(üemengd Nieuws. gekozen liberalen 46, radicalen 4, christ- historischen 4, sociaal-democraten 4, anti revolutlonnairen 20 en Katholieken 22. In drie districten moeten nieuwe ver kiezingen plaats hebben. Het zijn nl. de heeren mr. Tak van Poortvliet lib. die gekozen is in Amster dam distr. 9 en in Beverwijk en mr. Troelstia parlementair socialist, die ge kozen werd in Leeuwaiden, Tietjerkste- radeel en in Winschoten. Een terugblik op historisch gebied op het einde der vier laatste eeuwen gaf dezer dagen in „het Vaderland Lodewijk Mulder. Hij vergelijkt het tegenwoordig einde der eeuw met zijn, als fin de siècle aangeduide, kenteekonen en gebeurte nissen met dat der drie vorige eeuwen, dus sedert ons land een onafhankelijke staat werd. Het eerst een blik geslagen op het einde der zestiende eeuw. De verrich tingen van den grooten krijgskundige, prins Maurits, het bekende jaar 1597, aanvang van een serie overwinningen, d'o besloten werden met de schitterende overwinningen bij Nieuwpoort in 1600. Honderd jaar latar is weder een Oranje vorst de uooidfiguur op het wereldtoo- neel, Willem de Derde, de stadhouder. Evenals zijne doorluchtige voorzaat Maurits, de staatkundige en godsdiens tige vrijheid van den kleinen Staat had verdedigd tegen het machtige Spanje, zoo beschermde Willem III de vrijheid van een geheel werelddeel tegen de brutale willekeur van den niet minder machtigen Franschen despoot. En die strijd hield hij vol tot aan zijo dood, kort na het einde van de eeuw, waarvan hij de laat ste jaren met zijn roemrijken naam bad opgeluisterd. Dan komt hot fin de siècle van de acht tiende eeuw. Eeu vluchtigen blik slaat de schrijver op een droevigen innerlijken toestand van het land met verdeeldheid aan alle kanten en het einde was: „In 1795 rukte Pichegru met zijn Fransche troepen Amsteidam binnen; Staats-Vlaan deren, Staats-Limburg met Venlo en Maastricht werden aan Frankrijk afge staan, dat honderd millioen gulden ont ving omdat het ons aan de oplossing van het sociale vraagstuk aangaande de rech ten van den mensch had geholpen." En nu, staande voor het einde van de negentiende eeuw, vraagt Lodewijk Mul der met welk van de drie voorgaande kunnen we het vargelgken? Zeker niet met de beide eerste, maar wel iu vele opzichten met het laatste. Even de groote vraagstukken aanstippend, die geheel Europa bezig houden, die geheel Europa bezighouden, komt schr. tot een vraag stuk, dat in ons land volstrekt, moet, worden opgelost. Het is niet de vraagt hoe wij in het vervolg zullen bestaan' maar of wij, wanneer onze onafhankelijk heid mocht bedreigd worden, in staat zijn dat bestaan te behouden, niet of wij bij eventueole inmenging in onze zaken door een nabuur, vijf of achtmaal bonderd duizend kiezers, maar of wij honderd vijftigduizend goed geoefendende man schappen onder de wapenen kunnen bren gen, als het er op aankomt huis en erf te verdedigen. En boe staat het met do beantwoor ding van die vraag, nu de leiders der R. Katholieke partij in den persoonlijken dienstplicht een gevaar zieD voor hun invloed op de menigte, en nu de anti revolutionnairen de beginselloosheid heb ben dit punt van hun progiamma te schrappen. Om met aandrang op te wekken lot vereeniging tegen dezen gemeenschappe lijken vijand, riep de schrijver de aan gehaalde historische herinneiingen in het geheugen terug, waarbij bij aldus besluit „T Is waar, wij hebben niet, als bij de eindpalen van twee eeuwen, twee zulke reuzenfiguren als Maurits en Willem III maar daarom