Burgerlijke Stand. Marktberichten. Het Volksdagblad bevat het vol gende verhaal Uit Maastricht wordt medegedeeld.dat een dag na de candidaatsleliing (2 Juni) een paar politieagenten zich vervoegden ten huize van spoorwegmannen, die de candidatuur-Vliegen hadden onderteekend. Daar alleen de vrouwen thuis waren, schrikten deze niet weinig van dit be zoek, temeer nu slechts werd gezegd, dat men de mannen zocht, zonder mee te deelen om welke reden. Den volgenden ochtend om 4 uur wa ren de beide agenten aan het station, waar zij de spoorwegbeambten opwacht ten. Dezen stelden zij de vragen »Hebt u op een lijst geteekend Weet ge wel wat ge geteekend hebt Toen hierop bevestigend werd geantwoord, ging de politieagent voort: Do burgemeester kan zich niet begrijpen, dat u dien socia list Vliegen canaidaat kunt stellen Mis schien hebt ge dit met een dollen kop gedaan. Als ge er spijt van hebt en alsnog van de lijst wilt worden geschrapt hebt ge slechts dit briefje te teekenen Indien men weet, dat de burgemeester commissaris is ran de Staatsspoorwegmpij behoeft het niet te verwonderen, dat sommigen, bevreesd bun betrekking te zullen verliezen, het briefje teekenden. De volgende dagen, op 3 en 4 Juni, bracht de politie voor dag en dauw een bezoek bij andere onderteekenaren, die zelfs uit bun bed werden opgeklopt. Ziedaar de feiten, welke worden mee gedeeld. Ze zjjn zoo ernstig, dat een onderzoek van regearingswege niet mag uitblijven. De correspondent van het N. v. d. D. t.e Maastricht, wien gevraagd was naar dit verhaal onderzoek te doen, schrijft, dat hem aoor den burgemeester, den Heer Pijis, het navolgende is medege deeld dat hem door den aanbieder der can didaatlijst Pieters is verzocht de hand- teekening van drie onderteekenaars te mogen schrappen, wat werd toegestaan, evenals de doorhaling der handteekening van een persoon, die verklaarde, dat zijne vrouw die gesteld had dat hij, burgemeester, door die feiten heeft vermeend ook naar de echtheil der overige handteekening te moeten laten onderzoek doen, doch dat hij aan nie mand een briefje ter teekening heeft laten aanbieden, om van de lijst geschrapt te worden. Voorts is den correspondent door den inspecteur van politi9 medegedeeld, dat het onderzoek bij de spoorwegbeambten inderdaad in den vroegen morgen heeft plaats gehad daar deze anders later in dienst waren. Een veldwachter in e6ne Friesche gemeente stelde aan een nieuwen kiezer een stemkaartjtei band, waarop hij zeide „Thankjewol, ik seil him gauw 'e post bringe, mar hjoed kin ik it net wacht sje." (Dank u wel ik zal hem gauw op de post brengen, maar vandaag kan ik bet niet wachten.) Te Amersfoort is ingebroken in eene schuur van den waschbleeker A Jacobs en al hbt daar hangende wasch goed aan flarden gescheurd, zonder dat iets ontvreemd werd. Men denkt aan wraakneming door een vroegeren knecht die ontslagen werd. De politie doet ooJerzoek. Een ouderpaar staat te Naumburg aan de Saaie terecht wegens het dooden van hun kind. Het zijn de koopman Kunst en zijn vrouw. Zij tapten hun elfjarig dochtertje herhaaldelijk bloed at, omdat bloed van een kind of van een reine maagd geluk in de zaken aanbrengt" - welk dom en schandelijk bijgeloof in die streek nog zeer algemeen moet zijn - en bij een van die adertatiugen stierf het arme kind. Een kindermoord van geheel anderen aa:d is te Kuemberg, in Zwitserland ge- pieegd. Daar