Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Met het innen der aan dit landschap opgelegde boete werd voortgegaan, en is thans, met inbegrip van het vroeger reeds betaalde een bedrag van ongeveer negen tien duizend dollars ontvangen. Den len Mei bezocht een patrouille uit Kroer.g Ra ba het landschap Lepong en ondervond geene vijandelijkhedende vroeger daar huizende benden van T. Oemar zouden naar Daja vertrokken zyn* Den 2en Mei doorzocht eene colonne Tjot Mantjang het heuvelterrein ten Oos ten van L tpon en ontmoette eene bende onder Ketjik Ma'Saleh van Bira, welke spoedig op de vlucht sloeg, vier dooden in onze handen latende. Eene kleine ne derzetting werd aangetroffen en verbrand, nadat een achteriaadgeweer twee tromp- laders en een donderbus met eene belang rijke hoeveelheid munitie waren buitge maakt. Verliezen laden wij niet. Wat de weersgesteldheid betreft wordt gemeld dat de Zuidwestenwinden de laat ste dagen gepaard gaan met segens. Omtrent den gezondheidstoestand bevat het verslag gunstige berichten. In het militaire hospitaal kwamen de navolgende gevallen van cholera voor restant op 24 A,pril, bijgekomen 1, overleden her steld 1, restant op 7 Mei - Europeanen Te Kotaradja stierf een inlander aan deze ziekte, onderdo wegwerkers te In- drapoeri deden zich eenige gevallen voor, ook uit Pasagan werd het voorkomen van cholera evenals uit Kroeng Koekoes be richt. Den Uden Mei kon de verklaring wor den afgelegd, dat de besmettelijke vee ziekte te Oleh leh geweken is. Volgens telogram uit Batavia aan de N. R. Crt. hoeft 14 Juni een nieuwe excursie tegen Glieug plaats gehad. Polio (Polim had vijf nieuwe bentings opge richt, welke genomen werden. Een ka non werd buit gemaakt. Een mindere werd gedood, 9 minderen gewond. Bjj het vervolgen van den vijand werden 6 minderen gewond Prins Heinrich van Pruisen, die het feest van koningin Victoria gaat bijwonen, brengt als geschenk een schilderij van Keizer Wilhelm's hand, voorstellende een vloot van Engelsche kruisers, mede. In het distr. Winschoten is tegen onderscheidene personen proces-verbaal opgemaakt, omdat zij in hunne werk plaatsen voor de kiezers onder hun werk volk geen lijsten hadden hangen, waarop de kiezers van hunne bevoegdheid gebruik konden maken. Ais bekend is, wordt tegen deze overtreding ten hoogste 14 dagen hechtenis of f75 boete bedreigd. Naar aanleiding van de mededeeling door het Engelsche Gouvernement, dat op den invoer van gist in Engeland reeds den 17n Juni de heffing van .echten in werking zou treden, hebben de Gistver eeniging te Schiedam en de heer J. C, van Marken, uit Delft, pogingen aange wend bij de Nederlandsche Regeering om bij het Engelsche Gouvernement bezwaren in te dienen. Ü6t inbrengen van die bezwaren heeft geleid tot een voorloopig uitstel van het in werking tredeü der bedoelde rechten Te Vlissingen hebben ruim 1900 in gezetenen geteekend op de gecirculeerd hebbende lijsten, waarin de wenschelijk- heid van afschaffing van nachtarbeid voor de bakkersgezellen wordt uitgesproken - Te Hoofddorp (Haarlemmermeer) wei den Vrijdag ter keuring aangeboden voor net stamboek 27 merriën. Hiervan werden afgekeurd 17, goedgekeurd 7 en verdaagd 3. Te Budel (N. Br,) zal door den beer Dor, zinkfabrikant aldaar, een tram aan gelegd worden naar Weert (Limburg). Op de markt te Leeuwarden waren Vrijdag ongev. 