Haar de Dordtsche Tentoonstelling! Vruchten te velde, Nagekomen Advertentie. Openbare Verknoping een zwart RÜINPAARD met net en tuig, Yoorts EENIG HUISRAAD. Marktberichten. P4T Dagelijksche muziekuitvoeringen en Feestelijkheden, Ond-Dordt >nz. Entree 50 cents (kinderen half geld), 's Avonds na 7 uur 25 cents. HH. Patioons kunnen voor hun personeel 50 pCl. reductie op den toegangsprijs van 50 cents krijgen, mits schriftelijk bij het Uitvoerend Comité 2 dagen te voren aai gevraagd. Gezel schappen, School en Weeskindereu 5 cent per kind; Geleiders, tot een maximum van 1 op 20 kinderen, eveneens 5 cent. bij den stormvloed van Zaterdag jl. op de uiterwaarden van de Merwede over HaidinxveM verdronk, is thans gevonden. De man was lijdende aan dooiheid. Te Tiel heeft men thans ook een schuttersquaestie. De compagnie was te 5 uren aange treden en opgemarcheerd naar het daar voor aangewezen exercitieterrein, onge veer een half uur buiten de stad. Nadat aldaar de gewone oefeningen waren ge houden, werd te 7 uren „rust" geblazen. De schutter v. U., onderwijzer aan een der openbare scholen, verwijderde zich te 7 uren van het terrein, op grond van de schutterijwet, welke zegt (art. 42), dat «en schutter bij oefeningen slechts 2 uren onder de wapenen kan worden gehou den. Het terrein is toegankelijk over een houten brug; waarop een hek plaatst is, hetwelk tijdens de oefeningen, bewaakt wordt. Toen v. IJ. daar kwam, werd hem het wachtwoord gevraagd, hetgeen hij niet wist, zoodat hij niet werd door gelaten. Ten einde nu toch zijn voorne men te volvoeren, sprong hij over de sloot, welke om het terrein ligt. De zaak zal voor den schuttersraad komen, en men is benieuwd naar den uitslag. Dr. Secomandi, te Bergamo, verhaalt in het Milaansche blad Corriere, dat hij verrassende resultaten verkreeg met toe passen van zijn petruleuraKuur tegen diph- theritis. De patiënten worden gepenseeld en moeten gorgelen en inhaleeren. Bij zieken boven de zes jaren staat hij in voor de genezing. Het is haast te schoon om waar te wezen, en men zal, na zooveel teleurstel lingen op dit gebied, zeker wel doen, oen nadere bevestiging van 's dokters ver klaringen af te wachten. Te Kethel, nabij Schiedam is ze kere J. Stigter, die bezig was met hooi en, bezweken. Volgons verklaring van den geneesheer was de hevige hitte de oorzaak van zijn dood. De Rontgen-stralen worden meer en meer een licht der waarheid. Men heelt oniangs bij de Fransche douane wel geslaagde proeven er moe genomen en zij zullen, naar men bericht, eerlang daar worden ingevoerd, om den inhoud var, mgevoerdo pukken en kisten met de op gaven te controleeren. Twee jaren geleden stieif te Mout- pellier een oude, ongetrouwde gierigaard, die 15 miliioen fiancs naliet. Er waren heel wat menscheu, die eifgenainen van dat geld meenden te zijn, op grona van verschillende testamenten vol tegenstrij digheden Het kwam natuurlijk lot een proces en thans, nadat er 100.000 francs aan gerechtskosten zijn opgegaan, is bij rechterlijke uitspraak als het eenig geldige een testament aangewezen, dat een jong student, tot eenig erfgenaam van het ver mogen maakt. Paola Lombroso dochter van den beroemden professor heelt een boek ge schreven over „bet geluk der vrouwen, Zij komt daaiin, op grop.d van waarne mingen hij honderd barer vrouwelijke ken nissen te Turjjn, tot de slotsom, dat vrouwen meer kans hebben om gelukkig te zijn dan mannen dat er betrekkelijk weinig volslagen ongelukkige vrouwen zijn dat huwelijken uit liefde en het moederschap de beste en voornaamste grondslagen van geluk zijn dat een ma tig bezit van aardsche goederen eeider gelukkig maakt dan rijkdom en dat de gelukkigste vrouwen uiet buitengewoon, maar middelmatig schoon en verstandig zjjn. Te Beverwijk is "Vrijdagnamiddag net tienjarig zoontje var, de weduwe P. v. d. K. bij het baden in de haven ver dronken. In de woning van den gemeente geneesheer te Loosdrecht heerscht een vleei