Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. Zulke troepen onder de wapenen te roe peD, ie gemakkelijk. Maar als de vrede gesloten is, dan begint de last. De Kretenzers, die hun bevrijding van het Turksche jak toch altijd aan de komst der Grieken danken, tooneu zich niet on dankbaar, zij hebben koning George de betuiging doen toekomen van hun trouw en verklaarden naar de hereeniging met het moederland te bljjven streven. Ondert isschen is de blokkade zoo goed als opgeheven. Maar de mogendheden zitten natuurlijk met de zaak in de war Op verzoek der opstandelingen is de neutrale strook opgeheven. Het is zoo dikwijls het geval, dat ten toonstellingen met op tijd gereed zijn. dat er exposanten zijn, die dsarop rekenen en eerst na de officieele opening hunne goederen inzenden. Daar thans echter te Dordrecht de gebouwen gereed zijn, heelt het Uitvoerend Comité een schrij ven gericht aan de inzenders, met ver zoek om vóór 1 Juni met hunne étalage ook gereed te zijn. De bouw van tentoonstellingslokalen, feestzaal en Oud Dordt is geheel afge loopen. De tei reinen zijn aangelegdalleen de bloemen staan nog niet in de perken Oud Dordt is reeds gedeeltelijk bevolkt Zelfs hebben een paar zwaluwen hun nestje in de kap van het stadhuis op- De leden der Eerste Kamer hebben aan hun voormalig medelid, Mr. G. van Tienhoven, Commissaris der Koningin in Noord-Holland, oen diner aangeboden in den Restaurant Royal te 's Gravenhage, waaraan door 47 leden werd deelgenomen Do Voorzitter, Mr. van Naaraen van Eemnes, wijdde een dronk aan den heer Van Tienhoven, tot huldiging van zijn veelzijdige verdiensten, waarna deze in hartelijke bewoordingen dankte voor de hem betoonde sympathie. Met de stoomboot van 11,30 'sav. van Vlissingen naar Queenborough zullen 28 Mei e. k. en verder tot nadere aan kondiging, eiken Vrijdag, brieven en an dere stukken worden verzonden aan bet oorlogsschip Johan Willem Friso te Kaap stad. Opdat die brieven en andere stuk ken bij de sorteering op de postkantoren dadelijk in het oog zullbn vallen, worden belanghebbenden uitgenoodigd ze te voor zien van twee zich kruisende strepen over het geneele adres, loopende van den eenen hoek naar den anderen. De Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland bield hare Hoofdbestuursvergadering, gehouden den lOden Mei 1897, te Middelburg. Aanwezig de vier leden van het Uit voerend deel en 16 afgevaardigden van de afleelingen, benevens de Rijksland bouwleeraar in Zeeland. Na goedkeuring van de notulen der najaarsvergadering wordt de rekening overge'oi acht over 1896 en vastgesteld De ontvangsten bedroegen 6904,67* en de uitgaaf bedroeg 5733,31, zoodat er een goed slot was van 1171,36* De definitieve vaststelling heeft plaats op de algemeene vergadering te Wisse- kerke. De ambulante cur&us in hoefbe slag is dit jaar door ongeveer 140 leer lingen bijgewoond. In Augustus zal een examen afgenomen worden ter verkrijging van net diploma als boefsmid. Door Gedeputeerde Staten wordt de meening van hei Hoofdbestuur gevraagd nopens de inrichting van de Commissie bedoeld in art. 3 van bet Reglement aangaande de ondersteuning van Rijks wege van de Veefokkerij. Bij 2e stem ming bij de eerste stemming ver klaarden zich evenveel leden voor als tegen het voorstel, werd mat i 1 tegen 8 en eeue onthouding verworpen bet voor stel van het Uitvoerend deel van her, Hoofdbestuur, om Ged. Staten te radon, den weg in te slaan, gevolgd bij het Reg lement Vóór de toekenhiDg vaö premiën voor de paardenfokkerij. Adhaezie wordt verleend aan het voor stel van Ged. Staten om de bepalingen van politie omtrent den invoer en het veivoer van rundvee in de provincie op te heffen, aangezien daaromtrent van Rijkswege voldoende wordt voorzien toch zou men gaarne een provinciaal toezicht behouden, betreffende die, dat van de groote markten wordt ingevoerd. Bij de Regeering zal aangedrongen worden op de samenstelling van de zoo genaamde „Uiizonderingswet* beloofd in art. 152 van de Grondwet van 1887, in verband met bet le der additioneele ar tikelen. In het voormalig 5e district is een cur sus geopend voor onderwijzers, die zich willen bekwamen voo<- het examen in de Landbouwkunde L. O. Aan deze cursus wordt onder wijs gegeven door de leeiren aan de winterschool te Goes; bij telt 43 leerlingen. AaD de Mg. is overigens geen bericht gegeven van de inrichting van dien cursus. De wintercursus voor landbouwonder wijs te Wolphaartsdijk, waaraan do heer K. v. (1. Slikke onderwgs