Binnenland. Rechtszaken. (demcngd Nieuws. regelmatigheid zijn gepleegd. Men ver» wacht, dat deze zaak tot een debat aan leiding zal geven. D9 Friesche Vereeniging door arbeid tot verbetering beeft Maandag, onder voor zitterschap van Mr. J. W. van Wolderen Baron Rengers, hare jaarlijkscbe algemee ne vergadering gehouden. Uit het verslag bleek, dat het getal leden der Vereeniging was toegenomen en de rekening van den penningmeester sloot, met een batig saldo. Tot leden van het Hoofdbestuur wer den herkozen Mr. J. W. van Weideren baron Rengers, te Leeuwarden, en geko zen de beeren K. Velding, te Joure, en J. C. H. van Harinxma, te Weidum. Nadat het rapport was uitgebracht Joor de commissie in zake bet pachtstelsel, zijn, na gehouden besprekingen, de vol gende zaken ter bevordering in handen gesteld van het Hoofdbestuur1het voorstel der afd. Sleggerda. om te bevor deren, dat er m den slechten toestand van vaarwaters, waterloozingen, enz., in Friesland verbeteringen worden aange bracht2. de oprichting van crediet- en voorschotbankjes in de afdeelingen 3. bet voorstel tot het instellen van een onderzoek naar de middelen, die in de provincie kunnen worden aangewend tot verUooging der vlas-industrie. Het voorstel der afdeeling Wonseradeel, waarin aan het Hoofdbestuur verzocht werd meer dan tot nu toe het g9bied dei- praktijk te betreden, werd ca eenige ge- dachtenwisseiing door de voorstellende afdeeling ingetrokken. AXEL, den 4 Juni 1897. De voorboden van onze jaarlijksche kermis reeds sedert eenigen tijd in den omtrek vertoevende, zij hebben op ons marktplein hunne tenten opgeslagen, luchtige gebouwen van zeildoek en hout, die even spoedig, ja nog vlugger zijn ver dwenen, dan zij verrezen zijn. Het markt plein is dicht bezet, menig onovertroffen kunstenaar zal daar zijn tours de force laten zien, om den bezoeker te overtui gen, dat hij nog meer kan dan eten en drinkenveel en velerlei zullen de ver leidingen zijn om groote en kleine men- schen de centen uit den zak te kloppen, waarom het natuurlijk dan ook te doen is. Maar, bij wie is dat tegenwoordig niet het geval Op^ het gebied van draaierij, het is pre cies als dezer dagen in de politiek, zal er geen klein beetje te doen zijn. Op de kermis is het echter draaierij van de plezierige soort. Draaiende molens, draaiende orgeldraai ers, draaiende dansers en draaiende door draaiers; het is om er draaierig van te worden Wanneer de beurzen nu maar goed gevuld zijn, dan zal de draai er wei een dag of vier in blijven. Gisteren is alhier gevankelijk bin neu gebracht en beden naar Middelburg getransporteerd, zekere F. v. d. B. van Heikant, verdacht var, den in ons vorig nummer vermelden diefstal van kippen. Dinsdag hield Dr. H. J. A. M. Schaep man op de bovenzaal van hetNederlandsch hotel te Terneuzen de aangekundigde lezing over het samengaan der katho lieken en anti-revolutionairen. Ouder het aanwezige publiek waren alle rich tingen tegenwoordig. Na door den heer Keistens, pastoor te Terneuzen, met eer kort woont te zijn ingeleid, zette de heer Schaepman het standpunt der partijen uiteen en de reden waarom de kerkelijke partyen rereenigd optreden, om te eindigen met een op wekking aan zijne partijgenooten om hun plicht te doen. De heer Heemskerk, voorzitter der anti revolutionaire kiesvereeniging dankte den heer Schaepman voor da genomen moeite. De candidaten voor de Tweede Kamer in Zeeland zijq, District Oostburg. N. GLINDERMAN, Mr. P. C. J. HENNEQUIN, J. LANSEN CROIN. District Hontniisse. Mr. J. G. VAN DEINSE, Jhr. Mr. J. J. POMPE VAN MEER DER VOORT. Mr. F. J. F. M. WALTER. District middelburg. Mr. E. FOKKER, E. L. baron VAN HARDEN BROEK, dhr. Mr. A. P. C. VAN KARNEBEEK, G. Tbs. W. KOTTE, Mr. C LUCAS3E District Goes. J. H. C. HEIJSE. Jhr. Mr. A. F. DE SAVORNIN LOH- MAN. Disirict Zierikzee J. J. VAN KERKWIJK, Mr. TH. HEEMSKERK. - Dinsdag j.l. werd de nieuwbenoem de burgemeester van Grauw, de heer Baort, op zijn terugreis na de