13* «ïaarg. No. 1128. Zaterdag 19 Juni 1897. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen F. IHELEMAN, FEUILLETON. EEN VERHAAL UIT VIRGINIA. Binnenhuid. Uitslag der stemming vooreen lid van de Tweede Kamer in de verschil lende kiesdistricten. - Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maa Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Gelijk wel te vermoeden was, spreekt het H. v. A. van „bet groot fiasco van Brussel.» Het blad vereeDigt zich met de schatting van de Patriots welk blad 2500 betoogers zag. Het clericale Jour nal de Bruxelies spreekt van, 5.000, de Matin 8 a 10.000, de Réforme 10.000, het hoogste cijfer dat in Belgische bladen schijnt te staan, maar de correspondent van een Nederlandsch blad zag dubbel en gewaagt van 20.000 man. Men blijft te Parijs weinig gewicht hechten aan den aanslag op Faure. Maar welke opvatting men ook van de zaak hebbe, het blijft toch een veeg teeken, Jat er in Frankrijk telkens en telkens personen opstaan, wier geestes toestand hen leidt tot dergelijke »niet ernstig» gemeende aanslagen. Het scheen aauvankelijk dat de aan slag op president Faure een zaakje zou zijn van weinig beleekenis, waarover men in één dag zou zijn uitgepraat. Maar men heeft nu volgens de Petit Bleu op de plaats der misdaad nog een tweede werktuig van denzeliden vorm als het ontplofte gevonden, en daardoor de samenstelling van het 9erste kunnen nagaan. Volgens andere berichten is gebleken dat het nu gevonden toestel wel gevaar lijk voor de omstanders had kunnen zijn. Men hoopt nu een spoor te hebben, dat den dader kan doen vinden. De agent van dé veiligheids-politie, die door het volk voor den dader werd aan gezien, bljjkt nogal ernstig mishandeld te zijn. Zijn vader zond hem eerder dan ge woonlijk naar bed, zeggende, dat zij den volgenden morgen alle vroeg op moesten zijn, wi)l hjj met het aanbreken van den dag naar James-town moest gaan. De knaap stond op zonder een woord te zeg gen, of zonder te verzoeken langer op te blijven hjj kuste zijne moeder, ontving zijns vaders zegen, en klom den trap op, die naar zpn slaapvertrek leidde. Zijn venster was nog niet gesloten, en de koele nachtlucht drong er tegelijk met het licht der maan in, die ieder voorwerp verlichtte. De rivier was kalm en schitterend, hoe wel de bosschen van de overzijde der ri vier hunne breede schaduwen over de wateren wierpen, waardoor de zachte weer kaatsing der maan duidelijker en zilver achtiger werd, terwijl die, welke de Fair Meadows omringden, als met licht over dekt waren, hetwelk, als 't ware, over de massa's van ondoordringbare schaduw zweefde. De beschouwing der natuuitoo neelen had altijd iets aantrekkelijks voor PhiliPj en nauwelijks kou hij zich van dit verrukkelijke schouwspel losrukken alles was zoo rustig en vreedzaam, dat hij zich verbeeldde, zich nooit ongelukkig, gedrukt of verdrietig te kunnen gevoelen, zoo za- Keizer Wilhelm zal president Faure voor zijn, reeds 6 Augustus zijn tegen bezoek aan het Russische hot brengen. Giaaf Albedyll, de chef van het mili taire kabinet van keizer Wilhelm I, is te Potsdam overleden. Het reeds vermelde oponthoud van Mi quel naar Berlijn en de daar gehouden conferenties doen vermoeden, dat de op lossing der crisis meer aanstaande is dar. eerst werd gedacht De Berlijnsche cor respondent van de Fr Z hecht geen waar de aan de geruchten, welke een kanse lierscrisis aanstaande doen achten Wel gelooft hij aan de mogelijkheid van een regeling, waarbij Miquel tot rechterhand en plaatsvervanger van Yon Hohenlohe wordt benoemd Miquel, die met verlof te Wiesbaden vertoefde, is onverwacht