is hel toch nog niet zoover gekomen, dut, vvjj, als een gevolg van de tijdolgke verzoening van twee elkan- dei altijd vyandige partijen, de beslissing ovei de weerbaarheid van ons vaderland in de handen moeten geven van een priester en eon doctor ju de theologie." - De Nationale Tentoonstelling van Ny verheid en Kunst te Dordrecht werd Donderdag bezocht door het corp3 brand meesters der Vrijwillige Brandweer uit Rotterdam. Door den generaalbrandmees- ter te Dordrecht, den Heer E. van Dors- sen tevens lid van het bestuur der ten toonstelling werden de heeren op de 17 eeuwscbe Marktplein van „Oud-Dordrecht" welkom ge ïeeten en rondgeleid, om de bezienswaardigheden in oogenschouw je nemen. Als brandweerlieden steldon de heeren veel belang.in de maatregelen tot weiing van brandgevaar en lot blussching. Door bet brandweercorps der tentoonstelling werd op het Marktplein met den slangen wagen geëxerceerd. In het brandweerstation werd door den geDeraal-brandmeester, den heer Van Dorssen, aan de Rotterdamsche brand meesters uitlegging gedaan van de orga nisatie dei brandweer te Dordrecht. Iu het bijzonder werd daarbij gewezen op de verdeeling van de stad in schelkrin- gen, waardoor ieder stadsgedeelte op zich zelf gealarmeerd wordt langs de electri- scbe geleidingen en schellen in de wo ningen der superieuren en brandwacbts. Ter eere van de Rotterdamsche brand meesters trad 's avonds op het Marktplein var, >Oud-Dordrecht« het vendel op in nationale kleederdracht en gaf, tot groote bewondering van ruim een duizendtal be zoekers, blijken van groote geoefendheid in de behandeling vau hunne lansen, zijd geweren en musketten. Na afloop daarvan schaarden zich het vendel onder bevel van den hopman en het corps brandmeesters rondom den ze tel van den burgemeester en zijne raads leden van Oud-Dordrecht.* Deze bracht in oud Hollandsche taal hulde aan het vendel voor zijne krijgsverrichtingen eD aan de brandmeesters als vertegenwoor digers eener energieke stal. .Onder ge not van een glas wijn werd daarbij uog menige dronk gewijd aan de Maas en Merwe steden in het algemeen en »Oud- Dordtc met zijn gastvrij stadsbestuur in het bijzonder. Toen het uur van scheiden was aan gebroken, vertolkte de Heer Dekker, voor zitter van het corp3 Rotterdamsche brand meesters zyne gevoelens van dankbaarheid vooi het gulle onthaal, dat de leden op >Oud-Dordt« ondervonden. Uit Batavia wordt aan de N. R, Ct. geseind Da justitie spoort op Boon, chef der firma Boon, In 't Veldt Co., te Padang. verdacht ƒ81,000 verduisterd te hebben in zijn qualiteit van agent der Honkong and Shanghai Banking Corporation. De ontwerp begrooting der eDkel proviociale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1898 bedraagt in ont vangst en uitgaaf 249,957.33. Het batig saldo is geraamd op nihil. Ouder do ontvangsten komt oen post voor, als ophrengst eenor leening van 50.000. In de zomervergadering zal nog worden ter tafel gebracht een voorstel van Ged. Staten van Overijsel tot wijziging van het reglement voor het waterschap „De Ged. Staten van Friesland hebben aan de Provinciale Staten van dat gewest voorgesteld, aan de vereeniging Friesch Rundveestamboek voor den tijd van drie jaren eene jaarlijksche subsidie toe te keunen van ƒ1500. Naar men verzekert hebben de ministers besloten hunne portefeuilles ter beschikking van H. M. de koningin regen tes te stellen en heeft het hoofd van het kabinet jhr. mr. J. Roëll heden daarmede H. M. in kennis gesteld bij eene audiëntie op Het L o