eedsafleg ging te Middelburg, bij aankomst der prov. stoomboot te Walzoorden, door een eeie wacht van een veertigtal ruiters afgjhaald en naar Graauw geleid, waar een heelen dag ïecbt vroolijk feest werd gevierd. Om er wat muziek bij te hebben, bad men het fanfarencorps Vljjt ec Volhar ding van Hulst uitgenoodigd. Op weg naar Graauw trot een lid van dat gezelschap nog een ongeval. Vooraan in den grooten wagen zittende, die het corps bracht, had hij het ongeluk er al te vallen, waarna het achterwiel als 't ware langs zijn voet reed, maar toch nog dit lichaamsdeel zoodanig raakte, dat de jonge man met een wagentje dadelijk naar huis moest worden gebracht. II E R IJ K. Door Gedeputeerde staten van Zeeland is bepaald dat de herijk der maten en gewichten in 1897 zal plaats hebben als volgt Terneuzen 14, 15, 16, 17, 18 en 19 Juni. Hoek 21 Juni. Zuiddorp e, ook voor Overslag 22 Juni v.m. Koewacht 22 Juni n.m. Westdorpe 23 JunL Sas van Gent, ook voor Philip pine, 24 Juni en 25 Juni vm. Axel 12, 13 en 14 Juli v.m. Zaamslag 14 Juli des n.m. en 15 Juli. Rapenburg (gemeente Stoppel- d ij k) voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengstdijk enBoschkapellelé Juli. Te Boschkapelle had Dinsdag de installatie van den benoemden pastoor den heer Wijnen plaats. Opzijn verzoek liep de plechtigheid zonder feestelijk ver toon af. PREDIKBEURTEN TE AXEL. ZONDAG 6 JUNI 1897. Ie Pinksterdag. Ned. Here. Gemeente. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. 2e Pinksterdag. Voorm 9 ure Leeskerk. (Beide dagen collecte voor de Zending.) Gereformeerde Kerken. Kerk A. Ie Pinksterdag. Voorm. 9 ure Ds. C. J. Kapleijn. Nam. 2 ure Ds. C. J. Eapteijn. 2e Pinksterdag. Voorm. 9 ure Ds. C. J. Kapt dijn. Kerk B. Ie Pinksterdag. Voorrr.. 9 ure Ds. A. Steijling. Nam. 2 ure Ds A. Steijling. 2e Pinksterdag. Voorm. 9 ure Ds. A. Steijling. Arrondissements-Rechtbank te middelburg Zitting van 4 Juni 1897. D. v. D., huisvrouw var. J. R34 j.. arbeidster te Sint Jansteen, is wegens diefstal veroord. tot f5 of dagen hecht. Ie H. P. J. B., 32 j., timmerman 2e M. Th. B., 24 j., metselaar beiden te Hulst, zijn wegens wederspannigbeid ver oord. tot gevang, de le van 7 dagen, de 2e van 3 dagen. J. B., 40 j., arbeider wonende in de buurtschap Poonhaven gemeente Zaam slag, is wegens mishandling veroord. tot 7 dagen gevang. A. P., 48 j., visscher wonende te Post hoorn gemeente Sas van Gent, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hecht. Nabij het station Delftsche Poort le Rotterdam bemerkte Zondagavond da machinist van trein 39, komende van Amsterdam naar Rotterdam, omstreeks 7.45, dat op de spoorbaan nabij Boukels dijk zich een man bevond. Onmiddellijk verminderde hij de snelheid en zette de stoomfluit open. De man verwijderde zich van de lijn, doch werd door een van de wagens gegrepen en eer, eindweegs weg geslingerd. De trein hield stil, waarna door hel treinpersoneel en een dokter, die zich it> den trein bevond, hulp weid verleend, waarby ook de verbandkist uit den post wagen g06de diensten deed. Nadat het eerste verband gelegd was, werd de man in den trein opgenomen en verder per draagbaar naar het Zie- Kenhuis getransporteerd waar het bleek, dat hij ernstige wonden aan het hoofd en inwendige kneuzingen aan het onderlijf gekregen had. zoodat zijn toestand hoogst ernstig is. Het bleek te zijn de poldergast Hen drik Meijer, oud 31 jaar. woonachtig te Gaast in Friesland, doch thans werkzaam bij de ceintuurbaan te Rotterdam. De man verkeerde onder den invloed van sterken drank. Het proces var. Mej. Heyermans tegen den heer Taco Mesdag, dat Zaterdag voor den Rechtbank le Brussel zon be handeld worden, is tot Woensdag uitge steld. De rechter heeft, gelijk men weet, den Heer Mesdag gelast te bewijzen, dat bij, als secretaris der Nederlandsche af deeling van de tentoonstelling, bet recht had, Mej. Heyerman's schilderij te laten wegnemen. Maar de zaak komt ook voor het Hof van Appél, want d9 verdedigers