Marktberichten. Van alle zijden wordt den ongelukkigen hulp geboden, waartoe de prefect, pom piers, soldaten en ambulances naar de plaats des onbeils vertrokken. Juist 24 uur voor de ramp had Faure de getroffen streek bezocht, waar hij plechtig en feestelijk was ontvangen. Ook uit Spanje komen berichten over de groote verwoesting welke daar door een soortgelijk natuurverschijnsel is aan gericht. Da regen spoelde het vee en de meubels uit de ingestorte huizon weg. Te Breda is Donderdag plechtig ont huid het borstbeeld van wijlen Generaal van Ham, hetwelk nu prijkt in den geve! van het huis waar hij geboren werd. Verschillende militaire autoriteiten, alsook 9ene deputatie uit de te Amsterdam ge vestigde vereeniging Insulinde, woonden de onthulling bij. Namens de commissie werd het woord gevoerd door haar voor zitter den oud-kapitein van Haeften van het Oost-Indische leger, die het beeld in eigendom aan de gemeenl6 overdroeg. Daarna sprak de burgemeester, de heer Guljé, die verklaarde dat Breda er trotsch op ia de geboorteplaats te zijn van Van Ham en dat ongetwijfeld ook het nage slacht zoowel het beeld als de nagedach tenis in eere zal houden. Na de onthullingboodaebovengenoemde vereeniging der gemeente een sierlijke penteekeniug niet opdracht aan, gevat ln eene fraaie rouwlijst welke in de raad zaal zal geplaatst worden. Ten slotte sprak kapitein Buijtendijk van het 6e reg. infanterie, namens de familie van Ham, wie hij verwant was, oin dank te zeggeu voor de eer aan den op liet slagveld gebleven generaal bewezen Het zeer gelijkend beeld is gemoddel- lterd dooi den heer Wirtz, loeraar aan de Ambachtsschool, en gegoten in de fa briek van den heer Marijnen, beiden te Breda. Op de Belgische grens, in de nabij heid van Poppel, bij de Weldschebrug, is sedert eenige dagen een tioep van on geveer 300 Zigeuners gekampeerd met 30 paai den en eenige dromedarissen en beren De grens wordt streng bewaakt door marechaussees, om den troep het binnen dringen in ons land te beletten. De Marokkaan die medeplichtig was aan den moord op den Duitschen bankier Hoessner is te Tanger voor het gebouw van iiet Duitsche Gezantschap gefusileerd Te Beusichem is een schip met talk door aanvaring met een sleepboot gezon ken. Slechts met moeite konden de schip per en de knecht zich redden. De schipper is terstond naar het kan tongerecht te Geldermalsen gegaan om aaDgifte te doen. De overtocht per pont is gestremd, hetgeen een groot ongerief zal zijn, indien het lang duurt, wijl de paardenmarkten ophanden zijn. Te Utrecht hebben Zaterdagochtend de koetsiers en conducteurs der Utrecht sche Trammaatschappij don dienst ge staakt, omdat zij gestraft waren met onthouding van hun vrijen dag in de maand, wegens het niet nauwkeurig in acht nemen van de correspondentie met de verschillende wissels, in hoofdzaak met het kruispunt Maliebaan. Het persoueol hield voi, dal hiefaan slechts de opgehaalde Willemsbrug on Weerdbrug schuld haddende directie bleef echter de fout bij haar personeel zoeken, en toen staakten de gezamenlijke beambten den arbeid. De directie heeft echter spoedig doen weten dat de straf zou worden opgehe ven. De koetsiers namen toen de leid seis en de conducteurs hunne coupon boeken weer ter hand en binnen drie kwart uur was het incident afgeloopen zoodat zeer stellig eene menigte stadge nooten van de gebeele werkstaking niets hebben gemerkt. Te Zwolle is de werkman V. die Maandag op de Thomas a Kempisstraat door een bleekerswagen werd overreden, en wiens toestand iu de eerste dagen vrij goed scheen te zjjn, zoodat men alle hoop had op zijn herstel, Donderdagavond toch aan de gevolgen van het ongeval overleden. Zijne vrouw blijft met vier kindereu ach ter. De directeur van de Speelclub te Namen heett den Heer Baudoux, directeur der thans gesloten glasfabriek te Jumet 100,0G0 francs te leen aa geboden, om de nog onbetaalde loonen der arbeiders te voldoen, en de Heer Baudoux, die reeds bij verscheidene vermogende lieden te ver geefs aanklopte, heett dat aanbod dank baar aanvaard. Puvis de Chavannes, de beroemde Fran sche schilder, zal eerstdaags in het huwelijK treden met Prinses Cantacuzène. De onbezoldigde Rijksveldwachter A. aap te Zandvoort ontmoette op een avond in de Zandvoortschelaan, nabij den Dood weg, drie jongens, die hem eene geit, welke zij aan een touw meevoerden, te koop aan boden voor ƒ0.90. Bij ondeizoek bleek, dat deze geit door hen was meegenomen van een stuk weiland, waar zij stond vast gebonden. Vooi den Hulp officier van Justitie ver klaarden zij de geit te hebben medegeno men om haar te verkoopen en het geld in hun spaarpot te doen. Genoemde jongens waren L. S., B. O. en J. S., allen te Haarlem. Ter secretarie te Loosdrecht heeft het geval zich voorgedaan, dat van een aanstaand echtpaar de bruid niet wist, waai zij is geboren en ook niet juist anneer. Evenmin kan de familie (de naaste be trekkingen zijn overleden) omtrent het eerste punt voldoende inlichtingen verschat fen. 