No. 1124. Woensdag 2 1897. I 3e Jaar Mr. HENNEQÜ1N te AXEL. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaa 11 de rei F. DIELEMA1\, AXEL. FEUILLETON. EEK YERHAAL Ü1T VIRGINIA. t:oi u\\r. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag-avond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor B ilgiï 80 cent. Afzonderl. numni. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar ulaatsmimte berekend. Plaatsing 3/2 maa Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zaterdagnamiddag trad alhier in het Gul den Vlies voor een zeer talrijk publiek op, de heer Mr P. C. J. Hennequin, al tredend afgevaardigde voor het district Oostburg in de Tweede kamer. Spreker begon met te zeggen dat het voor een afgevaardigde beter, gemakke lijker en juister is, na afloop van zijn zittingstijd rekenschap te geven van de wijze waarop hij zijn mandaat heeft ver vuld, dan beloften te doen, die, bindend of niet bindend, in ieder geval toch maar beloften zijn. Behoort spreker tot degenen die in de Tweede Kamer niet al to dikwijls het woord voeren, dan is dit niet uit schroom om den nationalen tijd te veel te gebrui ken, dan wel uit beginsel, dat elke zaak ook bijzondere kennis vereischt en daar voor als het ware de woordvoerdeis zijn aangewezen. Zoo is het ook met locale belangen, vooral in zake den landbouw, als wanneer spreker zoo net noodig was, ook zijn licht liet schynen. In de af- deelingeu is overigens voor de leden die niet veel in het publiek spreken gelegen beid genoeg om zich te laten hooren en het blijkt daarbij menigmaal, dat de zwij gers nog niet de slechtste leden zijn. Spreker heeft tot beginsel, dat men steeds het goede moet trachten te zoeken en te vinden by elke party, zoodat hij meermalen zyne stem gaf aan amende menten ook al kwamen die van de over zijde, lettende ook op de rechten dei- minderheden. Spr. verklaarde zich tegen Toen zij hunne kindereu opgroeien en hunne volkplanting bloeien zagen, gevoel den zij zich als op nieuw opgewekt, en met hoopvolle harten verheugden zij zich in het vooruitzicht van grootere verbete ringen en van voorspoed terwijl velen hunner met het licht des Evangelies, dat zich in hunne woningen verspreidde, ge zegend werden. Zoo lang Pow'nowtan leefde, heerschte er een volkoraene vrede tusschen de En- gelschen en hunne wilde naburen en hoe wel er steeds eene bezetting was, scheen niemand er aan te denken, dat men haren bijstand voo, de veiligheid der kolonie zou noodig hebben. James town strekte zich langs den lagen oever der rivier uit. Deze ligging was juist niet eene der schoonste voor de eerste Engelsche stad, op den uit gestrekten bodem van Amerika gebouwd. I Op het hoogste punt er van was de kerk opgericht geworden. De/.e is nu «en puin I hoopdoch hare overblijfselen herinneren nog aan die dagen, to-n, als zijnde het aenig gewijde gebouw, de inwouers van i James town zich onder de bescherming van hare ïuwe, doch geheiligde wanden stelden. Het was een schoon gezicht, di menigte gelukkige, eenvoudig gekleed de uitbreiding der staatsbemoeiingen, tegen oprichten vai een school voor bewaar schoolhoudeiessen en Kookscholen; ook heeft hij steeds getracht een eind te maken aan de bevoorrechting der steden tegen over het platteland. Hij is daarom een ijverig bezoeker en bevorderaar van de plattelandsclub, waarin bij ook gaarne zou zitting zien nemen de afgevaardigden uit Noord-Brabant en Limburg, daar deze provinciën toch evenals Zeeland verreweg dezelfde belangen hebben, om bij verschil lende gelegenheden het votum uit te spreken. Deze pogingen hebben echter om politieke redenen steeds schipbreuk geleden, maar misschien zullen de nieuwe vertegenwoordigers tot meer overeenstem rniDg geraken. Ten einde dit niet nader hand als een genoten weldaad voor de voeten geworpen te zien, onthield spr. zijne stem onder het vorige