beweren dat de rechter niet bevoegd was in dezen. Te Maassluis is Maandag via Leith de eerste nieuwe Hollandsche haring aan gekomen van de firma M. Dirkzwager Gz. en W van Buren. In afslag wissel den de prijzen voor volle haring van 42 tot 37 en voor maatjesharing van f 36 tot f 29 per ton. Evenals het vorige jaar heeft de firma M. Dirkzwager Gz, weder van deze eer stelingen aan H. M. de Koningin gezonden, Te Gent is een groote katoenver- veri] van den heer Louis de Sutter afge brand. Onder Beekbergen zijn een 500 hec taien bosch verbrand. Dinsdag is te Rome op straal op den directeur van het majordomaat van het Vaticaan Martinucci, door een weg gezonden stalknecht een moordaanslag gepleegd. Martinucci werd door een re volverschot aan den arm gewond en de stalknecht schoot zich daarna door het hoofd zijn leven is in gavaar. 1 Bp den koemeikei J. de Rochefort te Goe# zijn van de 15 koeien reeds 13 door mond- en klauwzeer aangetast. Buren, die ongekookte melk van de zieke dieren dronken, zijn onpasselijk en kiegen blaren in den mood. M Ct. Te Wouw (N.-B.) zjjn twee boer derijen totaal afgebrand. Het vee liep in de weide, doch van de inboedels is haast niets gered. Alles was verzekerd. Te Korvel bij Tilburg zijn twee huizen met de inboedels door brand ver nield. Te Delft was een meisje eenige dagen ziek. Toen de moeder het kind op den schoot had om het eenige medicijnen in te geven, gaf de dienstbode haar een verkeerd fleschje, waarin een olie was om de wasch een frisschen geur te geven. Hiervan gat de moeder het kind zonder erg in, met het t,eurig gevolg, dat het een half uur later overleed. Bp Verviers zijn twee groefarbeiders zwaar gekwetst doordien zij, toen een aan gelegde mijn niet op tijd gesprongen was, eens gingen kijken waar dat aan lag on gelukkig juist op het oogenblik, dat de ontploffing plaats had. Dinsdagmiddag is op den trein Am sterdam-Parijs, tusschen Rijswijk en Delft een schot gelost. De kogel ging door het raam van een coupe 2e kl. en aan de an dere zijde door het portier, zonder iemand te treffen. De vruchtenhandelaar J. Sluis, te Enkhuizen, beeft Maandag de eerste vroe ge aardappelen (muisjes), geteeld op den kouden grond, verzonden naar Deventer. Ü9 zeebaden te Scheveningen zul Ion waarschijnlijk den 15den Juni geopend worden. Zes jongens waren Zondagavond aan het bootje varen in den Tiekvliet, bij Den Haag. Zij werden door andere jongens van den walkant af met steenen geworpen. Om die te ontgaan, weken de knapen uit naar eene zijde van het schuitje, juist op het oogenblik dat een stoombootje passeerde. Door de deining sloeg toen liet roeischuitje om en gingen de jongens te water. Vier hunner wer den gered, maar twee werden levenloos opgehaald. De naam van een der steenenwerpers is bij de politie bekend. Een goudsmid in Friesland heeft in de week voor 12 Mei van acht boerinnen de gouden oorijzers ingeruild voor kope ren. Zeer zeker geen teeken van wel vaart. Te Staphorst is Zaterdag door de gemeente-politie e i den Rijksveldwachter een drijfjacht gehouden, waarbij zeven vossen werden buitgemaakt. Op de Waal, bij Tiel, is Zondag door aanvaring het schip De Vrouw Geer- je gezonken. De opvarenden hadden nog juist den tijd om hun leven te redden. Het schip was niet verzekerd. Het Keizerlijk Russisch Aardrijks kundig Genootschap heeft besloten aan Fritjof Nansen en aan den Zweedschen ontdekkingsreizigers Soen Hedin de gou den medaille uit te reiken. Te Kampen heeft Dinsdagmorgen een hevige brand gewoed in de Oudestraat Een huis, bakkerij en pakhuis van H. Hallie, zijn geheel afgebrand. Alle spuiten deden dienst, ook de schutterij. De be lendende perceelen zijn niet vrij gebleven. Te Eerbeek zijn Maandagnamiddag in zeer korten tijd de landbouwerswo ningen van Derksen en Honders in 1e asch gelegd. Met uitzondering van een kalf. kon het vee gelukkig nog gered worden. De inboedels gingen grooten-

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2