o. AXEL, den 29 Juni 1897 Door de kiesvereeniging „Ome Belangen' zijn tot candidaten gesteld voor de a. verkiezing voor leden van den gemeen teraad de heerenM Wolfert, P. van Hoeve, P. Dekker Fz. en Jac. Verijzer, De anti-revoiutionaire kiesvereeniging stelde de heeren L. de Feijter Jz., P. vau Hoeve, P Dieleman en M. A. Smies, terwijl ook de heer T. L.van Wiemeersch candidaat gesteld Zondag woedde boven onze gemeente en omstreken een hevig on weder, gepaard met zwaren regen. Gelukkig is in deze gemeente geen schade aangericht, maar tusschen Sas van Gent en Sluiskil sloeg de biiksem in den koestal van de weduwe Daelman, aau de Belgische grens zag men twee hoeven branden, terwijl onder de gemeente Hoek ook een schuur in de asch werd gelegd. Ook zijn enkele booraeu door het hemelvuur getroffen. Gisteren was een jongetje aan het varen in het Buthkieekje, toen hij eens klaps zijn evenwicht verloor en te water geraakte. Spoedig kwam er hulp opdagen. Maar het was nog niet zoo gemakkelijk om der. dreukeling te grjjpen deze was reeds driemaal in de diepte weggezonken, toen het aan C. Witte gelukte hem te grijpen, en van een anders wissen dood te redden. De levensgeesten werden door rollen als anderszins weder opgewekt en het knaapje kon ten slotte zelf naar huis wandelen. Jhr. Mr. W. M. DE BRAUW is tegen 1 Juli, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze, ontslag verleend uit zijne betrekking van Commissaris der Konin gin in de provincie Zeeland, met dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan den lande be wezen. Deze tijding, hoewel zij niet geheel onverwacht komt, zal zeker door zeer velen in onze provincie met leedwezen worden vernomen. Sedert 14 Mei 1884, toen de heer De Brauw de hooge betrekking aanvaardde, die hij thans om gezondheidsredenen ge dwongen is neer te leggen, heeft hij steeds blijk gegeven van warme belangstelling in ons gewest. Hij deed zich kennen als een kundig en beminnelijk man, die bleek steeds de juiste opvatting te hebben, zoo van de wijze, waarop hij zijn taak te vervullen had, als van de positie, waarin zijn hoog ambt hem plaatste. Hoewel van hem geen scheppende kracht geen sterke drang tot hervormen uitging, wist hij door zijn ijver en toe wijding aan de belangen der provincie eerbied en achting af te dwingen. En stellig zullen zij, die met hem meer van nabij in aanraking kwamen, met dankbaarheid en waardeering aan hem terugdenken, die zich zoozeer wist be mind te maken door tal van hoogst aan gename, persoonlijke eigenschappen. In de dagen van het Vorstinnen-bezoek van 21-25 Aug 1894, heeft de heer De Brauw de eer der provincie op hoogst waardige wijze opgehouden. Zeer veel moeite en zorgen bracht dit bezoek voor hem mede doch de heerlijke uitslag van deze blijde week, voor een deel ook aan hem te danken, moet hem eene groote voldoening zijn geweest. Aan sympathie der Zeeuwen heeft het hem nooit ontbroken. In lief en leed, wat hem ook niet is bespaard terwijl hij in ons midden was, zijn hem daarvan ondubbelzinnige bewijzen geschonken. Zeeland ziet hem dan ook met groot leedwezen zijn betrekking neerleggen, evenals het zeker ook hem moeite zal kosten die te verlaten. Moge het hem gegeven zijn om, nu hij volkomen rust gaat nemen, nog jaren terug te denken aan den tijd, dien hij in ons midden doorbracht! Ons dunkt: zeer aangename herinne ringen moeten bij hein oprijzen aan eene werkkring en een verblyf, die eeneschoone bladzijde in zijn leven vormen. En zal in de geschiedenis van Zeeland