muizenplaag. Het is name lijk gebleken dat tusschen de spouwmu reu eene kweekerij van dat gedierte op buitengewoon groote schaal moet te vir, den zijn Reeds werden honderdtallen gevangen en gedood, doch nog veel meer bleven er over. Met kracht is men thans bezig aan het verdelgen van de ongonoo- de en zeer onwelkome gasten, die het schoone van den heerlijksten zomeravond, zoowel binnen als buiten, gene 1 beder ven. Het getal maaiers, dat dezen zo mer uit Groningen naar Friesland is ver trokken is nog nooit zoo groot geweest als thans. Het schijnt op eenigen meer of minder thans niet aan te komen. Vele brieven van boeren behelsden de tijding om maar een paai man meer dan ge woonlijk mede te nemen. Alles tenge volge van den overvloedigen grasg,oei. In de groote poiders van Groningen doet zich thans bet geval voor, dat de boer bij het wieden en schoffelen banden te kort komt. Geen wonder, als men weet dat uit de gemeenten Finsterwold en Mid- wolda meer dan 800 maaiers en hooiers zijn vertrokken. Hieroider zijn, die 3 h 4 per pondemaat maailoon ontvangen. Een proces wegens moord tegen een vrouw van 147» jaar, Mevrouw Drou- lin is dezer dagen voor het Gerechtshof te Constantino (Algerië) behandeld. Die dame had haren buisknecht, een jonkman van 17 jaren, doodgeschoten. Hót was een geschiedenis als die van Potifar's vrouw. Zij beweerde dat de knecht haar tot ontrouw had willen verleiden en haar, toen zij hem over zijn gedrag onderhield had gedreigd de zaak bij haren echtge noot andersom voor te stollen en haar als verleidster aan te klagen. In hare woede daarover nad zy den knaap neer geschoten. Er waren echter tegenstrijdigheden in hare verklaringen. De openbare raeening was zeer tegen de jonge beschuldigde. Het publiek voor het grootste deel dames, wel een hondord of vijl maakte zelfs in de rechtzaal op een oogenblik van verontwaardiging zooveel geweld, dat het een half uur duurde, eer men met de behandeling kon voortgaan. En ten slot te werd de jonge viouw veroordeeld tot twee jaar opsluiting in een verbeterhuis, Een voi woede menigte vervolgde de veroordeelde met geschreeu-v en gefluit, toen zij. wanhopig schreiend in een rijtuig weid weggebracht. Te Leiden is Vrijdagavond oen ge weldige brand ontstaan in de Leidschen kaarsenfabriek van de firma Driessen, op de Heerengracht. Binnen korten tijd was alles ééii vuur De brand duurde tot laat in den nacht voort. De geheele fabriek is uitgebrand. De oorzaak is onbekend, men vermoedt dat hij op de droogkaraer is aangekomen De ramp is groot voor de zeshonderd werklieden, met een wokelijksche ver dienste van ongeveer /'6 a/* 7000, en die nu plotseling zonder werk zijn. Te Luiujeberd (Fr,) is overleden J. ten Boom, die den Ï5n. Juli a.s. den ouderdom vin 101 jaar zou hebben be reikt. Tot voor weinige dagen was do man nog zeer kras. Te Heemstede is Vrijdag bij het hevig onweder dé bliksem geslagen in een huis aan de Koediefslaan. Twee ruiten en een hecje werden verbrijzeld. Op de buitenplaats „Ipeniode" aldaar is een driejarig knaapje in eene sloot ge vallen en verdronken. Te Oanne, bij Maastricht is een man door den bliksem gedood en zjjne viouw verlamd. Tijdens den jongsten storm zjjn 18 runderen en 1 paard te Ooltgensplaat de rivier overgezwommen naar Willem stad. Te Sittaid is Vrijdagnacht de blik sem geslagen in het dak der woning van den bakker H. Leloep, in de Paardenstraat In eer, oogwenk tijds stond alles in brand, terwijl ook het daaraan grenzend perceel, bewoond door den schoenmaker Spee, weldra in vlammen geraakte. Door krach tige hulp wist men het vuur na een uur meester te worden. Pe boven vei diepingen der beide per- ceelen zijn geheel uitgebrand. Van het huisraad werd het grootste gedeelte ge red. Alles was verzekerd. Te Stramproy (L) is brand ont staan op de boerderij van W. S. Het huis is geheel afgebrander was niets verzekerd. Men schrijft den brand toe aan onvoor wichtigheid der kinderen. Te Moesel (gemeente