kabinet aan het voorstel van den heer Pierson om de landbouwers vrij te stellen van het be talen van bedrijfsbelasting. Immeis, in dien een boer geen zuiver inkomen van 650 jaarlijks heeft, is hij vanzelf vry, is zijn inkomen grooter, dan zal hij ook zonder bezwaar kunnen betalen. Gesteund door den heer Levy bewerk te spieker dat een post van f 1,200.000 van de begrooting werd geschrapt voor de vervaardiging van een agronomisch geologische kaart van Nederland, waar mede volgens den minister de landbouw zeer zoude gebaat zijn, maar de ministei vergat er bij te zeggen, dat de bewerking dier kaart ongeveer 46 jaar zou duren. Er zijn trouwens voor deu landbouw wel andere voordeelen behalen dan door liet vervaardigen van een kaart. menschen uit de klein» stad te zien op komen, en den groenen heuvel beklimmen waarop de kerk gebouwd was. Menig vriendelijke glimlach en hartelijke groet werden tusschen de stadbewoners en hun ne naburen van de kolonie gewisseld eenige hunne-, verder wonende, waren in booten de livier overgekomen, andeie te paard; men zag groepen vroolijke kinde ren, die hunne ouders vooruitliepen, en een zékeren ernst in gang en houding aanr.ameu, naar mate zij de kleine pooit van het kerkhof naderden. Als zij eer- biediglijk het voorportaal ingetreden waren gingen zij terzijde en bleven blootshoofds staan, terwijl hunne ouders voorbygingeu en op eene nog ingetogener wijze volgden zij deze naar hunne plaatsen, zoo stil als hunne zware schoenen zulks veroor loofden. Nooit was eene god.dienstoefening tref fender geweest, dan die van den - den Maart 16De geestelijke der koloni en een hulppriester traden gezamenlijk de kerk in. Meier blikken waren op het ge laat van den goeden Doctor Haverdaen ge vestigd, en allen schenen deszelfs vrien delijke en heilige uitdrukking te bemin nen. Zijn lang wit haar viel over zijn sneeuw witten kraag, eo golfde in glans rijke lokken over zijne eerwaardige schou ders de wjjze, waarop hij de dienst voo. las, was vurig en indrukwekkend. Hoe diep diongen die eenigzins bevende tooner in de ziel der vergaderde menigte, welker In 1894 weid een schriftelijke verkla ring geteekend, waarin werd betreurd, dat het ontwerp Tak niet is tot stand gekomen. Nu de wet Van Houten in werking is, gevoelt men daariD heel goed de gebreken, maar die bestonden in de kieswet van Tak ook. De heer Lobman zeide er van „Ieder verklaarde, dat de wet van Tak zooveel onzinnigheden be vatte, dat zij onmogelijk kon worden uit gevoerd." De burgemeesters weten er nu ook alles van, dat de wet Van Houten niet weinig werk en moeite heeft veroor zaakt. Ofschoon vele leden der kamer verklaar den, dat deze kamer alleen het kiesrecht mocht regelen, waren anderen van oor deel, waaronder ook de heer Hennequin, dat ook wei andere zaken konden worden afgedaan en zoo zijn dan door dit kabinet tot stand gebracht de verbeterde beffing der invoerrechten en de conversie der staatsschulden vao St/ginS percent, door welke beide zaken tonnen gouds aan de schatkist zijn toegevloeid. De personeele belasting is verbeterd, waardoor zij meer is geworden een ver teringsbelasting, waarbij de kleinen meer ontzien worden dan de grooten. Herzie ning der belastbare opbrengst van de ge bouwde eigendommen, waardoor in het vervolg voor landbouwschuren bijna niets meer betaald zal worden. Herziening van het recht van successie, waardoor enkele ontduikingen worden voorkomen en de vreemdelingen ook betalen moeten bij overgaDg van in Nederland gelegen eigen dommen. De behartiging der sociale belangen staat bij alle partijen op het program aandacht zij boeiden, en die zij langzamer hand alles, wat haar omringde, deden ver geten, totdat ieder vroom toehoorder een geestelijk aanbidder geworden was. Er was geen klerk (koster) in de kerk geen voorzanger, dia de antwoorden regelde of de psalmen aanhiefafgeslotene