heeft een vrouw, door nij pend gebrek tot wanhoop gebracht, diie barer kinderen - het oudste van 5 jaar - en daarna zichzelvon gedood. Te Bourg sur Gironde, bij Bordeau den 2en Pinksterdag een houteu ker mistent onverhoeds ingestort op de 400 toeschouwers die er bijeen waren. De ontstentenis en verwarring waren grootmaar gelukkig werd er niemand ernstig geword en ook het brandgevaar dat een gevallen lichtkroon opleverde, werd nog intijds bezwoien. Te Zaandam heeft de heer J C. Wiepjes. werkzaam aan de speelgoed fabriek van de firma Henn. de Vries Co aldaar, in zijn vrijen tijd een bootje ver vaardigd, geplaatst op twee waterschoenen welke voortbewogen worden door een onder aan de boot aangebracht rad, dat in beweging woidt gebracht door twee trapmachines, op gelijke wijze als bi) een rijwiel. Het bootje heeft ruimte voor tien personen, van welke twee op het zadel plaats nemen, om de trappers in beweging te brenger, en één als stuur man optreedt, (er bevinden zich twee roeren aan, welke met elkaar in ver binding staan), terwijl de overigen in het voorschip terecht komen. Donderdagavond nam de heer W. met zijn toestel eene proef op de Achter-Zaan welke echter niet ten volle slaagde. De linkerschoen was, waarschijnlijk door hel uitdrogen van het hout, niet geheel water dicht. Dit euvel zal echter wel te ver helpen zijn, en m9u verwacht nu, dat een volgende maal het pogen van der, heer W. mot goed gevolg zal worden bekroond. Bij het te water laten werd de uit vinder door de opgekomen toescnouwers die zich in groolen getale langs de beide Zaanoevers hadden opgesteld, met gejuich begroet. Een stadgenoot heoft den heei Wreeds f400 voor zijn waterrijwiel geboden. Der, 2o Mei werd te te Gravenhage een brief op de post gedaan met het adres Amerika.* Deze brief werd naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika gezonden en van daar teruggezonden, voorzien van liet bijschrift »Holland.« De geadresseerde - die niet in het werelddeel Amerika, maar in het gehucht America (b(j Horst) woont - kreeg thans den brief den 29 Mei in handen. De gevaarlijke gewoonte om spel den en dergelijke voorwerpen in den mond te steken, had dezer dagen weder tenpe- je, dat te Utrecht bij eene dienstbode die eene punaise in den mond had gesto ken dat voorwerp onverwacht in den keel schoot en zich daarin vastzette. Hoewe terstond geneeskundige hulp werd inge roepen, mocht het niet gelukken haar er van te bevrijden. Eerst in het Ziekenhui slaagde men er met veel moeite in de punalise, die nog al diep bleek te zitten uit de keel te verwijderen. Ir.tusschen zal het nog geruimen tijd duren, voordat ook de inmiddels ontstane ontsteking zal zijn genezen. Te Tongelre (N.-B.) zijn de koffie huishouder J. S. en zijne zuster door ze keren A. v. L., die net dsn bezoekers lastig maakte, ernstig mishandeld. S. ont ving een steek van 5 cM. diep m het been en zijne zuster twee steken in den arm. Door de spoedig toegesnelde maréchaus- sées werd het eerste verband gelegd. Te Gestel (N.