwijl ook de heeren van Deinse en Vader van 's Gravenpolder niet in deze vergadering aanwezig waren. Na de splitsing der vergadering in af- deelingen werd besloten in de eerstvol gende bijeenkomst over te gaan tot het benoemen van het lid der Staten, be doeld bij ari. 89 der Prov. wet. Op voorstel van den heer Hombach werd besloten de volgende bijeenkomst te houden op Donderdagavond 15 dezer om die den volgenden dag voort te zet ten. De vergadering werd daarop gesloten. II F, R I.) K. Door Gedupeerde staten van Zeeland is bepaald dat de herijk der maten en ge wichten in 1897 zal plaats hebben als volgt Axel 12, 13 en 14 Juli v.ra. Zaamslag 14 Juli des D.m. en 15 Juli. Rapenburg (gemeente S t o p p e 1- d ij k) voor de gemeenten Stoppel I ij t Hengstdyk en BoschkapellelG Juli. PREDIKBEURTEN TE AXEL. ZONDAG 11 JULI 1897. Ned. Hero. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam 2 ure. Ds. J B. T. Hugonholtz Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. A. Steijling. Nain. 2 ure Leeskerk. Kerk B. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. A. Steijling. Arroinlisseiuents-Reclitbank Middelburg. Zitting 9 Juli 1897. le. P. R., 23 j., 2e J. P., 21 j., klom nenmakers te Clinge, zyn wegens beleedi ging ambtenaren en no. 1 wegens mis handeling ambtenaren veroord. de le tot 7 dagen gevang, de 2e tot 5 of 5 dagen hecht. P. D., 19 j., werkman te Philippine, is wegens diefstal vrygesproken. Ieder weet, dat we eene periode van buitengewone, haast ondragelijke warmte achter den rug hebbeD, zoodat we van dit gedeelte van der, zomer, de kouae dagen niet achtende, als van een warmen zomer zullen spreken, en ook weet men, dat precies op 1 Juli het W9er zich ge zet heelt in de tegenwoordige richting, welke voor langen tijd niets dan een ont stuimige atmosfeer schijnt te beloven. Dit alles heeft ons niet verrast, omdat wij onder onze lozers een welwillend na tuurvriend hebben, die reeds den 17e Februari profeteerde, dat wij zouden krij gen een zeer warmen zomer tot den 30en Juni. Ter eere van het welgelukken van deze voorspelling en tot troost zij 't ook een magere voor de velen, voor wie het zomerseizoen eigenlijk nog beginnen moet, zij hier nu gemeld, dat wij heden begun stigd werden met deze mededeeling van denzelfden Falb II „Mochten wij voor het oog den zomer al gehad hebben, wij zullen een mooie maand September hebben." (N. v. d. D.) Te Kortenoèver, gemeente Brum- men, heeft een haan de moederzorg over genomen van eene klokhen, welke de slechte gewoonte heeft om hare nachtrust, in een boom te nemen, waarbij zij dan hare kuikens aan hun lot overlaat. Over dag wandelt nu de haan met zijne be schermelingen rond en men hoort hem telkens als eene hen klokken. Des avonds spreidt hij zorgvuldig zijne vleugelen over hen uit. Bij Barcelona heeft men Zaterdag een zonderling verschijnsel waargenomen. De oppei vlakte der zee werd om da tien minuten atwisselend een meter hooger of lager. Dat duurde zoo verscheidene uren Schepen, die er voor anker lagen, raak ten los of bekwamen averij. Een dergelijk verschijnsel werd inder tijd bij de aardbeving van Krakatau waar genomen. De gewone parade, ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Marie is te Utrecht gehouden zonder de gewaar deerde medewerking van het muziekkorps der genie, doch met assistentie van het nieuwe harmonie-corps der vesting-artil lerie. By het afmarcheeren der troepen, die vroolijk de muziek deden weerklinken, deed zich een voor Utrecht geheel nieuw inci dent voor. Er werd door eenige burgers met steenen geworpen naar