de naam van Jhr. mr. W. M. de Brauw eene eervolle plaats innemen, de Zeeuwen die hem hier hebben leeren kennen, zul len na zijn aftreden met dankbare waar deering zich den man herinneren, die zoo eenvoudig en tegelijk zoo waardig, zoo humaan maar, waar noodig, tevens zoo flink, de hoogste betrekking in dit Der Zeeuwen beste wenschen gaan op voor den zoo sympathieken commissaris De Brauw en zijn geziu. M. Ct. II F. R IJ K. Door Gedupeerde staten van Zeeland is bepaald dat de herijk der maten en ge wichten in 1897 zal plaats hebben als volgt Axel 12, 13 en 14 Juli v.ra. Zaamslag 14 Juli des n.m. en 15 Juli. Rapenburg (gemeente S t o p p e l- ij k) voor de gemeenten Stoppeldijk. Hengstdijk en Bosch kapalle 16 Juli. In Noordwestelijk Noord-Brabant, voor namelijk in den Biesbosch, is de groote drukte van den hooibouw weder begonnen. Van heinde en vei re uit de provincie i zelfs van by de Belgische grenzen, komen de boeren, twintig a dertig in getal, od- zetten, om in genoemden Biesbosch, waar duizenden bunders met malscb hooigras op de zeis wachten, enkele weken te vertoeven. Natuurlijk wordt door die landlieden voor die verre reis en het ver blijf daarginds van buis al het noodige medegenomen waarbij een vat ot vaatje echt Brabantsoh bier maar zelden ont breekt. E»m hooge Noord-Brabantsche kar wordt beladen inet datgeoe, wat uoodig is voor deu bouw van eene wo ning, en met een schaap of geit, welke de dorstige hooiers vau melk moet voor zien. Een hartelyk afscheid van vrouw en kinderen volgt, en vergezeld van een paar zoons of arbeiders, gaat men den langen tocht, stapvoets de provincie door, soms ook wel in een kleine karavaan, totdat eindelijk bovengenoemde grasvelden, het doel van den tocht, bereikt zijn. Allereerst wordt daar begonnen met het oprichten van een tijdelijk verblijf. Eeuige palen worden in dan grond ge stoken en van boveu met teenen vastge maaktdeze palen of sparren worden met graszoden bedekt, en de gemeen schappelijke en kleine woning is gereed welke terecht den naam van >graskeet< draagt en gewoonlijk niet grooter is dan vier vierkante meter. Hoe het van bin nen in zulk een hutie uitziet, kan men wel nagaan, als men bedenkt, dat die be perkte ruimte moet dienen tot berging rao alles en nog wat, en voor geitenstal incluis Te Koudekerk a/d Ryn heeft de burgemeester aan de ingezetenen bij rond schtyven verzocht te willen medewerken tot het tegengaan van het bedelen langs de buizen. Het groote getal bedelaars voornamelijk uit Leiden, die geregeld de gemeente be zoeken, gaf aanleiding om te trachten op deze wijze de burgerij van dien last te bevrijden. Het schip Virgo dut Andree naar Spitsbergen bracht, vanwaar die rei ziger zyn luchtreis naar de Noordpool zal ondernemen, heeft zich door uitgestrekte ijsvelden heen moeten werken en was by zijn aankomst zwaar beschadigd. Het „ballonhuis"' had veel geleden door stor- i menmaar het is hersteld. Den 18n dezer begon men met het vullen van den ballon. Het volgend congres der „goede J Tempelieren" wordt gehouden te Taronto j in Canada. Tot „Groot tempelier der wereldloge" werd gekozen >1e Heer J. Mnlius, uit Engeland, tot kanselier de Heer Wawrinsky, uit Stokholm, tot se cretaris de overste Barker, uit N.-Arae- rika, en tot penningmeester Professor Forel, uit Zurich. Te Venendaal is het zoentje van C. v. O. door het spelen m^t lucifers in brand geraakt en aan de govolgen be zweken. Het lijk van den 64 jarigen S., die

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2