MET DE PINKSTERDAGEN NAAR DE DORDTSCIIE TENTOONSTELLING. (icmcngd Nieuws. Burgerlijke Stand. Marktberichten. geling van het bewind der goederen van den minderjarige en net vruchtgenot, na ontbinding van hot huwelijk door echt scheiding of na scheiding van tafel en bed, bij de verplichting ooi bij tweede huwelijk bevestiging in de voogdjj te vra gen van den rechter. Gehandhaafd wordt echter het begin sel van art. 355, dat in den regel de vader alleen het ouderlijk gezag uitoefent. Voor het sluiten van een huwelijk zullen de minderjarigen de toestemming van bei de ouders behoeven en bij verschil zal de rechter beslissen. De onbevoegdheid van de vrouw, om de voogdij waar te nemen, wordt opge heven. Voorts wordt bepaald, dat uit de voog dj) kunnen worden ontzet le. krankzinnigen 2e. wie een siecbt levensgedrag lei den 3e. wie onbekwaamheid aan den dag leggen van hun bevoegdheid misbruik maken, of hun verplichting verwanrloo- zen 4e, die uit eens anders voogdij of uit het ouderlijk gezag om redenen 2e en 3e ontzet zijn 5e. Wie in staat van faillissement verkeeren. Voorts dat uit het ouderlijk gezag kun nen worden ontzet le. wie het ouderlijk gezag misbruiken of do verplichting tot onderhoud en op voeding der kinderen verwaarloozen 2o. wegens slecht levensgedrag 3e. wegens voorafgaando ontzetting van het ouderlijk gezag, de voogdij, of de curateele door den strafrechter. Ein delijk speciaal over die kinderen, wier plaatsing in een Rijks-opvoedingsgesticht is gelast. AXEL, den 1 Juni 1897. De WelEerw. Heer J. B. T. Hugen- holtz, Predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier, heeft ten gevolge van het stellen van een liberaal Caudidaat voer de Tweede Kamer, als voorzitter en lid der Kiesver eeniging „Onze Belange i" alhier, bedankt. Bij kon. besluit zijn benoemd tot leden van het dagelijkscn bestuur voor het waterschap Stoppeldijk c. a., 1e hee ren J. P. Staal en P. F. Fruijtier. Ook te Koewacht is als op zoovele andere plaatsen eene commissie gevormd voor het aanbieden van een nationaal huldeblijk aan H. M. deKoningin-Regentes. In den nacht van Vrijdag op Zater dag zijn bij een landbouwer nabij Kijkuit 50 kippen en een haan gestolen - Een groot nieuw gebouwd buis in de Rue du Page te Ten Bosch, zoo ver haalt do Brusselscho Indépendance, staat op het punt van in te storten. De be woners een aantal wersliedengezinnen te zameo 70 personen - hadden al sinds eenigen tijd scheuren in de muren ont dekt, zonder zich daarover ernstig onge rust te maken. Maar toen die scheuren plotseling grooter werden en allerlei aan den muur hangende zaken daarvan at vielen, ontstond er een paniek in het huis. De bewoners drongen in groote haast naar buiten. Het was een wonder dat de trap van het wankele huis niet inzakte onder die menschenmassa. Drie hulpelooze menschen bleven alleen achter. Zjj werden later door de brandweer ge red. Het huis is gestut. Da verzakking moet te wijten zijn aan den slechten bouw van een diepen regenbak. Als het niet vanzelf instort, moet het, volgens het oordeel der deskundigen, geheel worden afgebroken. Dezer dagen werd in sommige bladen weder medegedeeld, dat iemand te Doven ter in het bezit i« van een muntbiljet van f 10, bestaande uit twee verschillen de aaneengeplakte hellten. Pteeds in hot begin van het vorige jaar werd dit feit ook vermeld. Thans echter heeft zich iemand aangemeld, die in het bezit is van een biljet, bestaande uit de andere helften, het is de ontvanger der registry tie te Goes. De Hoer G. Koekkoek, te Deventer, is de houder van het andere biljet, waarop twee verschillende helften zijn aaneenge plakt. Te Doezum (Gi.) geraakte de zoon van den Heer L. Wieringa met paard en wagen op hol. De vader, die de dieren trachtte tegen te houden, werd overreden en zoodanig gewond, dat hij eenige uren daarna is overleden. Het proces tegen Grégoire, den ont aarden vader, die zijn eigen zoontje Pierre vermoordde, met medeplichtigheid van zyn minnares en zijn moeder, is nu voor het crimineel gerechtshof der Seine ge ëindigd. Wij maakten reeds van deze ergerlijke misdaad melding. Grégoire mishandelde het arme kind