Rechtszaken Gemengd Nieuws. lieten, en moest daarin op door laatst genoemd college tot de betrokken dijks- besturen gerichte opmerkingen, verbeter ing worden aangebracht. Te 's Gravenhage wordt verzekerd dat de Minister van Marine, Jhr. H. M. van der Wyck, geen deel meer zal uitma ken van het aanstaand Ministerie, daar hg in elk- geval moet verlangen zijn ambt neer te leggen. In verband daarmede wordt als zijn op volger reeds de naam genoemd van de ge pensioneerden Vice-Admiraal N. Mac Leod. Gedep. Staten van Gelderland heb ben bepaald, dat dit jaar premiekeuringen zullen gehouden worden van fokmerriën met veulen en van jonge merriën, en te vens kouringen van hengsten en merriën voor bet Geldersch Paardenstamboek, in de navolgende plaatsen Te Nijmegen, Dinsdag 13 Julite Doesburg Donderdag 15 Julite Bem mei, Zaterdag 17 Juli to Tiel, Dins dag 20 Juli; te Twelloo, Donderdag 22 Juli; te Zalt-Bommel, Zaterdag24 Juli, - en te Zutpben, Maandag 26 Juli. Om aan de premiekeuringen te kun nen deelnemen, moeten de raeiriën ten minste 2 en ten hoogste 7 jaar oud zijn. De aangilte voor deze keuringen moet geschieden voor 1 Juli bij den Heer W C. Schimmel, te Utrecht. AXEL, den 2 Juli 1897. Tot opheldering aan sommigen onzer lezers, die meenden dat de heer T, L van Wiemeersch candidaat werd gesteld door de a. r. kiesvereeniging, dient dat deze candidatuur gesteld is op een afzonderlijke lijst door 12 kiezers onder- teekend. Trouwens, waar vier plaatsen in den raad te vervullen zijn, daar zou het maar bezwaarlijk gaan op één lijst vijf candidaten te stellen. Bij Koninklijk besluit is aan den heer J. Barendregt" Azn., burgemeester dei- gemeente Zaamslag, toestemming ver leend om tot 1 Maart 1898 te Ter Neu zen te wonen. Op de Dinsdag gehouden veemarkt te Sas van Gent waren aangebracht 40 stieren, 12 ossen, 31 koeien en vaarzen 7 kalveren en 1 schaap, samen 91 bees ten, waarvan er 5 onverkocht 'oleven De handel was over het algemeen erg flauw. - Naar aanleiding van de benoeming van den heer mr A. J. ROEST tot com missaris der Koningin in onze provincie van welke benoeming onze lezers Woens dag reeds per bulletin bericht ontvingen ontleenen wij aan de Middelb. Ct. het volgende Den 22 Sept. 1887 werd genoemde heer geïnstalleerd als burgemeester van 's Gravenhage, zoodat hij bijna tien jaar als zoodanig werkzaam is geweest. Bij zijn installatie zeide de heer Roest o. a. het „Dagblad" herinnert daar aan heden dat de taak van de over heid „nimmer kan zijn, te bevorderen dat alle krachten en richtingen tot be vrediging, slechts deze dat zij tot haar recht geraken, en daarom heeft die taak naast een zeer zware, ook een zeer schoone zijde." Op dit standpunt heeft de heer Roest zich steeds geplaatst. Hij was een burgemeester die hoege naamd niet naar populariteit streefde. Integendeel, bemind wist hij zich niet te maken. Maar toch is het eigenaardig, dat, nu hij op het punt staat van heen te gaan als burgemeester, en genoemd blad en »het Vaderland" zeer waardeerende woor den aan zijn adres richten, waarbij zij hem huldigen als een der bekwaamste burgemeesters van 's Gravenhage. >Het Vad.« schrijft: »De heer Roest is geen burgemeester geweest met ruimen vooruitzienden blik, die van aanpakken wist en de groote vraagstukken tot op lossing wist te brengen, maar hij heeft zeer groot administratief talent ontwikkeld on steeds naar strenge rechtvaardigheid gestreefd. Heeft men zich vaak geërgerd aan de wijze, waarop deze voorzitter van den gemeenteraad lastige vragers zich van den hals wist te schuiven en nete lige quaestiën wist te ontwijken, bewon dering paarde zich daaraan voor het on geëvenaard oratorisch talent, waarmede hij, sterk door zijn wetskennis en zijn logica, de leiding wist in handen te hou den, zonder eenoogenblik de teugels te laten glippen. Had men overigens in den|burgervader der residentie wat meer vertoon, wat meer toeschietelijkheid, wat mi nder afgemeten heid en ongenaakbaarheid gewenscht, het valt moeilijk te ontkennen dat de consequent volgehouden gereserveerdheid die zich steeds vrij wist te houden van partijdigheid en favoritisme, toch ook haar goede zijde had. De provincie Zeeland kunnen wij van ganscher harte met haar nieuwen com missaris gelukwenschen, want de hoe danigheden, waardoor de heer Roest zich onderscheidt, maken hem voor die betrek king