naar Berlijn ontboden, waai' hij door den keizer werd ontvangen Later had bij een conferen tie met Von Hohenlohe De toestand van den kroonprins van Roemenië is veel ernstiger In het Oosten gaat het nog lang niet van een leien dakje De sultan kan, waarschijnlijk onder den invloed van bui ten, maar niet scheiden van het pas hei- wonnen Thessalië, en zelfs in officieele kringen te Konstantinopel duikt het praatje weer op, dat de sultan van alles zal afzien, als hij Thessalië maar mag houden. Griekenland zou geen oorlogs schatting hebben te betalen en Kreta ca deau krijgen, als het maar berust in de herovering van een deel van wat voor 20 iaar nog Turkscb was De sultan heeft in hetzelfde belang een beroep gedaan op zijn keizerlijke lig en kalm waren zijne gewaarwordingen door de in hem heerschende rustigheid, en zijn hart verhief zich in stille aanbid ding tot zijnen Schepper. Hi] wilde zich eindelijk verwijderen, om neder te knielen, toen zijne oplettendheid door een nieuw voorwerp getrokken werd. Uit de duisternis vau den anderen oever, zag hij eene kano oprijzen en zich in de breede weerkaatsing van de maan in het water vertoonen. De gestalten van twee mannen, die bij vooronderstelde inboorlin gen te zijn, werden nu zichtpaar, en sche nen ijverig bezig met roeien; want hun ne kleine boot vloog over de rivier, in de richting der Foir Meadows, en was spoe dig in de schaduw der bojchjke o-vers verdwenen. Philip hield nog steeds de wacht, en ontdekte kort daarna dezelfde gestalten op den top van den groenen heuvel, van welken men de kolonie over zien kon, en die haar aan den westkant tegen den stroom beveiligd. Het was eene zoo gewone zaak, dat de Indianen overal, en wanneer het hun behaigde.om zwierven, dat het Philip niets verwonder de, schoon hij eenigzins nieuwsgierig was te weten, wat zij zoo laat in de na bijheid der Fair Meadows te doen had den. Den volgenden morgen, dadelijk uahet ontbijt, zat Henry Randolph weer in de bootalvorens te vertrekken echter, fliu- sterde hij Roelof Gilles toe, waakzaam te vrienden te Petersburg en te Bellijn, en in de hoop dat van aaar een lichtstraaltje zal komen, maar geen antwoord aan de ambassadeurs gezonden Onder deze omstandigheden was er zelfs sprake van een staking der vredes onderhandelingen, welke /eerst hervat zou den worden als Turkije een definitief ant woord had gehad Omtrent het karakter der onderhandelin gen wordt gemeld, dat deze sleehts op het oog hebben de vaststelling van vredes preliminiairen, De uitwerking zou tater door een bijzondere commissie plaatshebben Dehalve deze onderhandelingen loopen er nog andere De bevelhebbers der beide legers plegen over de uitwisseling der krijgsgevangenen, wier aantal aan beide zijden ongevser 200 bedraagt Juist was het aantal gevangen Turken wat grooter geworden, daar de Grieken eeuige Turksche soldaten, die in de neu trale strook aan het plunderen waren, hebben gevangen De Turksche bevelhebber protesteerde daar tegen, maar de zaak ordt «r niet beter op, dat de Turken om bun stellingen te verbeteren, eenige plaat sen hebben bezet, eenige uren verder ge legen dan de posities, welke bij het slui ten van den wapenstilstand waren inge nomen Over het binnendringen van eenige Boelgaarsche benden in Macedonië zijn thans ook berichten uit Sofia Men sprak daar van een gevecht tusschen Boelgaar sche roovers en gendarmes, waarbij eenige personen gedood en velen gekwetst werdén Berichten uit Roemenië bevestigen dat Boelgarije aan de grens der Draboudscha troepen samentrekt, en dat de Boelgaarsche zijn, en de woning gedurende zijne afwe zigheid niet te