aanhoudend, sloeg en pijnigde het op allerlei manieren hij hield het o. a. met de voeten teg9n de kachel aan en sloeg het met een ha mer op het hoofd - en toen het einde lijk dreigde te sterven, legde hij het by felle koude op syaat, op een eenzame plek, waar het stervende werd gevonden. Grégoire is veroordeeld tot levenslan gen dwangarbeid, zijn moedei en zijn minnares voor wie verzachtende om standigheden werden aangenomen tot vier jaren dwangarbeid. Tusschen 's Hertogenbosch en Or- then zijn Zaterdagmorgen twee spoorweg arbeiders, de 70 jarige F. de Wart en de 20-jarige H. Vloon, door een trein aan gereden. Beiden waren terstond dood. Te Zandvoort, alwaar, onder den invloed van het ongunstige weder op de meeste Zondaven, het bezoek van vreem delingen niet groot is, was het op Hemel vaartsdag buitengewoon druk. Behalve de ruim 70 badgasten, die reeds de vori ge week te Zaudvoort gevestigd waren, kwamen zij bij treinen vol, en honderden wielrijders (en wielrrjdsters) verhoogden de levendigheid niet weinig. Aan het strand was het dan ook gezellig druk. j Te Franeker is ingebroken in het kantoor der heeren Erven L. R. Fontein steen- en pannenbakkers, houtzagers en handelaars in houtmaterialen. Tien slo ten zijn met geweld verbroken, en de inhoud der lessenaars is dooreengehaald. Slechts eene waarde van ongeveer zeven gulden, eenige ongebruikte postzegels en een kistje sigaren weiden als buit medegevoerd. De grootste brandkast, in eene kluis stevig ingemetseld, hebben de inbrekers niet kunnen vinden. De vele halfver brande lucifers doen zien dat met zorg alles is nagezien, hetgeen op die wijze groot gevaar van brand had kunnen op leveren wegens de massa hout, welke daar ligt. Een Amerikaansch raillionnair, de koopman en philanthroop Scruggs, uit St. Louis, is te New-York bij zijn terugkomst uit Engeland, als smokkelaar in hechtenis genomen, met zijn secretaris Langhorne. Men vond in hunne zakken een aantal kostbaarheden, horloges, kanten, enz., ter waarde van ongeveer 36,000 welke zij trachtten binnen te smokkelen. Het waren^beweert Scruggs, allen geschenken bestemd voor het personeel van Zondag scholen te St. Louis. Als de vermoedelijke dader van den laaghartigen aanval van verleden Zondag avond op K. te Stratum 'bij Eindhoven) is zekere v. B., uit Strijp, gevankelijk naar 's Hertogenbosch gebiacht en Ier beschik king van den Officier van Justitie gesteld K. verkeert nog steeds in levensgevaar. In het Grunewald, bij Berlijn, 's Zondagavond een wandelaar door twee land loopers eerst op den grond geworpen en vervolgens met een mes aangevallen en van het geld, dat hij bij zich had, beroofd. Het gelukte hem echter, ook zijn mes te trekken, en hij stak daarmee een der roo vers dood. De andere nam de vlucht, met het gestoleue. Te Broekerhaven, (bij Enkhuizen, is aangebracht het in vergevorderden staat van ontbinding verkeerende lijk van den Bunschoter schipper Jacob van den Bos, die den llen Mei overboord is geraakt en verdronken. De politie is er ingeslaagd de drie wielrijders te ontdekken, die Zondagmiddag den Heer Duijs te Eist, na aantijding, hebben mishandeld. Hel zijn de gebroeders Trijsenaar, 30 en 22 jaar, en Willems, 19 jaar, allen wonende te Arnhem. Een treurig ongeluk wordt uit Ber lijn bericht. Een scherpschutter, Mr. Cry- ger, heeft bjj een voorstelling, welke hij in de voorstad Weiszensee gaf, ten aan schouwe van 4000 personen, zijn zuster doodgeschoten. Die zuster, een meisje van 22 jaren, was zijn helpster. Hij had haar by deze voorstelling als bij zoovele andere, reeds allerlei dingen uit de hand geschoten. Ten slotte zou hij haar ook aclrternit, over zijn schouder, een glazen bol van het hoofd schieten. Hij richt zijn pistool, met be hulp van een spiegel schiet hij 't af en op hetzelfde oogenblik valt zijn zuster met een hartverseheureuden kreet op den grond. De kogel had haar in den mond getrof fen. Een geneesheer, die onmiddelijk te hulp kwam, kon haar wanhopigen broeder geea troost geven. Het meisje stierf na verloop van een paar minuten. In het najaar zal het 100 jaren geleden zijn, dat in het Rubrkolendistricl de eerste