-B.) is de Rijk.sveid wachtei J. door twee personen, A. v en J. T., die 'nem om vuur vroegen, het welk hun niet vlug genoeg naar hun zin werd verstrekt, aangevallen en rnishau deld. Tijdens de worsteling geraakte eerstgenoemde in eene sloot, waarop hij twee schoten loste op zijne aanvallers, die hem daarop uog verwonder aanvielen hem zijne wapens ontnamen, welke in de tu;n van J. T. werden teruggevonden. Te Herwen, bij Zevenaar, is een lievige brand ontstaan bij den timmei man Visser. Huis en inboedel werdeu^gehee' in de asch gelegdniets werd gered De man was juist gehuwd en zijn huis was gevul 1 met bruiloftsgasten. Niets was verzekerd. Te Schiedam is dezer dagen een os verkocht geworden, welke niet minder an 1000 kilogram woog. Het heerschen van mond en klauwzeer in de stallen van der, vorigeu eigenaar had belet, dat het dier le Rotterdam op de veetentoonstelling kon verschijnen. Het Hoofdbestuur dbr tentoonstel ling te Dordrecht beeft wegens gebrek aan plaatsruimte in bet hoofdgebouw besloten voor de tentoonstelling van pho- tographiën een nieuwen uitbouw te maken Tegenover bet hoofdgebouw, op een terrein, groot 40 M2heeft de Dordrecht- sche Gebeel-Onthoudersvereeniging," welk reed» 150 leden telt, onder leiding van Mejuffrouw S. Stepnsma, die in '95 te Amsterdam de »biauws teDt" bestuurde eene kiosk geplaatst, waar men tegen zeer lage prijzen nietalcoholische dranken kan verkrijgen. Hos gevaarlijk het is met scherpe of dunne voorwerpen in het oor te komen bleek dezer dagen opnieuw te Tholen, al waar bij een d'enstmeisje een speld in het oor bleel steken. Nadat twee geneesheeren te vergeefs getracht hadden ds speld t' verwijderen, is het meisje naar Utrecht gegaan, om zich onder behandeling te stellen vau een professor. Te Aalten ontstond Vrijdagnamiddag bjj den koopman M. de Haas, brand in den schoorsteen. In een oogenblik stond het huis, met de beide aangrenzende wo ningen, in lichtelaaie. De brandweer wist een volgend huis van Wechgeleer te redden, maar het daarnaast liggende van Mej. te Gussinklo, waarin een kruidenier- en ma nufactuurzaak werd gedreven, ging weder geheel in de vlammen op. Zeven huis gezinnen zijn hieidoor van hun woning beroofd. Het verbrande was grootendeelsverzeke'd De Engelsche acteur sir Henry Ir ving organiseert een feestvoorstelling in zijn schouwburg, ten voordeele van het „Koningmne jubileurasfonds" de nati onale inschrijving voor een Koninklijk in stituut vooi ziekenverpleegsters op 29 Juni a. s. Daarbij zullen verschillende binnen- en buitenlandsché beroemdheden optreden, o.a. Sarah Bernhardt, Albani, Mme. Réjane, de heer en Mevr. Beerbohm Tree, dn heer en Mevr. Bancroft, enz. Te Weerselo geraakte de 70-jarige landbouwer B. B. met paard en wagon op hol. De oude man viel onder den wa gen, met het ongelukkig gevolg, dat hij binnen weinige oogenblikken overleed. Nabij den Haag zijn Zaterdagmid dag twee knapen, 8 en 9 jaar oud, bij het baden in den Trekvliet, niet ver van h Molentje vei dronken. Te Lieiop (N.-B.) is Vrijdagmiddag terwijl het grootste gedeelte der bevolking op het veld werkzaam was, een hevige brand uitgebroken in het gehucht Achter bosch in d» woning van den laudbouwe VV. Manders. Toen de brandweer met de dorpsspuit aankwam, was het huis reeds geheel af. gebrand, doch men slaagde er in -de aan grenzende woning, welke ook reeds vlam had gevat te behouden. Van dan landbouwer Manders verbran den behalve de geheele inboedel, ook no; twee vette varkens. Het overige vee ha men nog bijtijds in veiligheid kunnen bren gen. Alles was verzekerd De administratie der Belgische Staatsspoorwegen heeft goedgekeurd, dat reizigers met speciale retourkaarten der de klasse naar Brussel zich kunnen voor zien van gewone supplement