als geknipt." Dit zijn goede tijdingen, die gunstig afsteken bij tal van geruchten, welke over mr. Rioest in omloop zijn. Er moge geen roep van beminnelijk heid, van minzaamheid over hem uitgaan men erkent algemeen, dat hij een zeer bekwaam man is van zeer vrijzinnige liberale beginselen, die weet wat hij wil. Voor hij het burgemeesterschap van de residentie aanvaardde, was hij officier van justitie te Rotterdam, na te voren, voor zoover wij meenen, geweest te zijn substituut-officier van justitie bij de recht banken te 's Gravenhage, Rotterdam, Zwolle en Nijmegen. Eigenaardig noemde men hem wel eens de vleesch geworden wet. waarschijnlijk ook wel een gevolg van zijn vroeger ambt. Wij willen hopen, dat de verwachting, omtrent hem door het Haagsche orgaan uitgesproken, verwezenlijkt zal worden Een flink man waardeeren wij in onze provincie zeer zekereen man die weet wat hij wil zal bij velen sympathie vin den. Maar wanneer met dit »fortiter in re" gepaard gaat het „suaviter in modo" en een streven om als vertegenwoordiger der Koningin een middelpunt te worden van aanraking en samenwerking van verschillende partijen en personen, dan wordt ook dit zeer zeker algemeen ge waardeerd, omdat het niet anders dan bevorderlijk kan zijn aan het heil der provincie. Wij heeten mr. A. J. Roest van har te wolkom toe in onze provincie. II E R IJ K. Door Gedupeerde staten van Zeeland is bepaald dat de herijk der maten en ge wichten in 1897 zal plaats hebben als volgt Axel 12, 13 en 14 Juli v.m. Zaamslag 14 Juli des n.m. en 15 Juli. Rapenburg (gemeente S t o p p e 1- d jj k) voor de gemeenten Stopp e 1 d y k, Hengstdijk en Boschkapellel6 Juli. PREDIKBEURTEN TE AXEL. ZONDAG 4 JULI 1897. Ned. Hero. Gemeente. Voorm 9 ure Leeskerk. Nam 2 ure. Ds. J. B. T. Hugenholtz Kerk A. Voorm. 9 ure Nim. 2 ure Ds. R. W. de Jong. van Ter Neuzen. Leeskerk. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. A. Steijling. Nam. 2 ure Ds. A. Steijling. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 2 Juli 1897. A. V. M. B., 30 j., spoorwegbeambte te Ter Neuzen, gedetineerd te Middelburg is wegens verduistering gepleegd doe iemand die het goed uithoofde van zijn- persoonlijke dienstbetrekking onder zien heeft en verduistering veroord. tot acht maanden gevang, met in minderingbren giüg der doorgebiacbte hecht. Naar aanleiding van het bericht betref fende eene vleermuizenplaagte Loosdrecht heeft Di. K. W. van Gorkom, te Baarn, medegedeeld, dat hij daartegen, tijdens zijn verblijf in Indie, met goed gevolg op raad vin een inlander, een zeer een voudig middel heeft toegepast, namelijk het bevestigen van versche buffelbeende ren, waarvan het vleesch was verwijderd aan de binnenzijde van de nok op den zolder. Intusscneo heeft men te Loosdrecht met de toegepaste verdelgingsmiddelen zijn doel meds bereiktanders zou men de proef met runderöeenderen stellig heb bon genomen. Het badhotel te Schiermonnikoog, dat vergroot en verfraaid is, wordt den len Juli geopend. Alles wordt aange wend om 't den badgasten zoo aangenaam en gemakkelijk mogelijk te maken, zoo dat een verblijf op hef schoone eiland zeer aantrekkelijk is. Zondagmiddag is in een kolk bij Deventer een knaap van 15 a 16 jaar bij het baden verdronken De beroemde Fransche scheikun dige Prof. öchutznnberger e9n Ëlzas- ser van geboorte iö onverwacht te Parijs overleden, in den ouderdom van 67 jaren. Hij was lid der Academie van Welen schappen, Professor aan het Collége •ie France, directeur, dei gemeente lijke school voer natuur en scheikunde en schrijver van een aantal verdienste lijke werken Ais een bijzondere onderscheiding en bewijs van tevredenheid meldt men uit Vlissingen aan de M i d d C t., dat de Vlissingsche binnenloods G. Stroosnij- der, die steeds bij voorkeur het Kon. Eng- stoomjacht Victoria and Al- bert bedient, de eer genoot door den commandant, Admiraal FullertoD, schrif telijk uitgenoodigd te worden aan boord van dien bodem do revue le Spithead bij te wonen. De loods Stroosngder, had die uitnooóiging aangenomen, en, iu uniform gekleed, mocht hij, staande op de com mandobrug naast den admiraal, net ma ritiem schouwspel gadeslaan, Schipper T. Visser van Polderzijl (Usquert), heeft gevangen eu in levenden staat naar Art is te Amsterdam opge zonden twee zwa-e zeehonden, wegende ieder wel 300 pond. Het eene dier had zyn