stoommachine in wei king werd gesteld. Zij was in Engeland gemaakt en kostte bijna evenveel aan transport kosten als aan koopwaarde. Duizenden menschen stroom len dagelijks naar ae mijn Königsbon, om de machine in wer king te zien. Hoewel er dikwijls wat aan veranderd is, doet de oorspronkelijke machine tbans nog dienst, maar zij heeft geen bekijkers meer. Te Warschau beeft zich een pas gepromoveerd dokter in de geneeskunde gevestigd, die den eerbiedwaardige» leef tijd van 75 jaren beeft. Die man heeft een zeer eigenaardiger! levensloop gehad Voor 54 jaren werd bij student te War schau maar dij kon weldra wegens ge- biek aan geld met doorstudeeren en moest 20 jaar lang den kost verdienen als on derwijzer. Na verloop van dien tijd kon hij zijn studiën vervolgenmaar toen kwam de opstaud van 1863, waaraan Li ij met veel ijver deelnam. Hij werd na bet dempen van dien opstand, naar Siberie verbannen, waar nij 32 jaren lang warkte iu do zilvermijnen. In 1895 werd tnj eindelijk vrijgelaten. Hij keerde toen naar Warschau terug en hervatte zijne studiën, welko hij tbans beeft voltooid. Baldadigheid wordt in Duitschlan veel strenger gestraft dan hier te lande. Eenige jongelieden te Frankfort a.M. op de Main, die steenen wierpen naar het beeid van Karei den Gioote, dat daar op een brug geplaatst is,en daarbij het zwaard van den grooten Keizer vernielden, wer den deswege veroordeeld tot 1 jaar ge vangenisstraf. Van 16 tot en met 31 Mei 1897. Axel. Huwelijks-aangiften. 20 Mei. Jan Riemens, 23 j., jm. en Cathelina van Hoorn, 24 jjd. Huwelijks - voltrekkingen. 18 Mei. Theophilus Leopoldus van de Bilt, 26 j., jm. en Prudontis Dellaert, 24 j., jd. 20 Mei. Adriaan Gerard van Drie], 21 j. jm. en Maria Suzanna Clarisse, 20 j.,jd. 27 Mei. Jan van Hermon, 23 j., jm. en Catharina Bolleman, 24 j.; jd. Geboorten. 16 Mei. Leuntje, d. van Jaspert Verpianke en Leuntje Dees. 17 Mei. Maria, d. van Adriaan Deij en Cat harina Verberkmoes. 18 Mei. Dirk, z. van Petrus Dieleman en Laurina Adri- ana Dieleman. 17 Mei. Polidor, z. van Camilus Notté en Maria Christina Bracke. 20 Mei. Rémond, z. van Edmond Al- bertus Johannes van den Berg en Anna Maria de Meijer. 26 Mei Levinus Ja cobus, z. van Fran§ois van Cadsand en Adriana Jozina de Kraker. 27 Mei. Bertha Rosalia, d. van Petrus Franciscus van Rumste en Desideria van Assel. 30 Mei. Geertruida, d. van Hendrik van Taten- trove en Jacomir.a Jscoba Hofman. 31 Mei. Joseph Alphons Cornells, z. van Augustus Johannes van Dorsselaer en Rosalia Johanna van Hecke. 31 Mei. Anna Jacoba, d. van Pieter Bareman en Pieternella Scbuitvlot. Overlijden. 30 Mei. Pieter de Pooter, 58 j., echtg. van Debjra van Dixhoorn. Axel, 29 MEI. Ter graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgtjarige tarwe/ 0.— a 0.— nieuwe tarwe /7.25 a 7.60, rogge f 0.— a /0 nieuwe rogge/ 5.10 a5.25, jarige wmtergerst a nieuwe wintergerst 6,25 a 6.50 jarige zomergerst -.— a nieuwe zomergerst 5.50 a 5.75 haver 6.50 a 6,60 paarden'ooonen ƒ6.50 a f[ 6,75 groene erwten 6,25 a 6,50 koolzaad a kanariezaad vlas (per 44 a - c) 0,— a o,—. a Boter ƒ0.85 Eieren f 2,50. Hulst, 31 M E I. Ter g r a a n m a r k van heden was de prys als volgtTarwe f 7t Rogge 5, 50. Wintergerst 6.60 Zomergerst /(),-, Haver/ 6,75 Erwten /0,— Paardenboonen 9,—, Duiven- boonen 7,50, Witteboonen Bruineboonen - Boekweit f Lijnzaad 0,-, Aardappels Koolzaad per zak van 106 liters - Boter per kilo 0,80 Eieren per 26 stuks 0,70. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 22 stuks hoornvee 30 varkens, verkocht 12 16 Gent, 28 M E I. Graanmarkt. De prij zen zijn opgegeven in tranken en per 100 kilo. Tarwe 17,- rogge 11,75, gerst 15,- naver 17.00 tot 18 koolzaad 28 lijnza 2u tot 00 lijnzatdkoekón 15 tot 16, - Koolzaad koeken 11 tot 13 ir. Boter per kilo 2,25 tot 2.45. Eieren de 26 1.50 tot U.- Ter veemarkt te Gent van Vrijdag 28 Mei werden te koop gesteld1 schaap, 4 lammeren, 115 kalveren. 435 vette j varkens, 9 loopois, 537 biggen, 62 melk j koeien, 5 groote ossen 109 jonge ossen, 113 vaarzen, 93 vette koeien. 130 stief,eu j 227 magere dieren.

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 3