zitplaatsen of orgel zag men er metde vergadering oud en jong, nam deel aan de dienst, ter wijl de zachte stemmen der kinderen van tijd tot tijd schel boven de zwaardere too nen der ouderen uitkwamen. Allen zaten op banken, in rijen geschaard, uitgenomen de familie van den Gouverneur, die eene hoogere plaats had dan dc overigen, en rondom welke men den ambtelyken per sonen der kolonie bijzondere zitplaatsen had aangewezen, als een behoorlijk bewijs van eerbied jegens ben, die het een oiuLr daan bevolen is te eeren. Het ontging der opmerkzaamheid vau eenige uitvor- schende blikken, die beter aangewend had kunnen worden, niet, dat op het gelaat, van deu Gouverneur eene ongewoon ang,sl ige uitdrukking te lezen was In plaats ran het opene, aangename uitzicht, dat men steeds in het mannelijk gelaat, van Sir George Yeardley opmerkte, bespsnrde mm er nu zorg en ongerustheid ou;di pklon ken dn antwoorden zjjoer bewogen** stem, en na het gebed om vrede, was geen amen luider of vuriger dan bet zijne. De preek was eenvoudig en indrukma kend, want het grootste gedeelte der Ion hoorders verliet de kerf met een vo >r tol stand is dan ook gekomen de wet bevattende bepalingen tot beveiling van personen in fabrieken en werkplaatsen on de kamers van arbeid. De wettelijke verzekering van werklieden tegen invali diteit en ongelukken kon door deze kamer niet meer tot stand worden gebracht. Voor den landbouw is niet gedaan wat kon worden verwacht. Opgericht is een tuinbouwschool, verder hielp spreker stem men voor verhooging der subsidie voor de fokkerij van paarden en ïundvee, voor hoefbeslag en vloeiweiden. In protectie ziet spr. geen hulp voor den landbouw. Gaarne zag ny daarvoor een afzonderlijk departement, want nu is de landbouw verdeeld over alle ministers men klopt aan bij Waterstaat en wordt verwezen naar Buitenlandsche zak n, waar men u weer naar Oorlog stuurt dit kan men het best opmerken bij de samenstelling der begrootiDg. Een groot voordeel voor den landbouw ziet spreker in de verbetering en uitbreiding der ver- keermiddelen. Vooral hier in deze streek is een flink net van haide wegen en het dijkgeschot bedraagt niet meer dan het normale cijfer van f 5 a f 6 per H.A. en gisteren nog bad spreker met één stem meerderheid het ve;harden van een weg er door gehaald in een polder aan de overzijde van den Braakman, waar het geschot slechts f 2,80 bedroeg. Trams en harde wegen dragen veel bij tot den bloei van den landbouw. Wat de regeling der gemeente-linanciën betreft, hiermede kon spieker zich ook niet best vereenigen, want Aardenb.rg dat het niet noodig heeft, deelt even goed in de voordeelen als gemeenten die het komen van nadenken, voor deu Leeraar zeer vereerend, wiens oog elke greep na- staalde, hen, naar mate zij verdwenen, in zijn hart stilzwijgend zegenende. Ook duurde de ernst der menigte voort, na dat zjj uit het gezicht was, men sprak weinig aan de kerkdeur, en ieder ging huiswaarts. Enkelen echter keerden zich af, om zich by hen te voegen, die de kerk niet bezocht hadden, en die nu, op het grasperk zaïuengeschoold, ieder staande hielden, die zich door her, liet afleiden. Zij, die verder, woonden, sloegen hunne onderscheidene wegen weder in, eenigen naar de bosschen, anderen naar deu kant der rivier, waar verscheidene bootjes vast lagen. Onder de groepen, die deze laatste rich ting namen, was er eene, die in '.edere eeuw, in ieder Laud, de opmerkzaamheid zou tot zich getrokken hebben, daar zy het aanlokkelijkste, 'wat ouderdom, maune lijke leeftijd en jeugd aanbieden, in zich vereenigd». De voorste var, deze groep was eene vrouw, wier frLsche gelaatskleur en landelijke kleeding een nog kortston dig verblijf in de kolonie aanduidden. Zy uroeg een kind op deu arm, en twee an dere gingen hand in hand naast haar. Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1