biljetten, wanneer zij op zeker parcours in rijtui gen eenerhoogere klasse wenschen over te gaan. Te Emmerik werd dezsr dagen door de Hollandsche politie uitgeleverd de uit Berlijn gevluchte bankier D. Hauff tegen wien een bevel tot gevang enhou ding was uitgevaardigd. Te Haarlem staat schuin over het- Brongebouw sinds jaar en dag te midden van de mooie huizenrij van de Baan nog altijd eene vervallen woning, welke in derdaad eene ruïne i,s geworden, nu de zer dagen het gaheele dak daarvan is in gestort. Welig tieren het groen en on kruid op de muur en de puinhoopen daar binnen. zoodat het voor vleermuizen en nachtuilen een welkom en ongestoord ver blijf is gewoiden. Allerlei praatjes doen over de zonder linge eigenares van die ruïne de ronde. Dat het deze niet aan aardsche goederen scnijnt te ontbreken, wordt bewezen door den toestand zeiven immers, de Baan is prijzig, en meermalen, doch tevergeefs, werd reeds een bod gedaan voor het per ceel met daarachter gelegen lommerrijken tuin. De zaak is deze: Toen men er in vroeger jareD theetuinen hield, in den tijd toen de Baan nog buiten de stad lag, werd het bedoelde huis daar voor dat doel gezet. De thans nog levende eigenares, Mevrouw Schreuder, bood toen het steenen optrekje aan Wijlen Kontng Willem III aan om daar te kunnen ver- poozen, wanneer hij aan de stad een bezoek wilde brengen. Het geschenk werd ech ter niet aanvaard, en sinds dien tijd heeft de oude dame het huisje od veranderd ge laten en elk aanbod om het te koopen steeds van de hand gewezen. Alleen de meubeis zijn er uit verdwenen. Het huisje schijnt evenwel nog niet zoo bouwvallig te zijn, dat het opgeruimd moet worden wel echter is het een doorn in 'toog van doorn- en naastwonenden, wijl het den gebeulen omtrek ontsiert. - Als een teeken dat het strand te ScbeveniDgen, sedert daar hoofden zijn gemaakt, een zestal bommen voor het hotel Deulschman en Seinpost tot aan den straudmuui zijn opgetrokken teneinde voor de haringvisscherij in gereedheid gebracht te worden, iets wat visschers na den storm van 24 December 1894 tot dusver niet durfden doen. Yan 1 tot en met 15 Juni 1897. AXEL. Huwelijks aangiften. 3 Juni. Jozias de Koeijer, 18 jjm. en Elisabeth Wiemes, 19 j„ jd. 3 Juni. Cornelis Smies, 23 j., jm. en Adriana Dieleman, 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Juni. Lu- dovicus de Clercq, 23 j., jm. en Nathalia Steel, 17 j., jd 3 Juni. Jan Riemens, 23 j., jm en Cathelina van Hoorn, 24 j jd- Geboorten. 4 Juni. Jacob, z. van Anthony Goossen en Adriana Goossen. 3 Juni. Johanna Pietemella, d. van Daniël Oppen eer en Elisabeth Suzanna Verplanke. 6 Juni. Cornelis, z. van Adriaan Mechielsen en Catharina Diele man. 7 Juni Alphonsius Franciscus, z van Augustinus Franciscus van de Walle en Maria Corijn. 12 Juni. Marinus, z. van Joost den Engelsman en Catha rina Elisabeth Witte. 13 Juni. Leendert Pieter, z. van Pieter Dingeman Marijs en Diengetje de Regt. Overlijden. 5 Juni. Franqois van Fraaijenhove, 5 w., z. van Jan en Wil- helmina Dieleman. 10 Juni. Suzanna Pietemella Deij, 13 mnd. d. van Adri aan en Catharina Verberkmoes. Axel, 12 J U N I. Ter graanmarkt van beden (Zaterdag) waren de prijzen als volgtjarige tarwe 0 - a 0.-- ï.ieuwe tarwe 7.25 a 7rogge f O. a Onieuwe rogge 510 a 5 25, jarige wmlergorst - a nieuwe wintergorst 6, a 6.25 jarige

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 3