't Zal heel wat voeten in de aarde hebben eer deze zaak behoorlijk geregeld is en het huwelijk kan worden voltrokken. Den 15n Juli a. s. hoopt de Heer J. H, ten Boom, te Luinjeberd (Fr.,) zjjn lOln verjaardag te kunnen vieren. Te Troele (Fr.) is de watermolen van W. Bakkei door den bliksem getrof fen en daarna gebe In het spionnenproces te Weenen is nu het vonnis geveld. De oud-officim Bartmann is door de gezworenen met al- gemeene stemmen op een na vr(jgespro ken van de beschuldiging van hoog ver- aad maar met algemeene stemmen schul dig verklaard aan spionage. Z(jn collega Waniezek werd met algmneene stemmen op eeu na vrijgesproken van de beschul diging van hoogverraad, maar met alge meene stemmen schuldig verklaard aan spionage. Zijn coliega Waniezek werd algemeene stemmen niet schuldig ver klaard aan hoogverraad maar schuldig aan spionnage. Bartmann werd veroor deeld tot de hoogste straf 5 jaren, en Waniezek tot 2 jaren zware gevangenis strat verscherpt door vasten. Bij een brand op d9Spandauerbruche te Berlijn zijn een man en twee kindei en om het leven gekomen en een vrouw en een man ernstig gewond. De winkelier die beneden in het huis woonde en door wiens onvoorzichtigheid de brand ontstond, verliet het brandend vertrek zonder de deur te sluiten en liep heen, zonder de brandweer te waar schuwen. Door dat verzuim kwam deze nu eerst na verloop van 20 minuten en zij vond bij haar komst de drie genoemde slacht offers gestikt. Had de man de deur ge sloten en vooral onmiddellijk alarm ge maakt, dan zou de brand waarschijnlijk geen menschenlevens hebben gekost. In het Eeserveen, gem. Borger (Dr.) is brongas ont lekt. Bij het graven van eene sloot ontstond opborreling, waar bij eenig gas ontsnapte, hetwelk bij on derzoek brandbaar bleek te zijn. Te Enschede werden Donderdag in de Nederlandsche School voor Nijver heid en Handel allen opgeschrikt door een kolossalen douderslag en een fel licht. Do bliksem scheen door de directeurska m-r gegaan te zijn van uit de -telephoon en had e9n uitweg gevonden bij den schoorsteen, zonder schade aan te richten De directeur dr A. Borgman was op het oogenblik daar aanwezig hij kwam met den schrik vrg. Te Bonn is een Nederlandsche Rrjnschipperdflorlijk mishan leid door een politieagent. Hij riep met eenige andere schippers op de Rijnkade den voorbijgan gers spottende opmerkingen toe. Da po litieagent kwam dat verbieden. In de woordenwisseling, die nu volgde, trok de agent, naar het schijnt zonder aanleiding zijn sabel, sloeg die stuk op het hoofd van den schipper en sloeg dezen daarna met het gevest en zijn koppel. De schip per werd bloedend, op verscheidene plaat sen gewond en met een gebroken arm weggedragen, Het volk wilde den agent te lijf, en deze kon zich slechts met moeite in vei ligheid brengen voor de woede der me nigte. Een zeker niet gewoon gezicht leverde een boerendochter van 17 jaar op, die, op een in de Kil zwemmend rund gezeten, zich zoo redde. Zij had dit dier in den polder opgevangen, om naar den dijk te leiden, maar toen het zich 't water tegen het lichaam voelde plassen, ging liet er in eens van door, de rivier in. Zij hield echter vast en heesch er zich op. Met behulp van een bootje werd het moedige meisje nabij den laatsten molen aan den's Gravendeelschendijk opgevischt en te zamenmet de koe op vasten wal gebracht. Aldus meldt de Dordr. Ct. bij het mededeelen van eenige bijzonderheden- over den storm met hoog water van Za terdag jl. Wellicht zal menig lezer daar bij onwillekeurigjdenken aan het mytho logisch verhaal van Europa, op den scier naar Creta overstekende. Te Zaandam is Zondag, als ver dacht van inbraak bij den Heer De Boer, onderwijzer aldaar, bij diens afwezigheid op den Woensdag na Pinksteren, de schil dersgezel F. in hechtenis genomen. Het vinden van een stopmes in de woning van den Heer De B. heeft aanleiding