Weert) (L.) is het auderhalfjang dochtertje van den landbouwer J. V, van eene kar gevallen Het kind kreeg zulke hevige kneuzingen dat het aan de gevolgen is overleden. Een kiezer uit Sneek, bevond zich Donderdag voor zaken te Middelburg. Te middernacht waren de zaken afgeloopen om nog tijdig aan de stemming in Sneek te kunnen deelnemen, begat hy zich on middelijk per rijtuig naar Vlissingen, van waar de sneltrein hem op tijd naar Sneek bracht en hy dus in de gelegenheid was zijne stem op den liberaal uit te brengen. Zooals bekend, was deze 't met 1 stem boven zijn mededinger, te danken dus aau den ijver van genoemden kiezer. Te Tolen is eene vereeniging opge richt tot liet houden van eene jaarlijksche paardenimrkt. Een bestuur, bestaande uit 5 leden, is gekozen, en daaraan zijn toegevoegd 16 commissarissen uit de vel schillende gemeenten op het eiland. In de Groninger Veenkoloniën staan de aardappelen, het hoofdproduct van den landbouw, middelmatig Rogge en haver beloven 6en goed beschot aart koren en stroo. De vroege paardeboonen hebben veel geleden van droogte en hitte. In de weilanden is voldoende gras. Het hooi is gedeeltelijk reeds gewonnen. De qua- lileit is zeer goed. De eerste aardappe len zyu reeds gerooidde qualiteit is puik. De vruchttromen beloven niet veel. In den Zuidwesthoek van Friesland hebben de ooftboomen dit jaar veel te lijden van de rupsen. De oogst zal dan ook lang zoo rijk niet zijn als men aan- vinkelijk. wegens den rijken bloei, ver wachtte. De veldvruchten staan uitstekendhet weder is thans ook zeer gunstig. De Commissaris der Koningin in Zeeland hoeft aan de Societé Anonyme Cooppaal en Co., te Wetteren bij Gent, vergunning vorleeBd om den 27 luni a. s. inot schipper van den Meerssche in diens „verdekt" zeilschip Eulalia Carolina o. a. van Delft naar Doesburg te ver voeren eene party van netto 2992'/* ki logram buskruit. De vergunning blijft geldig tot en met 2 Juli a.s. B IJ EXECUTIE. IN DE gemeente AXEL. Op Hlaandag 5 Juli 1897, des namiddags 2 uren, zal A. Huineinau, Deurwaarder bij de Arrondissements-Rechtbank te Mid delburg, wonende te Ter Neuzen, in het openbaar, om kontaut geld, zonder ver- hooging, verkoopen verschillende perceelen wassende onder de gemeente Axel, in den Beoosten-Bewestenblijpolder, als TARWE, ROGGE, HAVER, KOE- BEETEN, AARDAPPELEN, KLA VER, MAAIGRAS enz. Te vergaderen aan de Sassing, ten her berge van den heer Dellaert. F X DAAR X A ten huize van Jos. Savooi aan de Sassing. Alles ten verzoeke van den heer F. Dellaert, koopman te Westdorpe, en ten laste van genoemden Savooi, in execu toriaal beslag genomen. Axel, 26J U N I. Ter graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgtjarige tarwe 0. a 0. ï.ieuwe tarwe 7.75 a 8,—, rogge f 0. a /0 nieuwe rogge 5.50 a 5.56, jarige wintergerst -.a nieuwe wintergorst 6,25a 6.50; jarige zomergerst f a nieuwe zomergerst 5.75 a 6. haver 6.50 a/7.— pairdenboonen 6 75 a f7.- groene erwten ƒ6,50 a 7,— koolzaad - a kanariezaad vlas (per 44 a 56c) 115 125—. 150- a 160 Boter f 1.25 Eieren f 2,50. Hulst, 28JUNI. Ter graanmarkt van heden was de prijs als volgtTarwe 7,70 Rogge 5, 70. Wiutergerst 6.50 iZomei gerst ƒ0, Haver 6,75 Erwten ƒ0,— Paanienboonen 6,75, Duiver, - boonen 7,30, Wilteboonen Bruineboonen Boekweit f - Lijnzaad 0,—, Aardappels ,- Koolzaad per zak van 106 liters - Boter per kilo 0,85 Eieren per 26 stuks 0,80. a 0, - Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 30 stuks hoornvee 40 varkens, verkocht 15 16 Gent, 25 JUNI. Graanmarkt. De prij zen zijn opgegeven in franken en per 100 kilo. Tarwe 16,50 rogge 11,75, gerst 14,50 naver 17.00tot 1750 koolzaad 28 lijnza l 19 tot 20 lijn zaad koekGn 15 tot 16, - Koolzaad koeken 11 tot 13 fr. Boter per kilo 2,10 tot 0. Eieren de 26 185. tot 2.- Ter veemarkt te Gent van Vrijdag 25 Juni werden te koop gesteld: 1 schapen' 2 lammeren, 127 kalveren, 235 vette

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 3