300 HL manden nieuwe aardappelen z. g. muisjes, aangevoerd. De prijzen waren van f 6 tot 6.50 per hec AXEL, den 22 Juni 1897. Zondag had te Ter Neuzen eene bij eenkomst plaats van bestuursleden der kiesvereemgingen welke den heer Hen nequin tot candidaat hadden gesteld, tep. einde nader kennis te maken en de over winning by de stembus behaald te her denken. Des namiddags kwam de her kozen afgevaardigde ter vergadering, wat niet weinig de feestvreugde verhoogde Het fanfarengezelschap „De Vereenigde Werklieden" bracht den heer Hennequin een serenade. Bij Kon. beslui i is met ingang van 1 Juli bevorderd tot commies der poste rijen 3e klasse K. A. Heijblom, thans com mies der postergen 4e klasse. De heer J. F. Hertogh, onderwijzer te St. .lansteen, is als zoodanig benoemd te Oudgantel. Te Oud Vosmeer zijn benoemd tot onderwijzer de hoeren A. A. Mol te Aar denburg en K. A. J. van den Ende to Hontenisse. Het overstroomen van het bedijkings werk van den polder Saeftingen dooi den springvloed is oorzaak dat het ge- heele werk is weggespoeld. De daardoor ontstane schade taxeert men op een zes tig duizend gulden. Gelukkig zijn er geen menschenlevens bij te betreuren,_wat door de buitengewone noogte van 't water, 2,16 M. over hoogwaterpeil, zeer goed bad kunnen zijn. In de op het werk geplaatste keeten van de directie en van de aannemers be vonden zich eenige personen, die enkele uren in groot levensgevaar hebben ver keerd, terwijl een massa polderjongens en werkpaarden aren op een plaat moes ten doorbrengen doordat zij geheel en al door 't water omringd waren. Weinig had het gescheeld of de Alstein polder was overgeloopen. Voor 't maken der doorvoersluis had men een opening in den dijk gegraven, toen men door 't water overvallen werd. Gelukkig kon dit gauw met zakken zand gekeerd worden De aanblik van het bedolven werk is onbeschrijfelijk. Enkele visschersvaartuigen van Philip pine hebben bet Zaterdagmorgen bard te vei antwoorden gehad door den feilen storm Van twee vaartuigen op de Wester schalde sloegen de touwen stuk. waarbij beide hoogaarzen op het schorre gedreven weideD, waar zij nu nog zitten. H E R IJ K. Door Gedeputeerde staten ran Zeeland is bepaald dat de herijk der maten en gewichten in 1897 zal plaats hebben als volgt Westdorpe 23 Junf. Sas van Gent, ook voor Philip pine, 24 Juni en 25 Juni via, Axel 12, 13 en 14 Juli v.m. Zaamslag 14 Juli des n.m. en 15 Juli. Rapenburg (gemeente Stop p e 1- d ij k) voor de gemeenten S t e p p e 1 d ij k, Hengstdijk enBoschkapellelö Juli. voorgekomen, dat Nederln fsche of Bel gische schippers, die eene reis in Duitsch- and haddon aangenomen en daarvoor aan het burgemeesterambt der plaats van in lading het Gewerbe of bedrijf in de be lasting aanmeldden, bet bescheid kregen dat het bedrijfspat9nt voof buiteulandsche reizen niet meer bestond. Dat is niet juist. Vrijstelling van deze belasting is alleen toegelaten voor schepen, weiko minder dan -1500 Mark per jaar zuiver opbrengen en geen 3000 Mark waarde hebben. Nu zijn die gemeenten, welke geen opcenten heffen op de Gewerbebe- lasting en die er dus niets aan verdienen vrijgevig met het schenken van de Staats belasting. De betrokken schippers kun nen er echter door in moeidijkheden ko men, daar de vrijgevige gemeente op de plaats van vertrek immers daarvan geen bewijs geeft. Te Ruhrort wordt een ge meentelijke opslag var, 135 tot 150 pro cent op de Gewerbebelasting geheven, terwijl beide belastingen door het gemeen tebestuur werden geïnd Wie een Ge- werbeschein voor een jaar wil nemen doet het best dat te doen in eene