geeft, voldoet blijkens het daarvan ingekomen verslag, zeer goed. Voor dien cursus en voor een, die te Cortgene'zal wordeD opgericht, zal eene subsidie van het Rijk worden aangevraagd. Aan den Min. van BiDn. Zaken zal een voordracht gedaan worden van 12 per sonen, om uit hen een zestal te benoemen tot lid van de Commissie van Toezicht op de winterschool te Goes. Het Ontwerp Reglement ter bevordering der paardenfokkerij, door Ged. Staten ontworpen met het oog op het besluit, hot vorig jaar door de Prov. Staten ge nomen, om in de provincie gedwongen hengsten keuring in te voeren, wordt met ingenomenheid ontvangen. Als be ginsel zag men daarin gaarne opgenomen „keuring hengsten; verder mededeeling van goed en aigekeurde hengsten op af zonderlijke aanplakbiljettenen aant-iengen var. een teeken van goedkeuring op den hoef Eene breedvoerige bespreking der voor jaarskeuring van paarden leidt tot de conclusiehot Reglement daarop nauw keurig uit te voeren blijkt dit niet doen lijk, dan moeten wijzigingen wordeD voorgesteld. Heinkenszand wordt als keuringspiaals vervangen door Goes, daar nu door on dervinding gebleken is, dat aan Goes de voorkeur wordt gegeven. Voor de tentoonstellingen zal eeue ver plaatsbare t6nt worden aange cocht, indien de kosten daarvan ƒ500,— niet te boven gaan. Deze som zal gevonden worden uit eene leening, waarvan jaarlijks een ge deelte zal woiden afgelost. Aangezien de heer H. de Bruin niet voldaan heeft aan de voorwaarden hem opgelegd door da aanvaarding van een prgs voor den hengst Swell, zal de bij drage over 1897 niet worden uitbetaald. Bewgzen van lidmaatschap zullen voort aan worden gedrukt in h9t formaat voor geschreven voor postkwitanties. Vergadering en tentoonstelling te Wis sekerke worden voorgesteld op 22, 23 en 24 Juni e. k. De notulen van iedere vergadering zul len voortaan gedrukt en daarvan aan de afdeeüngen een drietal exemplaren worden toegezonden. Als vraagpunt op de algemeene ver gadering zal door den heer C. J. van der Linde te Colijnsplaat worden ingeleid „Nog eens het Pachtsrelsel* r,aar aan leiding van het gesprokene door den heer G. A. Vorsterman van Oyen in de al meene vorgadering van 1896 Sluiting na omvraag. P. C. J. Hennequin, Algem. Voorz G. A. Vorsterman v. Oven, Algem Secr. Het programma is verschenen van de algemeene vergadering der Maatschappij, tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland te Wiasekerke op Woensdag 23 Juni a. en van Ce tentoonstelling van paarden, rundvee, schapen, varken* enz op Donderdag 24 Juni, door de afdeeling Noord-Beveland van bovengenoemde maat schappij. De Vergadering zal gehouden Wordenin het schoollokaal en behalve de gewone werkzaamheden zal eene bespreking plaats hebben naar aanleiding van het door den heer Vorsterman van Oyen in de alge meene vergadeiing te Hulst gesprokene over het pachtstelsel. Inleider ervan zal zijn de heer C. J. van de Linde, voorzit ter der afdeeling Noord-Beveland. De tentoonstelling zal plaats hebben op een weide, gelegen in de nabijheid van de kom van Wissekerke, daartoe welwillend beschikbaar gesteld door den heer P. Gillesse. Als gewoonlijk zijn verschillende belang rijke prgzen uitgeloofd voor inzenders van vee enz. Verder voor boter, landbouwwirk tuigen en hoefijzers. Na de algemeene vergadering wordt den leden een rijtoer aangeboden en na de tentoonstelling heeft de gewone gemeen schappelijke maaltijd plaats. Tijdens de festiviteiten zal het fanfaren gezelschap Apollo muziekuitvoeringen geven. AXEL, den 28 Mei 1897. Bjj Kon. besluit is benoemd tot uotaris binnen het arrondissement Middelburg, ter standplaats Sas van Gent, de heer H. W. Vollenhoven van Daalen, candidaat-notaris te Hilversum. Staatsblad no. 150 bevat het Kon besluit van den 19d>-n Mei 1897, tot schor sing van het besluit van den Raad der ge meente Zaamslag van 30 April 1897, be treffende het gebruik van de raadzaal al daar. Zooals men z:ch zal herinneren was bij dit besluit bepaald welke personen en cor poratian zonder daartoe aan den Raad verlof te vragen van de raadzaal gebruik mochten maken en was daarvan de bur geiueester uitgesloten. Met ingang van 1 Juni a, s. zijn benoemd tot kommies der 4e klasse bij 's Rijksbelastingen te St. Jansteen T. B. Tas te Vlissingen en te Kautar M. T. E. Nedsrhand te Bruinisse. Woensdag weid te Nieuw-Namen, in verbinding met Hulst, een rijks teie graatkantoor, ingericht met telephoondienst, voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zijn bepaald als