tot deze aanhouding gegeven. De verdachte heeft reeds bijna een vol ledige bekentenis afgelegd. Te Groningen is Zondag de 16-ja rige zoon van den heer Ten C graanhan delaar, bij het roeien in een kano, in het verbindingskanaal verdronken. De 64 jarige Sprong een arbeider uit Giesendam, word Zaterdag met zijn twee zoom? in den polder Biesbosch door den watervloed overvallen, en is, wijl redding onmogelijk bleek te zijn, voor hun ne oogen verdronken. Zondagavond is eene onbekende vrouw door trein 132 nabij het station Sandpoort bij Haarlem overreden en ge dood Bij den storm van Zaterdag is in de Zuiderzee, ter hoogte van Harderwijk, een schip vergaan, geladen met leem. De opvarenden zijn na een poos in een boot rondgezwalkt te hebben, behouden aan land gekomen. Het vaartuig was van schipper Horrius, uit Makknm. Eenige arbeiders, aan den Nieuwen Maasmond op een uiterwaard tijdens den h"oibouw in een keet of rieten schuurtje hun nachtverblijf houdend, waren Zater dag door den hoogen watervloed ingesloten Ontwakende hadden ze nog juist gelegen heid intijds op hun schuurtje te klauteren en zich daardoor eenigen tijd voor ver drinken te vrijwaren. Eindelijk steeg het water zoo hoog dat zij willens of onwillens zich door zwemmen moesten zien te redden. Het was met recht een worstelen met de golven op leven en dood, aanvankelijk ging het goed, doch een vader diezijn 12 ja rigen zoon niet meer vast kon houden op den zwemtocht, moest dezen voor zijne oogen zien verdrinken. Zijn lijk is gevonden en naar Raamdonksveer, waar de jongen woonde, vervoerd. Door een politieagent en een spoor wegbeambte werden Zaterdagnacht te Rotterdam twee brandspuitgasten betrapt, die tuk op het premiegeld, bezig waren brand te stichten in een winkelhuis in de Poortstraat, bewoond door twee ge zinnen. De daders werden gearresteerd en legden bij het verhoor een volledige bekentenis af. De zoon van een weduwe te Nieuw Lekkerland dienstbaar bij een landbouwer was deze week behulpzaam bij het villen eener koe, gestorven aan mond en klauw zeer en kreeg binnen enkele dagen hevigen branduitslag aan het lichaam. De handen zwollen op, zoodanig, dat er geneeskun dige hulp moest worden ingeroepenter stond had er een operatie plaats om de besmetting te voorkomen. M«n hoopt den lijder in het leven te behouden. Een ingezetene van 's Gravenhage heeft zich bij de politie beklaagd over een ernstige mishandeling, welke een zekere zoogenaamde dr. Retau zou hebben toegebracht aan zijn 20-jarige dochter. Reeds meermalen werd het publiek gewaarschuwd voor de immoreele prak tijken van dien pseudodokter. Op een cartonnagefabriek te Am sterdam is een 17jarige knaap, bij het voorbijgaan der machine met zijn kleeren in aanraking gekomen met een wiel en eenige malen rondgedraaid. In deernis waardige toestand is hij naar het Wil helminagasthuis gebracht Te Rijssel hebben Zondag eenige ongeregeldheden plaats gehad. Men hield een betooging ten gunste van het herstel der vroegere processie, maar een paar honderd socialisten plaatsten zich aan het hoofd van den stoet, terwijl de me nigte de betoogers uitjouwde. De voorhoede zong de Marseillaise en antikerkelijke liederen Bij de kerk, waarheen de betoogers zich wilden begeven, had een botsing plaats tusschen de politie eD de sodalis ten, die het portaal van de kerk bezetten en verjaagd werden. Onder oorverdoovend lawaai gaf de kanunnik Helin, van ach ter een hek, de betoogers den zegen, waarna de menigte zich langzaam ver spreidde Des avonds had iu dezelfd# stad een groote brand plaats, welke twee fabrie ken vernielde. In de Lekstreken heeft de storm zeer veel schade aangericht. De kersen boomgaarden, welke enkele dagen gele den waren verpacht, hebben zeer veel geleden, de bodem ligt bedekt met half rijpe vrachten en hier en daar liggen geheele boomen tegen den grond Het rivierwater is zeer hoog opgewaaid eene menigte hooigras, dat gemaaid lag, is weggedreven. Axel, 19 J U N I. Ter graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen l als volgtjarige tarwe a 0.-- nieuwe tarwe 7.25 a 7.60, rogge f O. - a 0 nieuwe rogge 5.10 a 5 25, jarige wintergerst a nieuwe wintergerst 6,—a 6.25; jarige zomergerst a nieuwe zomergerst 5.75 a 6. haver ƒ6.75 aƒ7.— paardenboonen 6.75 a groene erwten 6,25 a 6,50 koolzaad a kanariezaad - vlas (per 44 a c) 0, 0,—. a Boter f 0.85 Eieren f 2,50.

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 3