den bevelvoe renden kapitein der vesting-artillerie. Deze gelastte drie zijner manschappen I do daders te arreateeren, wat nog al moeie lijk ging, omdat de troep rnet het geweer gewapend, de handen niet vrjj had. Deze slaagde er in den belhamel, een kwajongen van naar gissing 18 jaren oud, te arresteeren doch op het Oud-kerkhof mengden zich eenige geestverwanten in het geschil en was een zeer krachtdadig optreden der militairen hoog noodig dit duurde slechts zeer kort, waarna men den jongen man naar het Hoofdbureau over bracht. De kapitein Drooglever volgde te paard de beweging. Woensdag is aan het Staatsspoor station te Utrecht de wegwerker J. V. tusschen de buffers geraakt. De ongeluk kige was terstond dood. De Pernisser visscher Arend Jon- gejan is overboord geslagen en verdronken. Omtrent Dr. Yersin's serum tegen de pest komen uit Bombay gunstige be richten. In de academie van geneeskunde aldaar heeft namelijk Prof. Wysokowiecz, hoofd der Russische wetenschappelijke com missie van onderzoek, medegedeeld dat ge noemd serum een doeltreffend middel tegen de pest is gebleken. Ais het in enkele gevallen niet hielp, dan was bet daaraan te wyten dat men te laat hulp inriep. Dr. Simond is te Kutch Mandri aange komen met een nieuwen voorraad serum. Te Groningen hebben twee Duitsche werklieden, R. Weber en C. Wendel, zoo hevig gevochten met J. Vorenhout, scha renslijper, en Klaas Niekamp, milicien, dat Vorenhout reeds aan de wonden overleden is en Niekamp in de infirmerie verpleegd wordt. De hoofddader Weber is gearresteerd. In de groote zaal van het Raadhuis te Neurenberg heeft men, bij het weg breken van oude baoken, 20 kostbare foli anten voor het meerendeel uit de 16e eeuw en een aantal bandschriften van vorstelijke personen gevonden, De vondst is naar het stedelijk archief gebvacht. Sinds eenige jaren zijn in het Groot hertogdom Baden de kilometerboekjes in gevoerd op de Staatsspoorwegen, waarvan een ruim gebruik wordt gemaakt. In het vorig jaar wendde zich de Kamer van Koophandel te Mainz tot de Pruisische en Hessische Regeering, om eveneens de in voering van die gemakkelijke boekjes te vragen, op grond dat een groote afnemer recht heeft op verlaging van prijs. De Pruisische Regeering heeft echter geant woord, dat zij voor 't oogenblik geen plan heeft kilorneterboekjes uit te geven. Te Londen is een Nederlandsch la kenhandelaar, Edelstein genaamd, gevan gen genomen, wegens diefstal van diaman ten, ter waarde van 200 p. st. (f2400.) Hij had, als klant, in een juwelierswinkel kostbaarheden te zien gevraagd, was, om ze beter te kunnen zien, er mee naar het raam gegaan en toen op eens de deur uit gesneld. Men had hem echter spoedig ge vat. Te Hilversum hebben de werklie den, die bezig zijn met het leggen van gaspijpen voor uitbreiding van het bui zennet, den arbeid gestaakt. Zjj eischten 2 cent loon p6r uur meer. Toen dit niet werd toegestaan, gingen zij over tot diinken, tengevolge waarvan des avonds groot rumoer ontstond en onderling werd gevochten. Een der belhamels werd door de poli tie gearresteerd, doch niet dan nadat hy aan twee agenten verscheidene wonden had toegebracht, een van hen werd bij na de neus afgesneden. De man zelf werd echter ook hevig toegetakeld, daar de politieagenten van hunne sabels ge bruik moesten maken. Hij is Woensdag ter beschikking van den Officier van Ju stitie gesteld. Den volgden morgen is het werk door het goedgezinde gedeelte hervat, met bij voeging van eenig nieuw werkvolk, op de ouöo voorwaarden.

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2