ge meente waar geen opcenten werden ge heven. - Te Maaaniel (bij Roermond) is een hectare heide en hakhout eene prooi dei- vlammen geworden. De brand ontstond doordat een bezembinder, die daar aan het werk was, bij het aansteken van eene pijp, den nog niet uitgedoofden lu cifer had weggeworpeD. Maandagnamiddag ontlastte zich te Gulpen, een lievig onweder, vergezeld van hagelslag. Niet onbeduidend is de schade, toegebracht aan de te veld staande granen. Rogge, tarwe en boonen werden vernield, zoodat de schade op dit oogenblik onbe rekenbaar is. Ook de tuingewassen zijn aanmerkelijk beschadigd, terwijl tevens niet weinig glasruiten werden stuk gesla- gen. Vele handen zijn dan ook onledig met herstellen van de ruilen der vensters en serres. Hagelkorrels ter dikte van ruim 2 cM. bedekten den grond en beschadig den mede tal van gebouwen. Sedert jaren werd vreeselijker schouwspel alhier niet waargenomen. Groot is dan ook het na deel, den landbouwer en tuinman Maan dagnamiddag toegebracht, waardoor de hoop op een gunstigen oogst is verloren gegaan. Afrondissenients-ReclitbankteMirtdelburg Zitting van 22 Juni 1897. L. A. R., 19 j., landbouwersknecht te ZaamsUg. A. J. v. G., 23 j., dienstknecht te Axel C.' N„ 21 j.. dienstknecht te Axel, zijn wegens het passeeien van een tol zonder tolgeld te betalen ieder veroord. tot 3 boete of 3 dagen hecht. - Nabjj Harlingen hebben aan de Bolswardeivaart een paar jongens van een half dozijn goederenwagens de ren losgemaakt, waardoor het geheele convooi door den wind vooitgedreven, bij de vaart kwam en de eerste wagen te water ge raakte. Deze zit dwars in bet brugge- va<, zoodat de vairt gestre'md is. In den laatsten tijd is het meermalen Een onweder met hagelslag, dat eenige cogenblikken de inwoners met schrik en angst var, Eijsden, op 14 Juni vervulde, en zooals de meesten er ziet geen tweede kunuen herinneren, ontlastte Maandagavond even na half zes boven ons dorp en de omstieek. Reeds van vier uur af had het gedonderd, en lang zamerhand pakten zich dikke wolken samen. Het werd donker, en een vaal grijze lucht hier en daar voorspelde reed; niets goeds. Pbtseling een verward ge- druiscb, en eer men nog recht wist wat er gaande was, lag de grond bezaaid met hagelsteenen, waarvan de kleinsten de grootte van een knikker hadden, het meerendeel grooter dan een duivenei, en verschillende zelfs nog grooter waren. Na een paar minuten ging de hagelbui over in eene geweldige regenbui, die wel een kwartier aanhield. Toen nog lagen stuk ken ijs op den grond, waarvan men met 5 of 6 een handvol had, met in het mid den eene witte kern, en een heldor door zientig omhulsel van zuiver ijs. Bijna geen huis, of er zijn ruiten stukgeslagen hier meor, daar minder, zoo aan het sta lionsgebouw alleen 17. Op het kasteel is bijna al het glaswerk van de serres vernield. Onder de fruit- boomen lag de grond bezaaid met blade ren, takjes en vrachten. Voor zoover men kan nagaan, zijn de granen en de andere veldgewassen er beter afgekomen dan men eerst dacht. Het scnijnt echter dat het buiten ons dorp. naar den kant der Belgische grens it Zuidelijke richting nog erger gewoed heeft. De Eerste Nederlandsche liagelver zekering-Maatschappij,gevestigd te'Zutphen verzekert teg'm vaste en billijke, pra-miën, zonder inleggelden ol nabetalingen, de schaden en verliezen welke door Hagel- o ontstaan kunnen aan veld ooit- en tuinvruchten, vruchtboonien, hakhout, bloe men, serres, enz. enz. Schaderegeling