verlaten. De getrouwe dienaar scheen hierover verwonderd, doch antwoordde met aandoening„Zeker, Mi'! ik zal voor elk hunner zorg dragen." Toen Henry James-town bereikte, vond bij de geheele stad in beweging en zag hij de bewoners zich naar het Gouverne mentshuis spoeden. Het groene voorplein was vol volk, dat heen en weder liep daaronder zag men eenige statige Indianen, die in het gedrang trotsch en bedaard rondwandelden, alsof zij al die drift en dl ukke beweging versmaadden. Randolph ging voort, en verzocht gehoor bij den Gouverneur. Hij werd dadelijk naar de groote zaal gele'd, alwaar de Raad ver gaderde en de leden van het onlangs ge vormde Huis der Vertegenwoordigers te zamen kwamen. Zij was ruim en hoog, door verscheidene groote met ruitvormige glazen voorziene vensters verlicht. Een groot vuur brandde op d«n ruimen haard hooge fraai uitgehouwene stoelen stonden in het vertrek, en eene lange tafel, met een rood kleed overdekt, bevond zich aan het bovenste gedeelte der zaal. Aan het hoogereinde der tafel was een door een troonhemel overdekte zetel waarop de wapens van Engeland geborduurd waren hier zat, gewoonlijk de Gouverneur, als er eene of andere zaak kehandeld moest wor den, of als hij audiëntie verleende. De afbeeldingen van Jacobus en zijne gemalin versierden de mureu, die der Prinsen Hen agitatie in die streken zeer levendig is De khedire is voor het gei echt gedaagd om schadeloosstelling voor het schip, dat wegens vervoer van Egyptiscne soldaten naar Thasos, door de Grieken is aange houden Hoewel ten aanzien van de inlijving van Hawaii nog niets officieels bekend is, wordt toch reeds gemeld, dat volgens het gesloten verdrag de bewoners der eilanden aan de Vereenigde Sraten over laten den vorm van bet bestuur vast te stellen. Da Unie neemt de openbare schuld, maar tevens het grondeigendom van den staat en de kroondomeinen over Het verdrag heeft in het congres een meederheid van 2/3 noodig De berichten over een aanstaande inljj- van Hawaü bij de Ver Staten werden stelliger Amsterdam: In distr. 1 herst. tusschen dr. Schaepman. cath. en mr. Pijnappel, lib. aftr. Distr. 2 herst. tusschen Groen van Waarder lib. en Meilink anti-rev. Dist. 3. herst. tusschen mr. Hartogh lib. en W. Hovy. Distr. 4 herst. tusschen mr. Gleichman lib. en mr. van den Bergh rad. en lib. unie Distr. 5 herstemming tusschen mr. Pier- son lib. en Ketelaar Lib. unie en rad driken Karei hingen levensgroot aan elke zjjde van den schoorsteen. Sir George Y«ardley stond in een der diepe vensterhoeken, in een ernstig gesprek gewikkeld met een zwierig gekleed Heer uit de kolonie. Dj ontvangst van den nieuwaangekomene was hartelijk, en zich met een glimlach tot zijn medgezel wen dende, zeide hij: »Daar komt de schul dige. Kapitein Preston moet u bekjj veu, Mr Randolph dat gij gisteren onze vergadering niet hebt bjjgewoond. Neen ik weet wat gjj tot uwe verontschuldiging zeggen zult, en die is voel beier dan de onze want wij deden niets dan twisten, en dit zonder doel. Doch wij hebben nu over andere zaken te spreken en zol en wat nader bp het vuur schikken. Gjj hebt een langen kouden tocht gehad.'' Hij deed eene kleine zilveren schel, die op de tafel stond, klinken. „Breng een beker warmen kanariewijn voor onzen gast.» zeide de Gouverneur Kt ean bediende, dia binnentrad, »en zeg aau die knapen, acht te geven op de levens middelen voor de Indianen.» De bediende kwain terug met een zil veren blad, waarop eene zware kan stond die hij Homy Randolph aanbood, welke slechts even den drank proefde en dien weer nederzette. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1