jong bij zich. Te Waddingsveen is Dinsdagavond de bliksem geslagen in de groote papier fabriek van den Heer van Lange. De mo len is ingestort en vele schuren met zeer grooten voorraad papier werden een prooi der vlammen. Aan blusschen viel niet te denken, de brand was des avonds om 10 uur nog niets bedwongen. Alles was tegen brandschade verzekerd. Bij Lisse zijn wegens het hevig onweer twee metselaars, werkzaam aan een in aanbouw zynd huis door den bliksem doodeljjk getroffen. Te Kampen is Zondagavond op de kennis een sigarenmaker mishandeld ge worden door een der bedienden uit een dei tenten en dientengevolge bewuste loos naar het ziekenhuis vervoerd. Den volgenden avond was er eene nog al groote volksmenigte op de been, die bhjk baar de personen uit de tent op het Muntplein te lijf wilden, die echter wijse lijk binnen bleven. Met geweld moest de politie de groote menigte uiteendrijven en nu en dan een charge makeD. Naar uit Davos gemeld wordt, zal het Nederlandsch Sanatorium voor min vermogende longlijders den lsten Septem bor a.s, geopend worden. H.H M.M. de Koninginnen gaven blijk van hare belangstelling in deze inrichting, door aan het comité een ruime geldelijke bijdrage te doen toekomen. Door finan- cieele hulp van vroegere Davoser „Kur- gasten" en een aantal particulieren in Nederland zijn de noodige fondsen by el kaar gekomen. Minvermogende patiënten van alle standen zullen in het Sanatori um worden opgenomen. Te Woudenberg is bij den land bouwer B. ƒ3000 gestolen, waaronder ƒ2000 aan effecten. De man ontdekte den diefstal, toen hij naar Utrecht ter markt moest. Als verdacht is zekere B., in het bezit van 800, welke bij beweer de gevonden te hebbeD, in beschonken toestand te Utrecht aangehouden. De politie te Langezwaag (Fr) heeft aangehouden Jan Frederik de Thouars zich noemende baron de Thouars. Bij Mr. de Block van Scheltinga, op den huizeOranjewoud", gaf hij zich uit voor Mr. Wicheis Wiersma te Oirschot en wist daar geld los te krijgen: Te Heerenveen logeerde hij in het ,,Groes" en ging weg zonder te betalen. Te Lange zwaag ontvreemdde hij goederen, welke buitenshuis hingen, enz. Deze „baron1' werd reeds driemaal tot een jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens diefstal en oplichting, .ij is naar de cel overgebracht en reeds Uoor den rechter-commissaris gehooid. Ook op de mosselbanken in Ooster en Wester-Schelde heeft de storm van 18 Juni groote schade aangericht. Op een aantal banken is al het mosselzaad, dat in het voorjaar uitgezaaid werd, wegge slagen. Ook de groote mosselen hebben op enkele plaaisen veel geleden. Te Mainz is de drijvende militaire bad- en zweminrichting op den Rjjn welke in een vervallen toestand moet hebben verkeerd plotseling gezonken, terwijl er 2G0 soldaten in waren. Bij de redding had men verscheidene angstige oogenblikkenmaar gelukkig is er nie mand verdronken. De grooie prijs der Parysche Ten toonstellingsloterij 100.000 fr. is gewonnen door twee fabrieksarbeidsters te Roanne. Een blikslager van Yaise, die bij de uitloting van het Fransche Grondcrediet tot zjjn vreugde zag, dat hij een prijs van 100.000 tr. nad gelrokken, werd bitter teleurgesteld. Toen hij namelijk zijn obligatie aanbood, bleek, dat de laatste storting daarop was verzuimd en nu moest men hem de uitbetaling van den prijs weigeren. Het hielp niet of bij zich al bereid verklaarde het bedrag als nog te voldoen. Een gedenkteeken (borstbeeld) voor Daguerre is Zondag plechtig onthuld te Btysur-Marne, waar deze uitvinder van de photographie zijn laatste twaalf levens jaren heeft doorgebracht. De werkstaking van de saidinen- visschers aan de kust van Bretagne heeft zich nog uitgebreid en er zijn ernstige ongeregeldheden voorgekomen. De vis- schers eischen van de handelaren een minimum van 7 francs voor de 1000 st. in gewone tijden is de prijs 12 fr. - per boot van 8000. Maar de handelaren wil len die voorwaarde niet aanvaarden. Te Croisio is geen werkstaking. De vangst blijft daar nog altijd even over vloedig. Vrouw Valdenere, de moeder, die haar kind doodmarlelde, en die door dom heid of piquanterie der gezworenen van het Gerechtshof te Epinal werd vrijge sproken, heeft nu opnieuw terechtgestaan De beschuldiging kon nu alleen gegrond zijn op zware lichamelijke jmishau leling

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2