geschiedt door partijen te benoemen deskundigen, en komen de kosten van opname en regeling voor reke ning der Maatschappij. Inlichtingen geven Heeren Agenten en de Directeuren Huibert Evekink, Junior, en N. van Heioma, J.Azn. Commissarissen, de Hoeren C. Storm Buijsing, Burgemeester van de Gemeente Zutphen, President-Commissaris. H. G. J. Völcker van Soelen, Grondeigenaar Huize de Voorst" bij Zutphen. Jbr. Jos. M W. E. de la Court, Lid van Geduputeerde Staten van Noord-Brabant. President der Noord Br. Maatschij. van Landbouw, Rid der in de orde van den Ned. Leeuw te 's Hertogenbosch. Mr. H. F. Hesselink van Suchtelen, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Burgemeester van de Gemeente Wageningen, Ridder in de Or de van den Ned. Leeuw. E. W. Baron Sloet van de Beele, Grondeigenaar te Voorst. B. F. W. Baron van Westerholt van Hackfort, Grondeigenaar,Huize Hack fort'1 te Vorden. Jhr. Mr. L. F. H. Mi- chiels van Kessenich, Advocaat te Roer mond. Inlichtingen te bekomen bij de Agenten De storm, welke Woensdag in En geland woedde, heeft nog heel wat meer schade aangericht, dan de vernieling van de Foudroyant welk schip pas voor 20.000 pd. st. was opgekalefaterd. Bij Fleetwood zijn drie schepen vergaan; 17 opvarenden zijn gered. Maar van de equipage van een bij Norbreck gestrande schooner had men geen tijding. Op de Marxkost vergingen drie visschersvaar tuigen; 14 personen werden gered. In Noord-Wales woedde een zandstorm. Bjj Belfast ging een driemaster met man en muis verloren, De stallen voor de paarden tentoonstelling te Manchester, alle van hout gebouwd, weiden vernield, te Leeds stortte een pakhuis in, en te Wirks- worth een reizend circus, juist op het oogenblik dat de voorstelling zou aan vangen. Op den Ben Nevis woedde een sneeuw storm, heviger dan bij menschenheugenis in dezen tijd van het jaar werd opge merkt. Op sommige plaatsen lag de op gewaaide sneeuw 3 a 5 voet. De storm had echter nog niet uitge woed, dat hebben (met ons) de kustbe woners van het Kanaal ondervonden, waai het boos weer was. Het ergste was het echter te Parijs, welke stad Vrijdagavond, evenals in Sep tember, door een cycloon werd geteisterd Een geweldige wind wierp de gebouwen tegen der. grond, tijdens een niet minder geweldige regenval, welke op enkele pun ten 50 cM. in eenige minuten bedroeg cijfers zijn voor rekening van de Petit Bleu.) Eenige bliksemstralen vormden de in leiding, gevolgd door den waterhoos en den storm welke vooral een deel van Parijs, en meer nog de omgeving teis terde, en in eenige seconden hoel wat schade aanrichtte. De lijst dor vernielin gen bevat o. a. bij St. Denis de piano- fabriek van Pleijel en Wolff zwaar be schadigd eenige bouten huizen vernield; te Asniéres is de kermis omgewaaid en wijst een vormelooze massa planken de plaats aan waar kramen en spellen slon (len. Te Courbevoie is een fabriek van vuurwerk vernield. De hoos nam het. dak weg, waarop de stoomketel ontplofte. Daar vielen 2 dooden en vele gekwet sten. Te Courbevoie is een café ingestort evenals te Bois-Colombes, terwijl tusschen deze plaats en Asniéres de spoorweg- werkplaatsen zwaar beschadigd werden. In de genoemde plaatsen zijn vijftig personen gekwetst. Van de schade aan telegraafdraden, bosschen en straatbeplan tingen kan men nog geen overzicht krij gen. Maar twee avenues bestaan als'het ware niet meer, zoo woi dt aan een Bel giscb blad getelefoneerd.

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2