volgt op werk dagen van 71/2 "ur voor- tot 1 uur na middags en van 4 tot 61/2 uur namiddags op Zon en feestdagen van 71/2 tot 81/, uur voor- en van 121/, tot U/a uur na middags (spoortgd.) Op de Woensdag gehouden veemarkt te Sas van Gent waren aangebracht 76 stieren, 30 ossen en 62 koeien en vaarzen, samen 168 stuks, waarvan er 20 niet ver kocht worden. De verkoop ging niet zoo vlug als de vorige week en de prgzen waren een weinig lager. Op de Woensdag te Kloosterzande gehouden stierenkeuiing waren aangeroerd drie eenjarige en drie tweejarige stieren. Van de eenjarige werden bekroond met den eersten prijs en gouden medaille die van den heer J J. van Arenthals te Walsoorden, met den tweeden prijs en bronzen medaille die van den heer F. Koole te Hontenisse en met den derden prijs die van den heer P. Hiel te Honte nisse. Van de tweejarige verwierf die van den heer L. Stallaert te Hontenisse de eerste prijs en zilveren medaille, de tweede prijs en bronzen medaille die van den heer J. J. Hiel te Walsoordon en de derde prijs die van den heer P. Hiel te Hontenisse. PREDIKBEURTEN TE AXEL. ZONDAG 30 MEI 1897. Ned. Herv. Gemeente. Voorm. 9 ure Letskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. 0. J. Kapteijn. Nam. 2 ure Ds. C. J. Kaptejjn. Kerk B. Yoorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. A. Stapling. Ds. A. Een schatter voor de Peisoneele Be lasting te Delft, in wiens gezin roodvonk heerschte. ging toch door zijne bezigheden als schatter te verlichten. Iemand, wiens inboedel getaxeerd moest worden, maakte hiertegen bezwaar, waardoor een hevige twist ontstond. Ten slotte weid de schatter door de daarbij betrokkeü autoriteitan geschorst. Een koetsier in de Oudshoornstraat te 's-Gravenhage heeft bij de politie aan gitte gedaan dat Maandagnacht een on bekende, vermoedelijk echter een familie lid (te ooraeelen naar de beschrijving door een stalknechtje omtrent den persoon vei strekt) een victoria en een paard uit den stal heeft gehaald, ondanks protes ten van het knechtje, dat nog mishandeld werd op den koop toe. Maandag werden paard en njtuig te- ïuggevonden op den Rijswijkschen weg; het paard doodgereden door de stoomtram, en de victoria vernield. Te Ambt Vollenhove is Zondag, terwijl de bewoners afwezig waren, een flinke boerenwoning met schuur en hooi berg en den geheelen inboedel tot op den grond toe afgebrand. Door de felle droog te der laatste dagen en bjj gemis van bluschmiddelen nam de brand zoo sne! in hevigheid toe. dat er niets te redden viel, De kettinghond wist zich los te ruk ken en bleef daardoor behouden. Alles was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Marechaussees uit Vollenhove waren spoedig aanwezig, om een onderzoek in te stellen. De plaats werd bewoond door Middel koop en was het eigendom van den Heer Post-Greve, burgemeester van IJselmuiden. Te Ballast, gem. Coevorden, is ten gevolge van een onbekende oorzaak brand ontst ian in de behuizinge van den Heer A. Cocard, welke zich zoo snel uitbreidde dat ook het huis van den Heer H. Plas werd aangetast en een prooi der vlam men werd. Van de inboedels werd zeer weinig gered. Beide perceelen waren verzekerd. Door vele menschen wordt nog al tijd het getal 13 als een ongeluksgetal beschouwd eu als zoodanig ook gevreesd. Te Haarlem heeft zich gedurende eenigen tjjd het geval voorgedaan, dat het, om andere reden minder gewenschte getal 100 als huisnummer werd gemeden. Een huis in een nieuwe buurt, dat het num mer 100 droeg, bleef geruimen tijd on bewoond en werd eerst betrokkeD, nadat de eigenaar op het gelukkige denkbeeld was gekomen om bet nummer in 98a te laten veranderen. Tbans zijn meer eigenaars van huizen voornemens, uit vrees voor schade, een dergelijke num- merverandering aan te vragen. De eerste perzik, welke op de vei lingen in het Westland ten verkoop werd aangeboden, heeft f 1,15 opgebracht. Drie diever, die een paar voor Paschen in het woonhuis van den Nederlandschen consul generaal te Londen inbraken, hebben deswege terechtgestaan en zijn lospectievelgk veroordeeld tot 5 5x/4 en 5 jaar. De Haagsche politie heeft aan zijne ouders teruggegeven een 18-iarigen banket bakkersknecht, die sedert 8 dagen de ouderlijke woning had verlaten, en ga durende ai dien tijd onder den blooten hemel had roudgezworven. In den vjjver achter liet paleis te Soestdijk heelt voor de derde maal de pluimgraaf Appeldoorn een prachtigen visch otter gescboteu.

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2